آموزش

طرح چوب و آموزش نحوه ایجاد آن روی سطوح مختلف

آموزش طرح چوب

طرح چوب روی دیوار به روش خانگی

خرید انواع مبلمان و دکوراسیون چوبی می‌تواند بسیار دلچسب باشد؛ زیرا چوب نه تنها گرمی خاصی به محیط اطراف می‌دهد بلکه طرح بافت چوب حس زندگی و طبیعت را به اطراف می‌دهد اما همان‌گونه که می‌دانید خرید انواع لوازم و وسایل چوبی بسیار گران تمام می‌شود. زیرا پروسه تولید چوب‌های مختلف بسیار سخت و تبدیل آن به مبلمان و انواع لوازم منزل هزینه‌بر است؛ در نتیجه محصول نهایی ارزشی بیشتر از آن‌چه فکر می‌کنیم دارد و گاهی مقرون به صرفه نخواهد بود. اما همیشه برای اینکه فضایی با نمای چوبی داشته باشیم احتیاج به خرید محصولات چوبی نداریم. یکی از راه‌هایی که می‌توان طرح چوب را با همان رگه‌های زیبا بدون خرید لوازم گران‌ قیمت به خانه آورد موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

طرح چوب روی سطوح مختلف

شابلون طرح چوب

اگر شما علاقه‌ی خاصی به دیدن موج و رگه‌های چوب در اطراف خود دارید، می‌توانید سطوح مختلف اطراف خود را که قابلیت پذیرش رنگ روغنی دارد با استفاده از ابزار مناسب به سطحی با نمای چوبی تبدیل کنید. برای این کار احتیاج به صرف هزینه و زمان زیادی ندارید و با استفاده از چند ابزار به راحتی به نتیجه‌ی دلخواه خواهید ‌رسید.

مراحل و ابزار طرح چوب

ابزار طرح چوب
  • سنباده مناسب با قطعه کار
  • رنگ روغنی دلخواه یا شاپان قهوه‌ای
  • چند تکه پارچه‌ی بدون پرز
  • کیلر روغنی
  • شابلون طرح چوب (شابلون‌ها با توجه به رگه‌های مختلف چوب متفاوت هستند)
  • قلم‌موی نقاشی ( با موی زبر)
  • تینر روغنی یا بنزین

سنباده کاری

سنباده

ابتدا قطعه کار مورد نظر را با استفاده از سنباده‌ مناسب سنباده زده تا سطح یکدست و صاف شده و برای رنگ‌کاری آماده شود. سپس با استفاده از دستمالی خشک و بدون پرز سطح کار را تمیز می‌کنیم تا هیچ اثری از گرد و خاک و خرده چوب حاصل از سنباده کاری باقی نماند.

خرید سنباده گرد لرزان

رنگ طرح چوب

رنگ طرح چوب

رنگ روغنی که استفاده می‌کنید به نمای چوبی که مد نظرتان است بستگی دارد. رنگ چوب روس با چوب گردو یا ماهاگونی متفاوت است؛ در نتیجه رنگی که رنگ آستر محسوب می‌شود با نمای آخری که مد نظر دارید ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر به نمای چوب روسی علاقه دارید باید رنگ آستر سفید مایل به کرم با رگه‌های قهوه‌ای انتخاب کنید.

ابتدا رنگ را با بنزین یا تینر روغنی (تینر روغنی دیرتر خشک می‌شود) کمی رقیق کرده سپس با استفاده از قلم‌مو، غلطک یا پیستوله کل سطح قطعه کار را به رنگ آستر آغشته کنید.

طرح چوب

فرآیند خشک شدن با تینر و بنزین متفاوت است؛ پس اجازه دهید سطح کار کاملاً خشک شود سپس دوباره سنباده کشیده و با استفاده از دستمال یا دمنده سطح را کاملاً تمیز کنید.

رنگ روغنی مورد نظرتان می‌تواند ترکیب چند رنگ برای رسیدن به رنگ مورد نظر باشد یا برای ایجاد طرح چوب با شاپان، شاپان قهوه‌ای را با بنزین رقیق کرده و اجازه دهید کاملاً حل شود. سپس پارچه‌ای تمیز و بدون پرز را به رنگ یا شاپان آغشته کرده و سطح قطعه کار را با رنگ بپوشانید. در آخر با دستمال تمیز دیگری روی سطح را تمیز کرده تا غلظت رنگ را کم کنید.

ایجاد طرح چوب با شاپان

با استفاده از شابلون‌های مخصوص طرح چوب که معمولاً از جنس پلاستیک یا سیلیکون است و حرکت آرام مچ دست به بالا و پایین، موج مصنوعی را روی کار پیاده کنید. اگر طرحی بخاطر اشتباه حرکت دست خراب شد اصلاً نگران نباشید و دوباره از بالا به پایین موج را ایجاد کنید. این کار احتیاج به تمرین دارد در صورتی که تاکنون آن را انجام نداده‌اید، بهتر است قبل از پیاده کردن آن روی قطعه کار اصلی از سطحی دیگر برای تمرین استفاده کنید.

در صورتی که قطعه کار اصلی دارای تو رفتگی و یا طرح است مانند درب‌ اتاق، بهتر است اول از تو رفتگی‌ها شروع کنید. قسمت‌هایی مانند لبه‌های بیرونی و قسمت‌هایی که امکان استفاده از شابلون نیست را باید توسط قلم‌مو طرح بزنید. قلم‌مویی که موی ضخیم دارد را در امتداد رگه‌های ایجاد شده می‌کشیم تا طرح روی کل سطح یکدست شود.

همچنین بخوانید: نقاشی روی چوب

پرداخت (فینیشینگ) طرح چوب

پرداخت بعد از طرح چوب

پرداخت چوب (فینیشینگ) از سخت‌ترین مراحل نجاری برای بسیاری از نجاران است. بسیاری از نجاران بدون هیچ مشکلی و به‌راحتی اتصالات چوبی بسیار پیچیده را ساخته و فنون بسیار ظریف نجاری را انجام می‌دهند اما از پرداخت چوب هراس داشته و علاقه‌ای به انجام آن ندارند. اما ازطرفی دیگر بسیاری از نجاران زمانی را صرف یادگیری ماده مناسب برای پرداخت چوب کرده‌اند و پس از یادگیری نکات آن دیگر هراسی از پرداخت چوب نداشته و به استقبال آن می‌روند.

وقتی کار تمام شد اجازه دهید تا کاملاً خشک شود سپس فینیش مورد نظر را (کیلر روغنی، روغن جلا یا انواع خشک کن‎‌ها) روی قطعه کار بزنید. دقت داشته باشید که درصورت خشک نشدن سطح احتمال پاک شدن رگه‌های ایجاد شده زیاد است. فراموش نکنید در صورتی که می‌خواهید سطح رنگ شده ضد آب شود یا نفوذ پذیری آن در برابر رطوبت زیاد شود باید از کیلرهای روغنی مخصوص خودرو برای پرداخت نهایی کار استفاده کنید.

طرح چوب توسط شابلون‌های مخصوص این کار روی تمام سطوحی که قابلیت رنگ پذیری داشته باشند قابل اجرا است. برای مثال می‌توانید یکی از دیوارهای اتاق خواب یا نشیمن خود را با استفاده از همین روش به سطحی چوبی تبدیل کرده و به فضای داخلی و دکوراسیون خانه جلوه‌ای متفاوت ببخشید.

سوالات متداول:

ترکیب رنگ مناسب طرح چوب چیست؟
رنگ روغنی مورد نظرتان می‌تواند ترکیب چند رنگ برای رسیدن به رنگ مورد نظر باشد یا شاپان قهوه‌ای را با بنزین رقیق کرده و اجازه دهید کاملاً حل شود.


وود گرینر چیست؟
وودگرینر یک کاردک پلاستیکی است که برای ایجاد طرح روی بوم، کاغذ، چوب و یا سطوح دیگر کاربرد دارد. بدلیل شکل های روی سطح خود می تواند تکسچر و بافت های جذابی را به کار شما اضافه کند.


چگونه شابلون طرح چوب درست کنیم؟
میتوان برای ایجاد طرح روی سطوح مختلف به جای استفاده از شابلون، از لوازم موجود در خانه مانند جارو دستی یا فرچه های طرح دار استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا