چوب و فرآورده‌های چوبی

درخت دارتالاب و نکاتی که باید برای نجاری با آن بدانید

درخت دارتالاب

انتخاب چوب مناسب برای پروژه‌های نجاری که در فضای باز قرار می‌گیرند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا این چوب باید در برابر تغییرات آب و هوا و رطوبت مقاوم باشد. چوب‌های مختلفی برای پروژه‌های نجاری که در فضای آزاد قرار می‌گیرند وجود دارد که برخی از آنها بسیار گران قیمت هستند. برای مثال می‌توان به درخت ساج اشاره کرد. این درخت دو گونه مختلف دارد که یکی از آنها Tectona است که به دلیل بهره برداری نادرست رو به انقراض است.

درخت دارتالاب جایگزینی مناسب

درخت دارتالاب نماد ایالت لوئیزیانا است و به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت برای استفاده در پروژه‌های نجاری که در فضای آزاد به کار می‌رود مناسب است. این درخت بیشتر در مناطق باتلاقی یا در حاشیه رودخانه‌ها می‌روید. ارتفاع درخت دارتالاب نماد تا 130 متر و قطر آن از 1.60 تا 2 متر متغیر است. جالب است بدانید که مقاومت درخت دارتالاب در برابر رطوبت به قدری بالا است که هیچ تفاوتی بین تنه‌های دارتالاب قطع شده که مدت‌ها است درون آب افتاده با درختان تازه قطع شده وجود ندارد.

به دلیل مقاومت ذاتی و بالای درخت دارتالاب قرن‌ها از این چوب در قایق و کشتی سازی استفاده می‌شد اما این به آن معنا نیست که این چوب تنها برای پروژه‌های نجاری بیرون مناسب است بلکه از آن در مبلمان سازی هم استفاده می‌شود.

درخت دارتالاب

چوب نرم با جلوه چوب سخت

اگرچه ظاهر چوب دارتالاب شباهت بسیار زیادی با چوب سخت دارد اما چوب این درخت در دسته بندی جزو درختان با چوب نرم قرار می‌گیرد. چوب دارتالاب تازه قطع شده شباهت بسیار زیادی با ردوود دارد. رنگ چوب دارتالاب قهوه‌ای روشن بوده و گاهی مایل به قرمز است. بافت چوب کاج به صورت صاف و مستقیم است که باعث افزایش دوام و ثبات آن می‌شود به همین جهت برای استفاده در مبلمان سازی مناسب است.

اره

استفاده از ابزار تیز و صبوری حین نجاری

نجاری با چوب دارتالاب شبیه کار با چوب بلوط است و به همان اندازه به صبر و استفاده از ابزار تیز نیاز دارد. اگر با اور فرز یا رنده روی چوب دارتالاب کار می‌کنید باید بدانید که باربرداری عمیق و به صورت دفعی باعث آسیب به بافت چوب می‌شود به همین جهت بهتر است در چند مرحله و هربار به مقدار چند میلی متر باربرداری کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که در کار با چوب دارتالاب تیغه‌ها و ابزار برنده زودتر کند می‌شوند به همین جهت باید در صورت نیاز آن را تیز کنید تا از سوختن چوب جلوگیری کنید.

مناسب برای اتصالات چوبی

هنگام کار با این چوب باید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ مرکز چوب دارتالاب کمی تیره‌تر از اطراف آن است و رایحه ناخوشایندی دارد که ممکن است هنگام کار با آن متوجه شوید. میزان سنباده پذیری این چوب خوب است اما بافت چوب ممکن است کمی چرب باشد که ممکن است باعث چسبندگی صفحه سنباده شود اما اگر از صفحه سنباده مناسب و به ترتیب از صفحه سنباده زبر و در آخر از سنباده نرم استفاده کنید، نتیجه کار بسیار ایده آل خواهد  بود. چوب دارتالاب شباهت زیادی به چوب سخت دارد به همین دلیل برای اتصالات چوبی بسیار مناسب است.

پرداخت چوب دارتالاب و رنگ آمیزی

برای پرداخت و رنگ آمیزی چوب دارتالاب روش‌های مختلفی وجود دارد. اگرچه این چوب برای استفاده در فضای آزاد ایده آل است اما بهتر است حتما از پرداخت مناسب برای آن استفاده کنید. میزان رنگ پذیری این چوب بالا است که باعث افزایش دوام آن می‌شود. همچنین اگر نمی‌خواهید چوب را رنگ آمیزی کنید می‌توانید آن را با لاک الکل یا پلی اورتان پرداخت کنید. همچنین رایحه نامطلوب چوب دارتالاب پس از رنگ آمیزی، از بین می‌رود.  

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا