ابزار و یراق

لولا چیست و کاربرد انواع لولا

لولا چیست؟

یکی از مهم‌ترین یراق ‌آلات که در دکوراسیون و کابینت سازی استفاده می‌شود، لولا است. کار لولا شباهت زیادی به مفصل داشته و بدنه را به درب وصل می‌کند. بر اساس کاربرد لولا به دو دسته کلی: لولا درب ساختمان و لولا درب کمد و کابینت تقسیم می‌شود که هرکدام انواع مختلفی دارند. لولا درب تخت، درب قابلمه و پاشنه از لولاهای درب ساختمان بوده و لولا گازور شیشه، آرام بند، ساده، متری، لب به لب، بادبزنی یا دو طرفه و تزیینی یا فانتزی از انواع لولا درب کابینت و کمد است.

لولا انواع مختلفی داشته که با توجه به کارکرد باید نوع مناسب آن را انتخاب کرد. علاوه بر کاربرد در انتخاب لولا باید به مواردی از قبیل نوع، وزن درب و طرح سازه توجه کرد. هم‌چنین در انتخاب لولا باید به طول، عرض و ضخامت لولا دقت کنید تا کیفیت کار حفظ شود.

انواع یراق آلات

لولا درب ساختمان

برای باز و بسته کردن درب ساختمان به لولا نیاز است. نکته مهم در انتخاب و خرید لولا توجه به جنس درب آن است. طول عمر درب با لولای مصرفی رابطه مستقیم دارد؛ زیرا اگر لولا مناسب نباشد به‌مرورزمان ساییده شده و درب دچار فرسودگی می‌شود.

لولای تخت

عکس لولا تخت

از لولا تخت برای درب انواع باکس استفاده می‌شود.

باز و بسته کردن مکرر درب گاها باعث ایجاد سرو صدای لولای در می‌شود. این مشکل کوچک اما آزاردهنده به‌سادگی قابل رفع است. در این ویدیو با هم ببینیم که چگونه می‌توان صدای لولای در را برطرف کرد.

لولای قابلمه ای

عکس لولا قابلمه ای

این لولا برای درب‌هایی که دو راهه هستند استفاده می‌شود. روی این لولا خمیدگی دارد که از ورود گرد و غبار و نور به داخل اتاق یا کمد جلوگیری می‌کند.

لولای پاشنه ای

 عکس لولا پاشنه‌ای

این لولا برخلاف دیگر لولاها در کنار نصب نمی‌شود بلکه آن را در قسمت پایین و بالای درب یا کف و سقف کابینت نصب می‌کنند. کاربرد لولا پاشنه ای این است که بعد از نصب مشخص نیست؛ به همین دلیل به آن لولا مخفی هم گفته می‌شود.

لولا درب شیشه‌ای هم در گروه لولا پاشنه‌ای قرار می‌گیرد که از این لولا بیشتر برای درب شیشه‌ای میز تلویزیون، بوفه و … استفاده می‌شود.

لولا درب کابینت و کمد

لولای گازور شیشه

عکس لولا گازور

این لولا در دو مدل ساده و آرام بند به بازار عرضه می‌شود.

ازآنجا که نصب انواع لولا گازور روی شیشه به سوراخ نیاز داشت و این سوراخ در ظاهر کار تأثیر داشت(اگر راجع به سوراخ گازور اطلاعی ندارید مقاله گازورزن چیست را مطالعه کنید)، طراحان لولایی ساختند که به هیچ سوراخی احتیاج نداشته باشد و تنها با استفاده از چسب یو وی به شیشه می‌چسبد. لولا شیشه در ظاهر کار تأثیر به سزایی داشته و می‌توان روی آن به‌صورت جداگانه آرام بند نصب کرد.

لولای ساده یا معمولی

عکس لولا ساده

لولا ساده از دو برگ و یک پین ساخته شده است. سوراخ روی برگ به‌صورت خزینه است تا پیچ بسته شده کاملاً درون برگ و هم سطح آن قرار بگیرد. از این لولا بیشتر در صنعت چوب و مبلمان سازی استفاده می‌شود. لولا جدا شدنی، جدا نشدنی و پین‌دار دکمه‌دار از انواع لولا ساده است.

لولای متری

 عکس لولا متری

همان‌طور که از نام این لولا مشخص است، این لولا به‌صورت متری تولید می‌شود. این لولا را می‌توانید در هراندازه‌ای که نیاز دارید تهیه کنید و در صورت نیاز با اره کمان ببرید. فاصله‌ای که این لولا بین درب و بدنه ایجاد می‌کند بسیار کم است و برای استفاده در درب سراسری مناسب است.

لولای پروانه یا لب به لب

 عکس لولا پروانه ای

این لولا اشکال مختلفی داشته و از آن بیشتر برای کارهای نجاری ظریف و کوچک استفاده می‌شود.

لولای بادبزنی یا لولای دوطرفه

 عکس لولا بادبزنی

این لولا برای درب‌هایی که از دو طرف باز می‌شوند بسیار ایده آل است زیرا با داشتن دو محور، مرکز گردش را ایجاد می‌کند. از این لولا بیشتر برای درب‌های آشپزخانه و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

لولای فانتزی یا لولای تزیینی

عکس لولا تزیینی یا لولا فانتزی

اندازه برگ‌های این لولا باهم متفاوت است؛ به‌این‌ترتیب که یک برگ این لولا کوتاه و روی چارچوب متصل شده و برگه دیگر بزرگ بوده و روی درب نصب می‌شود.

لولا استوانه‌ای

عکس لولا استوانه‌ای

لولا استوانه‌ای برای مواردی استفاده می‌شود که حفظ زیبایی کار اهمیت بسیاری دارد. این لولا علاوه‌بر حفظ زیبایی ظاهر کار از باز شدن بیش از حد درب جعبه و آسیب به آن جلوگیری می‌کند.

لولا خرچنگی

لولا خرچنگی که ممکن است آن را با اسم لولا گوشه هم بشناسید برای کابینت‌هایی که در کنج قرار می‌گیرند استفاده می‌شود تا بتوان حداکثر استفاده را از فضای کنج کابینت و آشپرخانه کرد. از لولا خرچنگی یا لولا 165 یا 180 درجه با لولا مکمل استفاده می شود چون بیشتر برای درب های کنج بوده و کاربرد لولا مکمل این است که دوتا درب را به هم متصل می‌کند.

لولا مخفی

عکس لولا مخفی

همانطور که از اسم این لولا مشخص است در مواردی از لولا مخفی استفاده می‌شود که می‌خواهید ظاهر کار زیبا و یکدست به نظر برسد و از انواع لولا صنعتی به حساب میاید. این لولا در برابر رطوبت مقاوم بوده و ایمنی نسبتا بالایی در مقایسه با انواع دیگر لولا دارد.

سوالات متداول

لولا چیست؟

کار لولا شباهت زیادی به مفصل داشته و بدنه را به درب وصل می‌کند. بر اساس کاربرد لولا به دو دسته کلی: لولا درب ساختمان و لولا درب کمد و کابینت تقسیم می‌شود که هرکدام انواع مختلفی دارند.

عکس انواع لولا به همراه کاربرد آنها چگونه است؟

برای مشاهده عکس لولاهای مختلف و دانستن کاربردهای آنها ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا