آموزش

راهنمای جامع اتصال لب به لب نیم و نحوه ساخت آن به سه روش مختلف

معمولا نجاران از اتصالات چوبی برای متصل کردن قطعه‌های چوبی و ساخت سازه‌های چوبی استفاده می‌کنند. از آنجا که تاریخچه استفاده از اتصالات چوبی به مصر باستان برمی‌گردد، کیفیت و یکپارچگی اتصالات چوبی از مشخصه‌های نجار ماهر است یعنی اتصال قطعات به‌گونه‌ای باشد که آن قطعه محکم و به‌صورت یکپارچه به نظر برسد. هرچه اتصال چوبی قوی‌تر باشد، دوام آن افزایش یافته و در نتیجه عمر سازه چوبی بیشتر می‌شود.

برای درست کردن اتصالات چوبی، برش تکه‌های چوبی باید کاملا دقیق باشد که برای این کار از الگو و فنس استفاده می‌کنند. الگو برای راهنمایی و اطمینان از برش دقیق استفاده می‌شود و فنس وظیفه نگه داشتن قطعه‌ کار مقابل اره را دارد. ممکن است در ابتدا نیاز به تمرین بسیاری داشته باشید اما پس از یادگیری می‌توانید هر سازه چوبی را به‌آسانی درست کنید.

خرید تیغ فاوق و زبانه

وصل کردن چوب‌ها به یکدیگر به‌وسیله‌ی اتصال نیم لبه

اتصال‌های نیم لبه از اصلی‌ترین انواع اتصالات در کار با چوب هستند که می‌توانند بهترین انتخاب برای متصل کردن دو قطعه باشد. اتصال نیم لبه زمانی ایجاد می‌شود که دوتکه چوب با ضخامت یکسان به‌صورت نیمه برش خورده‌اند بنابراین دوتخته به‌خوبی متناسب شده  و ضخامت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کنند.

این اتصال‌ برای زوایای قائمه ایده آل است؛ به‌خصوص که هر دو قطعه برش خورده و به‌ صورت یکپارچه متصل می‌شوند.

چه زمانی از اتصال نیم لبه استفاده می‌شود؟

اتصال نیم لبه برای کار با قطعه‌هایی باضخامت 2.5 تا 5.8 سانتی‌متر مانند بدنه  لوازم مبلمان در کمدها و میزهای آرایشی به‌ویژه درجایی که کشوها نصب می‌شوند ایده آل است. این اتصال بدون افزایش ارتفاع به ساختار داخلی کار استحکام می‌بخشد.

اگر اتصال نیم لبه به‌ درستی ساخته شود می‌تواند بسیار قوی و کارآمد باشد.

ازآنجا که ممکن است قطعات نازک با حذف نیمی از کار تضعیف شوند، فقط زمانی از این اتصال استفاده کنید که قطعه به‌اندازه کافی ضخیم باشد تا تمام ساختارچوب پس از برش نیمی از مواد حفظ شود.

نحوه ساخت اتصال نیم لبه

بعضی ابزارآلات برای ایجاد اتصال نیم لبه مورداستفاده قرار می‌گیرند اما استفاده از شیار زن متغیر که روی اره بازویی تنظیم‌ شده مطلوب‌ترین حالت ممکن است. برای اطمینان از عمق مورد نظر باید از چند تکه چوب باقی‌مانده (باضخامت یکسان برای اعمال برش) استفاده کنید، اما هنگامی‌که به عمق مورد نظر خود دست پیدا کردید می‌توانید تعداد زیادی برش‌ نیم لبه در کوتاه ترین زمان ایجاد کنید.

در صورت نبود اره بازویی  می‌توانید از اره میزی همراه با شیار زن متغیر تنظیم‌ شده استفاده کنید اما در این صورت دیدن برش‌های ایجاد شده و کناره‌های آن به‌ سختی ممکن است.

نکته: بهتر است برای هدایت قطعه از میان تیغه از نقاله زاویه زن استفاده کنید. همچنین برای انجام برش‌های عرضی در اره میزی هرگز از گونیا استفاده نکنید زیرا می‌تواند منجر به گیرکردن قطعه شود.

گزینه دیگر برای ایجاد برش نیم لبه استفاده از اره گرد بر است. بعد از تنظیم عمق، برای علامت گذاری لبه ها یک برش شانه ای در خطوط برش ایجاد کنید و سپس بین هر 6 میلی‌متر را برش بزنید.

هنگامی‌که در لبه اتصال هر 6 میلی‌متر را برش زدید از چکشی برای از بین بردن تکه‌های باقی‌مانده استفاده کنید. بعد از تمیز کردن کار با اسکنه باید اتصال نیم لبه‌ی بی‌نقصی داشته باشید.

سرهم کردن اتصالات

زمان مونتاژ اتصال به یکی از سطوح کمی چسب چوب بزنید. قطعه دیگر را در محل اتصال قرار داده و دو قطعه را به شکل نهایی خودتنظیم کنید. سپس با پیچ مخصوص چوب، آن  را نگه داشته و مطمئن باشید که پیچ‌ها از پشت کار بیرون نزنند. با وجود این که چسب اتصال را محکم می‌کند اما تا زمانی که چسب خشک شود وجود پیچ‌ها لازم است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا