ابزار و یراق

گندگی شپخ و کاربردهای آن | گندگی و رنده چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟

یکی از اصلی‌ترین مراحل آماده سازی چوب برای ساخت سازه‌های چوبی رنده کاری است؛ به همین جهت دستگاه‌ها و تجهیزات مختلفی برای این کار وجود دارد که از جمله آن می‌توان به رنده دستی، رنده برقی دستی، رنده میزی یا کف رنده میزی و … اشاره کرد.

کدام ابزار برای رنده کاری چوب مناسب است؟

یکی از سوالاتی که برای افراد تازه کار پیش می‌آید این است که کدام ابزار برای رنده کاری چوب مناسب است؟ وظیفه اصلی کف رنده صاف کردن لبه‌های الوار و سطوح است اما از گندگی برای تغییر ضخامت الوار استفاده می‌شود البته تفاوت این دو دستگاه به این جا محدود نشده و در نحوه کار و کارایی با هم تفاوت‌های زیادی دارند.

بنر شپخ

تفاوت رنده و گندگی

دستگاه گندگی و رنده هر دو برای یک منظور یعنی رنده کردن چوب استفاده می‌شود که این فرآیند از طریق غلتک‌های فولادی که تیغه‌ای تیز دارند انجام می‌شود؛ به این ترتیب که چوب روی غلتک‌ها به حرکت در آمده و در اثر برخورد تیغ تیز با سطح چوب، عملیات تراش و باربرداری چوب انجام می‌شود.

اگر چه هر دو دستگاه برای رنده کردن چوب استفاده می‌شوند اما باید توجه داشت که هر کدام برای وظیفه‌ای خاص طراحی شده‌اند و نباید آنها را به جهت شباهتی که در وظایف دارند، یکسان فرض کرد؛ در واقع باید گفت وجود هر دو آنها در کارگاه نجاری ضروری بوده و قابل جاگزینی با هم نیستند.

گندگی یا گنده گیر دستگاهی است که از آن برای تبدیل قطعه چوب به الواری با ضخامت و اندازه‌ مشخص و یکسان استفاده می‌شود. این دستگاه در دو نوع اتوماتیک و دستی وجود دارد که طول تیغه و عرض صفحه‌ آن متفاوت است. نحوه کار گندگی به این صورت است که با حرکت قطعه چوب، سطح چوب به میزانی که از قبل تنظیم کرده‌اید رنده شده و در انتها قطعه چوبی با ضخامت و سطحی صاف خواهید داشت.

  • کیفیت کار و سرعت گندگی در مقایسه با رنده نجاری بالاتر است.
  • توپی در رنده در قسمت پایین و در گندگی در قسمت بالا قرار دارد.
  • میزان براده برداری در رنده در مقایسه با گندگی بسیار کمتر است.
  • کار با رنده در مقایسه با گندگی نیاز به تجربه بیشتری دارد.
  • در گندگی فرایند کار به صورت خودکار است و الوار به صورت خودکار و با کمک غلتک به داخل دستگاه هدایت می‌شود ولی در رنده این عملیات به صورت دستی است.
  • قبل از هر کاری باید از کف رنده استفاده شود و جز مراحل اولیه کار با چوب مطرح است در صورتی که کار با گندگی در مراحل بعدی انجام پذیر است.
  • اگر می خواهید چوب با کیفیت بهتری رنده شود باید از گندگی استفاده کنید.
  • در گندگی به راحتی می توان تنظیم ضخامت را انجام داد در صورتی که در رنده این امکان وجود ندارد.

با وجود تمام تفاوت‌هایی که مطرح شد هردو دستگاه بسیار پرکاربرد هستند که برای پردازش‌های اولیه روی الوار استفاده می‌شود. بهترین کار این است که بتوان از هر دو دستگاه به صورت همزمان و در کنار هم استفاده کرد؛ به عبارتی دیگر بهترین نتیجه وقتی به دست می‌آید ابتدا روی یک الوار را با کمک کف رنده صاف کرده سپس الوار را در گندگی قرار داده تا ضخامت دلخواه به دست آید.

ممکن است تصور کنید کف رنده کاربرد بیشتری دارد اما افراد با تجربه می‌دانند که استفاده همزمان از هر دو دستگاه نتیجه ایده آل را ایجاد می‌کند.

گندگی شپخ

همانطور که گفته شد یکی از دستگاه‌های کاربردی در کارگاه‌های نجاری گنده گیر یا گندگی است. این دستگاه عمل رندیدن چوب را به صورت خودکار انجام داده و قطعات چوبی صاف و یکدست را ایجاد می‌کند. کمپانی شپخ یکی از پیشتازان تولید و عرضه دستگاه گندگی است. برند شپخ با سابقه‌ای نزدیک به یک قرن در عرصه تولید ابزارآلات صنعتی و نجاری محصولی با کیفیت به بازار عرضه کرده است. اجزای مختلف دستگاه گندگی شپخ عبارتند از بدنه ماشین، صفحه اصلی، جک های بالابر، محل خروج پوشال، توپی رنده، غلطک ها، موتور، زنجیر و … که همگی از لوازم اولیه با کیفیت بالا و مطابق با استاندارهای روز اروپا تهیه شده است.

گندگی های شپخ با موتور قوی و توان ورودی بالا، پروفیل‌های چوبی را با دقت و ظرافت بسیار بالا رنده می‌کند.

دستگاه گنده‌گی شپخ با وزن و ابعاد معقول در رده دستگاه‌های جمع و جور و سبک به شمار می‌رود که با دسته‌های تعبیه شده در دوطرف آن می‌توان به راحتی آن را جابه‌جا کرد. گندگی شپخ با دو عدد صفحه کمکی قابلیت گسترش داشته و از قابلیت جمع شدن هم برخوردار است.

گندگی شپخ مانند تمام دستگاه‌های هم خانواده خود وظیفه براده برداری و تراش چوب را دارد که این کار را با سرعت بالا انجام می‌دهد. با قرار دادن قطعه چوب را روی میز کار و روشن کردن دستگاه، غلتک‌ها قطعه کار را به داخل کشیده و پس از رندیدن از سمت دیگر دستگاه به سمت بیرون هدایت می‌کند. علاوه بر غلتک‌ها اصطلاحا خار یا شانه‌هایی در قسمت زیرین دستگاه وجود دارد که قطعه کار را ثابت نگه داشته و مانع از پرتاب شدن آن به سمت عقب می‌شود.

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتفاع سنج

این دستگاه شپخ مجهز به ارتفاع سنج بوده که در قسمت بالای محل عبور قطعه کار نصب شده و با استفاده از نشانگر قرمز، میزان براده‌برداری قابل تخمین است.

تنظیم ارتفاع قطعه کار

در قسمت جانبی دستگاه خط کشی نصب شذه که نشان‌دهنده ارتفاع قطعه کار بوده و با استفاده از اهرم تعبیه شده در قسمت بالای دستگاه می‌توان آن را بسته به نوع قطعه کار تنظیم کرد. این دستگاه پس از تنظیم ارتفاع و میزان براده‌برداری، پروفیل‌های چوبی صاف و یکدست و با زاویه 90 درجه ایجاد می‌کند.

شستی فیوز

شستی فیوز از قابلیت‌های گندگی شپخ بوده که تاثیر زیادی در افزایش دوام و طول عمر آن داشته که در کنار کلید استارت قرار دارد. در صورت اتصال کوتاه یا داغ کردن دستگاه این شستی بیرون زده که در چنین شرایطی باید دقایقی کار را متوقف کنید و پس از خنک شدن دستگاه شستی را به داخل فشار داده و دوباره شروع به کار کنید. این شستی در صورت سوختگی قابل تعویض بوده و به راحتی می‌توان آن را با قطعه‌ای نو تعویض کرد.

مجهز به خروجی براده‌ها

این دستگاه قابل نصب به مکنده بوده که می‌توان با نصب مکنده یا جاروبرقی براده‌ها و تراشه‌های چوب را جمع‌آوری کرد.

برند شپخ

کمپانی شپخ یکی از شرکت‌های موفق در زمینه عرضه ابزارآلات بوده که از سال 1927 فعالیت خود را آغاز کرده و با طیف گسترده‌ای از ابزارالات الکتریکی به تامین کننده‌ای بنام تبدیل شده است. این کمپانی همواره رشد و نوآوری و کیفیت را سرلوحه کار خود قرار داده و سعی در تقویت و گسترش روند سریع رشد موقعیت بازار خود دارد. شپخ علاوه بر ماشین‌آلات نجاری با عرضه گروه کالایی‌های دیگری چون ابزارهای DIY، ابزرآلات باغبانی، ساخت و نوسازی و لوازم جانبی از صاحبان صنعت، ساختمان سازها،باغداران، علاقمندان به صنایع دستی و صاحبان پروژه‌های کوچک و بزرگ حمایت می‌کند. 

گنده‌گیر یا گندگی یکی از ضروری‌ترین ابزارهای موردنیاز در کارگاه‌های کوچک و بزرگ نجاری بوده که قطعات چوبی را با دقت و ظرافت بالایی براده برداری می‌کند. گنده گیر شپخ با موتور قوی و قابلیت‌هایی چون امکان تنظیم ارتفاع قطعه کار، ارتفاع براده برداری، مجهز به مخزن براده، شستی فیوز، وزن سبک، ابعاد کوچک و میزتاشو از محبوبیت بالایی در میان دستگاه‌های هم رده خود برخوردار است. این دستگاه مانند دیگر محصولات شپخ کیفیت بالایی داشته و چنانچه در پی یک گنده‌گیر پرقدرت و بادوام هستید پیشنهادی کم رقیب برای شما خواهد بود.

چنانچه برای خرید گندگی نیاز به مشاوره یا راهنمایی بیشتر داشتید می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید یا با تماس با کارشناسان ما مشاوره یا راهنمایی بگیرید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

    1. سلام. خوشحالیم که این مطلب مورد پسند شما واقع شده. بابت پیشنهاد خوب شما هم متشکریم. در مطالب آینده این موضوع را آموزش می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا