چسب و رنگ

چسب میل پوکس چیست | کاربرد و روش استفاده از چسب میل پوکس

چسب میل پوکس یک چسب خمیری دوجزئی (دوقلو) بر پایه اپوکسی است که کاربردهای مختلفی در مصارف خانگی و صنعتی دارد. چسب‌های اپوکسی جزو رایج‌ترین و پرکاربردترین چسب‌ها هستند. این چسب خصوصا برای مجسمه‌سازی، ساخت ماکت و مدل، ترمیم ظروف و وسایل منزل و همچنین برخی مصارف صنعتی مناسب است. در ادامه قصد داریم شما را با کاربردها و نحوه استفاده از این چسب را به طور کامل آشنا کرده و ویژگی‌ها و ساختار این چسب را بررسی کنیم.

بنرعمومی

چسب میل پوکس چیست؟

چسب میل پوکس

چسب میل پوکس از خانواده اپوکسی‌ها بوده و با نام پلی اپوکسید نیز شناخته می‌شود. این چسب نوعی پلیمر واکنش‌پذیر حاوی گروه‌های اپوکسید است. این چسب در جهان با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. شرکت‌های تولیدکننده چسب نیز محصولات خود را با نام‌های مختلفی به بازار عرضه کرده‌اند. در سایر کشورها این محصول با نام‌هایی مانند میلی پوت یا خمیر اپوکسی شناخته می‌شود. در ایران به دلیل پرطرفدار بودن چسب میلی پوکس جلاسنج، بسیاری از افراد، این چسب دوجزئی را با همین نام می‌شناسند.

به طور کلی خشک شدن چسب‌های حاوی اپوکسی به دو طریق انجام می‌شود:

 1. از طریق واکنش‌های خود رزین (تحت عنوان هموپلیمریزاسیون کاتالیزوری) که در دمای بالای 250 درجه سانتی گراد صورت می‌گیرد. این چسب برای خشک شدن نیازی به هاردنر (سخت کننده) نداشته و مقاومت بسیار بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف دارد. این نوع چسب به رزین تک جزئی معروف است.
 2. برای خشک شدن نیاز به دمای بالا نبوده و حتی در دمای محیط صفر درجه نیز انجام می‌شود. این نوع چسب به چسب دو جزئی معروف است که یک جزء آن را رزین و جزء دیگر را هاردنر (سخت کننده) تشکیل می‌دهد. چسب‌های دوجزئی یا از قبل مخلوط شده‌اند و یا مانند چسب میل پوکس به صورت دوقلو تولید و عرضه می‌شوند.

سرعت خشک شدن همه گونه های چسب میل پوکس یکسان نیست. به طور کلی، چسب‌های میل پوکس از نظر سرعت خشک شدن به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 1. «آرام خشک» که در دمای محیط حدود سه تا چهار ساعت بعد از مخلوط شدن خشک می‌شود و 16 ساعت بعد کاملا آماده شده و قابل استفاده است.
 2. «سریع خشک» که در دمای محیط حدوداً 20 دقیقه پس از مخلوط شدن خشک شده و چهار ساعت بعد کاملاً آماده استفاده می‌شود.

کاربرد چسب میل پوکس

چسب میل پوکس

این چسب به چسب هزار کاره معروف است و همان طور که از نام آن پیداست تقریبا برای همه مواد از جمله چوب، فلز، پلاستیک، کاشی و سرامیک، کاغذ، پارچه و چرم می‌توان از آن استفاده کرد. نوع کاربرد و گرید چسب میل پوکس را در درجه اول نوع پایه آن (پرکننده فلزی یا معدنی موجود در آن) و در درجه دوم نوع افزودنی‌هایی که به آن اضافه می‌شود، تعیین می‌کند.

کیفیت هر چسب به ویژگی‌هایی از جمله استحکام، قابلیت تغییر شکل و تحمل شرایط سخت آب و هوایی و ماندگاری بالا بستگی دارد. چسب میل پوکس نیز به دلیل ویژگی‌هایی مانند استفاده آسان، انعطاف‌پذیری، سختی و ماندگاری طولانی‌مدت، قابلیت سنباده‌خوری و رنگ‌پذیری (رنگ‌های روغنی، اپوکسی، …)، کاربردهای زیادی داشته و طرفداران بسیار زیادی هم پیدا کرده است. چسب میل پوکس برای پوشش، عایق سازی و ترمیم نیز استفاده می‌شود. موارد زیر برخی از کاربردهای چسب میل پوکس هستند.

 • چسباندن فلزات: این چسب جایگزینی برای جوشکاری، لحیم‌کاری و حتی پیچ و مهره محسوب می‌شود.
 • ترمیم مجسمه و ظروف عتیقه
 • قالب‌گیری در صنعت مدل‌سازی و ماکت‌سازی
 • تعمیر کف و ستون‌های بتنی
 • چسباندن و تعمیر پلاستیک‌ها، ساخت مخازن و ظروف پلاستیکی و فایبرگلاس
 • به عنوان چسب و درزگیر در محصولات چوبی داخل و بیرون ساختمان
 • چسب و درزگیر کاشی و سرامیک
 • تعمیر و رفع نشتی تجهیزات دریایی
 • ساخت قطعات صنعتی با قابلیت ماشین خوری و ابزار خوری (از جمله برش و سوراخ‌کاری)
 • تجهیزات الکتریکی مانند موتورها، ژنراتورها، ترانسفورمرها و … (به دلیل عایق بودن در برابر الکتریسیته)

بنابراین استفاده از چسب میل پوکس می‌تواند هزینه‌های تعمیر را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین این چسب با توجه به مقاومت حرارتی بالا در محیط‌های با دمای زیاد به راحتی استفاده می‌شود. چسب میل پوکس بعد از خشک شدن کاملا در برابر آب مقاوم بوده و می‌تواند در محیط‌های آبی مورد استفاده قرار گیرد.

از مصارف خانگی چسب میل پوکس می‌توان به آب‌بندی حمام و دستشویی، پر کردن منافذ و شکاف‌ها، ترمیم وسایل، گل‌سازی و … اشاره کرد. بسیاری از کاربران استفاده از نوع آرام خشک میل پوکس را توصیه می‌کنند؛ زیرا زمان کافی برای ترمیم بهتر وسایل و ساخته شدن قطعات را فراهم می‌کند.

روش استفاده از چسب میل پوکس

چسب میل پوکس

ابتدا محل استفاده را از هرگونه آلودگی (گرد و خاک، چربی و …) پاک کنید. در صورت نیاز سنباده نرمی بزنید تا سطح را کاملاً تمیز و هموار کند. همان طور که گفته شد این چسب دو جزئی است، از هر کدام از اجزاء به اندازه مساوی برداشته و آنها را باهم مخلوط کنید. توجه داشته باشید که از زمان مخلوط کردن چسب، عمر مصرف آن شروع می‌شود. دو جزء خمیر چسب معمولاً رنگ‌های متفاوتی دارند. مخلوط کردن را تا جایی ادامه دهید که به یک رنگ یکنواخت برسید. این کار باید سریع و طی حدودا ۱ تا ۲ دقیقه انجام شود. در صورتی که حساسیت پوستی دارید، از دستکش محافظ (لاتکس) استفاده کنید.

خمیر به دست آمده را در محل استفاده گذاشته و فشار دهید. برای داشتن سطح صاف چسب از روش‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مرحله باید سریع انجام شود؛ زیرا بعد از مخلوط کردن دو جزء، خشک شدن چسب شروع شده و کار با آن سخت‌تر می‌شود. با توجه به آرام خشک یا سریع خشک بودن چسب، زمان کافی برای خشک شدن به آن بدهید. توجه داشته باشید که باید هرگونه پرداخت مانند رنگ‌کاری، سنباده‌زنی و … را بعد از خشک شدن کامل چسب انجام دهید.

نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که هر دو جزء را به یک اندازه با هم مخلوط کنید. استفاده بیشتر از سخت کننده نه تنها سرعت خشک شدن چسب را بیشتر نمی‌کند بلکه کار با مخلوط چسب را سخت می‌کند. استفاده کم از هاردنر نیز باعث می‌شود چسب به درستی خشک نشود. بنابراین میزان قدرت جسب میل پوکس به رعایت نسبت دو جزء آن بستگی دارد. هنگام استفاده از چسب میل پوکس به نکات زیر نیز توجه کنید.

 • بعد از استفاده از چسب، درب آن را محکم ببندید تا از ورود هوا و خشک شدن چسب جلوگیری شود.
 • در صورت خشک شدن اجزای چسب برای استفاده مجدد چسب را کمی گرما دهید (قبل از مخلوط کردن) تا نرم و قابل استفاده شود.
 • از ریختن چسب روی سایر سطوح و تجهیزات و لباس خود جلوگیری کنید؛ زیرا در صورت خشک و سفت شدن جدا کردن آن بسیار سخت است.
 • این چسب از قبل با آب مخلوط شده؛ به همین دلیل احتمال منقضی شدن تاریخ مصرف آن وجود دارد؛ بنابراین، هنگام استفاده حتماً به تاریخ انقضای آن توجه کنید.

حلال چسب میل پوکس چیست؟

چسب میل پوکس

پاک کردن چسبی که برای استفاده طولانی‌مدت یا مادام‌العمر طراحی شده است، کار دشواری است؛ اما گاهی لازم است چسب را پس از خشک شدن از روی سطح جدا کنید. در برخی موارد نیز اگر مقدار زیادی از چسب را استفاده کرده‌اید لازم است مقداری از آن را بردارید. حتی ممکن است ابزار، لباس کار و یا دستان شما به چسب آغشته شده باشد. برای این منظور باید چسب میل پوکس را مجددا به حالت خمیری یا ژل مانند دربیاورید. در این موارد باید از حلال چسب استفاده کنید. باید از حلالی استفاده کنید که به سطح کار صدمه‌ای وارد نکند. موارد زیر می‌توانند به عنوان حلال چسب میل پوکس استفاده شوند.

 • الکل ایزوپروپیل
 • الکل اتانول
 • استون صنعتی
 • پاک‌کننده چسب تری سدیم فسفات
 • تینر (معمولاً تینر رنگ)
 • سرکه ( برای پاک کردن از پوست)

نکته: رقیق کردن این چسب بخارات و مواد شیمیایی مضری از آن منتشر می‌کند؛ بنابراین هنگام کار از وجود تهویه مناسب در فضا مطمئن شوید. حتما از دستکش، عینک و ماسک تنفسی محافظ استفاده کنید. همچنین در صورت امکان از لباس کار کاملاً پوشیده استفاده کنید. بعد از اتمام کار دستان خود را با آب و صابون بشویید.

سوالات متداول

زمان خشک شدن چسب میل پوکس چقدر است؟

زمان خشک شدن میل پوکس با توجه به نوع آن متفاوت بوده و بین ۲۰ دقیقه تا ۴ ساعت متغیر است.

طریقه مصرف چسب میل پوکس چگونه است؟

چسب میل پوکس دارای دو جزء است که باید آنها را با هم ترکیب کنید تا چسب شروع به خشک شدن کند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴۴ نظر ثبت شده

 1. من تجربه شخصی خودم را میگم باک بنزینم از جنس فایبر گلس بوده به قطر یه بند انگشت سوراخ شده بود و بعد از کلی هزینه و تجربه بهترین چسب های بازار و در نهایت پس از باز کردن باک وجوش پلاستیک باز هم ریز سوراخ هایی داشت که بنزین نشت میداد و با نا امیدی چسب میل پوکس سریع خشک را گرفتم زدم کمتر از سه ساعت چنان آب بندی کرده که حتی یک قطره نشت نداره بسیار عالی به همه پیشنهاد میکنم قبل از پیدا کردن راه حل مناسب اول این خمیر را تست کنند مثل من هزینه های ۱۰ برابری ندن.

  1. خیر، این چسب ماده‌ای شیمیایی است و قرار گرفتن آن در دهان شما براس سلامتیتان مضر است

 2. سلام

  من دیروز خریدم ۷۰ هزار تومن
  طاقچه عقب تیبا دو چون محرک هستش و ثابت نیست پایه هاش شکسته بود
  نمی‌دونستم چیکار کنم
  لوازم یدکی رفتم همین چسبو داد و گفت خیالت راحت
  منم دیشب زدم و گذاشتم تا صب بمونه
  خداروشکر گوش شیطون کر انگار درست شده
  برام مهم بود درست بشه زیبایی برام زیاد مهم نبود چون اگر حساس هستین مث سنگ سفت میشه قشنگ و با ظرافت چسب بزنین
  ولی باید سریع باشین چون تو ظرف پنج شیش دقیقه چسب تو دستم داغ شد و داشت خودشو میگرف مجبورین سریع استفاده کنین
  خلاصه ماشاالله کار راه اندازه

 3. سلام.من هز این چسب استفاده کردم.برای جدا سازیش میشه کاری کرد حلال داره یا خیر .ممنون

 4. این چسب میل پوکس واقعامعجزه هست دمش گرم هرکی ساخته اولین بارهست ازیک محصول ساخت ایران انقدرراضی هستم ازش زدم به چندجای گیربکس ماشین تابوشهررفت هیچی نشددمت گرم مهندس

 5. سلام من برای استفاده در ترک خوردگی سرسیلندر
  میخوام واقعا تاثیر داره ؟ میترسم استفاده کنم و دوباره مثل استفاده از چسب هل بازم نشتی داشته باشه لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. برای مواردی مثل سیلندر خودرو نمی تواند مناسب باشد و ماندگاری و مقاومت لازم را ندارد

 6. درود
  من از این چسب استفاده مردم به نسبت مساوی البته رنگ پودری هم اون اضافه کردم ولی بعد از یک روز همنوز خشک نشده نوع آرام خشک البته میخواستم بدونم مشکل کجاست

  1. درود بر شما. معمولا زمان خشک شدن این چسب این میزان نیست و بسیار کوتاه تر است. احتمال اینکه اضافه شده رنگ هم زمان آن را طولانی کرده وجود دارد. ممکن هم هست رنگی که اضافه کردید به کلی پروسه cure شدن یا خشک کردن چسب را مختل کرده باشد.

 7. سلام خسته نباشید آیا از چسب میل پوکس میشود برای چسباندن و پر کردن خوردگی داخل سیلندر اتومبیل استفاده کرد.یا خیر ممنون اگه جواب بدید

  1. برای این کار ایده آل نیست. شاید مقاومت گرمایی کامل را برای کاربرد مدنظر شما نداشته باشد.

 8. وقت بخیر من برای رادیاتور که سوراخ شده بود استفاده کردم ولی نگرفت و کنده شد از روی رادیاتور اب رادیاتور خالی شده بود ولی محل چسب یمک خیس بود به این علت میشه که نچسبیده باشه؟من برای تسریع مار سشوار هم گرفتم

  1. توصیه میکنیم برای موارد حساسی مثل رادیاتور و سیلندر خودرو از این چسب استفاده نکنید. ممکن است راهکار موقتی محسوب شود اما در طولانی مدت ماندگاری لازم را ندارد.

 9. سلام از این چسب برای آب بندی کولینگ تاور میشه استفاده کرد؟ابی ک داخلش هست نمک و سولفات سدیم داره

  1. از لحاط مقاومت شیمیایی در برابر نمک و سولفات سدیم خصوصا در طولانی مدت، مقاومت مداوم در برابر نفوذ آب و بازه دمایی قابل تحمل، این چسب گزینه مناسبی نیست

 10. ممنون از توضیحات شما. چسب خیلی به درد بخور و پرکاربردیه. فقط به نظرم افراد زیادی باهاش اشنایی ندارن.

   1. سلام من این چسب برای مجسمه سازی استفاده کردم. هر دو رو به اندازه مساوی باید مخلوط کرد و یه ساعت زمان داری که حالتش بدی بعد مثل سنگ محکم میشه و قابلیت سمباده کاری هم داره. رنگش بعد از مخلوط کردن سفید شد.

  1. برای کارهای ظریفی مثل چسباندن کتونی بهتر است از گزینه های دیگر که مخصوص این کار هستند استفاده کنید.

 11. پس از خشک شدن چه رنگی میشه؟ میخوام برای بندکشی کاشیهای سفید حمام بکارببرم؟ آیا قابلیت بندکشی داره؟
  و اینکه برای کار باهاش دستکش آشپزخونه بپوشم یا دستکش یکبارمصرف؟
  لطفا پاسخ بدید(چون دیدم یکنفر ۲۰ دی پرسش پرسیده هنوز پاسخ ندادید)
  باسپاس

  1. با توجه به نوع محصولی که خریداری می کنید، رنگ ترکیب آن متفاوت است. با توجه به نوع و برند چسب، ترکیب نهایی رنگ هایی ماند سفید، زرد و خاکستری خواهد داشت. بندکشی جزو کاربردهای اصلی این محصول نیست و ما هم توصیه میکنیم ترجیحا برای این مورد از آن استفاده نکنید. نوع دستکش هم تفاوت چندانی ندارد.

 12. درود…میشه از این چسب برای اب بندی کتری استیل که یه کمی کفش سوراخ شده استفاده کرد..منظورم اینه که بعد از خشک شدن چسب، و ریختن اب تو کتری و جوش اومدن آب کتری،آیا ماده شبمیایی از خود آزاد نمیکنه که برا بدن مضر باشه؟اگه جوابتون مثبت هست،آیا میشه، بعد از خشک شدن،چند بار اب داخل کتری بجوشونیم و خالی کنیم،اثر شیمیاییش ازبین میره و میشه از کتری استفاده کرد؟سپاس

  1. نه دوست گرامی، برای کتری از هیچ گونه چسبی استفاده نکنید. در هر صورت برای سلامتی مضر هستند.

 13. باسلام خسته نباشید
  من میخواهم از این چسب برای لوله های منزل خود استفاده کنم که خراب هست آب بندی نشده
  وق از هست زیر زمین برود ورپش سرامیک بشود
  ممنون میشم هرچه سریع تر راهنمایی کنید چون
  میخواهم این کارو هرچه سریع تر انجام دهم
  آیا لوله باز کن استفاده کنیم این چسب خراب نمیشود

  1. با توجه به برند و نوع محصول رنگ این اجزا متفاوت است. یکی از این اجزا نقش سخت کننده را دارد. اما باید از هر دو جزء به نسبت مساوی استفاده کنید.

  1. ممکن است با توجه به فرمولاسیون محصول، دمای قابل استفاده آن متفاوت باشد. به همین دلیل باید به اعداد درج شده روی بسته بندی توجه کنید. معمولا این عدد بالای ۱۰ درجه سانتی گراد است. به همین دلیل ممکن است در فریزر نتوان از آن استفاده کرد.

 14. سلام ،برای پوسیدگی کف خودرو به اندازه

  ۱۰×۱۰سانتی مترجواب میده و میتونه از ادامه

  پوسیدگی همان ناحیه جلوگیری کنه،منتظر جواب

  کارشناسان محترم هستم.ممنون

  1. با سلام. به صورت موقتی می تواند مشکل شما را برطرف کند اما راه حلی دائمی و همیشگی نمی تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا