ابزار و یراق

اره فلکه چیست ؟ کار و انواع برش چوب با اره فلکه

اره فلکه چیست؟

اره فلکه دستگاهی ساده و کاربردی در صنعت چوب بوده که قادر است انواع برش مستقیم و منحنی را به راحتی و بدون هیچ گونه خطایی با دقت بالا انجام دهد. اره فلکه قادر است برش‌های طولی، عرضی، طرح و خطوط منحنی را روی انواع چوب ایجاد کند.

ایده این اره برای اولین بار در سال 1809 توسط ویلیان نیوبری مطرح شد اما یکی از مشکلات اساسی در کار با آن طول عمر کوتاه تیغه بود که این مشکل در سال 1846 توسط خانم آنه پالین برطرف شد. او روشی جدید برای جوشکاری پیدا کرد که باعث تحولی شگرف در صنعت و استفاده از اره نواری شد.

اهمیت و کاربرد اره نواری (فلکه) بر کسی پوشیده نیست اما این وسیله برای برش‌ منحنی بسیار ایده‌آل است. البته تنها کاربرد آن فقط ایجاد برش‌های زاویه دار نیست و اگر روش‌های مختلف کار با آن را بدانید می‌توانید از آن در کارهای مختلف نجاری استفاده کنید. 

انواع اره فلکه

این اره نجاری به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می‌شود.

اره فلکه افقی

از اره فلکه افقی در کارخانه‌های چوب‌بری و صنایع مختلف استفاده شده و قطر آن از 100 سانتی‌متر شروع می‌شود. از این اره برای برش تنه‌های بزرگ و قطور و تبدیل آن به الوارهای کوچک استفاده می‌شود. تنه‌های درخت به کمک جک برقی یا هیدرولیکی روی خط برش قرار گرفته و کاربر تیغه اره را روی تنه درخت قرار داده و می‌برد.

اره فلکه عمودی

از اره فلکه عمودی در کارگاه‌های صنایع چوب استفاده شده و بسیار پرکاربردتر از اره افقی است. این اره‌ در اندازه‌ رومیزی، برای برش چوب‌های نازک و سبک برای معرق کاری و در اندازه‌های بزرگ‌تر و تا قطر ۱۰۰ سانتی متر برای برش گرده‌بینه‌های قابل حمل استفاده می‌شود. اندازه معمول این اره در کارگاه‌های نجاری ۶۰ یا ۸۰ سانتی‌متر است.
اره‌ عمودی معمولاً در کارگاه‌های چوب بری مورد استفاده قرار گرفته و برای راه اندازی آن باید حتماً برق سه فاز داشته باشید اما  اره‌ ۶۰ یا ۸۰  با برق تک فاز هم  قابل راه اندازی است.

اره نواری  از جمله ابزارهای چوب بری است که در صنعت مبلمان سازی بسیار کاربرد دارد. این اره در دو نوع افقی و عمودی در بازار موجود است. از این اره برای ایجاد برش‌ اتصال فاق و زبانه، برش‌ طولی،  برش چوب‌های ضخیم و نازک و ایجاد انواع قوس استفاده می‌شود.

این قابلیت اره نواری به نجاران این امکان را می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از انواع برش از اتصال کام و زبانه گرفته تا فرم دهی به پایه انواع مبل و … با استفاده از این دستگاه امکان پذیر باشد. نحوه کار با این اره بسیار ساده بوده و تنها کافی است قطعه کار را دور تیغه حرکت دهید تا برش انجام شود.

اره فلکه

مزایا و معایب اره فلکه

این دستگاه قادر است انواع چوب با قطرهای مختلف از الوار نازک و ظریف گرفته تا قطور را به آسانی ببرد. تیغ اره با پهنای 1.5 سانتی‌متر برای برش الوار چوبی به ضخامت 10 تا 15 سانتی‌متر و تیغ اره با پهنای 1.5 میلی‌متر برای برش چوب به صورت زیگزاگ مناسب است.

در کنار تمام مزایای این اره می‌توان به سر و صدای زیاد آن اشاره کرد که ممکن است در طولانی مدت باعث آسیب به گوش کاربر شود به همین جهت اپراتور باید حین کار حتما از لوازم ایمنی به خصوص گوش گیر ایمنی استفاده کند.

نکات ایمنی در کار با اره فلکه

  • حین کار با این دستگاه باید به درستی پست دستگاه بایستید و از استفاده از زیور آلات، پوشیدن لباس‌های بلند و گشاد اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است داخل دستگاه گیر کند و شما را به داخل بکشد و صدمات جبرانه ناپذیری به بار بیاورد.
  • هم چنین اگر موهای شما بلند است حین کار حتما آن را جمع کنید تا خطر را به حداقل برسانید.
  • حین کار با اره نواری باید تمرکز بالایی داشته باشید مخصوصا هنگام پایان کار و برداشتن قطعات برش خورده از روی میز کار باید مراقب دستان خود باشید.
  • تیغه دستگاه حالت فلکه داشته و چرخش آن حول محوری بیضی شکل است. بهتر است برای برش طولی قطعات کوتاه و باریک از اره میزی استفاده کنید؛ زیرا این دستگاه ممکن است لگد بزند و برای شما مشکل ایجاد کند.
اره فلکه

اره فلکه کوچک و اره فلکه مینیاتوری

اره فلکه انواع و مدل‎‌های مختلفی دارد که هر یک برای کاربردی خاص استفاده می‌شود. این دستگاه در اندازه و ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شود که یکی از انواع پرطرفدار آن اره فلکه کوچک و مینیاتوری است. سر و صدای این نوع اره بسیار کمتر از دیگر انواع آن است.

فاصله بین تیغه تا ستون عمودی دستگاه عرض گلویی است که ایستایی فلکه بالای دستگاه به آن مربوط است. بر اساس دسته بندی دیگری آن را بر اساس عرض گلویی تقسیم بندی می‌کنند. اگر از این نوع اره برای مصارف شخصی استفاده می‌کنید بهتر است دستگاهی با عرض 25 تا 35 سانتی‌متر را انتخاب کنید.

بر اساس دسته بندی دیگری اره فلکه را بر حسب عمق برش طبقه بندی می‌کنند. عمق، ارتفاع یا ضخامت برش به حداکثر فاصله بین سطح میز کار تا گیره محافظ تیغ اره بستگی دارد. هم چنین اره با عمق برش 10 تا 15 سانتی‌متر برای مصارف عمومی کاربرد دارد اما اگر به دستگاهی بزرگتر نیاز دارید می‌توانید از اره با عمق برش 30 سانتی‌متری استفاده کنید که برای برش الوار بسیار ضخیم مناسب است.

در انتخاب اره باید به قابلیت تنظیم زاویه میز کار توجه کرد؛ اره فلکه ایده‌آل قابلیت تغییر زاویه از 45 درجه در یک جهت و از جهتی دیگر تا 10 درجه را دارد.

این اره با سه فلکه، نوعی از اره فلکه است که ظرفیت بالاتری برای برش‌کاری قطعات پهن‌تر در اختیار قرار می‌دهد. اره‌های سه فلکه به طور معمول گلویی به پهنای ۴۵ سانتی‌متر دارند.

قسمت‌های مختلف اره فلکه

اره فلکه

تسمه و فلکه

اره فلکه از یک تیغه تسمه‌ای تشکیل شده که با دو فلکه به حرکت در می‌آید. طول تیغه به ابعاد دستگاه بستگی داشته و طول تیغه بسیار متفاوت است. طول نوار به طور معمول بین 200 تا 250 سانتی‌متر است. تسمه اره در قسمت وسط دو فلکه یا چرخ لبه‌دار قرار گرفته و از حفره‌ای که در وسط میز کار است عبور می‌کند. نوار تیغ اره با ایجاد کشش در جای خود ثابت می‌شود.

جنس لایه میانی دو فلکه دستگاه از لاستیک یا پارچه ضخیم بوده تا با ایجاد اصطکاک لازم نیروی لازم برای حرکت نوار تیغ اره را فراهم کند. یکی از فلکه‌ها که معمولا چرخ پایینی استع به موتور دستگاه متصل بوده و با کمک نوار فلکه بالایی هم به حرکت در می‌آورد.

بدنه

اره فلکه معمولا از بدنه یکپارچه چدنی ساخته شده که  بسیار سنگین است و این سنگینی از تکان خوردن اره هنگام برش و گردش موتور جلوگیری می‌کند. در برخی مدل‌های امروزی از بدنه آهنی هم استفاده می‌شود که بهتر است پایه‌های آن را به زمین پیچ کنید تا در اثر لرزش، تنظیمات و دقت اره به هم نخورد.

الکتروموتور

الکتروموتور به بدنه پیچ شده که با استفاده از تسمه و فولی، به فلکه پایینی مرتبط می‌شود. الکتروموتور فلکه پایینی را به حرکت در آورده و فلکه بالایی با کمک تیغه اره، به حرکت در می‌آید. الکتروموتور در دو مدل تک فاز و سه فاز بر روی اره فلکه، قابلیت نصب دارند.

اگر نوار تیغه در جای مناسب خود قرار بگیرد با وجود سرعت چرخش بسیار بالا، نیاز به کنترل به کمک تنظیمات مختلف مکانیکی است. نوار تیغه با یک دستگیره‌ی تنظیم در جای خود محکم می‌شود؛ این دستگیره چرخ بالایی را بالا و پایین برده و کشش نوار تیغه را افزایش می‌دهد و به این ترتیب آن را در جای خود محکم می‌کند. هم چنین به کمک کلید دیگری با عقب و جلو شدن چرخ بالایی دستگاه، نوار تیغه درست در وسط دو چرخ قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از لرزش بیش از اندازه‌ی نوار تیغه و ثابت ماندن آن در حین برش، دو بلبرینگ در دو طرف تیغه در بالا و پایین میز کار قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از حرکت تیغه به سمت عقب یک بلبرینگ در پشت تیغه قرار دارد.

تیغ اره

علاوه‌بر اندازه تیغ اره باید جنس ماده‌ای که می‌خواهید ببرید، مدنظر قرار دهید تا از تیغ اره‌ای استفاده کنید که مقاومت کافی داشته باشد. استفاده از تیغ اره با درجه سختی مناسب از شکست تیغ و خرابی قطعه کار جلوگیری می‌کند.

تعویض تیغ اره فلکه کاری نسبتا آسان بوده و تنها کافی است پس از تعویض آن از نحوه قرارگیری صحیح تیغ درون اره اطمینان حاصل کنید. نکته‌ای که در ابتدای کار باید بررسی کنید، عمود بودن زاویه بین میز اره فلکه و تیغ اره است. طرح موردنظر خود را بامداد روی قطعه کار مشخص کرده و آن را روی میز اره فلکه قرار دهید سپس محافظ تیغ اره را کمی بالاتر از سطح قطعه چوب موردنظر ثابت کنید.

برش‌های بسیاری با دست آزاد قابل اجرا است اما برای دقت بیشتر دستگاه، اره فلکه به گونیای ثابت و گونیای متحرک مجهز شده است.

در این مقاله با انواع اره فلکه، کاربردها و قسمت‌های مختلف آن آشنا شدید. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی بیشتر برای انتخاب و خرید اره فلکه دارید با شماره تلفن وبسایت فروشگاهی سازوکار تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمای شما باشند.

همچنین اگر در زمینه کار با اره فلکه تجربه‌ یا سوالی دارید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا