ابزار و یراق

پیچ چوب و ام دی اف مناسب نجاری

چگونه پیچ مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب اندازه صحیح پیچ با طول و گیج مناسب برای کارهای نجاری ممکن است کمی دشوار باشد. علاوه‌بر این عواملی دیگر مانند نوع چوب، جنس پیچ، بافت عرضی، نیروی کششی و اندازه سوراخ راهنما همگی از نکاتی است که در انتخاب پیچ باید به آن توجه کرد. در ادامه راهنمایی قرار داده شده که با توجه به آن می‌توانید پیچ مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

خرید پیچ گوشتی

جدول سایز پیچ چوب

عنوانگیج 4گیج 5گیج 6گیج 7گیج 8
اندازه سر پیچ5.96.37.17.98.7
عرض شفت2.73.13.53.93.9
اندازه سوراخ راهنما (چوب سخت)1.91.92.32.72.7
اندازه سوراخ راهنما (چوب نرم)1.51.51.92.32.3
طول پیچ9.5 تا 199.5 تا 199.5 تا 38.19.5 تا 38.112.7 تا 50.8
  • تمام اندازه‌ها به‌جز اندازه گیج برحسب میلی‌متر است.
  • اندازه سر پیچ دقیقا برابر قطر پیچ یعنی قسمتی که با پیچ گوشتی بسته می‌شود، است.
  • عرض شفت دقیقا به بدنه پیچ که بالای رزوه قرار دارد گفته می‌شود.
اندازه انواع پیچ چوب

دانستن یک سری نکات کلی درباره پیچ چوب کمک زیادی در جهت انتخاب پیچ صحیح برای کارهای نجاری می‌کند.

طول پیچ

طول پیچ باید به حد کافی بلند باشد تا دو تکه چوب را به هم متصل کند. اگر طول پیچ کوتاه باشد نمی‌تواند دو تکه چوب را به خوبی در کنار هم نگه دارد. همچنین اگر طول پیچ بسیار بلند باشد، قسمتی از پیچ از سمت دیگر چوب بیرون می‌آید.

ضخامت پیچ (گیج)

پیچ چوب باید به‌قدری ضخیم باشد که به خوبی درون چوب قرار گرفته و دو تکه چوب را محکم در کنار هم تثبیت کند. اگر پیچ خیلی نازک باشد ممکن است از چوب بیرون بیاید و اگر از پیچ بسیار ضخیم استفاده کنید ممکن است چوب را تکه تکه کرده و آن را بشکند.

سوراخ راهنما

بهتر است قبل از بستن پیچ، با استفاده از مته معمولی یا خزینه‌ای درون چوب سوراخی به‌عنوان سوراخ راهنما ایجاد کنید. پیچ چوب قدرت اصطکاک بیشتری داشته به همین جهت رزوه الیاف چوب را به خوبی دربرمی‌گیرد. وقتی الیاف چوب درون سوراخ راهنما را خالی می‌کنید، پیچ نمی‌تواند به‌خوبی درون چوب قرار بگیرد و رزوه آن به‌درستی در بافت چوب فرو نمی‌رود به همین جهت میزان قدرت پیچ کم می‌شود.

  • چوب سخت مانند چوب گردو یا بلوط تمایل به شکافتن دارند اما چوب نرم مانند سرو و کاج کمتر در معرض شکافتن قرار دارند.

مقایسه نیروی عقب کشی با نیروی کشش جانبی

پیچ

برای اینکه پیچ بتواند به‌خوبی درون چوب فرو برود و آن را محکم نگه دارد، باید رزوه کافی داشته باشد. طول رزوه پیچ که درون بافت چوب فرو می‌رود روی نیروی اتصال آن تاثیر می‌گذارد. 

نیروی کشش جانبی

اگر نیرویی که به چوب وارد می‌شود جانبی باشد که به آن عرضی هم گفته می‌شود، بهتر است از پیچی ضخیم‌تر از پیچ معمولی که با توجه به جدول بالا انتخاب کرده اید، استفاده کنید.

نیروی کشش جانبی، نیروی جدا کننده بین دو تخته چوب است که از قسمت صاف به هم متصل هستند به صورت لغزشی وارد می‌شود. کابینت دیواری آشپزخانه که با پیچ به دیوار متصل می‌شود، نمونه‌ای از این نیرو است.

نیروی عقب کشی

اگر نیروی وارده به دو تکه چوب به گونه‌ای است که می‌خواهد آن‌ها را مستقیما به پایین کشیده و جدا کند، به آن نیروی عقب‌کشی می‌گویند. برای مقابله با نیروی عقب کشی باید از پیچی استفاده کنید که رزوه کافی برای نگهداری دو قطعه چوب را داشته باشد. بهتر است برای مقابله با این نیرو همیشه از پیچ‌هایی با طول رزوه 25 تا 38 میلی‌متر استفاده کنید. البته باید ضخامت تخته چوب‌ها را در نظر بگیرید تا سر پیچ از سمت دیگر آن بیرون نزند.

  • اگر ضخامت تخته‌ها کم است باید از پیچ‌های کوتاه‌تر اما با رزوه بیشتر استفاده کنید.

انواع پیچ چوب

پیچ

پیچ‌هایی که برای اتصال چوب استفاده می‌شوند در دو نوع فولادی و ضد زنگ وجود دارند که به نوع ضد زنگ آن پیچ عرشه نیز گفته می‌شود. پیچ عرشه از انواع پرکاربرد پیچ بوده و بیشتر برای استفاده در کارهای نجاری که در فضای آزاد قرار دارند استفاده می‌شود. پیچ عرشه از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود و در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و معمولا برحسب طول فروخته می‌شوند.

پیچ چوب بدنه ضخیم‌تری دارد و معمولا برای کارهای نجاری دقیق و مبلمان سازی استفاده می‌شود. طول پیچ چوب و گیج آن، این پیچ را از پیچ‌های دیگر متمایز کرده و معمولا ضخامت شفت آن از پیچ‌های معمولی بیشتر است. هرچه اندازه گیج بیشتر باشد، شفت آن بزرگتر است. پیچ ضد زنگ تنها با گیج 8 و 10 موجود است اما پیچ استیل تنوع بیشتری در اندازه قطر گیج دارد.

جهت بافت چوب

شماره و طول پیچی که برای کارهای چوبی انتخاب می‌کنید به نوع چوب بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، پیچی که برای وصل کردن دو قطعه چوب که به صورت عرضی به هم وصل می‌شوند استفاده می‌کنید، نیازی به استفاده از پیچ‌های بسیار بلند ندارد؛ زیرا پیچ درون بافت چوب فرو می‌رود. اگر پیچی را در جهت بافت چوب می‌بندید حداقل باید 50 میلی‌متر از رزوه چوب درون آن قرار بگیرد.

از پیچ ضد زنگ با قطر 8 برای بیشتر کارهای چوبی می‌توان استفاده کرد. برای کارهای ساده و متصل کردن دو تخته چوب به ضخامت 19 میلی‌متر می‌توانید از پیچ 31.75 استفاده کنید. اگر دو تکه چوب را از قسمت انتهایی به هم وصل می‌کنید از پیچ ضد زنگ 63 میلی متری یا پیچ قوی تر 76 میلی متری استفاده کنید.

در پایان اگر پیچی قوی برای قسمت‌هایی که به آن نیروی کششی جانبی وارد می‌شود نیاز داشتید از پیچ چوب نوک تیز با قطر 6 میلی‌متر استفاده کنید.

فرقی نمی‌کند که فردی حرفه‌ای هستید یا مبتدی و از چه نوع پیچی در چه ماده‌ای استفاده می‌کنید، در هر صورت بهتر است پیش از بستن پیچ سوراخ راهنمایی با مته ساده یا مته خزینه ایجاد کنید. با این کار سوراخی به انداه قسمت شفت پیچ ایجاد می‌کنید و کار بستن پیچ درون چوب را آسان تر می‌کنید. اگر می‌خواهید قسمت انتهای پیچ کاملا درون تخته چوب قرار بگیرد و سر آن از سطح چوب بالاتر قرار نگیرد، از مته خزینه‌ای برای ایجاد سوراخ راهنما استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا