ابزار و یراق

هر آنچه باید درباره شفت تیغ اره و روش تبدیل آن بدانید

شفت دستگاه اره در واقع همان شفت موتور است که برای نصب تیغ اره روی آن طراحی شده است. شفت تیغ اره نیز همان سوراخ مرکزی است که روی آن قرار دارد و وظیفه آن انتقال نیرو از موتور دستگاه است.

خرید تیغ اره از سازوکار

اندازه‌های شفت تیغ اره

شفت تیغ اره

شفت تیغ اره‌ها در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود بوده و اندازه آن بستگی به اندازه و مدل تیغه دارد. رایج‌ترین سایزهای شفت به صورت زیر است:

قطر تیغهقطر شفت تیغه
3 اینچ (76 میلی‌متر)1/4 اینچ (6.35 میلی‌متر)
6 اینچ (152 میلی‌متر)1/2 اینچ (12 میلی‌متر)
7 الی 10 اینچ (177 الی 254 میلی‌متر)5/8 اینچ (15 میلی‌متر)
12 الی 16 اینچ (304 الی 406 میلی‌متر)1 اینچ (25 میلی‌متر)

همانطور که مشاهده می‌کنید هرچه قطر تیغه بزرگ‌تر باشد، قطر شفت نیز بزرگ‌تر است. رایج‌ترین سایز تیغ اره‌ها 7، 10 و 12 اینچ بوده که سایز 7 اینچ برای اره‌های دستی و سایزهای بزرگ‌تر برای اره‌های ثابت به کار برده می‌شود. سایز شفت این تیغ اره‌ها 5/8 اینچ است. تیغ اره‌های کوچک‌تر در اندازه‌های قطر 3 اینچ و شفت ¼ اینچ  یا قطر 6 اینچ و شفت ½ اینچ هستند. بسیار مهم است که قبل از خرید تیغ اره به این اندازه‌ها دقت کنید. 5/8 اینچ در استانداردهای اروپایی برابر است با 15.875 میلی‌متر. شفت بزرگ‌تر مخصوص اره‌های قوی‌تر است؛ زیرا هرچه قدرت و گشتاور اره بالا باشد به شفت بزرگ‌تری نیاز دارد. تیغ اره های کوچک‌تر از 12 اینچ دارای شفت 1 اینچ یا به شکل الماسه هستند. از آن‌جا که سایز سوراخ شفت تیغ اره باید به اندازه‌ای باشد که روی شفت دستگاه محکم نصب شود. اما گاهی اوقات ممکن است فضای اضافی وجود داشته باشد که برای پر کردن این فضای اضافی می‌توان از قطعه‌ای به نام بوش تبدیل شفت استفاده کرد که معمولا در بسیاری از تیغ اره‌ها همراه با محصول به فروش می‌رسد.

اره کرمی شکل

شفت تیغ اره

اره های کرمی شکل برخلاف دیگر اره‌ها که دارای شفت دایره شکل هستند، به علت گشتاوربالا شفت الماسی شکل دارند. این‌ها اره‌های دستی هستند که برای نجاران طراحی شده است. اره‌های کرمی شکل برای برش چوب در مقادیر زیاد مناسب است. به همین دلیل یکی از دستگاه‌های محبوب در میان نجاران به حساب می‌آید. در این اره‌ها تیغه و موتور در یک راستا قرار گرفته و قدرت گشتاور بیشتری را فراهم می‌کند. مکانیزم اره کرمی شکل گشتاور دستگاه را بدون کوچک‌ترین تاثیر منفی در سرعت گردش آزاد آن بالا می‌برد. به همین دلیل نجار قادر است مقدار زیادی چوب را به سرعت برش دهد، حتی اگر چوب مرطوب یا میخ داشته باشد. برخی از تیغ اره‌های دارای شفت الماسی شکل هستند. شکاف مستطیل شکلی دور شفت آن وجود دارد که باید برای استفاده آن روی اره کرمی شکل باید حذف شود.

بوش تبدیل شفت تیغ اره

شفت تیغ اره

هنگام انتخاب تیغ اره باید مطمئن شوید که سایز شفت آن با سایز شفت اره هم‌خوانی داشته باشد. به منظور برش موثر و بدون نقص سایزها باید دقیقا یکسان باشد. اما در صورتی که شفت تیغ اره هم اندازه شفت دستگاه نیست باید تیغ اره جدید تهیه کنید. برای شفت‌های خیلی کوچک می‌توان از بوش تبدیل شفت استفاده کرد که همراه بسیاری از تیغ اره ها به فروش می‌رسد. بوش حلقه اسپیری است که اندازه تیغه و اره را تنظیم کرده و به راحتی نصب می‌شود. اگر در حرفه خود به تیغ اره در سایزهای مختلف نیاز دارید، به منظور کاهش هزینه‌ها بهتر است از این قطعه استفاده کنید. اگر شفت تیغ اره با دستگاه هم‌خوانی ندارد هرگز آن را روی دستگاه نصب نکنید؛ زیرا دستگاه تعادل خود را از دست داده و خطرات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا