اخبار

گزارش برگزاری نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه مبلمان میلان (Salone del Mobile) پس از وقفه‌ای دو ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا از تاریخ ۷ تا ۱۲ ژوئن ۲۰۲۲ در شهر میلان ایتالیا برگزار شد. در دوران همه‌گیری این ویروس، بازسازی و تغییر دکوراسیون منازل به شکل بی‌سابقه‌ای بین مردم رونق گرفت. برای مثال، در سال ۲۰۲۱ صنعت مبلمان ایتالیا مجموعا ۱۶.۷ میلیارد دلار درآمد داشت که این میزان نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایشی ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال، در حال حاضر صنعت مبلمان و طراحی داخلی با کمبود مواد خام، افزایش هزینه‌های باربری و بلاتکلیفی اقتصادی در پی حمله روسیه به اوکراین مواجه است. یکی از اصلی‌ترین اهداف تولیدکنندگان و طراحان در این نمایشگاه، ارائه راهکارهایی برای گذر از چالش‌های موجود و تعیین مسیر صنعت مبلمان برای حرکت به سوی آینده است. در ادامه به گزارش بخش‌های مختلف این نمایشگاه می‌پردازیم.

بنرعمومی

جزئیات برگزاری نمایشگاه

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲ همانند دوره‌های گذشته هم‌زمان با هفته طراحی میلان برگزار شد. در طول این هفته، معتبرترین برندهای طراحی و مد به ارائه جدیدترین نوآوری‌های خود به علاقه‌مندان و فعالان در زمینه صنعت مد و طراحی پرداختند. هم‌زمان بودن نمایشگاه مبلمان با هفته طراحی میلان، باعث استقبال بیشتر بازدیدکنندگان از این نمایشگاه شد. به گفته مسئولین برگزاری، استقبال بازدیدکنندگان از این دوره نمایشگاه فراتر از حد انتظار بود. مجموعا بیش از ۴۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه و رویدادهای جانبی آن در سطح شهر میلان بازدید کردند که دو سوم این افراد بازدیدکنندگان خارجی بودند.

 تمرکز اصلی این نمایشگاه بر روی ارائه محصولاتی خلاقانه بود. این نمایشگاه در قالب ۲۴ سالن و چندین نمایشگاه مجزا با مضامین مختلف برگزار شد. اصلی‌ترین بخش این نمایشگاه با عنوان نمایشگاه بین‌المللی مبلمان، به معرفی انواع مبلمان و دکوراسیون داخلی می‌پرداخت. همچنین نمایشگاه‌های لوازم جانبی مبلمان، نمایشگاه طراحی و فناوری فضاهای اداری (Workplace 3.0)، نمایشگاه نوآوری‌های طراحی داخلی (S.Project)،‌ نمایشگاه فناوری آشپزخانه (Eurocucina FTK)، نمایشگاه بین‌المللی سرویس بهداشتی و همچنین نمایشگاه طراحان جوان (SaloneSatellite) سایر بخش‌های نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲ بودند. در ادامه نگاهی اجمالی به بخش‌های مختلف این نمایشگاه می‌اندازیم.

نمایشگاه مبلمان

در این نمایشگاه، برندها و تولیدکنندگان مبلمان و طراحان داخلی جدیدترین نوآوری‌ها و ایده‌های خود را به نمایش گذاشتند. ایده‌هایی مانند سازه‌های چندمنظوره، وسایل و طراحی‌های مینیمال، رنگ‌های شفاف، طراحی‌های پلان باز و مبلمان با طراحی خمیده و پر پیچ و خم در این نمایشگاه به وفور دیده می‌شدند. شرکت‌های طراحی سعی کرده بودند المان‌های زندگی مدرن را در طراحی تمامی وسایل منزل به نمایش بگذارند. بسیاری از مبلمان و وسایل دارای چندین کارایی مختلف بودند که کاربر می‌تواند تنها با فشردن یک دکمه کارایی آن‌ها را تغییر دهد.

در بسیاری از طرح‌های ارائه شده در این نمایشگاه، محیط‌های داخلی و خارجی با یکدیگر تلفیق شده و فضای داخلی ساختمان‌ها براساس نقشه پلان باز طراحی شده بود. بسیاری از طراحی‌ها به گونه‌ای انجام شده بودند که المان‌های طبیعی مانند گیاهان جزئی از زندگی انسان باشند. نمایشگاه بین‌المللی مبلمان ایتالیا توجه خاصی به استفاده از مواد پایدار و سازگار با محیط زیست داشت. نمایشگاه بین‌المللی مبلمان ایتالیا توجه خاصی به استفاده از مواد پایدار و سازگار با محیط زیست داشت. بسیاری از وسایل به نمایش درآمده از مواد بازیافتی و سازگار با محیط زیست ساخته شده بودند.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه وسایل جانبی مبلمان

اولین دوره نمایشگاه لوازم جانبی مبلمان در سال ۱۹۸۹ و در پاسخ به تقاضای روزافزون در مورد وسایل تزیینی و دکواسیون برگزار شد. در این دوره نیز همانند ادوار گذشته، طیف وسیعی از وسایل تزئینی، لوازم جانبی مبلمان و منسوجات به نمایش درآمد. مهم‌ترین هدف این نمایشگاه، ارائه طرح‌ها و سبک‌های خلاقانه در زمینه دکوراسیون منزل است.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه فناوری آشپزخانه (Eurocucina FTK)

در بیست و سومین دوره نمایشگاه فناوری آشپزخانه در فضایی به وسعت ۱۰۵۰۰ مربع و ۳۹ غرفه متفاوت، مجموعه‌ای متنوع از پیشرفته‌ترین فناوری‌های لوازم خانگی و وسایل و کابینت آشپرخانه به نمایش درآمدند. جدیدترین مدل‌های اجاق گاز، فر و مایکروفر، هود، یخچال و تجهیزات مختلف آشپزخانه تنها بخشی از محصولات ارائه شده در این نمایشگاه بودند. در پی گسترش استفاده از لوازم خانگی هوشمند، بخشی از محصولات ارائه شده مجهز به فناوری اینترنت اشیاء (IOT) بودند.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه بین‌المللی سرویس بهداشتی

هشتمین دوره از این نمایشگاه، جدیدترین دستاوردها در زمینه طراحی و تولید لوازم و ادوات سرویس بهداشتی را به نمایش گذاشت. محصولات به نمایش درآمده در این نمایشگاه نشان‌دهنده گرایش تولیدکنندگان و طراحان به سازگاری با محیط زیست بود. عدم آسیب به محیط زیست، صرفه‌جویی در آب و قابلیت بازیافت مواد جزو اولویت‌های تولیدکنندگان در این نمایشگاه بود. علاوه بر این، برخی از شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی عرضه شده در این نمایشگاه قابلیت فعال شدن هوشمند و تشخیص صدا برای کنترل جریان آب را داشتند. این قابلیت هوشمند، باعث می‌شود میزان مصرف آب و انواع شیرآلات و ادوات جانبی در منازل تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه فضاهای اداری (Workplace 3.0)

نمایشگاه فضاهای اداری میلان جدیدترین محصولات و نوآوری‌های طراحی فضاهای اداری را به نمایش گذاشت. تمرکز این دوره از نمایشگاه به نیازمندی‌ها و ملزومات محیط‌های اداری در دوران پساکرونا بود. فضای اداری در گذشته صرفا متشکل از میزهای و اتاق‌های اداری و اتاق جلسات بود. پس از تکامل یافتن اصول طراحی اداری و پررنگ‌تر شدن نقش پلان باز و مبلمان راحتی در فضاهای اداری،‌ تحولات چشمگیری در کسب و کارها انجام گرفت؛ اما پس از شیوع همه‌گیری و متداول شدن شیوه دورکاری، انتظارات و نیازهای بسیاری از کارمندان از محیط کار تغییر یافت. به عقیده بخش عمده‌ای از غرفه‌داران این نمایشگاه در حال حاضر باید به فکر راهکارهایی باشیم تا محیط کار به خانه دوم کارمندان تبدیل شود.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه نوآوری‌های طراحی داخلی (S.Project)

دومین دوره از نمایشگاه S.Project میلان در فضایی به وسعت ۱۳ هزار متر مربع و در قالب ۹۰ غرفه به معرفی جدیدترین راهکارها و نوآوری‌ها در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون اختصاص یافت. برندهای فعال در زمینه طراحی فضاهای داخلی، ابداعات و طرح‌های خود را به نمایش گذاشته و جدیدترین مدل‌های مبلمان و وسایل تزیینی، سیستم‌های نورپردازی، پنل‌های آکوستیک، منسوجات، روکش و کاغذدیواری و … را به علاقه‌مندان معرفی کردند.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲

نمایشگاه طراحان جوان (SaloneSatellite)

در نمایشگاه SaloneSatellite جدیدترین و خلاقانه‌ترین پروژه‌های طراحان جوان زیر ۳۵ سال در معرض دید عموم قرار گرفت.یکی از مهم‌ترین اهداف این نمایشگاه برقراری ارتباط بین طراحان جوان با برندهای تجاری است. در هر دوره از این نمایشگاه از طراحان برتر تقدیر به عمل می‌آید. در این دوره، جوانی از نیجریه به دلیل نوآوری در ساخت واکر، برنده جایزه طراحی برتر نمایشگاه شد.

نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
نمایشگاه مبلمان میلان ۲۰۲۲
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا