آموزش

راهنمای جامع آموزش نحوه تعویض تیغه اره نواری در چند مرحله ساده

اره نواری برای ایجاد برش خمیده در چوب طراحی‌ شده‌ است اما برای کاهش ضخامت الوار و تبدیل آن به قطعات کوچک‌تر نیز مناسب‌ است. تیغه مخصوص کاهش ضخامت 2.5 سانتیمتر عرض داشته در حالی که تیغه مخصوص برش خمیده می‌تواند به اندازه 3 میلی‌متر نازک باشد. برای انجام صحیح برش نیاز به نصب تیغه مناسب دارید که به این معنی است که نه تنها طریقه تعویض تیغه بلکه چگونگی تنظیم تیغه نصب شده به صورت مستقیم و صحیح را بدانید. در آموزش گام به گام زیر ، چگونگی تعویض تیغه اره نواری خود و همچنین چگونگی انجام تنظیمات لازم را یاد می‌گیرید  تا اره بتواند به درستی برش را ایجاد کند.

خرید تیغ اره از سازوکار

جعبه را باز کنید

اولین گام برای تعویض تیغه اره نواری این است که دستگاه را از برق جدا کنید. آخرین چیزی که می‌خواهید اتفاق بیافتد این است که دستگاه در هنگام تعویض تیغه به صورت تصادفی روشن شود پس حتما باید این نکته را رعایت کنید.

اره نواری

فشار تیغه را کم کنید

هنگامی که جعبه را باز کردید و خاک اره و غبار را نسبتاً تمیز کردید، گام بعدی این است که فشار تیغه را کاهش دهید. دستگیره فشار را در بالای اره نواری قرار دهید که معمولاً روی یک شفت عمودی روی جعبه بالای اره نواری قرار دارد. فشار روی تیغه را با چرخاندن دستگیره را (معمولاً در جهت عقربه های ساعت) تا زمانی که تیغه شل شود، کاهش دهید.

محافظ تیغه اره نواری را بردارید

هنگامی که فشار روی تیغه اره نواری برداشته شده و تیغه شل می‌شود گام بعدی برای تعویض تیغه این است که محافظ تیغه اره نواری را بردارید. این محافظ قطعه را به سمت بالا و پایین لغزانده و برای تنظیم هنگام برش با ضخامت متفاوت طراحی شده است. محافظ تیغه همیشه باید در پایین ترین موقعیت ممکن بدون دخالت در هنگام برش قرار گیرد تا از انحراف تیغه جلوگیری شود.

برای بالا بردن محافظ دکمه ی فشار روی محافظ در قسمت پشتی جعبه بالا را فشار دهید. محافظ را به بالاترین نقطه بکشید و محکم نگه‌ دارید تا از ایمنی آن مطمئن شوید. هنگامی که اره نواری شل شد و محافظ جلو برداشته شد گام بعدی برای تعویض تیغه اره نواری برداشتن محافظ تیغه پشتی است. این محافظ از شکستن تیغه و پرتاب تیغه شکسته به سمت اپراتور محافظت می‌کند.

برای جداسازی این محافظ تیغه پیچ هایی نگه‌ دارنده محافظ تیغه را باز کنید. به طور معمول یک پیچ فیلیپس در بالا و پایین، محافظ را به شاسی محکم می‌کند.

اره نواری

محافظ زیر اره میزی را آزاد کنید

پس از برداشتن محافظ تیغه عقب، گام بعدی برای تعویض یک تیغه اره نواری آزاد کردن محافظ زیر اره است. به طور معمول چند قطعه و چرخ تنظیم در زیر اره وجود دارد و همچنین یک محافظ در اطراف تیغه برای کمک به نگه داشتن تیغه در محل در صورت شکستن و منحرف شدن تیغه از مسیر وجود دارد. برای دسترسی به این محافظ تیغه، مدار پلاستیکی را از وسط میز کار خود با پیچ گوشتی باز کنید و این مدار را کنار بگذارید. سپس به سوراخ نگاه کنید و محل پیچی که محافظ را نگه می‌دارد پیدا کنید. پیچ نگه دارنده را باز کنید سپس محافظ را 180 درجه بچرخانید تا خارج شود.

اره نواری را جدا کنید

 بعد از جداسازی تمام محافظ ها تیغه را جداکنید و یا با احتیاط خارج کنید. اکنون می‌توانید تیغه اره نواری خود را بردارید. تیغه را در نزدیکی چرخ بالا بگیرید. تیغ را از دو تسمه خارج کنید و 90 درجه بچرخانید تا دندان تیغه مقابل سمت راست برسد. تیغه را از طریق شکاف میز اره بردارید تا کاملاً از باند خارج شود.

تیغه جدید را جایگذاری کنید. بعد از اینکه نوار قدیمی برداشته شد می‌توانید شروع به نصب تیغه اره جدید کنید. تیغه را از طریق شیار در میز اره به همان شیوه ای که تیغه قدیمی را برداشته‌اید، جای گذاری کنید. هنگامی که تیغه در میان شکاف و در مرکز برش میز قرار می‌گیرد تیغه را بچرخانید و آن را روی تسمه بالا و پایین قرار دهید. تیغه را روی مرکز هر یک از دو چرخ قرار دهید و شروع به محکم کردن دستگیره فشار در بالای اره کنید تا تیغه را در محل قرار دهید. اگر از یک تیغ بسیار کوچک به یک بسیار بزرگ یا بالعکس تعویض انجام می‌دهید، تیغه را بیش از حد محکم نکنید.

قطعات راهنمای اره نواری را تنظیم کنید. قبل از شروع به اعمال فشار صحیح و تنظیم تیغه اره نواری جدیدتان  باید قطعه راهنمای اره نواری و غلتک که باعث حرکت درست تیغه می‌شود را آزاد کنید. معمولاً دو مجموعه از این قطعه راهنما و غلتک وجود دارد: یک مجموعه در نگه‌دارنده کشویی تیغه بالای اره نواری یافت می‌شود و مجموعه دیگری در زیر اره است. پیچ تنظیم که قطعه را در اطراف تیغه روی محافظ کشویی بالای اره نگه می‌دارد را بازکنید. قطعات باید به راحتی  به سمت چپ یا راست به سمت یا برخلاف تیغه حرکت کنند. سپس پیچ تنظیم را باز کرده و غلتک عقب را با برگرداندن از تیغه دور کنید. مراحل را برای تنظیم قطعه و استوانه زیرین میز تکرار کنید.

اره نواری

فشار تیغه اره نواری را تنظیم کنید. پس از دور کردن قطعات راهنما و غلتک، قدم بعدی جهت نصب تیغه اره نواری جدید اعمال فشار مناسب به تیغه است. بررسی کنید که تیغه به درستی در مرکز تسمه جای گذاری شده باشد و سپس شروع به سفت کردن دستگیره فشار کنید. هم‌زمان با سفت کردن دستگیره کنترل تنظیم فشار، چرخ دنده بالا را بچرخانید. دقت کنید که تیغه را در مرکز تسمه روی چرخ قرار دهید. در صورت حرکت بیش از حد تیغه به جلو یا عقب، دستگیره تنظیم حرکت را در عقب جعبه بالایی نواری قرار دهید. به آهستگی دستگیره را هم‌زمان با چرخاندن چرخ اره نواری حرکت دهید و تفاوت در مرکز تیغه را مشاهده کنید. تا زمانی که تیغه کاملاً روی تسمه قرار گیرد دستگیره را در حالت تنظیم نگه‌ دارید. در نظر داشته باشید که یک تنظیم جزئی با دستگیره تنظیم حرکت می‌تواند تغییرات زیادی در نحوه جایگذاری تیغه روی تسمه داشته باشد؛ بنابراین تنظیمات روی دستگیره را با دقت بالایی انجام دهید.

در صورت حرکت مناسب تیغه به دنبال اندازه گیر فشار در پشت جعبه بالای اره بگردید. فشار روی تیغه را تنظیم کنید تا نشانگر اندازه گیر با ضخامت تیغه در حالت مناسب قرار گیرد. تیغه با عرض بیشتر نسبت به تیغه نازک تر نیاز به فشار بیشتر دارد اما نشانگر باید برای هرگونه تیغ با سایز دلخواه مناسب باشد. هنگامی که فشار مناسب به تیغه اعمال می‌شود و در مرکز تسمه ها جایگذاری می‌شود، زمان خوبی برای اطمینان از موازی بودن اره نواری میزی با تیغه است.

اره نواری

نقاله چند کاره را روی میز قرار دهید و لبه مخالف نقاله را با لبه تیغه ی اره نواری تنظیم کنید. اگر تیغه کاملاً موازی  نیست باید دستگیره های تنظیم زیر اره را شل کنید و زاویه ی اره را تنظیم کنید تا موازی با تیغه باشد. دستگیره ها را برای تثبیت اره در موقعیت محکم کنید.

ابزارهایی مانند اندازه گیری فشار برای تعیین فشار مناسب در یک تیغه اره نواری وجود دارد. اگر شما به این میزان دقت بر روی تیغه خود نیاز دارید ممکن است بخواهید سرمایه گذاری بیشتری کنید. با این حال برای اهداف متداول استفاده از اندازه گیر در پشت اره با توجه به نتایج برش باید برای اکثر نجاران کافی باشد.

قطعات راهنما را در محل خود قرار دهید. گام بعدی با تنظیم فشار مناسب تیغه و جایگذاری آن در مرکز تسمه این است که قطعه های راهنما و غلتک‌ها را دوباره در محل خود قرار دهید. با چرخش محافظ تیغه زیر اره به محل شروع کنید و پیچی که محافظ را نگه می‌دارد محکم کنید.

سپس قطعه های پایین تر اطراف تیغه را که به صورت آزمایشی  بسته شده اند تنظیم کنید. پیچ های تنظیم را برای نگهداری قطعه ها در جای خود محکم کنید. محل جلوی قطعه ها را تنظیم کنید تا قطعه ها دقیقاً در پشت دندانه در قسمت صاف تیغه قرار بگیرند. ممکن است بعد از این تنظیم مجدد محل هر قطعه را دوباره تنظیم کنید. در مرحله بعدی محل غلتک عقب را تنظیم کنید به طوری که دقیقاً در پشت تیغه قرار بگیرد.

تمام پیچ ها را ببندید تا راهنماها را در محل خود قفل کنید سپس چرخ را حرکت داده و ببینید که چگونه نوارهای تیغه  از میان قطعه ها و استوانه ها عبور می‌کند. اگر قطعه ها و استوانه ها را بدون لمس کردن تیغه در محل جایگذاری کنید به این معنی است که آن‌ها را به درستی تنظیم کرده‌اید. قبل از رفتن به سراغ قطعات راهنمای بالا، فاصله زن را در سوراخ وسط اره میزی قرار دهید. محافظ تیغه را اندکی به سمت میز قرار داده و مراحل تنظیم قطعات و استوانه ها را که برای راهنماهای زیر اره استفاده کردید تکرار کنید.

اره نواری

حرکت تیغه را امتحان کنید. هم‌زمان با چرخش دستی و با حرکت تیغه بر روی مرکز تسمه و با جایگذاری صحیح قطعه های راهنمای و غلتک در محل، گام نهایی برای نصب تیغه اره جدید این است که دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. حرکت تیغه را در سراسر تسمه ها تماشا کنید و به صدای جا افتادن قطعه های راهنمای گوش دهید. اگر هر گونه نشانه ای از جایگذاری نادرست قطعات راهنما یا غلتک ها می‌بینید یا اگر تیغه در وسط تایر حرکت نمی‌کند، چرخش را متوقف و دستگاه را از برق جدا کرده و تنظیمات مناسب را انجام دهید. اگر از تنظیمات راضی هستید جعبه های بالا و پایین را ببندید. نگه‌دارنده تیغه را تا ارتفاع مناسب پایین بیاورید و استفاده از اره نواری خود را شروع کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا