آموزش

طریقه تعویض و بستن صفحه سنگ فرز و مینی فرز

نحوه تعویض صفحه سنگ فرز

ممکن است تعویض صفحه سنگ فرز یا بستن سنگ مینی فرز برای مبتدی‌ها کمی سخت و گیج‌کننده باشد و این سوال را مطرح کنند که چگونه صفحه سنگ فرز را عوض کنیم. این کار کمی به مهارت نیاز دارد و با ابزار مناسب انجام آن چند ثانیه به طول می‌انجامد. توصیه میکنیم حتما مقاله های کاربرد سنگ فرز چیست و کاربرد مینی فرز را مطالعه کنید.

فیلم تعویض صفحه سنگ فرز

خرید سنگ فرز

روش‌های مختلفی برای نصب صفحه سنگ فرز وجود دارد و ساده‌ترین آن استفاده از آچار است. اگر به هر دلیلی آچار نداشته باشید می‌توانید بدون ابزار صفحه سنگ فرز را تعویض کنید.

تعویض صفحه سنگ فرز با آچار

غالبا همراه با سنگ فرز ها دو عدد آچار ارائه می‌شود. یک آچار معمولی و یک عدد آچار به شکل چنگک دوسر.

روش های تعویض سنگ در این مقاله میتواند برای مینی فرز و فرز مینیاتوری هم مناسب باشد.

وسایل موردنیاز:

  • سنگ فرز
  • آچار
  • صفحه فرز

نحوه باز کردن سنگ فرز

دکمه قفل اسپیندل که معمولا در قسمت بالای فرز قرار دارد را فشار داده و صفحه را بچرخانید؛ تا زمانی که احساس کنید قفل شده است.

تعویض صفحه سنگ فرز

همانطور که دکمه را فشار داده‌اید دو طرف آچار را روی دوسوراخی که روی مهره تعبیه شده است قرار دهید.

دکمه قفل اسپیندل را همچنان نگه داشته و آچار را برخلاف جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت چرخش سنگ فرز بچرخانید. تا زمانی که احساس کنید مهره‌ها شل شده است.

نصب صفحه سنگ فرز

با دست مهره‌ها را باز کنید. صفحه جدید را برداشته و برای روش صحیح بستن صفحه سنگ فرز تمام مراحل را برعکس تکرار کنید.

جهت چرخش سنگ فرز

تغییر جهت چرخش سنگ فرز مرسوم نیست و معمولا ثابت است؛ برای کار با این ابزار بهتر است فرز سنگ را طوری در دست بگیرید که جهت چرخش صفحه به سمت بیرون باشد. به این ترتیب تراشه‌ها به سمت جلو پرتاب شده و به سمت شما آسیب نمی‌زند.

طریقه بستن محافظ سنگ فرز

روی صفحه دستگاه محافظ یا گارد داشته که از شما در مقابل پرتاب شدن ذرات ریز حین فرزکاری جلوگیری می کند. این محافظ در بین قسمت چرخاننده و سنگ فرز قرار می‌گیرد که با محکم کردن مهره بسته می‌شود.

تعویض صفحه سنگ فرز با پیچ گوشتی

گاهی اوقات ممکن است سنگ فرز آچار نداشته باشد؛ اما جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا بدون آچار هم می‌توان صفحه سنگ را تعویض کرد.

وسایل موردنیاز:

  • سنگ فرز
  • یک جفت دستکش
  • یک عدد صفحه سنگ

قفل اسپیندل را فشار داده و صفحه را به اندازه‌ای بچرخانید که صفحه قفل شود.

قفل اسپیندل سنگ فرز

صفحه را با دستکش برخلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا مهره‌ها آزاد شود. مهره‌ها را با دست باز کنید. صفحه سنگ جدید را برداشته و همین مراحل را بالعکس تکرار کنید.

این روش نیز برای باز کردن و تعویض صفحه سنگ موثر است اما از آن‌جاکه خیلی‌ها اعتماد کافی به دست‌ها برای سفت کردن صفحه ندارند، برای اطمینان بیشتر استفاده از آچار را ترجیح می‌دهند.

جهت چرخش سنگ فرز

در این روش احتمال شکستن صفحه سنگ فرز برش نازک، بسیار زیاد است. بنابراین این روش را به شما پیشنها نمی‌کنیم؛ زیرا ممکن است کوچک‌ترین اشتباه عواقب خطرناکی را به بار بیاورد.

ساده‌ترین راه برای تعویض صفحه سنگ

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تعویض صفحه سنگ فرز تعویض مهره نگهدارنده دستگاه با مهره Hilti Kwik است. این مهره برای تمامی سنگ فرزهایی که دارای محور 8/5 اینچی هستند مناسب است.

طراحی این مهره به گونه‌ای است که می‌توان بدون دستکش به راحتی آن را بسته و باز کرد. اگر روند کار به گونه‌ای است که باید چندین بار صفحه را تعویض کنید دو عدد سوراخ روی مهره برای استفاده از آچار در نظر گرفته شده است.

وسایل موردنیاز:

  • سنگ فرز
  • مهره نگهدارنده Hilti Kwik
  • صفحه سنگ

قفل اسپیندل را نگهداشته و صفحه را بچرخانید تا قفل شود.

مهره Hilti Kwik را با دست برخلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا شل شود. قبل از آزاد شدن کامل مهره حرکت کششی فنرمانند را احساس خواهید کرد.

مهره را جدا کرده و صفحه جدید را نصب کنید.

طریقه بستن سنگ مینی فرز

تنها اشکال این روش گران بودن قیمت مهره نسبت به مهره‌های دیگر است. بنابراین این روش برای کسانی که از فرز استفاده خانگی دارند توصیه نمی‌شود. اما برای افراد حرفه‌ای که دائما از فرز استفاده می‌کنند بهتر است که تعدادی مهره Hilti Kwik درمیان ابزارهای خود داشته باشند.

سوالات متداول

ابزارهای مورد نیاز برای تعویض صفحه فرز چیست؟

برای تعویض صفحه فرز به حداقل یکی از موارد آچار، پیچ گوشتی، دستکش، مهره نگهدارنده Hilti Kwik و صفحه فرز نیاز دارید.

خلاصه
فیلم تعویض صفحه سنگ فرز
عنوان
فیلم تعویض صفحه سنگ فرز
توضیحات

آموزش نحوه تعویض و بستن صفحه و تیغه سنگ فرز و مینی فرز

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

یک نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا