خودت بساز

راهنمای تصویری سوراخکاری در سینک سرامیکی بدون شکستن آن

روش‌های زیادی برای شکستن سوراخ شیر سینک گرانیتی یا سرامیکی روشویی وجود دارد؛ اما از آنجاکه در روش‌های پیشنهادی کارخانجات تولیدکننده نکات ایمنی به طور کامل شرح داده نشده ممکن است سینک روشویی خرد شده یا بشکند.

سینک

در ادامه مطلب به شما خواهیم آموخت که چگونه سوراخ سینک روشویی را بدون هیچ نقصی بشکنید.

ابزارها و وسایل موردنیاز

 • عینک ایمنی
 • دستکش ایمنی
 • ماسک ایمنی
 • دریل برقی یا دریل شارژی
 • مته گردبر
 • چکش
 • سنباده
 • اسپری آب
 • خرک اره کشی
خرید دریل

مرحله اول: سینک روشویی را بررسی کنید

سینک

ابتدا سینک را از جعبه بیرون آورده و قبل از هر کاری ابتدا آن را بررسی کنید که هیچ ترک و شکستگی نداشته باشد. سینک‌های گرانیتی یا سرامیکی ممکن است ترک‌های ریز یا لب پریدگی در زیر آن داشته باشد که هیچ تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت. هنگامی که سینک داخل کوره قرار می‌گیرد ترک‌های بسیار ریزی در آن ایجاد می‌شود که بخشی از فرآیند تولید است.

مرحله دوم: تعیین موقعیت سوراخ شیر روشویی

سینک روشویی

سینک را برعکس روی خرک اره کشی یا هر سطح دیگری که بتوان دریل را بدون آسیب از داخل آن عبور دهد قرار دهید. به منظور جلوگیری از ایجاد خراشیدگی روی سطح سینک زیر آن حوله یا مقوای نازک قرار دهید. ابتدا تمام سوراخ‌هایی که برای شیر آب در نظر گرفته شده را مشاهده کرده و یکی از آن‌ها که متناسب موقعیت شیر آب است را انتخاب کنید. برای بسیاری از سینک‌ها چند عدد سوراخ در نظر گرفته شده است. از جمله برای سوئیچ زباله خردکن، سوئیچ هوای دفع زباله، جای مایع ظرفشویی توکار و مواردی از این قبیل، بنابراین باید تمامی این موارد را بررسی کرده و سوراخ شیر آب را علامت بزنید.

سوراخ‌های مخصوص شیرآب روشویی در کارخانجات تولیدکننده به دو روش علامت گذاری می‌شود:

 1. سوراخ شیر فرورفته که جایگاه سوراخ شیر در فرآیند تولید تعیین می‌شود.
 2. سوراخ شیر سوزانده شده که جایگاه سوراخ شیر در کارخانه سوزانده می‌شود.

مرحله سوم: آماده سازی سینک برای شکستن سوراخ

سینک

قبل از شکستن سوراخ باید برای جلوگیری از ترک برداشتن روشویی تا جای ممکن سوراخ شیر را ضعیف کنید. بسیاری از افراد بی تجربه این مرحله را نادیده می‌گیرند در نتیجه ممکن است سینک روشویی شکسته و خرد شود.

جایگاه سوراخ شیر آب را با مته گردبر 35 میلی‌متری مناسب برای برش گرانیت و سرامیک با سرعت متوسط دریل سوراخ کنید. هنگام سوراخ کاری مقداری آب اسپری کنید تا گردوخاک کمتری تولید شود.

قسمت موردنظر را کاملا با دریل سوراخ نکنید. به اندازه‌ای دریل کنید که 3 میلی‌متر از ضخامت سطح باقی بماند. شکستن سوراخ روشویی زمانی انجام می‌شود که ضخامت سطح به 3 میلی‌متر برسد.

مرحله چهارم: شکستن سوراخ سینک روشویی با ضربه

سینک روشویی

سینک را برگردانده و روی خرک قرار دهید؛ به طوری که سطح روی سینک به سمت بالا باشد. قبل از ضربه زدن به سوراخ روشویی ابتدا باید مطمئن شوید که جای سینک محکم و ثابت است؛ زیرا در غیر اینصورت ممکن است هنگام ضربه زدن سینک ترک خورده یا بشکند.

پس از محکم کردن جای سینک محلی که قرار است با ضربه شکسته شود را تعیین کنید. در بسیاری از سینک‌ها در مرکز سوراخ شیر روشویی استیکر چسبانده شده است. قبل از شکستن سوراخ باید مطمئن شوید که استیکر در مرکز آن تعبیه شده است.

پس از انجام تمام مراحل بالا با سنبه نشان و چکش، سوراخ را بشکنید. سایز سوراخ شیر روشویی معمولا 35 میلی‌متر است؛ اما برخی از شیرها به سوراخ بزرگ‌تر 40 میلی‌متری نیاز دارند. پس از شکستن سوراخ با استفاده از سنباه لبه‌های سوراخ را صاف کنید.

سینک

سنبه نشان را در مرکز سوراخ قرار دهید.

سینک

با چکش روی سنبه ضربه بزنید.

سینک

ضربه‌هایی که با چکش به سنبه وارد می‌کنید محکم نباشد.

سینک روشویی

لایه شکسته شده را برداشته و دور بیندازید.

سینک

لایه‌های اضافی باقی‌مانده را به آرامی با چکش بشکنید.

سینک

قطر سوراخ را برای اطمینان چک کنید.

سینک

با استفاده از سنباده لبه‌های سوراخ را صاف کنید.

سینک

با انجام مراحل بالا می‌توانید به آسانی محل قرارگیری شیرآلات یا راه آب را ایجاد کنید. چنانچه در هر یک از مراحل کار نیاز به کمک یا سوالی داشتید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: نحوه آب بندی سینک ظرفشویی
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا