خودت بساز

ساخت جا بطری چوبی در 6 مرحله

با ما همراه باشید تا یاد بگیریم با استفاده از نقشه زیر یک جا بطری چوبی دست‌ساز بسازیم. این جا بطری چوبی به همراه دربازکن می‌تواند هدیه‌ای مناسب باشد!

مهارت‌های لازم برای افراد تازه‌کار

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که باید تجربه لازم برای کار کردن با ابزاری که برای درست کردن این محصول نیاز دارید، داشته باشید. برای مثال، بیشتر ابزار برش، چوب را به‌صورت خطی و صاف برش می‌دهند، این در حالی است که گاهی لازم است برش شما به‌صورت یک منحنی باشد. کار سختی نیست! اگر تازه‌کار هستید فقط کافی است کمی صبور باشید.

این جا بطری چوبی هدیه‌ای متفاوت و زیباست که می‌تواند هنر و ذوق شما را نشان دهد. این دست سازه علاوه بر نظم دادن به بطری‌ها، جلوه‌ای متفاوت و زیبا به دکوراسیون منزل شما می‌بخشد.

ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که چرا باید این محصول را بسازیم، وقتی می‌‌توانیم آن را بخریم؟

برخی از جا بطری‌های موجود در بازار بسیار بی‌کیفیت هستند و کیفیت ساخت آن بسیار پایین است. بسیاری از جابطری‌های پیش‌ساخته، دربازکن ندارند درحالی‌که داشتن دربازکن یک مزیت محسوب می‌شود. البته لازم به ذکر است که شما می‌توانید یک دربازکن به جا بطری‌های پیش‌ساخته ارزان اضافه کنید؛ اما اگر شما هم جزو افرادی هستید که به ساختن دست سازه چوبی علاقه‌مند هستید، می‌توانید این محصول را با هزینه‌ای بسیار کم و کیفیت بسیار عالی بسازید.

چوب مورد استفاده

می‌توانید از هر چوبی که می‌خواهید استفاده کنید اما پیشنهاد ما به شما چوب تبریزی است زیرا در عین سبک بودن، در برابر آب مقاوم است و به‌راحتی قابل برش دادن است. لازم به ذکر است که چوب تبریزی به‌راحتی قابل رنگ کردن است.

اگر می‌خواهید دست سازه شما با هزینه‌ای بسیار کم ساخته شود، از چوب کاج استفاده کنید. اگر برای شروع آماده هستید، با ما همراه باشید.

مراحل ساخت جا بطری چوبی

 1. برش چوب‌ها
 2. برش دسته
 3. برش گوشه‌ها
 4. اتصال تکه‌های چوبی
 5. سمباده زدن
 6. رنگ زدن یا طراحی

مواد مورد نیاز:

 • تخته چوب به ابعاد 1.27 × 10.16 × 15.24 سانتی‌متر
 • تخته چوب به ابعاد 0.635 × 10.16 × 7.62 سانتی‌متر
 • تخته چوب به ابعاد 0.635 × 10.16 × 3.81 سانتی‌متر
 • میخ پهن 2 سانتی‌متری
 • چسب چوب
 • کاغذ سمباده
 • رنگ چوب یا روغن دانمارکی
 • پارچه کتان
 • دربازکن
خرید تیغ اره از سازوکار

ابزار موردنیاز:

 • اره تاجی شکل یا اره گرد بر
 • مته برقی
 • میخ‌کوب
 • مته 2.54 سانتی‌متری
 • مته فیلیپس
ساخت جا بطری چوبی

مرحله اول:

چوب‌ها را بر اساس اندازه‌های زیر برش دهید:

 • تخته چوب 3.048 × 15.24 سانتی‌متری را به دو تکه با طول 19.685 و یک تکه با طول 22.86 سانتی‌متر برش دهید
 • تخته چوب 0.635 × 7.62 سانتی‌متری را به یک تکه با طول 19.685 سانتی‌متر برش دهید
 • تخته چوب 0.635 × 3.81 سانتی‌متری را به چهار تکه با طول 22.225 و یک تکه با طول 19.685 سانتی‌متر برش دهید
همچنین بخوانید: لوله آزمایشگاهی برای گل

مرحله دوم:

برای برش دسته در ابتدا با مداد آن را علامت‌گذاری کنید. روی تکه چوب به ابعاد 19.685 × 7.62 سانتی‌متر نقاط تلاقی زیر را علامت‌گذاری کنید. از بالا به‌اندازه 3.175 سانتی‌متر و سپس 6.35 سانتی‌متر از هر طرف را پیدا کنید و با استفاده از مته سوراخ‌کن، دو سوراخ ایجاد کنید. قسمت بالا و پایین دایره‌ها را به یکدیگر متصل کنید و فضای میان دو خط و دایره‌ها را برش دهید تا دسته جا بطری ایجاد شود. (مانند تصویر)

ساخت جا بطری چوبی

مرحله سوم:

کناره‌های جا بطری را برش دهید. بر روی تکه چوب 22.86 سانتی‌متری، در قسمت پایین از هر طرف به‌اندازه 13.97 سانتی‌متر را علامت‌گذاری کنید. قسمت میانی هر تکه را از بالا پیدا کنید و با استفاده از نوار 3.81 سانتی‌متری نقاط کناری را علامت‌گذاری کنید. این نقاط را به هم متصل کنید و گوشه‌ها را برش دهید. (مانند تصویر)

ساخت جا بطری چوبی

مرحله چهارم:

تکه‌ها را به هم متصل کنید. با استفاده از میخ پهن فریم‌ها را به هم متصل کنید. کناره‌ها را با استفاده از چسب چوب به قسمت پایین بچسبانید و سپس با استفاده از میخ محکم کنید. تکه چوب 19.685 سانتی‌متری را در قسمت بالای دسته قرار دهید و بچسبانید. دسته را به کناره‌ها بچسبانید و سپس با میخ محکم کنید. تکه چوب 22.225 سانتی‌متری را به کناره‌ها بچسبانید و با میخ در جای خود محکم کنید.

ساخت جا بطری چوبی
خرید سنباده گرد لرزان

مرحله پنجم:

ابتدا تمام قسمت‌های جا بطری را با سمباده 80 سمباده بکشید و سپس با استفاده از سمباده 150 و 220 سطح چوب را صاف کنید.

ساخت جا بطری چوبی

مرحله ششم:

در انتها با استفاده از رنگ چوب یا روغن زدن به دست سازه خود جلوه زیبا ببخشید. در انتها دربازکن را به کنار محصول با پیچ متصل کنید. بهتر است از پیچ هم‌رنگ برای اتصال دربازکن استفاده کنید تا هماهنگی بیشتری داشته باشد.

ساخت جا بطری چوبی

به این نکته توجه کنید که:

اگر نمی‌خواهید از رنگ چوب استفاده کنید می‌توانید از رنگ آکریلیک استفاده کنید. رنگ آکریلیک در مقایسه با رنگ چوب ارزان‌تر است.

جا بطری چوبی

در عکس بالا نمونه کامل شده جا بطری دست‌ساز ما را مشاهده می‌کنید که در عین سادگی بسیار زیبا است. اگر جابطری دست‌ساز خودتان را درست کردید، عکس آن را برای ما ارسال کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا