خودت بساز

5 روش ساخت قاب عکس به صورت ویدئویی

چگونه قاب عکس چوبی بسازیم؟

راه‌های متفاوتی برای ساخت قاب عکس وجود دارد که با توجه به مواد و ابزاری که دارید می‌توانید روشی که برای شما راحت‌تر است انتخاب کرده و قاب عکس موردعلاقه‌تان را بسازید. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه ساخت قاب عکس آشنا شوید.

یکی از آسان‌ترین سازه‌های نجاری ساخت قاب عکس است. قاب عکس پروژه نجاری بسیار آسان و کم هزینه است که برای شروع و یادگاری نجاری بسیار مناسب است. اولین قدم برای ساخت قاب عکس اندازه‌گیری و ساختن الگو است. در این مرحله باید اندازه قاب عکستان را با توجه به سایز  عکس انتخاب کنید.

قدم بعدی انتخاب نوع چوب مناسب و بریدن آن به اندازه‌هایی است که در مرحله قبل مشخص کردید. اگر چوبی که انتخاب کرده‌اید سطح ناصافی دارد آن را با رنده صاف کنید.

در مرحله بعدی باید در قسمت پشت عکس زبانه ایجاد کنید تا با استفاده از آن شیشه‌ای روی قاب نصب کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از شیار زن یا فرز مشتی انجام دهید. سپس با استفاده از اره فارسی تکه چوب‌ها را به‌صورت اریب ببرید. پس از برش الوارها تکه چوب‌ها را در کنار هم قرار دهید تا از درستی برش‌ها اطمینان حاصل کنید.

برای اتصال تکه چوب‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. ساده‌ترین راه استفاده از میخ‌کوب یا منگنه کوب است. برای این کار ابتدا لبه‌های چوب را با چسب به هم بچسبانید پس از خشک شدن چسب با استفاده از منگنه و میخ‌کوب اتصال لبه‌ها را محکم کنید.

در آخر نوبت به پرداخت و سنباده کاری قاب می‌رسد. پیش از پرداخت قاب ابتدا سطح آن را سنباده زده و خوب تمیز کنید سپس با استفاده از رنگ یا روغن جلای موردنظر آن را پرداخت یا رنگ‌آمیزی کنید.

خرید چسب

در ادامه قصد داریم تا شما را با نحوه‌ی ساخت 3 نوع قاب عکس آشنا کنیم.

این سه قاب نیاز به سطح مهارت و ابزارهای متفاوتی دارند و هر کسی که در نجاری فعال است می‌تواند با استفاده از ابزارهای محدودی حداقل یکی از این 3 قاب را برای خودش بسازد.

5 روش مختلف برای ساخت قاب عکس

استفاده از قاب عکس روشی ایده آل برای نمایش تصاویر مورد علاقه شما است اما ممکن است هزینه آن کمی زیاد باشد اما ما به شما پیشنهاد میکنیم به جای خریداری، آن‌ها را مطابق با میل و سلیقه خود بسازید. قاب عکس می‌تواند هدیه‌ای مناسب برای عزیزان شما باشد یا از آن برای تزئین اتاق خود استفاده کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با روش‌های مختلف ساخت قاب عکس آشنا شوید.

ساخت قاب عکس با استفاده از مقوا یا کاغذ دیواری

تکه مقوا یا کاغذ دیواری با طرح دلخواه خود را انتخاب کرده و با توجه به ابعاد عکس آن را به صورت مستطیل آن را ببرید.

یک مستطیل را از وسط کاغذ ببرید فقط دقت داشته باشید که ابعاد مستطیل جدیدی که می‌برید باید کمتر از اندازه عکس اصلی باشد.

در صورت نیاز و علاقه می‌توانید روی قاب عکس خود را نقاشی کنید یا جمله‌ای بنویسید. بهتر است برای این کار از رنگ‌هایی متناسب با رنگ کاغذ استفاده کنید تا هارمونی زیباتری ایجاد شود. هم چنین می‌توانید از استیکر یا هر چیز دیگری برای تزیین قاب خود استفاده کنید و آن را روی قاب عکس خود بچسبانید.

در مرحله بعدی باید زمینه‌ای برای قاب عکس خود بسازید. برای این کار باید از کاغذی مستطیل شکل به نحوی که از محل قرار گیری عکس کمی بزرگ‌تر و از خود قاب کوچک‌تر باشد استفاده کنید.

همچنین بخوانید: کندن کاغذ دیواری

کاغذ زمینه را به پشت قاب بچسبانید و از سه طرف بچسبانید. دقت داشته باشید که باید قسمت بالای آن را برای گذاشتن عکس داخل قاب خالی بگذارید. در مرحله بعد تنها کافی است عکس مورد نظر خود را درون قاب قرار دهید! تبریک می‌گوییم قاب عکس شما آماده است!

ساخت قاب عکس با استفاده از چوب بستنی

در قدم اول می‌توانید روی چوب بستنی‌ها را تزئین کنید. برای این کار تنها به 6 یا 7 چوب بستنی بزرگ نیاز دارید اما اگر از چوب بستنی کوچک استفاده می‌کنید باید تعداد بیشتری چوب بستنی داشته باشید.

دو چوب را به صورت عمودی با فاصله‌ای حدود 13 سانتی‌متر از یکدیگر قرار داده و چوب تزئین شده را به صورت افقی روی آن قرار دهید و به همین ترتیب بقیه چوب‌ها را در کنار چوب اول قرار دهید تا دو چوب اول کاملا پوشانده شود.

در صورت تمایل روی چوب بستنی‌ها را با استیکر یا وسایل دکوری دیگر تزئین کنید.

تصویری که در نظر داشتید را روی قاب قرار دهید برای اتصال تصویر به قاب از چسب یا گیره کمک بگیرید.

دو عدد آهنربای نواری به انداره دو چوب بستنی اولیه که به صورت عمودی قرار داده بودید تهیه کرده و به آن بچسبانید با این کار می‌توانید قاب عکس خود را روی در یخچال یا … با آهنربا بچسبانید. اگر تمایلی به استفاده از مگنت ندارید می‌توانید از قلاب استفاده کرده و آن را آویزان کنید.

ساخت قاب عکس با استفاده از شاخه

در قدم اول باید تعدادی شاخه جمع آوری کنید. تعداد و ضخامت چوب‌ها به اندازه قاب عکس بستگی دارد.

چوب‌ها را آماده کنید برای این کار کافی است آنها را در اندازه‌های 28 سانتی‌متری ببرید و آنها را طوری کنار هم قرار دهید که یک قاب عکس را بسازند سپس با استفاده از نخ کنفی گوشه‌ها را به هم متصل کنید.

اطمینان پیدا کنید که طول تمام چوب‌ها با هم برابر و به اندازه 28 سانتی‌متر باشد. اگر شاخه‌ها چوب یا برگ اضافی داشت آن‌ها را جدا کنید و در صورت کثیف بودن شاخه‌ها را بشویید. در مرحله بعدی باید شاخه‌ها را به چهار گروه با تعداد دلخواه (یک، دو یا سه تایی) تقسیم کنید و آن‌ها را به صورت قاب در هر طرف قرار دهید.

گوشه شاخه‌ها را با استفاده از نخ یا کنف ببندید و انتهای آن را با استفاده از چسب حرارتی به پشت گوشه‌ای از قاب بچسبانید. (روش دیگر این است که ابتدا گوشه‌های کار را با استفاده از چسب حرارتی به هم بچسبانید.)

برای زیبایی بیشتر کار و استحکام کافی کنف را باید به صورت اریب ببندید به این صورت که اگر گوشه کار را چهار قسمت در نظر بگیرید باید به صورت قطری آن را ببندید به این ترتیب کنف را از سمت راست بالا به سمت چپ پایین سپس از سمت راست پایین به سمت چپ بالا ببندید و در نهایت کنفی به شکل ضربدری روی کار و به شکل مربع پشت قاب خواهید داشت. در پایان ته نخ کنفی را با استفاده از چسب حرارتی محکم بچسبانید.

شاخه‌ها را در هر طرف صاف و نزدیک به هم نگه دارید و اطمینان پیدا کنید که نخ کنفی محکم است تا کناره‌های قاب کاملا محکم شود.

در این مرحله باید عکس را به قسمت پشت قاب بچسبانید. اگر نیاز است می‌توانید عکس را ببرید تا اندازه قاب شود.

اگر نمی‌خواهید قاب را مستقیما به عکس بچسبانید یا ابعاد عکس کوچک است می‌توانید کاغذی را از سه طرف به پشت قاب بچسبانید و عکس را درون قاب قرار دهید.

برای آویزان کردن قاب باید با استفاده از نخ کنفی برای آن آویز درست کنید به این ترتیب که دو گوشه بالای قاب را با کنف بهم متصل کرده و با چسب حرارتی محکم کنید تا بتوانید آن را به راحتی به دیوار آویزان کنید.

ساخت قاب عکس با استفاده از میله چوبی

قدم اول در این روش این است که عکس را بچسبانید. اگر می‌خواهید قابی برای عکس مورد نظر ایجاد کنید یا نمی‎‌خواهید مستقیما روی آن چسب بزنید می‌توانید از یک کاغذ یا مقوا با کیفیت بالا استفاده کنید.

دو میله چوبی نازک با طول متناسب با عکس را انتخاب کنید. بهتر است میله‌ها به اندازه 0.5 تا 1.5 سانتی‌متر بلندتر باشند.

در مرحله بعد می‌توانید با استفاده از اسپری میله‌های چوبی را به رنگ دلخواه درآورید. پس از خشک شدن رنگ، تکه‌های چوب را به قسمت بالا و پایین عکس بچسبانید. در این مرحله باید دقت کنید که عکس دقیقا در مرکز قرار بگیرد و چوب‌های بالا و پایین عکس کاملا تراز باشند.

 برای آویزان کردن قاب باید با استفاده از نخ یا کاموا برای آن آویز درست کنید به این ترتیب که دو گوشه بالای قاب را با نخ یا کاموا بهم متصل کرده و با گره محکم کنید تا بتوانید آن را به راحتی به دیوار آویزان کنید.

ساخت قاب عکس با استفاده از کاغذ و روزنامه‌های قدیمی

یک تکه مقوا به اندازه‌ای که می‌خواهید قاب باشد ببرید و در وسط آن یک مستطیل به اندازه عکس مورد نظر ببرید و بیرون بیاورید. طرح قاب و جنس آن به خودتان و سلیقه‌تان بستگی دارد. برای پشت قاب مقوایی به اندازه قاب در نظر بگیرید و از سه طرف بچسبانید و یک سمت را برای قرار دادن عکس باز بگذارید.

چند مجله قدیمی، کاغذ رنگی یا قدیمی را جمع کنید. طرح و رنگ مجلات برای ساخت قاب ایده آل است. در مرحله بعدی باید کاغذ را به صورت نواری برش دهید. اگر از صفحات مجله استفاده می‌کنید کافی است هر صفحه را نصف کنید و اگر از روزنامه استفاده می‌کنید نوارهایی به عرض 10 و طول 25 سانتی‌متر ببرید.

نوار کاغذ یا روزنامه را دور میله چوبی بپیچانید و در آخر به لبه آن چسب بزنید. همین مراحل را برای دیگر چوب‌ها تکرار کنید.

بعد از آماده شدن نوارها زمان آن رسیده که آن‌ها را دور قاب بچسبانید. برای این کار سطح کاغذی دور کار را به چسب آغشته کنید. پیشنهاد ما به شما چسب ماد پاج است.

در قدم بعدی باید تکه چوب‌ها را به لب قاب بچسبانید. اگر  چوب‌ها از قاب بلندتر هستند نیازی به نگرانی نیست می‌توانید به راحتی آن‌ها را کوتاه کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا لبه کار با تکه‌ چوب‌ها کاملا پر شود. اطمینان حاصل کنید که تکه چوب‌ها محکم به هم چسبیده و هیچ شکافی در قاب وجود ندارد.

در آخر روی تکه چوب‌ها چسب ماد پاج بزنید تا محکم و براق شود. اجازه دهید تا قاب خشک شود سپس عکس را درون قاب قرار دهید.

خلاصه
ویدئو کامل آموزش ساخت قاب عکس
عنوان
ویدئو کامل آموزش ساخت قاب عکس
توضیحات

این ویدئو را ببینید و با مراحل ساخت سه نوع قاب عکس زیبا و متفاوت آشنا شوید و با توجه به سطح مهارت خود هرکدام را که میخواهید، بسازید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا