ابزار و یراق

راهنمای انتخاب سایز نازل رنگ پاش خودرو

هنگام اسپری رنگ با رنگ‌پاش یا پیستوله بادی ، چه سیستم آن رنگ پاشی ثقلی باشد یا سیفونی، استفاده از سایز نازل رنگ پاش صحیح و نحوه نصب درست آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در سیستم ثقلی مخزن رنگ در بالای پیستوله بوده و نیروی مکش هوا رنگ را به سمت نازل هدایت می‌کند. در سیستم سیفونی که از سیستم‌های قدیمی است هوای فشرده داخل مخزن منجر به پاشش رنگ می‌شود. در این مقاله نکات مهم هنگام انتخاب نازل پیستوله رنگ پاش را بررسی خواهیم کرد.

ابزار بادی

زمانی که تصمیم به رنگ‌آمیزی دارید در درجه اول سطحی که تصمیم بر رنگ‌آمیزی آن دارید مهم است؛ اما مهم‌تر از آن ابزار رنگ‌آمیزی است.

به عنوان مثال اگر یک قاب عکس کوچک یا مخزن بنزین موتورسیکلت را رنگ می‌کنید  باید از گان کوچک‌تری استفاده کنید. البته می‌توانید از گان بزرگ نیز برای اشیاء و سطوح کوچک استفاده کنید؛ اما مواد زیادی به هدر رفته و نتیجه کار تمیزی نخواهید داشت و بالعکس برای سطوح بزرگ نیز می‌توانید از گان کوچک استفاده کنید؛ اما رنگ‌آمیزی زمان بیشتری به طول می‌انجامد. علاوه بر موارد ذکر شده باید ضخامت رنگ و پرایمر مورد استفاده را نیز در نظر بگیرید.

هنگام انتخاب ابزارهای رنگ آمیزی خودرو فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید درنظر گرفته شود. اما مهم‌ترین چیزی که کیفیت کار را بالا می‌برد سایز مناسب سوزن و نازل پیستوله برای رنگ و پرایمر موردنظر است. انتخاب درست سایز نازل رنگ پاش خودرو سرعت و کیفیت کار را افزایش می‌دهد.

نازل رنگ پاش

انواع سایز نازل رنگ پاش خودرو

به عنوان یک قاعده کلی هر چه غلظت مواد بیشتر باشد سایز نازل نیز باید بزرگ‌تر باشد و هرچه مواد رقیق‌تر باشد سایز نازل نیز باید کوچک‌تر باشد.

غالبا کارخانجات سازنده پیستوله همراه با رنگ پاش دفترچه راهنمای انتخاب سایز نازل مناسب را نیز عرضه می‌کنند. اما نکات زیادی در این رابطه وجود دارد که بهتر است بدانید.

نازل رنگ پاش

برای اسپری روکش شفاف روی سطوح کوچک توصیه می‌شود از نازل 1.2 میلی‌متر و برای رنگ پاشی خودرو از سایز نازل 1.3 میلی‌متر استفاده کنید. سایز نازل 1.4 میلی‌متر برای روکش بیس و متالیک مناسب است زیرا سایز قطرات باعث جهت دهی به ذرات و حذف خطوط و لکه‌ها می‌شود. بزرگ‌ترین سایز نازل 1.8 میلی‌متر است که برای پرایمر پلی اورتان مناسب است و کوچک‌ترین سایز قابل استفاده برای پرایمر پلی اورتان 2.2 میلی‌متر است.

سایزهای رایج نازل رنگ پاش خودرو و کاربرد آن‌ها

نازل رنگ پاش

0.5-1 میلی‌متر: این سایز نازل برای رنگ پاش‌های ظریف و کارهای جزئی به کاربرده می‌شود. از این سایز نازل برای لکه‌برداری و رنگ‌های نازک نیز استفاده می‌شود.

1.2-1.3 میلی‌متر: از این سایز نازل رنگ‌پاش برای روکش شفاف و روکش پایه نازک استفاده می‌شود. اسپری روکش‌های شفاف با نازل 1.2 میلی‌متر زمان بیشتری به طول می‌انجامد زیرا رنگ  زیادی از سوراخ کوچک نازل جریان پیدا نمی‌کند اما نتیجه کار تمیز و یکدست خواهد بود. نازل 1.3 میلی‌متر نیز برای روکش‌های شفاف، رنگ ضدزنگ و رنگ‌های تک مرحله‌ای مناسب است. نکته مهم این است که رنگ‌های غلیظ ممکن است از این سایز نازل عبور نکند.

1.4 میلی‌متر: سایز نازل همه کاره‌ای که برای بیشتر رنگ‌های پایه و حتی رنگ‌های شفاف غلیظ مناسب است. در صورتی که در انتخاب سایز مناسب نازل رنگ پاش تردید دارید بهترین کار انتخاب این سایز است.

1.5-1.6 میلی‌متر: سایز نازل تطبیق‌پذیر برای روکش پایه و رنگ‌های تک مرحله‌ای. در رنگ‌های رقیق احتمال پوست پرتقالی شدن آن زیاد است؛ زیرا به درستی اتمیزه نمی‌شود. این سایز نازل برای رنگ‌های لاک الکل نیز انتخاب مناسبی است.

1.7-1.8 میلی‌متر: نازل 1.7 میلی‌متر کوچک‌ترین سایزی است که می‌توان برای انواع پرایمر به کار برد. سایز 1.8 میلی‌متر نیز برای انواع پرایمر مناسب است. این نازل کوچک‌ترین سایز نازل مناسب برای رنگ لاتکس است نه برای پیستوله‌های HVLP.

2-2.3 میلی‌متر: برای پرایمر و انواع متریال غلیظ مناسب است. هرگز روکش‌های پایه و رنگ‌های تک مرحله‌ای را با این سایز نازل رنگ پاش اسپری نکنید؛ زیرا به خوبی اتمیزه نشده و نتیجه بی کیفیتی خواهید داشت.

انتخاب سایز نازل پیستوله بادی

در این مقاله به اندازه‌های مختلف نازل پیستوله بازی و کاربردهای آنها اشاره شد. به طور کلی باید درنظر داشته باشید که هر چه غلطت رنگ یا آستر شما بیشتر باشد، باید از نازل‌های بزرگتر استفاده کنید. همچنین سطح کار شما نیز بر روی انتخاب نازل پیستوله تأثیر می‌گذارد، هر چه سطح رنگ‌آمیزی شما بیشتر باشد، باید از نازل‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. با در نظر داشتن این نکات هنگام انتخاب نازل پیستوله، می‌توانید راندمان و کیفیت رنگ‌پاشی خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا