آموزش

7 روش آویزان کردن قاب عکس به دیوار‌های بلوک سیمانی

یکی از تزئینات دکوری که در هر خانه‌ای دیده می‌شود، تابلوها و قاب عکس‌های دیواری است. همانطور که می‌دانید نصب تابلوها کار آسانی است؛ اما این کار زمانی سخت می‌شود که بخواهید آن را به یک دیوار سیمانی آویزان کنید. دیوارهای سیمانی سخت و پرمنفذ هستند؛ به همین دلیل آویزان کردن قاب عکس با ابزارهایی چون میخ یا چسب امکان‌پذیر نیست. این ابزارها برای نصب تابلو به دیوارهای گچی ایده‌آل هستند. اما نگران نباشید روش‌هایی نیز وجود دارد که بتوان با آن قاب عکس یا حتی شلف را برای همیشه به دیوار سیمانی چسباند یا آویزان کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

آویزان کردن قاب عکس و دیگر وسایل تزئینی و دکوراتیو روی دیوار سیمانی ممکن است کاری دشوار به نظر برسد اما نه زمانی که از وسایل مخصوص برای این کار استفاده می‌کنید!

1. چسب خمیری دوطرفه

اولین چسبی که برای برای آویزان کردن قاب عکس می‌توانید از آن استفاده کنید چسب خمیری دوطرفه است. این چسب ماده‌ای چسبناک و رس مانند است که می‌توان آن را با دست گرد کرده و به جای پونز استفاده کرد. این ماده انعطاف پذیر بوده و قابلیت جمع شدن دارد. به همین دلیل قادر است اشیاء تزئینی سبک مانند سکه یا کلید را نیز نگه دارد.

این چسب خمیری به راحتی از روی دیوار پاک می‌شود و هیچ‌گونه اثر روغنی از خود به جای نمی‌گذارد. یکی از نقاط قوت این چسب خمیری که آن را در گروه چسب‌های مقرون به صرفه قرار داده این است که می‌توان آن را چندین بار مصرف کرد.

بلوک سیمانی

2. هنگر دیوار سخت

هنگر دیوار سخت قلابی است از جنس پلاستیک با چندین پین فلزی برای آویزان کردن قاب عکس و وسایل تزئینی به دیوار سیمانی. پین‌های این هنگر را می‌توان با چکش به دیوار کوبید. ظرفیت تحمل وزن هنگر دیوار سخت از 2 تا 11 کیلوگرم بوده و برای نگه‌داشتن وسایلی مثل کت، چتر، آینه و قاب عکس‌های بزرگ مناسب است. این هنگرها برای آویزان کردن وسایل مناسب هستند نه برای چسباندن آن‌ها به دیوار.

برای جدا کردن این هنگرها از دیوار باید از چکش میخ‌کش استفاده کرد. قلاب پلاستیکی به راحتی از دیوار جدا می‌شود؛ اما از آن‌جا که پین‌های فلزی سری ندارند بیرون کشیدن آن‌ها از دیوار کمی سخت است. پس از اتمام کار جای سوراخ‌های باقیمانده را پر کنید.

3. چسب حرارتی

چسب حرارتی با استفاده از تفنگ گرم شده و به سطح چسبانده می‌شود. از این چسب می‌توان برای چسباندن اشیاء به دیوار سیمانی استفاده کرد. چسب حرارتی گرم بوده و باعث سوزاندن کاغذ می‌شود؛ بنابراین بهتر است از آن برای آویزان کردن قاب عکس و تابلو استفاده نکنید.

زمان خشک شدن چسب حرارتی بسیار کوتاه بوده و در عرض چند دقیقه خشک می‌شود. این چسب ظرفیت تحمل وزن بالایی ندارد اما می‌توان از چسب‌های حرارتی صنعتی برای اشیاء سنگین‌تر استفاده کرد.

همچنین بخوانید: چسب فلز چیست و کاربرد آن

4. قلاب چسب‌دار

قسمت پشت قلاب‌های چسب‌دار از جنس فوم ساخته شده و روی آن یک لایه محافظ وجود دارد که با برداشتن لایه محافظ می‌توانید آن را به دیوار بچسبانید. این قلاب‌ها در طرح‌ها و اشکال مختلف در بازار یافت می‌شود و لایه فوم پشت آن به راحتی به دیوار سیمانی می‌چسبد. قلاب‌های چسب‌دار ظرفیت تحمل وزن بالایی ندارند؛ اما برخی از آن‌ها محکم‌تر بوده و برای آویزان کردن قاب‌ عکس و تابلو تا وزن دو کیلوگرم مناسب است. قبل از نصب این قلاب‌ها برای تاثیر چسبندگی بیشتر باید دیوار سیمانی را با مقداری الکل تمیز کنید.

بلوک سیمانی

5. چسب بلوک‌های نماسازی

چسب‌ها غالبا از سطوح متخلخلی چون سیمان جدا می‌شود. اما چسب مخصوص بلوک‌های نماسازی به بلوک می‌چسبد و تاثیر چسبندگی آن در طولانی مدت باقی می‌ماند. این چسب‌ها خمیری شکل بوده و برای چسباندن بلوک‌های دیوارهای حائل به کار می‌رود. هر زمانی که به چسبی محکم و قابل اطمینان برای دیوارهای سیمانی نیاز دارید می‌توانید از این چسب استفاده کنید.

از چسب بلوک‌های نماسازی برای نصب دکوری‌هایی مثل شلف که وزن آن از 22 کیلوگرم فراتر نمی‌رود، استفاده کنید. نقطه شعف این چسب این است که به سختی می‌توان آن را از روی دیوار پاک کرد.  

بلوک سیمانی

6. پیچ‌های بتنی

پیچ بتنی پیچ محکمی است با روکش پلاستیکی و لبه اسکنه مانندی که شیارهایی را داخل بلوک سیمانی و دیگر مصالح ساختمانی ایجاد می‌کند. قبل از نصب این پیچ‌ها ابتدا باید سوراخی به عمق 6 میلی‌متر با دریل ، دریل شارژی یا دریل چکشی ایجاد شود. پیچ‌های بتنی سبک دارای قطر 4 میلی‌متر و مقاومت 326 کیلوگرم است. این پیچ‌ها در صورت نصب صحیح قادر به نگهداری شلف و حتی میز تحریر کوچک هستند.

7. پیچ بولت

پیچ بولت دارای بال فنرمانندی است که برای قرار گرفتن در سوراخ فشرده می‌شود. سوراخ باید به حفره بازی منتهی شود و هنگامی که بال فنری کاملا داخل حفره جای می‌گیرد فنر باز شده و پیچ در جایگاه خود محکم شود.

از آنجاکه داخل بلوک‌های سیمانی توخالی است، استفاده از پیچ‌های بولت بهترین گزینه برای این نوع بلوک‌ها است. ارتفاع این پیچ‌ها حداقل باید 5 سانتی‌متر باشد تا بتواند از لایه خارجی عبور کرده و داخل قسمت توخالی بلوک قرار بگیرد.

این پیچ‌ها پس از نصب به اندازه‌ای قوی است که توانایی آویزان کردن قاب عکس، نگهداری شلف همراه با دکوری‌های سنگین و … را دارد.  

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا