خودت بساز

آموزش نصب تیغ اور فرز به صورت ساده، کامل و کاربردی

راهنمای نصب تیغه اور فرز

اور فرز برقی برخلاف ظاهر پیچیده و عجیبش دستگاه بسیار ساده‌ای است و در مطلب آموزش کار با اورفرز به طور کامل به آن پرداخته ایم. تیغه‌ اورفرز به انتهای محور موتور نصب شده و با چرخش موتور تیغه با سرعت 25000 یا 30000 دور در دقیقه می‌چرخد. البته که این سرعت بالا خطراتی نیز به همراه دارد.
به منظور استفاده ایمن از این دستگاه و رسیدن به نتایج مطلوب ضروری است که تیغه به‌درستی به کولت نصب شود. کولت قطعه‌ای است که تیغه را محکم نگه داشته و به محور موتور متصل می‌کند. نصب اشتباه تیغه منجر به لرزش بی‌مورد تیغه شده و احتمال شکستن آن را بالا می‌برد.

کولت فرز
خرید تیغ اورفرز

کولت قطعه‌ای است که تیغه را محکم نگه داشته و به محور موتور متصل می‌کند

چگونه تیغ اورفرز را نصب کنیم؟

برای نصب تیغه اورفرز تنها به یک یا دو آچار نیاز دارید. برخی از دستگاه ها دارای دو سرپیچ هستند بنابراین باید از دو آچار برای هر کدام از سرپیچ‌ها استفاده کرد.

نصب تیغه فرز

قبل از شروع به هر کاری ابتدا تیغه را بررسی کنید که تمیز و تیز باشد. اگر تیغه کند، لب‌پر یا سوخته باشد یا هر ایراد دیگری داشته باشد باید قبل از استفاده تیز یا تعویض شود. هنگام نصب تیغه به کولت نباید تیغه را تا انتها داخل کولت قرار دهید. درعوض ابتدا تیغه را تا جایی داخل ببرید که شفت تیغه به انتهای کولت برسد، سپس قبل از سفت کردن کولت، تیغه را به اندازه 3 الی 6 میلی‌متر بیرون بیاورید. دلیل این کار این است که کولت به نرمی تیغه را به سمت پایین خواهد کشید. اگر کولت نتواند این کار را انجام دهد (چون شما تیغه را انتها فرو برده‌اید و دیگر فضایی باقی نمانده است) نمی‌تواند تیغه را محکم نگه دارد و درنتیجه ممکن است تیغه شل شود. بعضی از تیغه‌ها در قسمت بالای شفت باریک و مخروطی می‌شوند بنابراین کولت نمی‌تواند تیغه را محکم نگه دارد. درنتیجه هنگام کار کردن با اورفرز، تیغه ممکن است بیرون بیاید.

کولت فرز


همیشه باید 2 سانت از شفت تیغه داخل کولت درگیر شود. اگر شفت تیغه بیش از حد کوتاه است و به اندازه 2 سانت داخل کولت درگیر نمی‌شود باید تیغه را تعویض کرد.
مهره را سفت کنید اما مراقب باشید که آن را بیش از حد سفت نکنید. سفتی بیش از حد سبب فشار به دهانه محور شده و منجر به سستی و لرزش تیغه می‌شود. درنظر داشته باشید که محور موتور را معمولا نمی‌توان تعویض کرد و چنانچه آسیب ببیند باید یک دستگاه اورفرز جدید بخرید.

کولت فرز

هنگام نصب تیغه به کولت نباید تیغه را تا انتها داخل کولت قرار دهید. درعوض ابتدا تیغه را تا جایی داخل ببرید که شفت تیغه به انتهای کولت برسد، سپس قبل از سفت کردن کولت، تیغه را به اندازه 3 الی 6 میلی‌متر بیرون بیاورید.

نکات ایمنی استفاده از اورفرز

  • همیشه در هنگام استفاده از دستگاه عینک ایمنی و گوشی صداگیر استفاده کنید
  • سرعت دستگاه را با سرعت مناسب تیغه اورفرز تنظیم کنید در غیر این صورت تیغه بد کار کرده یا می‌شکند
  • همیشه اول اجازه دهید تا موتور دستگاه به سرعتی که تنظیم کرده‌اید برسد. اگر قبل از رسیدن به سرعت تنظیم شده شروع به کار کنید نتیجه‌ی کار جالب نخواهد شد.
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا