خودت بساز

آموزش ساخت دریل ستونی و پایه آن+ نحوه تراز دریل ستونی

دستگاه دریل ستونی برای ایجاد سوراخ‌های دقیق در انواع چوب‌های نرم، چوب‌های سخت، تخته سه‌لا، فلزات، پلاستیک و … طراحی شده است. مزیت این دریل‌ در مقایسه با دریل‌ برقی و دریل شارژی این است که صفحه کار بسیار مستحکم‌تری دارد. موتور آن بسیار بزرگ‌تر از دیگر دریل‌ها بوده و دریل کاری با آن به صورت عمودی و بسیار دقیق انجام می‌شود. همچنین برای ایجاد سوراخ‌هایی با قطر بزرگ‌تر می‌توان از مته‌ کربن فولاد، مارپیچ یا اسکنه استفاده کرد.

خرید دریل

در صورت تراز نبودن دریل سوراخ‌ها با دقت مورد نظر شما ایجاد نمی‌شوند. پس برای نگهداری از دریل و استفاده صحیح از آن موارد زیر را رعایت کنید.

پایه‌ی نصب 

دریل ستونی

قبل از اینکه شروع به تنظیمات فیزیکی کنید بهتر است پایه و ستون دستگاه را از نظر حفاظتی چک کنید. فرقی نمی‌کند که شما از دریل میزی استفاده می‌کنید یا دریل با پایه، همه دریل‌ها به پایه‌ای مستحکم نیاز دارند. قبل از انجام هرکاری صاف بودن سطح زیر دریل را چک کرده و مطمئن شوید که تحمل وزن دریل به همراه قطعه کار مورد نظر را دارد.

در صورت امکان، پایه‌ی دریل خود را به زمین متصل کرده تا از چرخش یا لغزش آن جلوگیری کنید. دریل‌های ستونی، پایه و بدنه‌ی بسیار سنگینی دارند و در صورتی که به زمین متصل نباشند امکان افتادن آن با یک فشار جانبی وجود دارد. مطمئن شوید که از پیچ، اهرم و واشر مناسبی برای نگه داشتن پایه یا ستون روی میز یا زمین استفاده کردید.

پیچ و مهره‌ای که ستون را به پایه متصل می‌کند را محکم کنید (می‌توانید از آچار فرانسه یا آچار دوسر برای این کار استفاده کنید). فشار را در همه‌ی جهات با احتیاط و آرام بیاورید تا از میزان استحکام و ثبات دستگاه مطمئن شوید. اگر ستون روی میزی سوار شده که به اندازه کافی محکم و ثابت نیست و امکان تکان خوردن در آن بالا است باید صفحه میز زیر آن را عوض کرده و از صفحه‌ای با مقاومت بالا استفاده کنید.

همچنین بخوانید: جدول سایز اچار

بررسی جایگیری موتور

بعد از سرهم کردن ستون پایه نوبت سوار کردن موتور روی ستون است که این موضوع بستگی به نوع دریل ستونی که از آن استفاده می‌کنید دارد. کلگی موتور در دریل‌های ستونی بدون واسطه به بالای ستون متصل می‌شوند که اصولا با بالا و پایین کردن آن می‌توان تنظیمات اصلی ارتفاع را در دریل ستونی انجام داد. 

در صورتی که دریل ستونی شما از نوعی نیست که از کلگی وصل شود بهتر است با سفت کردن پیچ و مهره آن را به ستون متصل کنید و مطمئن شوید که سری آن از روی ستون بلند نمی‌شود و نمی‌چرخد.

تمیز و تراز کردن چرخ و چرخ دنده

دریل ستونی

به دلیل ثابت بودن دریل و متصل بودن کلگی آن به ستون، میزان کردن فاصله قطعه تا ستون توسط سه نظام و محور انجام می‌شود.بالا و پایین رفتن صفحه‌ی میز با قفل کردن چرخ دنده که مستقیم روی ستون قرار دارد اتفاق می‌افتد. این دنده‌ها به دلیل وجود خاک اره و روغن به مرور زمان مسدود شده و عمل تنظیم ارتفاع را کند می‌کند.

برای تمیز کردن دنده‌های چرخ دنده بهتر است اسپری روان کننده را به صورت آرام روی دنده بپاشید و بعد توسط پارچه‌ای بدون پرز آن را پاک کنید. در صورت کثیف بودن دندانه های آن می‌توانید از یک فرچه یا در صورت نبود آن از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. تمامی روغن‌های مانده و چسبناک را از چرخ‌ دنده‌های بالا و پایین ستون پاک کرده و بعد با پارچه‌ کاملاً تمیز کنید.

قفل میز را کمی شل کرده و از دسته‌ی محور برای بالا و پایین کردن میز استفاده کنید. در صورت کند بودن چرخ دنده بهتر است از اسپری تمیز کننده استفاده کرده و چندبار قفل آن را باز و بسته کنید تا تمیز و روان شود. در آخر از روان کننده‌ی سیلیکونی خشک برای نرم شدن دنده‌ها استفاده کنید.

تنظیم چرخش میز

دریل ستونی

دریل‌ ستونی با سیستم چرخ دنده‌ی شانه‌ای می‌تواند با چرخش به هر موقعیتی که مد نظر داریم (به سمت راست یا چپ ستون) تغییر جهت دهد. صفحه میز خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید می‌توان آن را شل کرده و به دو طرف چرخاند. در صورت لق یا سفت بودن، پیچ و مهره‌های بالای چرخ دنده را دوباره تنظیم کرده تا صفحه میز به راحتی در اطراف ستون حرکت کند.

ایجاد سوراخ مربعی بادریل ستونی

برای زدن سوراخ‌های مربع، باید صفحه میز دریل عمود بر حرکت میله محور قرار گیرد. برای این کار ابتدا مرکز صفحه میز را در دقیقا با ارتفاع حدود 20 سانتی‌متر در زیر سه نظام قرار داده و آن را قفل کنید. بعد از یک مته مارپیچ که سر آن تیز نباشد با قطر حدود 12 میلی‌متر استفاده کنید.

حفره‌ی مربعی شکل را روی میز گذاشته و قسمت عمودی مربع را با یک سمت مته یا بست تنظیم کنید. در صورت ناهموار بود فضای بین مته و سوراخ مربعی اهرم تنظیم را شل کرده و شیب صفحه را تا تراز شدن مربع و مته جا به جا کنید.

قفل صفحه را در مکان مورد نظر سفت کرده و سمت دیگر مته را چک کنید تا مطمئن شوید که صفحه به صورت مربع   در مقابل سه نظام و میله قرار دارد. این کار به شما اطمینان می‌دهد که دریل، عمود بر میز قرار دارد مانند هرنوع چوب مسطح و مواد دیگری که روی میز قرار می‌گیرد.

ساخت دریل ستونی

شاید تهیه دریل ستونی برای هرکسی مقدور نباشد یا تنها برای موارد محدود به آن نیاز داشته باشید پس خرید دریل ستونی مقرون به صرفه نیست. در این موارد می‌توانید پایه دریل بسازید و با استفاده از آن از دریل خود به عنوان دریل ستونی استفاده کنید. برای این کار باید با نحوه ساخت دریل ستونی دست ساز آشنا باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

ساخت پایه دریل ستونی

پایه دریل انواع مختلفی دارد که از پرطرفدارترین آنها می‌توان به پایه دریل ثابت و پایه دریل دریل دنده‌ای اشاره کرد. در پایه دریل دنده‌ای قطعه کار ثابت بوده و دریل به سمت آن حرکت می‌کند اما در پایه دریل ثابت، محل قرارگیری دریل ثابت بوده و در واقع این قطعه کار است که به سمت کار حرکت می‌کند.

کاربرد پایه دریل

پایه دریل برای ساختن دریل ستونی و استفاده از دریل ساده به صورت ستونی ایده آل است. به این ترتیب با هزینه‌ای بسیار کم می‌توان ابزاری که مورد نیاز است در کارگاه یا خانه خود داشته باشید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا