آموزشراهنمای خرید ابزار و یراق آلات

همه چیز در مورد انواع تفنگ میخ کوب و نحوه کار

میخ کوب چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

میخ کوب که به آن تفنگ میخ کوب هم گفته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزار در کارگاه‌های نجاری و ساختمانی است. استفاده از میخ کوب در خط تولید باعث افزایش سرعت مونتاژ می‌شود؛ اما انجام همین کار توسط نجار ماهر با استفاده از چکش زمان بیشتری می‌برد. استفاده از میخ کوب سرعت انجام کار را به‌طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. اگر از میخ کوب به‌صورت صحیح استفاده شود، وسیله‌ای بسیار مفید برای کارهای نجاری خواهد بود و بالعکس اگر از آن به‌درستی استفاده نشود، میخ کوب وسیله‌ای بسیار خطرناک خواهد بود که می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

ابزارآلات بادی

انواع دستگاه میخ کوب

میخ کوب

میخ کوب به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: میخ کوب بادی و میخ کوب شارژی.

به طور کلی هریک از انواع میخ کوب برای استفاده در پروژه‌های چوبی مناسب است. هوای مورد نیاز میخ کوب بادی توسط کمپرسور هوا تأمین شده و از طریق لوله‌ای طولانی وارد میخ کوب می‌شود. هوا از طریق لوله وارد پیستون شده و با فشرده شدن هوای داخل پیستون، نیروی لازم برای میخ کوب فراهم شده و میخ را درون چوب می‌کوبد.

نحوه کار میخ کوب شارژی به میخ کوب بادی شباهت بسیار زیادی داشته با این تفاوت که این وسیله نیاز به کمپرسور هوا نداشته و فشار هوای لازم برای حرکت پیستون را از طریق قوطی ساچمه‌ای قابل تعویض (کنیستر) تهیه می کند. ترکیب قوطی ساچمه‌ای و باتری درون میخ کوب نیروی لازم برای پرتاب شدن میخ را فراهم کرده و به دلیل عدم نیاز به کمپرسور هوا، به راحتی در همه‌ی مکان‌ها قابل استفاده است.

میخ کوب بادی در مقایسه با نوع شارژی آن بسیار سریع تر است اما به دلیل نیاز آن به کمپرسور هوا، کاربرد آن را محدود می‌کند. لازم به ذکر است که اندازه کمپرسور هوا برای تأمین هوای مورد نظر میخ کوب از مسائلی است که باید مد نظر قرار داد. میخ کوب شارژی تنها در عرض چند ثانیه آماده شده و در هر فضایی قابل استفاده بوده و محدودیت‌های میخ کوب بادی را ندارد اما هزینه تهیه قوطی ساچمه‌ای بسیار بیشتر است.

انواع میخ

میخ میخ کوب

یکی از نکاتی که حین کار با میخ کوب باید به آن توجه کرد، انتخاب میخ مناسب است. بعضی از انواع میخ کوب مجموعه‌ای میخ همراه محصول عرضه می‌کنند (حدوداً 100 عدد که البته با توجه به نوع محصول ممکن است این عدد متفاوت باشد). نوع میخی که در دستگاه میخ کوب استفاده می‌شود، متفاوت است. بعضی از انواع میخ کوب خشابی به شکل سیم پیچ (مارپیچ) داشته که به آن میخ نواری می‌گویند. با توجه به نوع میخ کوب می‌توانید از خشاب‌های میخ شانه‌ای یا نواری استفاده کنید.

جدا از بحث ترجیح، نوع میخ مصرفی بسیار مهم است. بعضی نجاران از میخی که شکل سر آن دایره‌ای شکل نیست و به شکل ماه است، استفاده می‌کنند. ماه شکل بودن انتهای میخ این امکان را فراهم می‌کند که میخ‌های بیشتری در خشاب کنار هم قرار بگیرد اما استفاده از این نوع میخ در بعضی سازه‌ها ممنوع است. قبل از انتخاب این نوع میخ از قوانین و نیازها به خوبی آگاه شوید.

نحوه استفاده از دستگاه میخ کوب

کار با میخ کوب

میخ کوب سیلندر بزرگی دارد که مستقیماً روی نوک میخ کوب یعنی جایی که میخ‌ها از آن خارج می‌شود، قرار دارد. ابتدا باید نوک میخ کوب را درست در مقابل چوب قرار داده و سپس میخ را درون چوب بزنید.

برای این کار، سیلندر و نوک میخ کوب را در جهت و جایی که می‌خواهید میخ بکوبید قرار داده و قبل از فشار دادن ماشه، میخ کوب را روی نقطه مد نظر محکم کنید. میخ کوب، میخ 3 میلی‌متری را تا جایی که سر میخ به آرامی درون چوب فشار داده شود، می‌کوبد. میزان عمقی که میخ باید درون چوب فرو رود قابل تنظیم بوده، برای این کار کافی است از افراد حرفه‌ای مشورت بگیرید یا دستورالعمل‌ها را بخوانید.

روش های شلیک تفنگ میخ کوب

کار با میخ کوب

با این که اساس کار میخ کوب یکسان بوده و منبع آن گاز اشتعال آور است اما میخ کوب را می‌توان بر اساس ماشه و ضامن کنترل کرد و آن را بر اساس روش شلیک تفنگ به دو دسته تقسیم می‌کنند. در برخی از میخ‌کوب‌ها، میخ به‌صورت پشت سر هم پرتاب می‌شود (bump-fire trigger). اگرچه سرعت کار در این روش بسیار بیشتر است اما خطرات زیادی به دنبال دارد.

در نوع دیگر از ضامن استفاده کرده که ایمن‌تر است (single-fire trigger). در این روش باید نوک میخ کوب را روی چوب فشار داده و برای شلیک هر میخ، ماشه را بکشید اما در روش قبلی با نگه داشتن ماشه، میخ‌ها به سمت چوب پرتاب می‌شوند.

اگرچه در روشی که میخ‌ها به سرعت پرتاب می‌شوند، کار با سرعت بیشتری انجام می‌شود اما با استفاده از میخ کوب‌ ضامن دار، بهتر می‌توان آن را کنترل نموده و میخ‌ها را دقیقاً در جای درست خود بزنید.

  • بهتر است تا زمانی که در استفاده از میخ کوب تجربه کافی را به دست نیاورده‌اید از میخ کوب ضامن دار استفاده کنید.

روش‌های میخ کوبی

میخ کوب

به طور کلی در استفاده از میخ کوب دو روش وجود دارد: میخ مستقیم و میخ بی سر.

میخ مستقیم روشی است که تقریباً همه از آن استفاده می‌کنیم. در این روش میخ را به‌صورت عمود بر سطح چوب کوبیده و میخ از داخل چوب اول وارد دیگری شده و دو قطعه کار را محکم به هم وصل می‌کند. این آسان‌ترین و رایج‌ترین روش استفاده از میخ کوب است و باید در آن حرفه‌ای شوید.

در بعضی موارد نمی‌توان از میخ کوب به‌صورت عمود روی چوب استفاده کرد یا باید میخ با زاویه مشخصی درون چوب فرو برود که در این شرایط از میخ بی سر استفاده می‌کنیم. در این روش مراحل کار مانند قبل است؛ یعنی باید میخ کوب را با زاویه مشخص در جهتی که می‌خواهید روی چوب قرار دهید. سر میخ را فشار داده و ماشه را بکشید؛ اما برای زدن میخ با زاویه مشخص به نحوی که چوب نشکند یا میخ از سمت دیگر بیرون نیاید، نیاز به تمرین زیادی دارد.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه میخ کوب

میخ کوب

در کار کردن با میخ کوب همانند کار کردن با تمام ابزارهای برقی باید از لوازم ایمنی که شامل عینک، گوش گیر (صدای میخ کوب بسیار بلند است) و دستکش ایمنی است، استفاده کنید.

بعضی افراد ویژگی‌های ایمنی میخ‌ کوب را مانعی برای کار خود می‌دانند اما باید بدانید که تمام این موارد از ضرورت‌های ایمنی بوده که باید آن را رعایت کنید. برای مثال برای افزایش سرعت میخ کوب، نوک آن را با زور جدا می‌کنند. چنین کاری به هیچ وجه ایمن نبوده و ممکن است میخ‌ها به سمت بدن بروند و صدمه شدید ایجاد کنند.

هم چنین بعضی از کاربران نوک میخ کوب را با یک دست می کشند و با دست دیگر آن را شلیک می‌کنند. این کار نه تنها درست نیست بلکه ممکن است باعث خطا رفتن میخ‌ها شده و میخ‌ها در نقطه مورد نظر شما قرار نگیرد.

گاهی در اثر میخ کوبی غلط سر میخ گیر می‌کند. انواع میخ کوب وجود دارد که روشی آسان و سریع برای باز کردن سر میخ کوب دارند و با استفاده از آن می‌توانید هر میخی که درون آن گیر کرده را جدا کنید. اگر از میخ کوب به‌درستی نگهداری و استفاده شود کمتر از 1 در صد با این مشکل مواجه خواهید شد؛ اما در چنین مواردی می‌توانید راهنمای میخ کوب را بخوانید تا بتوانید آن را درست کنید.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا