ابزار و یراق

علت روشن نشدن یا کم نور شدن تراز لیزری

تراز لیزری یکی از بهترین ابزارها برای تراز کردن و سنجش میزان شیب در مصارف مختلف است. استفاده از این دستگاه دقت و سرعت کار را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. این وسیله کاربردی شما را از سایر روش‌های قدیمی تراز کردن بی‌نیاز می‌کند. با این حال مانند بسیاری از وسایل الکتریکی دیگر ممکن است این محصول نیز دچار برخی ایرادات و خرابی‌ها شود. اگر مایلید در مورد مشکلات و خرابی‌های احتمالی این دستگاه بیشتر بدانید در ادامه با ماه همراه باشید. در این مقاله علت‌های روشن نشدن یا کم نور شدن ترازهای لیزری موجود در بازار را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ترازلیزری

دلایل روشن نشدن تراز لیزری

تراز لیزری

اگر دستگاه شما شارژ نمی‌شود اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا منبع برقی که از آن برق می‌گیرد سالم است یا خیر. در صورتی که باتری دستگاه از نوع قلیایی است، در اولین قدم باید باتری‌ها را عوض کرده و مجددا اقدام به روشن کردن دستگاه کنید. در صورت امکان، به جای باتری‌های شارژی از باتری‌های استاندارد استفاده کنید تا مطمئن شوید علت مشکل دستگاه شما باتری آن نیست. دستگاه خود را با آداپتور اصلی به برق وصل کرده و بررسی کنید که آیا با برق مستقیم کار می‌کند یا خیر. هنگام عیب‌یابی حتماً از لوازم جانبی ارائه شده با تراز لیزری استفاده کنید.
در مورد باتری‌های قابل شارژ، باید ذکر شود که اگر از دستگاه جدیدی که تازه از جعبه بیرون آمده استفاده می‌کنید، احتمالا باتری آن کاملاً شارژ نشده است. ابتدا آن را طبق دستورالعمل شارژ کنید تا از سالم بودن باتری‌های دستگاه مطمئن شوید. در نهایت، بررسی کنید که باتری‌ها به خوب جا افتاده باشند.
در برخی از موارد ممکن است به دلیل عدم استفاده از شارژر و منبع تغذیه استاندارد و ورود ولتاژ بیش از حد مجاز به آن، برد دستگاه دچار مشکل شود. در چنین شرایطی اولین و ساده‌ترین راه، تعویض کل برد دستگاه است که مسلما هزینه بیشتری خواهد داشت؛ اما در صورتی که رگولاتور برد دستگاه آسیب دیده باشد، ممکن است با تعویض آن با قطعه مشابه بتوانید مشکل دستگاه را برطرف کنید. باید توجه داشته باشید که بسته به نوع و مدل دستگاه، مراحل عیب‌یابی را طبق دستورالعمل موجود در دفترچه راهنما انجام دهید. اگر متوجه شدید که قادر به درست کردن آن نیستید با نمایندگی محصول خود یا با تعمیرکاران متخصص تماس بگیرید.

تراز لیزری

در برخی موارد به دلیل سولفاته شدن باتری و نشت الکترولیت آن به بیرون، پین و فنر پایه باتری دچار خوردگی شده باشند. در نتیجه دستگاه روشن نمی‌شود. در چنین شرایطی باید از روغن ضدزنگ و ضدخوردگی برای پاک کردن محل اتصال باتری و از بین بردن خوردگی‌ها استفاده کنید استفاده از محلول‌های خانگی مانند سرکه یا ترکیب آب لیمو و جوش شیرین نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. در نهایت گاهی اوقات، موتور دستگاه خراب شده و از کار می‌افتد. در نتیجه دستگاه روشن نمی‌شود. در این مورد باید برای تعویض موتور دستگاه خود را پیش یک تعمیرکار ماهر یا مراکز خدماتی ببرید.
اگر به هنگام کار و به طور ناگهانی پرتو لیزر قطع شد، دو عامل اصلی می‌تواند وجود داشته باشد. ابتدا اینکه ممکن است دیود لیزر سوخته باشد. در این صورت حتماً به نمایندگی شرکت سازنده و یا با مراکز خدماتی مراجعه کرده و دیود لیزر را تعویض کنید. دوما ممکن است پرتو لیزر با گرد و خاک یا آلودگی‌های دیگر مسدود شده است. برای رفع این مشکل، عدسی و آینه داخل دستگاه را به‌خوبی تمیز کنید.

دلایل کم نور شدن تراز لیزری

تراز لیزری

گاهی اوقات شما با خط لیزر ضعیف و کم نور مواجه می‌شوید. شرایط نوری محیط نقش مهمی در چگونه دیده شدن نور لیزر دارد. گاهی اوقات کم نور به نظر رسیدن اشعه دستگاه به معنی معیوب بودن آن نیست. حتی اگر بهترین نوع دستگاه را هم داشته باشید ممکن است با این مشکل مواجه شوید. آشکارساز تراز لیزری دستگاهی است که می‌تواند این مشکل را به راحتی حل کند. آشکارساز لیزری یکی از لوازم جانبی است که توصیه می‌شود حتماً تهیه کنید. با استفاده از آشکارساز حتی در محیط‌های بسیار روشن نتایج دقیقی به دست خواهید آورد. آشکارساز هنگام استفاده از این وسیله برای فواصل طولانی نیز مفید است. استفاده از این دستگاه دقت کار شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

مواقعی وجود دارد که دستگاه شما به دلیل استفاده نادرست کم نور می‌شود. این دستگاه پیچیدگی‌هایی دارد که از بیرون دستگاه مشخص نیست؛ اما در داخل دستگاه قطعات کوچک زیادی وجود دارد که در صورت افتادن یا ضربه ممکن است آسیب می‌بینند؛ بنابراین هنگام استفاده از این دستگاه باید بسیار مراقب باشید. اگر از دستگاه به درستی استفاده نکنید و کوچک‌ترین ضربه‌ای به آن وارد شود تنظیمات آن به هم می‌خورد. برای بررسی سالم بودن دستگاه و اطمینان از دقت اندازه‌گیری‌ها باید کالیبراسیون دستگاه را انجام دهید. کالیبراسیون‌های دوره‌ای و منظم عمر مفید دستگاه شما را افزایش می‌دهند.

سوالات متداول

در مدل‌های مختلف تراز لیزری، نور سبز خوانایی بیشتری دارد یا نور قرمز؟

به طور کلی نور سبز در محیط های مختلف خواناتر بوده و برد بیشتری نسبت به نور قرمز دارد.

آیا تراز لیزری من به کالیبراسیون نیاز دارد؟

در صورت وارد شدن ضربه به تراز لیزری، بلافاصله کالیبراسیون آن را انجام دهید. در غیر این صورت پیشنهاد می‌شود هر ۶ ماه یک بار اقدام به کالیبراسیون و تنظیم مجدد آن کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا