آموزش

4 نوع پرداخت مختلف برای قاب تابلو هنری و روش انجام آن

یکی از کارهای هنری لذت‌‌بخشی که هر نجار یا هنرمندی می‌تواند خلق کند، ساخت انواع قاب تابلوهای هنری است. مرحله آخر ساخت تابلوی هنری، پرداخت آن است که کمی پیچیده بوده و به دقت و ظرافت زیادی نیاز دارد. در ادامه با انواع روش‌های پرداخت تابلو هنری آشنا شوید.

پرداخت کلاسیک

روش اول

سریع‌ترین روش برای پرداخت قاب تابلوی هنری رنگ‌آمیزی آن است. تنوع رنگ‌ها در بازار بسیار متفاوت بوده و ساده‌ترین آن رنگ اکریلیک است.

قاعده اصلی در رابطه با رنگ‌آمیزی و پرداخت قاب تابلو آماده‌سازی سطح است. اگر سطح چوب قاب صاف و یکدست نباشد نتیجه چندان رضایت بخش نخواهد بود. 

پرداخت تابلو هنری

در مرحله اول ابتدا سطح قاب را سنباده بزنید و نواقص آن مانند گره، ترک، سوراخ و شکستگی‌ها را که نمی‌توان با سنباده از بین برد با فیلر پر کنید. پس از خشک شدن فیلر دوباره سطح کار را سنباده بزنید.

این مرحله کاملا اختیاری است اما به شدت توصیه می‌شود: با استفاده از چاقو یک لایه پتینه پلاستر روی سطح به کار برده و اجازه دهید خشک شود.

نکته: هرگز از پلاسترهای روغنی ارزان قیمت استفاده نکنید.

فراموش نکنید که قبل از رنگ‌آمیزی قاب حتما گردوغبار روی آن را با دستمال تمیز کنید. رنگ‌های گلیسروفتالیک گزینه مناسبی برای تابلوهای هنری است؛ اما به مرور زمان رنگ اکریلیک به علت این که فاقد حلال نفتی و بدون بو بوده جایگزین آن شده است.

لایه اول رنگ را به کاربرده و به مدت 24 ساعت اجازه دهید خشک شود. سپس سطح آن را سنباده زده و لایه دوم را بزنید. فراموش نکنید که قلمو و ابزارها را پس از استفاده حتما تمیز کنید.

روش دوم

هنگامی که قاب تابلوی هنری از چوب خام باشد یک لایه رنگ LUXENS (رنگ زیرلایه سفید برپایه آب) پس از خشک شدن رنگ با سیم ظرفشویی شماره 000 سطح چوب را صاف و یکدست کرده و برای لایه لاک الکل آماده‌سازی کنید. در مرحله آخر یک لایه لاک الکل بزنید.

ایجاد ظاهر کهنه و قدیمی

پرداخت تابلو هنری

روش اول

ابتدا با رنگ روشن سطح چوب را رنگ‌آمیزی کنید. پس از خشک شدن کامل لایه رنگ دستمال کوچکی را آغشته به رنگ تیره کنید. زمانی که دستمال را از قسمت بیرون قاب به سمت داخل می‌کشید، لبه‌ها و گوشه‌های قاب تیره می‌شود.

پرداخت تابلو هنری

روش دوم

ابتدا یک لایه رنگ قرمز روی سطح قاب تابلو به کارببرید. پس از خشک شدن لایه اول، دولایه رنگ خاکستری بزنید. اجازه دهید لایه‌های رنگ کاملا خشک شود. سپس با سنباده گوشه‌ها و لبه‌های قاب را سنباده بزنید تا رنگ قرمز زیر آن نمایان شود. برای بازیابی رنگ‌های سنباده خورده یک لایه وکس زده و در آخر با پد سیمی روی آن بکشید.

طرح ترک خورده

پرداخت تابلو هنری

روش اول

قاب تابلوهای هنری را می‌توان به شکل ترک خورده نیز رنگ ‌آمیزی کرد. بدین منظور ابتدا باید یک لایه رنگ ترک روی سطح چوب به کار برد و پس از یک لایه ژل ترک، یک لایه دیگر رنگ ترک استفاده کرد.

روش دیگری که می‌توانید برای طرح ترک خورده امتحان کنید استفاده از رنگ کلیسروفتالیک است. اجازه دهید لایه رنگ مقداری خشک شود. سپس یک لایه رنگ اکریلیک به کار ببرید. ترک خوردن رنگ بستگی به ضخامت لایه‌ها دارد و اگر پس از خشک شدن لایه‌ها یک لایه نازک پولیش مبلمان روی آن بزنید، طرح ترک خورده ایجاد خواهد شد.

روش دوم

طرح ترک خورده را می‌توان با چسب کاغذی کرافت نیز انجام داد. چسب کاغذی کرافت را در قطعات 3 تا 5 سانتی‌متری برش داده و روی سطح قاب تابلو بچسبانید به طوری که تمام سطح چوب با چسب پوشانده شود. سپس با یک لایه وکس طلایی ظاهر متالیک به چوب داده و در آخر یک لایه وکس بدون رنگ استفاده کنید.

پرداخت تابلو هنری

پرداخت قاب تابلو هنری با موم

زمانی که قاب تابلو را با موم پرداخت کنید می‌توانید با تمام طرح‌های داخلی آن را ست کنید. این کار بسیار ساده بوده و فقط به یک لایه رنگ و یک لایه موم مبلمان بدون رنگ نیاز دارید.

ابتدا رنگ شفاف مورد نظر را انتخاب کنید و ترجیحا از رنگ‌های الکلی استفاده کنید؛ زیرا کمتر باعث بلندشدن الیاف چوب می‌شود. با استفاده از قلمو یا دستمال مخصوص در جهت الیاف چوب رنگ ‌کاری کنید.

پس از خشک شدن رنگ یک لایه موم مخصوص مبلمان روی سطح چوب زده و منتظر بمانید تا خشک شود. سپس با استفاده از سیم ظرفشویی در جهت الیاف سطح چوب را سنباده بزنید. با این کار سطح چوب براق‌تر خواهد شد. سپس لایه دوم را زده و دوباره سنباده بزنید. بیشتر به گوشه‌های کار تمرکز کنید.

در انتها برای براق شدن بیشتر کار یک لایه موم با استفاده از دستمال پشمی بزنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا