ابزار و یراق

انواع اکسسوری و ارگانایزر کابینت آشپزخانه

با تغییر سبک زندگی و به تبع دکوراسیون، کابینت آشپزخانه دیگر تنها فضایی برای نگهداری اقلام مختلف نیست بلکه یکی از المان‌های مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون خانه به حساب می‌آید. جنس، رنگ، مدل، نوع و پرداخت، همگی در ظاهر آشپزخانه تاثیرگذار هستند اما نکته‌ای که ممکن است در این بین کمتر به آن توجه شود، نظم و سازمان‌دهی داخل کابینت است. خوشبختانه اکسسوری‌های جدید علاوه‌بر نظم و سازمان‌دهی داخل کابینت، امکان استفاده بهینه از فضا را میسر ساخته است. با ما همراه باشید تا در ادامه با مهم‌ترین اکسسوری و ارگانایزر آشپزخانه که به نوعی یراق آلات کابینت به حساب می آیند آشنا شوید.

اکسسوری و ارگانایزر مخصوص قابلمه

ارگانایزر-قابلمه

قابلمه، ماهی‌تابه و درب آن‎ها از اقلام پرمصرف آشپزخانه هستند. شکل فیزیکی این اقلام به گونه‌ای است که فضای زیادی اشغال می‌کنند به همین جهت سازمان‌دهی آن‌ها نسبتا دشوار است. خوشبختانه اکسسوری‌های جدید و متنوعی برای نظم دادن به قابلمه‌ها وجود دارد که با توجه به سلیقه و نیازتان می‌توانید نوع مناسب را انتخاب و تهیه کنید.

ارگانایزر ریلی، قلاب دار و کشوهای بزرگ مخصوص نگهداری ماهی‌تابه، قابلمه و درب از اکسسوری‌هایی است که می‌توانید برای نظم دادن به فضای داخل کابینت استفاده کنید.

اکسسوری مخصوص کابینت کنجی (Magic corner)

قفسه کنجی

ازآنجاکه شکل کابینت‌هایی که در کنج یا گوشه آشپزخانه قرار می‌گیرند به‌صورت مربع یا مستطیل کامل نیستند، سازمان‌دهی آن‌ها بسیار چالش برانگیز و حتی گاهی معضل است. کابینت‌های کنجی فضای بسیار زیادی برای نگهداری اقلام آشپزخانه دارند اما به خاطر شکل هندسی نامنتظم آن‌ها، سازمان دهی آن بسیار سخت است. به همین جهت برای نظم دادن به این کابینت به ارگانایزر مخصوصی احتیاج است. ارگانایزر کابینت کنجی، سبد سوپرمارکتی بلند مخصوص کابینت کنجی و ارگانایزر طبقاتی از انواع اکسسوری کابینت کنجی است. 

هدف اصلی این ارگانایزرها، استفاده بهینه از فضای گوشه کابینت است که با داشتن چند طبقه این امر را فراهم می‌کنند. این ارگانایزرها با طراحی متفاوت، برای طبقه بندی و نظم دادن به کابینت کنجی بسیار ایده آل و کارآمد هستند.

اکسسوری ریلی

استفاده از طبقاتی که به‌صورت ریلی به بیرون کشیده می‌شوند، علاوه بر سهولت در استفاده، فضای بیشتری مهیا می‌کنند. اکسسوری‌های ریلی انواع مختلفی داشته و برای سازمان‌دهی فضای داخلی انواع کابینت مناسب است. عکس‌های زیر نمونه ای از اکسسوری ریلی است.

سبد سوپر مارکتی

این سبدها برای نگهداری مواد غذایی، ظروف، ادویه و حتی چاقو و وسایل آشپزی بسیار کارآمد هستند. از مهم‌ترین مزیت‌های این سبد، دارا بودن فضای کافی و دسترسی راحت به فضای داخلی است.

سطل ریلی و چرخشی

سطل ریلی

در طراحی و طبقه‌بندی انواعی از کابینت‌، سطل متحرک قرار می‌دهند و از آن برای نگهداری سیب‌زمینی و پیاز یا جمع‌آوری مواد بازیافتی و زباله استفاده می‌کنند. استفاده از این ویژگی علاوه بر راحتی در استفاده، سطل زباله و بازیافت را مخفی می‌کند. از این سطل می توان به صورت دو یا چهار عددی استفاده کرد.

هم‌چنین انواعی از سطل چرخشی به بازار ارائه شده که برای استفاده از فضای کنجی آشپزخانه مناسب است.

ارگانایزر ظروف شکستنی

این کشو با داشتن تکه‌های چوبی میخ مانند درون چوب، فضایی برای نگهداری ظروف فراهم کرده که از سر خوردن آن‌ها جلوگیری می‌کند. با داشتن چنین کشویی دیگر نیاز به بلند کردن تعداد زیادی ظرف سنگین نداشته و آن‌ها را بسیار مرتب در این کشو بچینید.

اکسسوری تقسیم کننده کشو

با قرار دادن ارگانایزر درون کشو، فضای داخلی آن را تفکیک کنید و وسایل آشپزی‌تان را منظم درون آن قرار دهید. تقسیم فضای داخل کشو علاوه بر منظم کردن داخل کشو، امکان استفاده بهینه از فضا را فراهم می‌کند.

اکسسوری سوپر کابینت

سوپر مارکت

کابینت ایستاده تحول بزرگی در آشپزخانه و حتی قسمت‌های دیگر آشپزخانه ‌ایجاد کرده است اما نکته مهم طبقه‌بندی و سازمان‌دهی فضای داخلی این کابینت بزرگ است. استفاده از ارگانایزر و اکسسوری‎‌های جدید که در داخل و روی در کابینت نصب می‌شود امکان استفاده بهینه از فضا و دسترسی آسان به آن‌ها را فراهم می‌کند.

آویز داخل کابینت

آویز کابینت

آویز داخل کابینت، قفسه‌هایی کوچک داشته که روی در کابینت قرار می‌گیرد. این آویز دسترسی بهتری ایجاد کرده و برای نگهداری اقلام مختلف ایده‌آل است.

تخته ساطور

تخته ساطور کشویی

دیگر نیازی نیست به‌دنبال فضایی برای نگهداری تخته گوشت باشید! در کابینت مدرن امروزی تخته گوشت را به صورت ریلی داخل کابینت قرار می‌دهند. استفاده از ایده‎‌های بالا و اکسسوری مخصوص کابینت تحولی عظیم در آشپزخانه ایجاد می‌کند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا