آموزش

اتصال بیسکویتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آموزش اتصال بیسکویتی

اتصال بیسکویتی یکی از روش‌های چسباندن دو تخته چوب به یکدیگر بدون نیاز به استفاده از پیچ یا هر ابزار دیگری است. این نوع اتصال از خانواده اتصالات کام و زبانه بوده و دانه بیسکویت زبانه آن به حساب می‌آید. از این روش اتصال برای ساخت میز، مبل و کابینت استفاده می‌شود و به ابزار اتصال بیسکویتی نیاز دارد که یکی از ابزارآلات کاربردی است که درهر کارگاه نجاری یافت می‌شود.

خرید تیغ اتصال

دستگاه اتصال زن بیسکویتی یا فرز بیسکویت زن یکی از ابزارهای پرکاربرد نجاری است که برای اتصال دوقطعه چوب به همدیگر استفاده می‌شود. در این دستگاه از یک تیغه دایره‌ای برای برش هلالی استفاده شده است.

یکی از دلایلی که باعث شده اتصال بیسکویتی در میان نجاران طرفدار زیادی داشته باشد این است که می‌توان آن را در انواع چوب‌ها ساخت. برای چوب‌های سخت اتصال کام و زبانه جایگزین بهتری است.

اتصال بیسکویتی

مزایای اتصال بیسکویتی

اتصال بیسکویتی یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین اتصالات نجاری است که می‌توانید در خانه یا کارگاه‌های کوچک انجام دهید. فقط کافی است یک بار اندازه‌گیری کرده و مراحل بعد را ادامه دهید.

اتصال همه‌کاره

اتصال بیسکویتی برای چوب‌هایی با ضخامت نازک تا متوسط مناسب بوده و می‌توان آن را تقریبا در تمام پروژه‌های نجاری به کار برد. می‌توان این اتصال را هم به صورت تک ردیفه و هم برای چوب‌های ضخیم‌تر به صورت دوردیفه اجرا کرد.

ثبات

دانه‌های بیسکویتی از چوب راش فشرده شده ساخته می‌شود. هنگامی که دانه بیسکویتی داخل شیار قرار داده می‌شود مقداری فضای خالی باقی می‌ماند. زیرا زمانی که در تماس با چسب قرار می‌گیرد داخل شیار منبسط شده و اتصال را محکم‌تر و باثبات‌تر می‎سازد.

اندازه دانه‌های بیسکویتی

هرچه دانه‌های بیسکویتی بزرگ‎‎‌تر باشد، اتصال محکم‌تری خواهید داشت. پس اگر با تخته‌های ضخیم‌تری سرکار دارید بهتر است دانه‌ها تا حد ممکن بزرگ‌تر باشد و بالعکس برای تخته‌هایی که ضخامت کمی دارند، دانه‌های بیسکویتی باید کوچک‌تر باشد.

انواع اتصالات بیسکویتی

اتصال لبه به لبه

این نوع اتصال بیسکویتی برای ساخت تخته چوب عریضی با اتصال دو تخته چوب به همدیگر به کار برده می‌شود. اندازه دانه‌های بیسکویتی در این نوع اتصال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در غیراینصورت احتمال این که تخته چوب‌ها از هم جدا شود زیاد است. در اتصال لبه به لبه ضخامت تخته چوب‌ها باید یکسان باشد.

اتصال بیسکویتی از انتهای چوب

از این نوع اتصال در ساخت قاب و جعبه برای چسباندن گوشه‌های دو تخته به یکدیگر استفاده می‌شود. این اتصال در بیشتر پروژه‌های نجاری برای ساخت میز، پایه، شلف، کابینت و پارتیشن به کار برده می‌شود. دانه‌های بیسکویتی این اتصال را محکم‌تر و قوی‌تر می‌سازد.

اتصال T

این اتصال همانطور که از نامش مشخص است دو قطعه چوب را با استفاده از دانه‌های بیسکویتی به شکل T به هم متصل می‌کند.

اتصال بیسکویتی

ابزارها و وسایل موردنیاز برای اتصال بیسکویتی:

 • میز کار کاملا صاف و مسطح
 • دستگاه اتصال‌زن بیسکویتی
 • اره
 • متر نواری
 • گونیا نجاری
 • چسب چوب
 • کلمپ
 • تخته چوب

ضخامت تخته چوب‌ها باید یکسان باشد. اگر یک طرف تخته چوب‌ها مشخص است و در کارگاه خود مجهز به دستگاه رنده هستید می‌توانید چندین ورقه چوب را با ضخامت‌های مختلف روی هم قرار دهید. اما بهتر است با تخته چوب‌هایی که دارای ضخامت یکسان هستند شروع کنید.

اتصال بیسکویتی

تخته چوب‌ها را همانطور که در تصویر نشان داده شده کنار هم قرار دهید تا از هم اندازه بودن ضخامت آن‌ها مطمئن شوید.

اتصال بیسکویتی

محل اتصال بیسکویتی را علامت بزنید. فاصله بین اتصالات نشان‌دهنده قدرت آن است و در تخته چوب‌هایی که ضخامت کمی دارند هرچه فاصله اتصالات کم‌تر باشد محکم‌تر خواهد بود. برای تخته چوب‌های 2.5 سانتی‌متری بهتر است فاصله بین اتصالات 30 سانتی‌متر باشد. در تخته چوب‌های 5 سانتی‌متری بهتر است فاصله بین اتصالات 40 تا 45 سانتی‌متر باشد.

اتصال بیسکویتی

عمق برش دستگاه اتصال‌زن بیسکویتی را تنظیم کنید. برای اتصالات بیسکویتی تک ردیفه بهتر است محل اتصال را درست در مرکز لبه چوب مشخص کنید. برای اتصالات دوردیفه هر ردیف را در یک سوم ضخامت چوب برش دهید.

اتصال بیسکویتی

شکاف‌ها را با دستگاه اتصال زن بیسکویتی برش دهید و هنگام برش مطمئن شوید که تخته‌های چوب کاملا ثابت هستند؛ زیرا ممکن است تیغه دستگاه قطعه کار را بیش از اندازه برش دهد.

اتصال بیسکویتی

گردوغبار و براده‌های داخل شیارها را کاملا تمیز کنید.

اتصال بیسکویتی

داخل شیارها را با چسب چوب پر کنید و دانه‌های بیسکویت از قبل برش خورده را داخل شیارها قرار دهید. دانه بیسکویت قطعه‌ای بیضی شکل با ضخامت 3.5 سانتی‌متر و از جنس چوب راش است. مراقب باشید که چسب چوب از درز چوب‌ها بیرون نزند زیرا هنگام پرداخت سطح قطعه کار به مشکل خورده و رنگ آن صاف و یکدست نخواهد شد.

اتصال بیسکویتی

شیارهایی که روی لبه‌های دیگر قطعه کار برش داده‌ و قرار است بیسکویت‌ها را به آن‌ها متصل کنید از چسب چوب پر کنید. بهتر است به اندازه یک چهارم شیارها را از چسب چوب پر کنید.

اتصال بیسکویتی

قطعه‌های کار را به هم بچسبانید و مطمئن شوید که کاملا تراز هستند. سپس با کلمپ محکم کرده و اجازه دهید چسب کاملا خشک شود.

اتصال بیسکویتی

پس از این که چسب کاملا خشک شد، با سنباده سطح روی قطعه کار را سنباده‌کاری کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

نکات ایمنی

 • هنگام ساخت اتصال بیسکویتی استفاده از لوازم ایمنی الزامی است.
 • دانه‌های بیسکویتی را خشک نگه دارید؛ زیرا در تماس با رطوبت متورم می‌شود.
 • از چسب چوب باکیفیت استفاده کنید.
 • اندازه دانه بیسکویتی باید متناسب با سازه چوبی شما باشد.
 • کارگاه و سطح کار تمیز و از نور کافی برخوردار باشد.
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا