ابزار و یراق

راهنمای کامل انواع دستکش ایمنی و کاربرد هر کدام از آنها

چه دستکش ایمنی ای بخریم؟

حفظ ایمنی از مهم‌ترین اصول برای انجام هر کاری است. استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی کاری بسیار مهم بوده و اولویت بالایی دارد. یکی از قسمت‌های بدن که در معرض آسیب و صدمه‌هایی مانند سوختگی، قطع عضو و صدمه با مواد شیمیایی قرار دارد، دست است. به همین جهت حفظ ایمنی دست‌ها و استفاده از دستکش ایمنی حین کار بسیار اهمیت دارد. استفاده از دستکش ایمنی در حرفه‌هایی مانند آتش‌نشانی، جوشکاری، برشکاری و در کارگاه‌های صنعتی و ساختمانی بسیار مهم و ضروری است.

دستکش ایمنی انواع مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به دستکش ایمنی آتش نشانی، دستکش ضد برش، دستکش عایق در برابر مواد شیمیایی، الکتریسیته و … اشاره کرد. یکی از موارد مهم ایمنی انتخاب دستکش مناسب است؛ برای مثال باید دستکشی را انتخاب کنید که تسلط و دقت شما را در کار پایین نیاورد و فعالیت شما را محدود نکند.

 یکی دیگر از موارد مهم که باید در انتخاب دستکش مناسب مد نظر قرار دهید جنس و کیفیت آن است تا باعث تعریق یا بروز حساسیت پنشود.

خرید عمود بر

کاربرد دستکش ایمنی

از دستکش ایمنی می‌توانید در کارها و مصارف مختلف خانگی تا صنعتی استفاده کنید. دستکش‌های ضد برش، دستکش کار، دستکش فلزی، جوشکاری، آتش نشانی، چرمی، آزمایشگاهی، ضربه‌گیر، ضد الکتریسیته و ضد اسید از انواع دستکش‌های ایمنی بوده و در کارهای مختلفی استفاده می‌شود.

جنس دستکش ایمنی

در تهیه دستکش ایمنی از مواد و الیاف مختلفی مانند مواد پلیمری، بافت فلزی، پارچه کتان ضخیم، چرم، پنبه، مواد پلاستیکی و … استفاده می‌شود.

طراحی دستکش ایمنی

داشتن آستر، رودوزی، تو دوزی، ارتفاع ساق دستکش، نحوه بسته شدن آن، قرارگیری انگشتان و نوع آن همگی از وجه‌های تمایز انواع دستکش است.

انتخاب دستکش ایمنی مناسب

انواع دستکش ایمنی

اولین نکته‌ای که در انتخاب دستکش ایمنی باید مد نظر قرار دهید انتخاب دستکش متناسب با نوع کارتان است. علاوه‌بر این باید دستکشی با کیفیت انتخاب کنید که استانداردهای ایمنی مطلوب را داشته باشد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب دستکش باید دقت کنید می پردازیم:

 • مقاوم در برابر ضربات مکانیکی، حرارت و جریان برق
 • ضد ارتعاش و ضربه
 • دوام بالا در برابر مواد شیمیایی و رادیواکتیو
 • سبک و ضد حساسیت
 • دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از تعرق
 • انتخاب دستکش متناسب با سایز دست

دستکش ضد برش

دستکش ضدبرش

یکی از مهم ترین لوازم ایمنی برای کسانی که با ابزارآلات برشی و ماشین آلات سنگین کار می کنند دستکش ایمنی ضد برش است. این دستکش در برابر نیروی وارده از تیغ برش و پارگی مقاومت بالایی دارد.

اره

از این دستکش در کارهای مختلفی مانند نجاری، تراش کاری و سنگ تراشی استفاده می‌شود. در تهیه این محصول از مواد مختلفی مانند چرم، لاتکس و کتان استفاده می‌شود. نکته‌ای که در انتخاب این دستکش باید مد‌نظر قرار دهید فیت بودن دستکش است؛ زیرا درصورتی که چسبندگی لازم را نداشته باشد از دست کاربر می‌لغزد و باعث بروز آسیب می شود. از جمله مهم ترین کاربردهای این دستکش در مشاغلی مانند باغبانی، تعمیرات و تاسیسات، مونتاژ‌کاری، بسته بندی و کار در محیط های کارگاهی و ساختمانی است.

دستکش ایمنی کار

دستکش کار

این دستکش برای کار با فلزات، مواد اسیدی و شیمیایی و جابجایی مواد تیز و برنده مناسب است. این نوع دستکش بافت فلزی و زنجیری داشته که از دست در برابر خطر مواظبت می‌کند. به دلیل داشتن بافت فلزی به این محصول، دستکش فلزی هم می‌گویند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستکش مقاومت در برابر ضربه و اجسام تیز  است و از آن بیشتر در قصابی و تراشکاری استفاده می‌شود.

بهترین برند دستکش ایمنی کار

نیترون، ماتریکس، هرکول و متالیکا از بهترین برندهای دستکش کار است که برای کارهای مختلفی مانند برش، جمع کردن زباله، صنایع بزرگ فلزی و تاسیسات مناسب است.

دستکش زنجیری

دستکش زنجیری

این دستکش محافظی برای جلوگیری از بریدگی است و طراحی آن به گونه‌ای است که می توان از آن روی دستکش‌های دیگر استفاده کرد. حلقه‌های این دستکش از فولاد ساخته شده که بسیار مستحکم است. این دستکش به صورت تکی به فروش می رسد و تمیز کردن آن بسیار راحت است؛ به همین جهت از آن بیشتر در مشاغلی مانند قصابی و آشپزی استفاده می‌شود.

دستکش چرمی

دستکش چرمی

یکی دیگر از انواع دستکش، دستکش چرمی است که از آن در جوشکاری، تراشکاری، تاسیسات، ساختمان سازی و امور عمرانی استفاده می شود تا خطر آسیب احتمالی به کاربر را به حداقل برساند.

بهترین برند دستکش چرمی

برند هوبارت و ورکر از بهترین برندهای دستکش چرمی است.

دستکش ایمنی ضد اسید و مواد شیمیایی

دستکش اسید و مواد شمیایی

هنگام کار با مواد شیمیایی و اسیدی باید مراقب آسیب‌های احتمالی که ممکن است به پوست، چشم و دست برسد باشید. این دستکش انعطاف‌پذیری بالایی داشته و کار با آن ساده است. در تهیه این دستکش از موادی مانند لاستیک و مواد پلیمری همچون نیتریل، PVC، بوتیل، نئوپرن و وایتون استفاده می‌شود.

از این دستکش در آزمایشگاه های صنعتی و شیمیایی، پالایشگاه‌ها، صنایع غذایی، تولیدات دارو و محصولات بهداشتی، بیمارستان و درمانگاه‌ها استفاده می‌شود.

خرید دریل

بهترین برند دستکش ضد اسید و مواد شیمیایی

بهترین برند دستکش ضد اسید و مواد شیمیایی، میداس است.

دستکش جوش آرگون

دستکش جوشکاری

یکی از انواع دستکش ایمنی، دستکش جوشکاری آرگون است که برای محافظت از دست در برابر سوختگی استفاده می‌شود. در تهیه این دستکش از چرم، پنبه نسوز، پشم شیشه، آرامد و بافت آلومینیومی استفاده می‌شود. این دستکش در برابر گرما و سرما مقاومت بسیار بالایی دارد.

بهترین برند دستکش جوش آرگون

بهترین برند دستکش جوش آرگون و جوشکاری Alan است.

دستکش آتش نشانی

دستکش آتش نشانی

یکی از مشاغل مهم که استفاده از دستکش ایمنی در آن بسیار مهم است، آتش نشانی است. دستکش ایمنی آتش نشانی از آسیب‌هایی مانند سوختگی و جراحت جلوگیری می‌کند. در انتخاب دستکش آتش نشانی باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • دارای آستر محافظ و مچ بند
 • مقاومت بالا در برابر آتش، سرما و گرما
 • تهویه مناسب برای جلوگیری از تعریق

بهترین برند دستکش آتش نشانی و نسوز

برند seize، سیف گریپ 2 (safe grip II)، نورث و چیبا از بهترین تولیدکنندگان دستکش نسوز و آتش نشانی است.

آشنایی با علائم اختصاری انواع دستکش ایمنی

دستکش ضد برش

اگر به دستکش ایمنی دقت کرده باشید روی آن علائمی اختصاری درج شده که هرکدام معنای خاصی دارند. در ادامه جدولی از علائم اختصاری قرار دادیم تا با توجه به آن دستکش مناسب کارتان را انتخاب کنید.

علامت اختصاریمفهوم علامت اختصاری
EN421تست محصول در برابر عوامل میکروبی
EN511تست تحمل سرمای محصول
EN388تست دوام محصول در برابر برش
E388تست محصول در برابر تنش‌های فیزیکی و مکانیکی
En388مقاومت محصول در برابر جریان برق
En407مقاومت محصول در برابر آتش
En421مقاومت محصول در برابر مواد رادیو اکتیو
EN374تست شیمیایی محصول

اهمیت دستکش ایمنی بر کسی پوشیده نیست و با انتخاب و استفاده از دستکش مناسب می‌توانید از بروز آسیب‌های احتمالی و جبران‌ناپذیر جلوگیری کنید. اگر برای انتخاب دستکش ایمنی مناسب به راهنمایی احتیاج دارید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید تا شما را برای خریدی مناسب راهنمایی کنیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

 1. با سلام. ببخشید برای افرادی که کپسول اکسیژن طبی در بیمارستان حمل می کنند چه نوع دستکشی مناسب است؟ ممنون

  1. سلام
   برای جابجایی آن حتما از ترالی مخصوص استفاده کنید.
   نکته مهم در مورد دستکش این است که حتما از دستکش و دستمال تمیز برای نصب تجهیزاتی همچون رگولاتور استفاده کنید و از تماس دست ، لباس یا دستکش آغشته به روغن یا گریس هنگام استفاده خودداری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا