چسب و رنگ

معرفی جامع و کامل براق کننده چوب برای پرداخت چوب

پرداخت چوب چیست؟

پرداخت چوب یا فینیشینگ از سخت‌ترین مراحل نجاری برای بسیاری از نجاران است. بسیاری از نجاران بدون هیچ مشکلی و به‌راحتی اتصالات چوبی بسیار پیچیده را ساخته و فنون بسیار ظریف نجاری را انجام می‌دهند اما از پرداخت چوب هراس داشته و علاقه‌ای به انجام آن ندارند.

بهترین براق کننده چوب چیست؟

پیشتر در مقاله انواع جلادهنده چوب به معرفی جلادهنده ها پرداختیم اما بهترین براق کننده چوب چیست، سؤالی است که برای بسیاری از افراد وجود دارد و با سوالات زیادی مثل بهترین روغن چوب چیست مواجه میشویم. آگاهی از پاسخ درست و دقیق این سؤال بسیار مهم است. محصولات پرداخت و مواد فینیشینگ را می‎‌توان براساس کیفیت کلی و درجه محافظت آن‌ها بدین شکل طبقه‌بندی کرد: واکس، روغن، وارنیش، شلاک، لاک الکل و جلادهنده‌های پایه آب. این مواد درجات مختلفی از محافظت، دوام، کاربرد، قابلیت ترمیم و زیبایی را ارائه می‌دهند. هیچ پوششی به تنهایی تمام موارد بالا را به همراه نداشته و به همین دلیل در انتخاب آن‌ها باید نوع کاربرد را در نظر داشت.
بهترین راه برای انتخاب، پاسخ به چندین سوال است:

 • ضریب حفاظتی پوششی که روی کار می‌خواهید استفاده کنید چقدر باید باشد؟
 • دوام و عمر پوشش چقدر باید باشد؟
 • استعمال پوشش روی کار چقدر سخت است و چقدر زمان می‌برد؟
 • بعد از استعمال پوشش، کار چه ظاهر و نمایی به خود خواهد گرفت؟
پیستوله بادی

انواع براق کننده چوب موجود در بازار

تمام گزینه‌های موجود در بازار را می‌توان براساس عامل و نرخ خشک شدن به دو دسته تقسیم کرد. براق کننده‌های تبخیری مانند لاک الکل، شلاک و بسیاری از پوشش‌های بر پایه آب، با تبخیر مایع حلال، خشک می‌شوند. براق کننده‌های بر پایه آب را می‌توان حتی مدت‌ها بعد از خشک شدن، با استفاده از حلالی که برای رقیق کردن آن‌ها استفاده شده حل کرد و از این رو نسبت به پوشش‌های انفعالی دوام و عمر کمتری دارند. پوشش‌های انفعالی مانند روغن بذر کتان، روغن چوب چینی، لاک الکل کاتالیز شده و وارنیش هم حاوی حلال‌های تبخیری هستند اما فقط در تماس با هوای بیرون قوطی یا مواد شیمیایی داخل قوطی خشک می‌شوند. این روغن های براق کننده چوب در هنگام خشک شدن تحت تغییرات شیمیایی قرار گرفته و بعد از خشک شدن دیگر با حلالی که برای رقیق کردن آن‌ها استفاده می‌شود، پاک نمی‌شوند. به غیر از روغن خالص، پوشش‌های انفعالی مقاومت بیشتری دربرابر نوسانات دما و مواد شیمیایی دارند. در ادامه به بررسی و مقایسه محصولات مختلف و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

واکس چوب

واکس چوب

بسیاری از افراد موم یا واکس را براق کننده مناسب برای چوب نمی‌دانند. از واکس‌ بیشتر برای پولیش مبلمان یا روی پوششی دیگر استفاده می‌شود؛ به این ترتیب که پس از پرداخت چوب با شلاک یا لاک الکل، لایه‌ای از واکس روی آن می‌زنند. واکس مناسب برای این کار بیشتر واکس کارنوبا است.

روغن بزرک

روغن بزرک

روغن بزرک انواع مختلفی دارد. نوع تصفیه نشده آن روغن بزرک خام نامیده شده و به ندرت از آن برای پرداخت (فینیشینگ) چوب استفاده می‌شود؛ زیرا به آرامی خشک می‌شود. با گذشت زمان نجاران متوجه شدند با جوشاندن روغن بزرک، این محصول ضخیم‌تر شده و زمان خشک شدن آن کوتاه‌تر می‌شود. اگرچه روغن بزرک جوشانده که به آن حرارت دیده هم گفته می‌شود، در بازار موجود است اما امروزه روغن‌های بزرکی که فروخته می‌شوند، روغن‌های خامی هستند که به آن‌ها مواد شیمیایی افزوده شده تا زمان خشک شدن روغن را کوتاه‌تر کند. روغن مناسب برای پرداخت چوب، روغن بزرک جوشانده یا حرارت دیده است.

روغن چوب چینی (تانگ)

روغن تانگ

این روغن از دانه‌های درختانی به دست می‌آید که بومی آسیا هستند اما امروزه در سرتاسر جهان کاشته می‌شوند. این روغن در دو نوع خالص (تصفیه نشده) و گرما دیده (پلیمرایز شده) وجود دارد. گرمادهی به روغن چوب چینی یا تانگ موجب افزایش دوام و کاهش زمان خشک شدن آن روی چوب می‌شود همچنین احتمال برفک زدن (تشکیل ظاهری سفید و مات مانند برفک) روی آن را کاهش می‌دهد. روغن چوب چینی در مقایسه با روغن بزرک روشن‌تر و دربرابر رطوبت مقاومت بیشتری دارد.
روغن چوب چینی و روغن بزرک هر دو نافذ بوده و درون الیاف بافت چوب نفوذ کرده سپس خشک می‌شوند. استعمال این روغن‌ها بسیار آسان است: تنها کافی است مقداری از آن‌ها را روی چوب مالیده و به آن فرصت دهید تا به‌خوبی در بافت چوب نفوذ کند و سپس مقدار اضافی را با دستمال پارچه‌ای از روی سطح چوب پاک کنید.

وارنیش

وارنیش

وارنیش از رزین‌های سنتتیک بادوام و سختی تشکیل شده که با روغن خشک شونده تغییر یافته‌اند. برچسب روی ظرف وارنیش مواد تشکیل دهنده رزین را به‌صورت زیر بیان می‌کند: آلکید، فنولی و اورتان، روغن‌های چوب چینی و بذر کتان و همچنین روغن‌های نیمه خشک شونده مانند روغن سویا و کاجیره (روغن گلرنگ). وارنیش مانند روغن‌های واقعی تحت فرآیند یکسانی (پلمیریزاسیون) خشک می‌شود اما رزین دوام آن را از روغن بیشتر می‌کند. درواقع وارنیش بر پایه روغن بادوام‌ترین ماده برای فینیشینگ بوده که نجاران نیمه ماهر می‌توانند آن را به‌راحتی روی چوب بزنند. وارنیش در مقایسه با انواع دیگر پوشش‌ها، مقاومت بیشتری در برابر آب، گرما، حلال‌ها و مواد شیمیایی دیگر دارد.
وارنیش‌هایی که درصد روغن بیشتری دارند وارنیش «پُرروغن» (Long Oil) نامیده شده که شامل وارنیش دریایی (وارنیش‌هایی که برای سطوح خارجی و برخی سطوح داخلی استفاده می‌شود) است. وارنیش پُرروغن نسبت به وارنیش میان روغن (Medium Oil) و کم‌ روغن (Short Oil)، نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. بیشتر وارنیش‌هایی که در بازار موجود هستند، از نوع میان روغن است. وارنیش‌های کم روغن که معمولاً با عنوان وارنیش «لعاب پخته» (Baking Enamel) شناخته می‌شوند، برای خشک شدن به دمای بالایی نیاز دارند و به همین جهت فقط در مصارف صنعتی استفاده می‌شوند.
نوع رزین به کار رفته در وارنیش، ویژگی و جلوه نهایی آن را تعیین می‌کند. وارنیش آلکیدی نوع استاندارد و همه‌کاره برای مصارف داخلی بوده که نرخ محافظت خوبی دارد. وارنیش فنولیک از روغن چوب چینی تهیه شده و معمولاً برای استفاده در سطوح خارجی مناسب است. وارنیش اورتانی که معمولاً پلی‌اورتان نامیده می‌شود، دربرابر گرما، سایش و حلال‌های دیگر دوام بیشتری دارد.
اگرچه وارنیش معمولاً با قلم مو زده می‌شود اما انواع ژلی و بسیار رقیق آن هم وجود دارد که با استفاده از دستمال روی چوب مالیده می‌شود.

مخلوط روغن و وارنیش

این مخلوط که معمولاً ترکیبی از روغن به همراه وارنیش است و ترکیبی از بهترین ویژگی‌های این دو ماده را به همراه دارد که شامل استفاده‌ی آسان شبیه به روغن و خاصیت حفاظتی وارنیش است. مخلوط روغن و وارنیش نسبت به روغن‌های واقعی دیرتر خشک می‌شوند اما فینیشینگ چوب با آن‌ها سریع‌تر است. از آنجا که تولیدکنندگان نسبت دقیق روغن به وارنیش را روی محصولات نمی‌نویسند، تعیین میزان دقیق محافظت این محصولات از چوب آسان نیست.

شلاک

شلاک

بسیاری فکر می‌کنند که شلاک نوعی پوشش مایع است که در رنگ‌فروشی پیدا می‌شود اما درواقع شلاک نوعی رزین طبیعی است که نوعی حشره ماده آن را روی درختان در هند و تایلند ترشح می‌کند. این ترشحات به‌صورت پیله جمع می‌شوند و سپس آن‌ها را در الکل تقلیلی (اتیل) حل کرده و شلاک به دست می‌آورند.

شلاک دارای انواع مختلفی است، شما می‌توانید آن را به‌صورت ترکیب شده بخرید یا آن را به‌صورت خشک خریداری کرده و خودتان آن را در الکل تقلیلی حل کنید. نوع آماده آن رنگ‌های شفاف و نارنجی دارد. شلاک خشک دارای رنگ‌ها و موم‌ بیشتری نسبت به شلاک آماده است. موم موجود در شلاک مقاومت آن را دربرابر آب کم می‌کند.

لاک الکل

لاک الکل

از نظر بیشتر نجاران حرفه‌ای لاک الکل بهترین نوع پرداخت برای چوب است. لاک الکل بسیار سریع خشک شده و به‌خوبی به بافت چوب نفوذ کرده و دوام چوب را افزایش می‌دهد. لاک الکل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌خود را دارند.
پرکاربردترین نوع لاک الکل نیترو سلولز است. اگر روی برچسب محصول نوشته شده لاک الکل، معمولاً نیترو سلولز است که از آلکاید و رزن نیتروسلولز ترکیب شده با حلال ساخته شده و به‌سرعت تبخیر می‌شود. این نوع لاک الکل دربرابر آب مقاومت متوسطی داشته اما دربرابر گرما، و برخی مواد شیمیایی حساس است. بزرگ‌ترین نقطه ضعف این ماده، تمایل آن به زرد شدن با گذشت زمان بوده که بیشتر روی چوب‌هایی با رنگ روشن دیده می‌شود.
برای اصلاح لاک الکل و جلوگیری از زرد شدن آن به ترکیب لاک الکل، آکریلیک اضافه می‌کنند. این محصول خواصی مشابه لاک الکل‌های معمولی دارد با این تفاوت که رنگ آن شفاف است و با گذر زمان رنگ آن زرد نمی‌شود.
لاک الکل کاتالیز شده شکاف‌ بین ویژگی‌های نیترو سلولز و دوام وارنیش را پر می‌کند. لاک الکل کاتالیز شده ترکیب پیچیده‌ای از فرمالدهید اوره یا ملامین اوره و آلکید داشته که به آن رزین نیترو سلولز اضافه شده تا کاربردی مانند لاک الکل معمولی دارد. افزودن کاتالیزوری اسیدی واکنشی شیمیایی را آغاز می‌کند که پوششی بسیار بادوام را تولید می‌کند. لاک الکل کاتالیز شده در دو نوع تولید می‌شود: پیش کاتالیز شده و پس کاتالیز شده. محتویات لاک الکل‌های پیش کاتالیز شده از قبل با هم مخلوط شده؛ اما لاک الکل‌های پس کاتالیز دو قسمت هستند که باید آن را با نسبت مشخص با هم مخلوط کنید. زمانی که لاک الکل و کاتالیزگر با هم ترکیب می‌شوند باید به‌سرعت استفاده شوند.

بعد از شاپان چی بزنیم؟

نمی‌توان از شاپان به‌ عنوان رنگ آخرین لایه استفاده کرد؛ به این دلیل که از نظر بهداشتی و زیبایی نمی‌تواند براقیت یا جلای کافی به کار بدهد. در واقع شاپان نوعی آستر بوده که از آن برای تغییر رنگ چوب استفاده می‌شود و در ترکیب با موادی مانند سیلر، کیلر یا نیم پلی استر به سطح چوب استحکام و جلا می‌دهد.
شاپان به تنهایی نمی‌تواند محافظتی برای چوب ایجاد کند به این ترتیب نمی توان از شاپان به عنوان رنگ نهایی استفاده کرد. اگر روی شاپان سیلر یا کیلر زده نشود، رنگ شاپان بعد از مدت کوتاهی کم رنگ شده یا حتی ممکن است با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به طور کامل تبخیر و از بین برود.

سیلر

یکی از پرکاربردترین مواد برای رنگ آمیزی و پرداخت چوب سیلر است که از آن برای اشباع چوب استفاده می‌شود. از آنجا که بافت چوب منافذی دارد که باید اشباع شود تا رنگ را به خوبی جذب کند باید از ماده‌ای مناسب برای اشباع آن استفاده کرد. همچنین با استفاده از سیلر و سنباده زدن پس از آن می‌توان الیاف و پرزهای ریز روی سطح چوب را از بین برد.

نیم پلی استر

نیم پلی استر نوعی لاک دو جزئی به رنگ عسلی یا شفاف است. منظور از دو جزئی این است که نیم پلی استر با هاردنر ترکیب شده و ماده‌ای سخت ایجاد می‌کند. برای تهیه نیم پلی استر معمولا از روغن نارگیل یا سویا استفاده می‌کنند. رنگ نیم پلی استر تهیه شده از روغن نارگیل بی رنگ و شفاف و رنگ نیم پلی استر تهیه شده از روغن سویا به رنگ عسلی است اما کیفیت نیم پلی استر تهیه شده از روغن نارگیل بهتر است.

نیم پلی استر

پوشش های چوب بر پایه آب

مواد تشکیل دهنده پوشش‌های بر پایه آب مانند وارنیش و لاک الکل حاوی اورتان، آلکید و آکریلیک بوده اما مواد قابل اشتعال و آلوده کننده آن‌ها با آب جایگزین شده است. ترکیبات شیمیایی این محصولات بسیار پیچیده است؛ زیرا رزین یا چسب به‌راحتی با آب ترکیب نمی‌شود به همین جهت باید از لحاظ شیمیایی اصلاح شود تا به‌خوبی با آب ترکیب شود.
جلا دهنده‌های پایه آب معمولاً از رزین آکریلیک (لاک الکل پایه آب) یا ترکیب آکریلیک اورتان (پلی اورتان پایه آب) است. مانند لاک الکل‌ها، افزودن اورتان باعث سختی رزین شده و آن را دربرابر خراشیدگی مقاوم می‌کند. اورتان بر پایه آب مانند جلا دهنده‌های روغنی دربرابر گرما و حلال‌ها مقاومت چندانی ندارند.

روغن براق کننده چوب خام

برای پرداخت نهایی چوب می‌توان از انواع مختلف روغن استفاده کرد اما آیا برای براق کردن چوب خام می‌توان از هر روغنی استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که پرداخت چوب خام کمی متفاوت‌تر از پرداخت چوب‌های رنگ شده است. روغن بذر کتان، تانگ یا چوب چینی، روغن گردو، روغن‌های معدنی و روغن دانمارکی از انواع براق کننده چوب خام است.

کدام مواد پرداخت چوب با دوام‌تر هستند؟

میزان مقاومت پوشش‌های مختلف برحسب میزان مقاومت دربرابر آب، گرما، خراشیدگی، مواد شیمیایی و حلال‌ها اندازه‌گیری می‌شود. واکس‌، شلاک، لاک الکل و پوشش‌های بر پایه آب، اگر زمان زیادی در معرض آب و رطوبت قرار بگیرند، آسیب می‌بینند. بیشتر این پوشش‌ها به‌راحتی پاک و خراشیده می‌شوند. واکس‌ به طرز شگفت‌انگیزی دربرابر اسید و مواد قلیایی مقاوم است اما دوام کمی دارد.
شلاک هم دربرابر مواد قلیایی مانند آمونیاک مقاوم است. تمام پوشش‌های تبخیری، لاک الکل (نیترو سلولز و آکریلیک، پایه آب و حلال) موادی با دوام بسیار بالا هستند. پلی اورتان روغنی بادوام‌ترین نوع پرداخت (فینیشینگ) است که می‌توانید با دست آن را روی چوب بزنید. لاک الکل‌ کاتالیز شده و وارنیش از بادوام‌ترین پوشش‌ها هستند که باید روی سطح کار اسپری شوند.

ازماده‌ای استفاده کنید که کار با آن را بلد هستید

تجربه، محیط کار و تجهیزات کارگاه همگی در تصمیم‌گیری و انتخاب نوع پوشش اهمیت دارد. همچنین دما و رطوبت هوا مانند میزان خاک اره موجود در هوا می‌تواند روی نتیجه کار مؤثر باشد. گرد و غبار محیط در کار کردن با موادی مانند شلاک و لاک الکل مشکلی نیست اما هنگام کار با موادی که دیرتر خشک می‌شوند مانند وارنیش می‌تواند مشکل بزرگی باشد. شلاک و لاک الکل در دمای کم خشک می‌شوند اما با اضافه کردن موادی به آن می‌توان آن‌ها را اصلاح کرده و برای استفاده در محیط‌های گرم و مرطوب مناسب کرد.
روغن و پوشش‌های روغنی در محیط‌های سرد و مرطوب بسیار دیرتر خشک شده و در نتیجه گرد و غبار زمان کافی دارند تا روی سطح بچسبند و ظاهر کار را خراب کنند.
فینیشینگ با استفاده از اسپری نیاز به بودجه زیادی داشته و در اکثر موارد نیاز به تجهیزات گران قیمت دارد. هم چنین کار کردن با اسپری نیاز به مهارت خاصی داشته که تنها از طریق تمرین می‌توان به آن دست یافت.

نوع ماده براق کننده روی ظاهر چوب تأثیر دارد

می‌خواهید جلوه نهایی کارتان چوب طبیعی باشد؟ می‌خواهید ظاهر کار شما براق، زیبا و صاف باشد؟ رنگ نهایی کار و زرد شدن آن پس از مدتی برای شما معضل است؟ از قدیم نجاران برای ایجاد جلوه‌ای طبیعی از واکس، روغن و وارنیش استفاده می‌کرده‌اند. اگرچه با هر نوع فینیشینگ مانند شلاک، وارنیش و لاک الکل می‌توان جلوه‌ای طبیعی برای چوب ایجاد کرد اما هیچ کدام از این مواد که به‌آسانی می‌توان آن‌ها را روی چوب زد، سطحی سخت ایجاد نمی‌کنند به همین منظور نباید لایه‌های زیادی روی چوب بزنید و تنها با زدن چندلایه و پاک کردن مواد اضافی با دستمال و صاف کردن آن می‌توانید جلوه‌ای طبیعی ایجاد کنید؛ اما اگر هدف شما پر کردن منافذ یا درخشان کردن سطح چوب است باید از مواد براق کننده که سطحی محکم ایجاد می‌کنند مانند وارنیش، شلاک و لاک الکل استفاده کنید. این محصولات برای مواقعی که می‌خواهید چوب را به‌صورت حرفه‌ای رنگ‌آمیزی کنید مثلاً ایجاد سایه رنگ یا لعاب کاری، مهم است.
رنگ و میزان نفوذ پوشش ممکن است مشکل‌ساز باشد. استفاده از شلاک نارنجی و وارنیش فنولیک رزین، چوب‌های روشن را تیره می‌کند. علاوه بر این بعضی پوشش‌ها جلوه نهایی کار را تیره و بافت چوب را عمیق‌تر نشان می‌دهند. در بیشتر موارد هدف از پرداخت چوب نمایان کردن بافت چوب و ایجاد جلوه‌ای درخشان برای آن بوده و در موارد دیگر نواقص کار را با پرداخت چوب پنهان می‌کنند. فینیشینگ چوب‌های ظریف مانند چوب مروارید باعث می‌شود جلوه نهایی آن کدر شود.
روغن، وارنیش‌های روغنی، لاک الکل‌های پایه حلال و شلاک همگی بافت چوب را نمایان و عمیق‌تر نشان داده و جلوه‌ای بسیار براق برای چوب ایجاد می‌کنند. این پوشش‌ها سلول‌های چوب را خیس کرده و درون بافت چوب نفوذ می‌کنند.
پوشش‌های مقاوم دیگر، به‌خصوص پوشش‌های بر پایه آب و لاک الکل‌های کاتالیز شده، روی سطح چوب قرار می‌گیرند. از آن جا که این محصولات به بافت چوب نفوذ نمی‌کنند، ظاهر چوب را روشن می‌کنند.
ظاهر پلاستیکی معمولاً در اثر فینیشینگ یا پرداخت نادرست چوب با استفاده از پلی اورتان و لاک الکل‌های کاتالیز شده ایجاد می‌شود.
پرداخت چوب‌های با منافذ باز مانند چوب بلوط و چنار، با استفاده از وارنیش و لاک الکل غلیظ ممکن است جلوه‌ای زشت و اصطلاحاً آبکی به آن بدهد. این جلوه به‌دلیل آن به‌وجود می‌آید که این مواد به جای فرو رفتن در منافذ چوب روی آن باقی می‌مانند. استفاده از براق کننده‌های رقیق می‌تواند جلوه نهایی کار را جذاب‌تر کند. یکی از بهترین روش‌ها برای پرداخت چوب با پلی اورتان روغنی، رقیق کردن آن با استفاده از ترپانتین معدنی تا 50 درصد است و سپس استعمال پوشش با استفاده از دستمال روی چوب است. یکی دیگر از مشکلات در پرداخت چوب‌هایی با رنگ روشن، زرد شدن آن‌ها با گذشت زمان است. پوشش‌های اکلیلی، حلال و مبتنی بر پایه آب روی چوب‌های روشن مانند افرا و توس (غان) زرد نمی‌شوند. واکس‌ و بعضی از پوشش‌های کاتالیز شده هم رنگ چوب را زرد نمی‌کنند.

همچنین بخوانید: رنگ چوب، تینر و انواع آن

توجه به محیط زیست و نکات ایمنی

پوشش‌های بر پایه حلال مانند وارنیش و لاک الکل حاوی حلال‌های طبیعی هستند که با محیط زیست سازگار هستند و به سلامتی شما آسیب نمی‌رسانند. این مواد بسیار قابل اشتعال هستند بنابراین درصورت تمایل می‌توانید از گزینه‌های بر پایه آب استفاده کنید. استفاده از پوشش‌های بر پایه آب خطر آتش‌سوزی و آسیب به سلامتی و طبیعت را کاهش می‌دهد.
روغن‌های خالص جایگزینی شگفت‌انگیز برای وارنیش و لاک الکل‌های پایه آب هستند. این روغن‌ها حلال نداشته و از منابع تجدیدپذیر به‌دست می‌آیند. با این حال پارچه آغشته به روغن باید به دقت دور انداخته شود.
شلاک هم یک جایگزین ایده‌آل است زیرا حلال آن اتیل الکل بوده که از تقطیر ذرت به دست می‌آید و بوی آن آزار دهنده نیست.
جدا از تمام چیزهایی که شنیده یا خوانده‌اید، اگر پوشش چوب کاملاً خشک شود، سمی نخواهد بود. هنگامی که حلال پوشش چوب تبخیر می‌شود، اگر در تماس با غذا قرار بگیرد دیگر مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما این به آن معنا نیست که شما بتوانید پوشش را بخورید! این به این معنا است که افزودنی‌هایی مانند خشک کن‌های قوی فلزات و پلاستیک‌ که درون محفظه قرار می‌گیرند غذا را سمی نمی‌کنند.
پرداخت چوب یا فینیشینگ با استفاده از روش اسپری کردن، مقدار زیادی از ماده یا رنگ براق کننده چوب را هدر می‌دهد و حلال‌های طبیعی را در هوا پراکنده می‌کند. استفاده از قلم مو و یا استعمال براق کننده با استفاده از پارچه روی سطح چوب روشی کاربردی است اما سرعت کمتری دارد.

بهترین روغن برای چوب

انتخاب بهترین روغن برای چوب به عوامل مختلفی مانند نوع چوب و کاربرد آن بستگی دارد. هر یک از این مواد دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند که قبل از انتخاب یک گزینه باید به آنها توجه کنید. یکی از پرکاربردترین و بهترین روغن‌ها برای چوب، روغن بزرک است. این روغن پوشش‌دهی مناسبی روی سطح چوب دارد و بسیاری از نجاران به روش استفاده از آن تسلط دارند. گزینه دیگر روغن تانگ است که از نظر مقاومت در برابر آب و حرارت گزینه مناسبی است. همچنین این روغن در مقایسه با روغن بزرک رنگ روشن‌تری دارد. البته انواع دیگری از روغن از جمله روغن دانمارکی و روغن درخت ساج نیز وجود دارند که در ایران رایج نیستند. در کل اگر به دنبال روغن برای جلوگیری از ترک چوب، افزایش ماندگاری چوب در برابر شرایط محیطی و همچنین بهبود ظاهر آن می‌گردید تمامی این گزینه‌ها می‌توانند برای شما مناسب باشند.

اسم روغن براق کننده چوب

همانطور که اشاره شد پرکاربردترین براق‌کننده‌های چوب روغن بزرک، روغن تانگ، وارنیش، واکس چوب، شلاک و لاک الکل نام دارند.

از روغن سوخته یا روغن قدیمی ماشین هم می‌توان برای براق کردن چوب استفاده کرد. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از روغن موتور تا حد زیادی بر روی ثبات ابعاد چوب و مقاومت آن در برابر رطوبت تأثیر می‌گذارد. اگرچه ممکن است این ماده کیفیت و کارایی برخی دیگر از براق‌کننده‌های چوب را نداشته باشد، اما مهم‌ترین مزیت آن هزینه بسیار پایینی است که برای آن می‌پردازید. روغن سوخته را می‌توان با استفاده از قلم مو یا اسپری روی چوب زد. البته باید توجه داشته باشید که این روغن برای استفاده در اسپری غلظت بسیار زیادی دارد؛ بنابراین باید با استفاده از رقیق‌کننده‌هایی مانند تینر میزان غلظت آن را کاهش دهید.

براق کردن چوب

تمامی مواد ذکر شده در این مقاله می‌توانند برای براق کردن چوب استفاده شوند. وارنیش یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های برای براق کردن چوب و وسایل چوبی است که کارایی آسانی دارد. این ماده ظاهری کاملا یکدست و براق به چوب می‌دهد.

روغن برای چوب خام

روغن‌های ذکر شده مانند بزرک و تانگ را می‌توان برای انواع چوب خام استفاده کرد. البته روش صحیح استفاده از این روغن‌ها، به نوع چوب و الیاف آن نیز بستگی دارد.

روغن مناسب برای وسایل چوبی

روغن‌هایی که نام بردیم از جمله روغن بزرک و روغن تانگ برای براق کردن و جلا دادن به وسایل چوبی بسیار مناسب هستند. به دلیل مقاومتی که این روغن‌ها در برابر رطوبت و عوامل محیطی ایجاد می‌کنند، از آنها می‌توان برای مبلمان و وسایل استفاده شده در فضای باز نیز استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۱۱۶ نظر ثبت شده

 1. سلام.
  بســـــیار عالی بود👌
  مطالب تون جامع و کامل بود.

  با اجازه تون کپی کنم در کانالم با ذکر منبع👍

  1. سلام. خوشحالیم که مطالبمون براتون مفید واقع شده.
   در صورت تمایل می‌توانید مطالبتون رو در مجله سازوکار با نام خودتون منتشر کنید.

  1. سلام
   Paint Remover،سوزاندن رنگ یا سنباده زنی همگی از روش‌هایی است که می‌توانین برای پاک کردن رنگ استفاده کنید.
   به زودی مقاله ای در این باره منتشر خواهیم کرد تا راهنمای کاملی برای شما باشد.

 2. سلام من یه دسته چوبی برای چاقو ساختم بهترین گزینه برای محافظت از چوب که در مقابل آب مقاوم باشه چی هست؟

  1. سلام. بهتر است از روغن‌های ضد آب یا به اصطلاح آب گریز برندهایی مانند مونوکت یا همل استفاده کنید.

 3. سلام ، وقت بخیر
  من بعد از استفاده از شاپان برای رنگکاری جهت تثبیت رنگ شاپان و جلا از اسپری کیلر براق استفاده کردم ولی بعضی نقاط مات باقی ماند و بعد از خشک شدن وقتی دوباره کیلر اسپری کردم بعضی قسمتها حالت تاول بوجود آمد لطفاً بفرمایید چه باید بکنم تاتاول ها از بین بروند و سطح صاف و صیقلی و براق شود

  1. مات شدن رنگ به یکی از دلایل فشار باد زیاد، عدم استفاده از فیلتر هوا، رطوبت کمپرسور یا دمای بیش از اندازه سرد و مرطوب اتفاق می‌افتد.(دمای مناسب بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است)
   دلایل تاول زدن چوب هم به خاطر کاهش چسبندگی به دلیل وجود چربی، روغن، زنگ، رطوبت، حلال محبوس در زیر رنگ یا تاول اسمزی در شرایط غوطه‌وری است که بهتر است برای جلوگیری از این کار سطح چوب را خوب آماده سازی کنید و روش مناسبی برای پاشش کیلر انتخاب کنید.
   می‌توان کیلر را به تنهایی زد اما همانطور که دیدید کیفیت لازم را ندارد پس بهتر است در پروژه‌های بعدی حداقل یک دست سیلر و بعد کیلر را اجرا کنید.
   همچنین توجه داشته باشید که اگر بعد از شاپان کیلر رو با قلم مو اجرا کنید، کار چند رنگ شده و رد قلمو میماند. بهترین وسیله برای اجرای کیلر پیستوله است که در کار با آن باید حتما مواردی که ذکر شد را در نظر بگیرید تا اتفاقاتی از این قبیل رخ ندهد.
   تنها راهی که در این مورد ممکن است به شما کمک کند این است که سعی کنید سطح کار را با سنباده ۲۲۰ صاف کنید (دقت داشته باشید که پوشش کار را کاملا از بین نبرید) و بعد با رعایت نکات بالا پرداخت آن را اصلاح کنید.

 4. سلام و عرض ادب
  مطالبتان فوق‌العاده عالی و آموزنده هستند.

  آیا وارنیش براق را میشود همزمان با رنگ اکریلیک مخلوط کرد و استفاده کرد؟

  1. سلام
   با توجه به این که ممکن است میزان ترکیب مواد با هم تفاوت داشته باشد بهتر است از وارنیش‌های اکریلیک که در بازار به صورت آماده وجود دارند استفاده کنید. این نوع وارنیش بر پایه آب بوده و به دلایل زیست محیطی بسیار پرطرفدار و محبوب است.

 5. درود بر شما
  با سپاس از مطالب خوبتون
  در ارتباط با ظروف چوبی تولید بالا، که سیف باشه و استفاده کننده دچار مشکل نشه، چه پوششی پیشنهاد میدین، که هم مقرون به صرفه باشه و ظرف آسیب نبینه
  روغن خوراکی آیا گزینه ی مناسبیه؟

 6. سلام
  برای دسته چکش چوبی یک لاک واسه زیر کار می‌خواستم که رنگ رو به خودش نکشه و یه لاک شفاف هم برای بعد از خشک شدن رنگ می‌خواستم ک پایه آب باشه و ارزان قیمت.

  1. سلام
   برندهای اوزمو و مونوکوت از بهترین برندها در زمینه پرداخت چوب هستند اما متاسفانه از قیمت آنها اطلاعی نداریم.

 7. سلام ، خسته نباشید ، من یه تخت کودک درست کردم با چوب روس ، میخواستم بدونم از چه موادی استفاده کنم که هم رنگ فابریک خودش یعنی کرم روشن رو حفظ کنه ، هم نرم و لطیف باشه که بشه راحت تمیزش کرد ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   اگر با اجرای درست رنگ چوب آشنایی ندارید، از روغن گیاهی مخصوص چوب ویتال کد بی رنگ استفاده کنید.
   اگر با اجرای رنگ آمیزی آشنایی دارید از رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید.

 8. سلام من یک پیپ ساختم و میخواهم برای روکش از اسپری کیلر استفاده کنم می خواستم بدونم اسپری کیلر در برابر حرارت خوب عمل می کند یا خیر.

 9. سلام
  میخواستم بدونم بعد از اینکه لاک الکل زدم برای پرداخت نهایی یا همون فرنچ پولیش که در اصطلاح سازنده های گیتار مرسوم هست،باید به چه صورت کار کنم و در بازار چه نوعی بخرم ممنون از شما🙏

  1. سلام
   انواع مختلفی از پولیش گیتار آماده در بازار وجود دارد که بسته به رنگ، بودجه و موارد این چنینی می‌توانید برند مناسب و مد نظرتون رو تهیه کنین.
   در مورد نحوه پولیش فرانسوی پیشنهاد می‌کنم مقاله پولیش فرانسوی چیست؟ روش کار، مزایا و معایب آن چیست؟ را بخوانید.
   https://mag.sazokar.com/french-polish/

 10. سلام و عرض ادب. با تشکر از مطالب بسیار مفیدتون. لطفا در مورد پرداخت چوب برای ساخت تابلو هنری که روی آن خوشنویسی کار شود توضیح بفرمائید اگه ممکنه . یعنی روشهای صیقل حد اکثری چوب و زیبایی سازی آن.

  1. سلام
   از اینکه مطالبمون براتون مفید بوده خوشحالیم.
   در اسرع وقت مقاله ای در این باره روی سایت قرار خواهیم داد.

 11. سلام.ممنون از اطلاعاتتون.
  برای نقاشی رنگ روغن و اکریلیک روی چوبِ خامِ سمباده‌خورده، در انتهای کار بهتر است از چه نوع پوششی استفاده کنیم که هم محافظت کنه از کار و قابلیت دستمال خیس کشیدن داشته باشه و هم کمی سطح نهایی کار براق بشه؟
  آیا وارنیش پایه آب برای این کار انتخاب مناسبیه؟
  یا اگر گزینه بهتری هست ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   بهتر است از روغن های گیاهی مخصوص چوب استفاده کنید. روغن های گیاهی مونوکوت آب گریز هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند.

 12. سلام من ی میز اینه داشتم که رنگش قهوه ای پلی استر دار بود که بعد از سمباده زنی با رنگ اکرلیک سفید چندین بار رنگ زدم تا کاملا سفید شد بعد دکوپاژ انجام دادم خیلی عالی شد بعد وارنیش حلال بنزین و…اماده کردم زدم روش و الان رنگش از سفید به زرد تبدیل شده و زشت شده الان چکارش کنم که برگرده به قبلش؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام
   بهتر است پرداخت آن را به یکی از روش‌های ممکن که به کارتان آسیب نمی رساند پاک کنید و در صورتی که کاملا پاک شد به رنگ دلخواه دربیاورید. در غیر این صورت باید از رنگ سفید استفاده کنید.

 13. سلام وقتتون بخیر اگه دکوپاژ کرده باشیم برای اینکه پاک نشه از روی چوب و ضد آب باشه باید چه چیزی استفاده کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

 14. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون

  من یه سینی چوبی رو با رنگ اگرولیک پوشوندم وبعد داخلش رو رزین کار کردم حالا برای براق و صاف شده کناره ها و دسته های کارم که چوب بوده و روش رنگ اکرولیک خورده ایا میشه از وارنیش استفاده کرد. وارنیشی که حلالش تینر روغنی هست اگه نمیشه برای براق و صاف شدن کارم و ضد اب کردنش از چی باید استفاده کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   اگر بخواهید خاصیت آب گریزی و غبار گریزی و شستشو برای چوب داشته باشید و در عین حال شیارموجود بر روی چوب را نیز حفظ نمایید, می توانید از پوششهای بیرنگ مانند “سیلیکون کوت” و ” لاک” بر روی چوب استفاده نمایید.
   فقط پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده تمام مراحل را روی تکه چوبی اضافی تست کنید تا از نتیجه ای که ایجاد می شود اطمینان پیدا کنید.

 15. درود بر شما،

  شما در متن نوشته اید

  “اگر روی برچسب محصول نوشته شده لاک الکل، معمولاً نیترو سلولز است”

  لاک نیترو سلولز اصلا الکل ندارد. پس چرا لاک الکل نامیده می شود؟ در کشورهای آلمانی و انگلیسی زبان به آن لاک نیترو سلولز میگویند.

  1. سلام
   دو نوع لاک الکل وجود دارد یکی معمولی و دیگری جدید.
   لاک الکل های جدید همونطور که گفتین نیترو سلولز است.

 16. سلام مطالبتون واقعا عالی بود . واسه رنگ امیزی پیپ و براق کردن رنگش که هم براق باشه وهم قشنگ و مقاوم باشه بنظرتون از چی استفاده کنم .❤

  1. سلام
   در مورد رنگ آمیزی پیپ باید بگوییم که باعث می‌شود سطح تنفس پیپ کامل یا تا حد بالایی بسته شود و پیپ قادر به تخلیه رطوبت و تنفس نیست و زودتر دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل از پولیش چوب به جای رنگ استفاده می‌کنند در واقع با کمی جوهر چوب را رنگ دهی و سپس پولیش می‌کنند.

 17. سلام استاد عزیز
  سوال بنده اینه که چطور بدونه پیسوله سازه چوبی که درست کردم رو یه چیزی بزنم که همه خوشرنگ بشه و از حالت خامی دربیاد و هم محافظت از آب و مابقی چیزا کنه،
  کاری هم که می‌سازم با چوب روس هستش و خیلی مهمه وگرنه از بین میره، مثلا شاپون بزنم و یچیزی روش یا هرچیز ساده تری که پیسوله نخواد
  ممنون از مطالب خوبتون و اینکه پاسخ بنده را میدهید

  1. سلام
   برای این کار می‌توانید از رنگ های شفاف مثل سیلر و کیلر یا لاک الکل و روغن جلا و … استفاده کنید اما پیشنهاد ما به شما این است که حتما از رنگ مخصوص چوب روسی که در بازار موجود است استفاده کنید.

 18. سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. لطفا بفرمایید مقاوم ترین لاک پایه آب که در برابر ضربه، رطوبت و مواد شیمیایی مقاوم باشد چیست؟ ضمن اینکه به مرور زمان زرد نشود.

  1. سلام
   از این ماده روی چه محصولی می‌خواهید استفاده کنید؟ چوبی، آجر یا … ؟
   منظورتان از لاک پایه آب لاک الکل است یا اکریلیک یا مواد پرداخت پایه آب؟
   پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز در مورد پرداخت و جلای چوب و انواع پوشش چوب قسمت پوشش های چوب بر پایه آب را بخوانید. زیرا به طور کلی مقاومت پوشش پایه آب کمتر از مواد دیگر است.
   https://mag.sazokar.com/wood-finish/

  2. سلام بنده از موم و سشوار صنعتی استفاده میکنم خیلی خوبه برای کارم ولی در نهایت مات و لکه دار میشه میتونم بعد موم کاری با روغنی یا هر چیزی روی موم برای تمیز جلوه دادن استفاده کنم ممنون از راهنماییتون پیشاپیش

   1. سلام
    اول از همه دقت داشته باشید که ترکیب موم با روغن (روغن بزرک و …) باید یک به یک باشد. در مرحله بعدی باید این نکته را مد نظر قرار دهید که گرمای بیش از حد واکس را می‌سوزاند.
    اگر موارد گفته شده را رعایت کردید می‌توانید در انتهای کار از لاک الکل رقیق استفاده کنید.

 19. سلام
  خیلی خوب بود
  تقریبا بهترین توضیحات رو بین صفحه های مختلف داشت
  یه راهنمایی می خواستم
  تخت چوبی خام برای خانه گرفتیم
  چه پوششی مناسبتره

  1. سلام
   از اینکه مطالبمون براتون مفید بوده خوشحالیم
   اگر نوع چوب را بفرمایید بهتر می‌توانیم راهنماییتان کنیم

  1. سلام
   در رنگ آمیزی پیپ باید به سطح تنفس پیپ توجه کرد تا پیپ قادر به تخلیه رطوبت و تنفس باشد و زود دچار مشکل ‌نشود.بهتر است از پولیش چوب استفاده کنید در واقع با کمی جوهر چوب را رنگ دهی و سپس پولیش کنید.

 20. سلام
  من به ساخت ظروف چوبی از جنس پلای وود مشغولم و چون این ظروف برای مواد غذایی استفاده میشود از رنگهای گیاهی استفاده میکنم ولی اکثر براق نبودن رنگ جز انتقادات شونه اگه امکانش هست برای این جنس کار و رنگی که براق کنه راهنمایی کنید

  1. سلام
   در مورد ظرف چوبی نکته ای که در درجه اول مهم است این است که مسمومیت غذایی ایجاد نکند و در درجه دوم براقیت یا پرداختی که به چوب می دهد است به همین خاطر کمی محدودیت در استفاده وجود دارد.
   پیشنهاد می‌کنیم مقاله های زیر را بخوانید:
   نکاتی درباره نوع چوب و پوشش مناسب ظروف چوبی: https://mag.sazokar.com/food-safe-finishes/
   هر آنچه باید درباره ظروف چوبی و نگهداری آن بدانید: https://mag.sazokar.com/wooden-salad-bowl/

 21. سلام
  من توکار تولیدیه مبلمان شهر هستم
  می‌خوام برا طرح دار کردن چوب نراد و براقیت سطح چوب
  ی چیزی ب غیر از جلا پیشنهاد بدین چون کارای ما مستقیم با نور آفتاب و بادو بارون رو ب رو میشه برا همین جلا کدر میشه

  1. سلام
   برای براق شدن سطح کار باید از روش سیلر، کیلر و نیم پلی استر استفاده کنید.
   مقاله راهنمای جامع رنگ‌ آمیزی چوب با سیلر، کیلر و پلی استر می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.
   https://mag.sazokar.com/seal-wood/

 22. سلام
  من یک میز ناهارخوری چوبی قهوه‌ای رنگ دارم که روی آن لباس اتو کردم و متاسفانه لکه های سفید شده باید چکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   برای از بین بردن آن روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع میز و رنگ آن ممکن است یکی از آنها جواب دهد:
   ۱- یک دستمال خشک را به کمی روغن گیاهی آغشته کنید و آنقدر روی لکه به آرامی بکشید تا کاملا پاک شود.
   ۲- لکه مورد نظر را با یک لایه نازک از خمیر دندان بپوشانید. بعد از ۱۰ دقیقه آن را با کاردک بردارید و باقیمانده آن را با دستمال نمدار پاک کنید. نهایتا محل را با استفاده از سشوار خشک کنید تا لکه سفید روی میز چوبی کاملا پاک شود.
   ۳- برای پاک کردن لکه آب روی چوب و از بین بردن لکه روی میز سفید با استفاده از جوش شیرین، باید ابتدا کمی از آن را در آب حل کنید. این محلول را با پارچه‌ای تمیز به آرامی روی لکه بمالید.
   ۴- استفاده از سس مایونز برای از بین بردن لکه روی میز سفید، مشابه استفاده از خمیر دندان است.
   ۵- به میزان مساوی آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را برای پاک کردن لکه روی چوب روی آن بمالید.

   1. سلام
    با ماده ضدعفونی تخته چوب اپن آشپزخونه عاج براقش رفته،برای ترمیم آن از چی استفاده کنیم، که هم براقیت سابقش رو داشته باشه ،هم نسوز و ضد آب باشه؟

 23. سلام خسته نباشید.برای روغن کاری قنداق تفنگ(از جنس درخت بادام)کدام روغن ها مناسبه؟روغن های طبیعی(خود روغن بادام و روغن کرچک و…)یا روغن موتور ها(روغن موتور های ماشین)؟ممنون میشم جواب بدین با تشکر از زحمتاتتون

  1. برای رنگ‌کاری چوب قنداق دو روش وجود دارد:
   در روش اول قنداق به‌صورت خودرنگ، رنگ‌کاری می‌شود و برای این کار از روغن‌های پوششی گیاهی، صنعتی، انواع لاک و … استفاده می‌شود.
   روش دوم استفاده از رنگ‌های پوششی جوهر است. پس از پاشش جوهر همرنگی، از رنگ‌هایی مثل پلی استر، نیم پلی استر، کیلر و … برای پوشش نهایی استفاده می‌شود.

 24. سلام. من گوشت کوب‌چوبی و کفگیر چوبی دارم کاملا چوبش سفیده و خام هستن خاستم ببینم اسپری براق‌کننده استفاده کنم به مرور زمان تغییر رنگ نمیده یا در برابر حرارت مضر نیست؟

  1. سلام
   با توجه به این که این وسایل در آشپزی استفاده می‌شوند باید از روغن‌هایی که سلامتی شما را به خطر نمی‌اندازند برای پرداخت استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکاتی درباره نوع چوب و پوشش مناسب ظروف چوبی را بخوانید:
   https://mag.sazokar.com/food-safe-finishes/

 25. سلام خسته نباشید ، من چند تا اسلب چوب خام گرفتم و یه تنه درخت که تو گلدون گذاشتم برای تزئین خونه ، میخوام رنگشون قهوه ای مایل به قرمز باشه طرح چوب هم از بین نره ، از چه رنگی استفاده کنم میشه لطفا راهنمائی کنید ؟ کیلر خریدم روی یکیشون زدم یه حالت زرد بد رنگی شد ممنون میشم کمک کنید یه رنگ مناسب انتخاب کنم

  1. سلام
   سیلر، کیلر، نیم پلی استر و تمام پلی استر به رنگ عسلی هستند و پس از اجرا تأثیر چندانی بر رنگ چوب ندارند؛ اما رنگ‌های خودرویی فوری، رنگ چوب را تغییر می‌دهند و حتی می‌توان نقش و رگه چوب را با این رنگ‌ها ناپدید کرد.
   می‌توان از رنگ‌های روغنی برای تغییر رنگ شاپان استفاده کرد. به‌عنوان مثال با اضافه نمودن مقداری رنگ روغنی قرمز به شاپان، می‌توان به رنگ فندقی دست‌یافت. همچنین با اضافه نمودن رنگ مشکی به شاپان قهوه‌ای، به رنگ ونگه یا شکلاتی دست‌یافت.

 26. سلام.
  من یه رگال با چوب روسی ساختم… برای براق کردنش چیکار کنم؟؟؟
  نمی‌خوام رنگ بزنم و دوست دارم حالت چوبیش حفظ بشه

  1. سلام
   سیلر، کیلر، نیم پلی استر و تمام پلی استر به رنگ عسلی هستند و پس از اجرا تأثیر چندانی بر رنگ چوب ندارند؛ اما رنگ‌های خودرویی فوری، رنگ چوب را تغییر می‌دهند و حتی می‌توان نقش و رگه چوب را با این رنگ‌ها ناپدید کرد.

 27. سلام خسته نباشید من اسباب بازی چوبی به روش خانگی تولید می کنم. به نظر شما بهترین رنگ و وارنیش برای پوشش قطعات چوبی چی باشه بهتره؟ ممنونم از راهنماییتون

  1. یکی از راه‌های شناخت کودکان حس چشایی است و سعی می‌کنند با مزه کردن چیزهای مختلف دنیای اطراف خود را جستجو کنند؛ به همین جهت رنگی که برای پرداخت اسباب بازی انتخاب می‌کنید باید شرایط و ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا مواد شیمیایی و سمی جذب بدنشان نشود. بهترین گزینه برای پرداخت اسباب بازی چوبی استفاده از روغن‌ گیاهی مخصوص با استاندارد kids Toys است.

 28. سلام وقتتون بخیر من ی سوالی دارم خدمت شما
  ما با چوب روس تخته نرد میسازیم
  من میخوام تخته نردم براق بشه به نظرتون باید از چه موادی استفاده کنم. البته منظورم اینه اگه نخوام از سیلر کیلر و پلی استر یا روغن جلا استفاده کنم ایا راه حل دیگه ای هم وجود داره برای براق کردن کارر؟؟

 29. سلام، ممنون از مقاله خوب و سایت عالی تون
  من یک چوب نی با بند های طبیعی زیبا دارم که بخاطر شرایط بد نگهداری؛ پوستش ترک خورده. می‌خوام حفظش کنم. میشه بفرمایید که چه چیزی روی سطحش بزنم تا هم براق بشه ؛ هم کمی ترمیم یا حداقل بیشتر فرسوده نشه؟

  1. این چوب را معمولا پرداخت نمی کنند اما اگر اصرار به این کار دارید می توانید از روغن های طبیعی مانند موم و … برای این کار استفاده کنید.

 30. سلام خسته‌نباشید
  من‌یک میز‌درست‌کردم با چوب درخت گردو ولی برای زیبایی و جلا اخرش موندم چیکا کنم لطفا راهنمایی‌کنید

 31. سلام خسته نباشید، مطالب خیلی خوب و کاملی بود فقط میخواستم بدونم اگه اول از روغن چوب استفاده بشود و بعد جلا زده بشه مشکلی به وجود نماید منظورم اینکه استفاده این دو باعث خراب شدن سطح چوب نمیشه

 32. سلام شلف درست کردم با چوب خام.الان باید شاپان و سلیر کلیر استفاده کنم یا میشه کلا روغن جلا فقط بزنم.میشه لطفا راهنماییم کنید

 33. با تشکر از مقاله خوبتون
  من یه تخته آشپزی درست کردم بهترین چیز برای فینیشینگش چیه یعنی چه ماده ای بهتره ممنون ازتون

 34. سلام خسته نباشید. من میخوام مجسمه چوبی بسازم. برای براق کردنش سیلر و کیلر تنها کفایت میکنه یا شاپان بزنم بعد سیلر و کیلر؟ اگه خواستم روغن بزرک بزنم خود روغن به تنهایی کافیه؟

 35. درود بر شما و سپاس بابت مطالب ارزشمندتون،میخواستم بپرسم برای بدنه ی گیتار کلاسیک شما چه رنگ یا پوششی رو پیشنهاد میکنید؟و اگر بخوام رنگ صفحه رو قرمز گوجه ای کنم از چه نوع رنگی استفاده کنم که ضخامت هم نداشته باشه و صدای ساز رو خفه نکنه؟ممنونم

  1. سلام به ترتیب مقاله های زیر می تواند به شما کمک کند:
   از صفر تا صد پولیش گیتار | نکاتی درباره پولیش برای سازندگان گیتار
   https://mag.sazokar.com/guitar-polish/
   پولیش فرانسوی چیست؟ روش کار، مزایا و معایب آن چیست؟
   https://mag.sazokar.com/french-polish/
   آموزش ساخت گیتار آکوستیک
   https://mag.sazokar.com/acoustic-guitar/

 36. سلام وخسته نباشید ،ببخشید من برای خودم لوری یا طعمه مصنوعی میسازم وبرای پوشش از کیلر استفاده کردم یعنی در واقع ماهی های مصنوعی رو داخل قوطی کیلر کردم و در آوردم پوشش خوبی داره ولی حباب های ریزی ایجاد شده که کارو خراب کرده منون میشم اگه توضیح بدین

  1. سلام
   از روغن سوخته بیشتر برای سازه های بتنی ، قالب آرماتور و … استفاده می‌شود نه چوب.

 37. مطلبتون مفید بود،من یه دست مبل منبت دارم روشو رنگ فوری زدم به رنگ طوسی،منبتاشم پودر نقره ای،روشو یه دور نیم پلی استر براق زدم.ولی اصلا براق نشده.رنگ مثل گچ دیوار فقط طوسی.چطوری میتونم براقش کنم.مثل رنگ بیرون بشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   بهتر است برای کار با رنگ فوری روش زیر را امتحان کنید:
   برای اینکه آستر و رنگ رویه به چوب نفوذ نکند باید از سیلر یا بتونه استفاده کنید بعد از سیلر یا بتونه، رنگ آستر و رنگ رویه را بزنید. برای بعضی از انواع چوب می‌توان از لاک و رنگ تمام پلی استر (ایستاده) برای ایجاد براقیت و جلا زیاد استفاده کرد.
   به طور کلی باید توجه داشته باشید که رنگ فوری از دسته رنگ‌های آلکید روغن کوتاه بوده که در مجاورت هوا خشک می‌شود. طول زنجیره این نوع رنگ کوتاه بوده و معمولاً با نیتروسلولزیها فرموله شده و با براقیت‌های نیمه مات و مات تولید می‌شود.

 38. سلام ببخشید یه کالباسی چنار خریدم که سنباده خورده سطح صاف داره میخوام روش دکوری بزارم چه روغنی پیشنهاد میکنم که بزنم روش

  1. سلام
   اگر می‌خواهید هزینه کنید از روغن مونوکوت یا اوزمو استفاده کنید در غیر این صورت از سیلر یا کیلر یا روغن جلا استفاده کنید

 39. با درود و سپاس
  میخواستم بدونم بهترین ماده برای مقاوم سازی و زیبا سازی کرسی برقی ساخته شده از چوب گردو چیه؟

  1. سلام
   از روغن‌های مونوکوت یا اوزمو برای مقاوم سازی در برابر خحرارت استفاده کنید.

 40. سلام و درود
  ببخشید من با تنه درخت چهار پنج تا کاسه چوبی ساختم و می‌خوام تو آشپز خانه ازشون استفاده کنم یعنی غذا بخورم و اینا خواستم ببینم چیکار کنم تا هم موقع شستشو باد نکنه و تاثیری در مواد غذایی نداشته باشه؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   بهتر است از روغن‌های طبیعی برند OSMO یا مونوکوت استفاده کنید.

 41. سلام وقت بخیر
  من گلدان چوبی رو با رنگ روغن نقاشی کردم برای فیکس و با دوام بودنش باید چه بزنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدهید🌼

  1. سلام
   بعد از اتمام کار و خشک شدن آن، می‌توانید با استفاده از اسپری فیکس مخصوص، کل کار را بپوشانید یا با استفاده از روغن جلا یا روغن بزرک یا هر فینیشی که علاقه دارید کار خود را پایان دهید.

 42. باسلام بهترین پوشش برای گیتارهای کلاسیک وچوبی چه پوششی میباشد حالت مثل یه لایه شیشه شفاف روی چوب گیتارهای گران قیمت همیشه مدنظر میباشدبنحوی که رنگ اصلی چوب تغییر نکند ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  1. انتخاب پرداخت یا اصطلاحا فینیش گیتارهای کلاسیک و آکوستیک بیشتر امری سلیقه‌ای است. معمولا فینیش های مختلف می‌توانند تا حدودی جنس و رنگ صدای گیتار را تغییر بدهند. فینیش های پلی اورتان، شلاک و نیترو سلولز جزو پرکاربردترین و بهترین گزینه‌ها برای گیتارهای آکوستیک و کلاسیک محسوب می‌شوند. برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

   از صفر تا صد پولیش گیتار | نکاتی درباره پولیش برای سازندگان گیتار
   https://mag.sazokar.com/guitar-polish/
   پولیش فرانسوی چیست؟ روش کار، مزایا و معایب آن چیست؟
   https://mag.sazokar.com/french-polish/
   آموزش ساخت گیتار آکوستیک
   https://mag.sazokar.com/acoustic-guitar/

  1. خیر،پوششی یا عنوان لمینیت وجود ندارد. لمینیت یکی از فراورده های چوبی محسوب می شود.

 43. سلام وقت بخیر، ببخشید من با چوب چنار یه میز ساختم که میخوام هم براق باشه هم رنگش به نارنجی بره بعد از روغن کاری .شما چه چیزی رو پیشنهاد می‌کنید؟ آیا لازمه سیلر هم قبل از روغن بزنم؟

  1. اشاره نکردیدی چه روغنی زده اید. چون با روغن های مختلف، شرایط متفاوت است. ولی یکی از بهترین گزینه ها، روغن چوبی است که مزایای زیادی دارد.

 44. ای کاش در مورد شلاک یا مثلا شاپان بیشتر توضیح می دادید. روغن برزک و وارنیش و اینا رو تقریبا آشنایی داریم باهاشون.

  1. سلام، در این مقاله سعی شده به صورت کلی در مورد براق کننده های چوب صحبت شود. اگر تمایل دارید، در مورد شلاک یا شاپان بیشتر بدانید می توانید مقاله های زیر را مطالعه کنید که به صورت کامل به این مواد پرداخته اند:

   شاپان چیست و چه کاربردی دارد؟ | انواع رنگ بندی شاپان
   https://mag.sazokar.com/what-is-gel-stain/

   شلاک چیست؟ | هر آنچه باید در باره پاک کردن آن از روی چوب بدانید!
   https://mag.sazokar.com/repairing-a-damaged-shellac/

 45. سلام برای تابلو معرق از روغن الف و روغن جلا استفاده میکردم
  الان دنبال یک ماده بهتر هستم
  چی پیشنهاد میکنید ؟
  سیلر و کیلر
  سیلر و کیلر پلی اورتان
  لاک پلی اورتان
  رزین پلی استر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا