آموزش

ایجاد انواع اتصال‌ بزرگ با استفاده از اره گرد بر کوچک

اگر از اره گرد بر تنها برای بریدن طبقه‌های کتابخانه یا بریدن تخته‌های چندلایه به‌اندازه دلخواه استفاده می‌کنید، باید بگویم اره گرد برتان را دست کم گرفته‌اید و از تمام کاربردهای آن استفاده نکرده‌اید. شما می‌توانید با استفاده از آن شیارهایی روی چوب ایجاد کنید که از آن برای اتصال‌های بزرگ استفاده می‌شود.

خرید تیغ اره از سازوکار

با اره شروع کنید

برای بریدن اتصال‌ها ابتدا باید اره را آماده کنید. برای برش بهتر تیغه 24 دندانه معمولی را با تیغه 40 دندانه تعویض کنید و زاویه اره را روی 90 درجه تنظیم کنید.

قدم بعدی درست کردن راهنمای برش است. از گوشه سمت چپ به‌اندازه پایه اره و جایی که اره قرار می‌گیرد، اندازه‌گیری کنید و 7 میلی‌متر به آن اضافه کنید سپس گونیا را سمت راست خطی که علامت زده‌اید بچسبانید. یک‌ تخته باریک عمود بر گونیا در طرف دیگر تخته بچسبانید(مانند شکل زیر).

  • این راهنمای بیشتر برای بریدن اتصالات بزرگ کاربرد دارد اما اگر می‌خواهید اتصالات کوچک‌تری درست کنید می‌توانید از نمونه کوچک‌تر آن استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید عمق شیارها بیشتر باشد باید ارتفاع گونیا را از 2 سانتی‌متر به 1 سانتی‌متر کاهش دهید تا موتور اره بتواند شیارهایی با عمق بیشتر ایجاد کند.

 برای آماده کردن راهنما و امتحان کردن آن ابتدا یک قطعه چوب اضافی را به‌صورت عمود روی صفحه کار با گیره محکم ببندید و اره گرد بر را در مقابل گونیا محکم فشار دهید و تکه اضافی 2 سانتی‌متری را ببرید. حالا برای شروع کار آماده‌اید!

برش و حذف قسمت اضافه

برش و حذف قسمت اضافه با گرد بر

اگر قرار است چندین قطعه برای اتصال درست کنید که شیارهای یکسانی نیاز داشت، ابتدا آن‌ها را با هم به سطح صاف با گیره متصل و محکم کنید تا روی آن‌ها برش‌هایی یکسان و هم اندازه ایجاد کنید. اندازه برشی که روی چوب علامت می‌زنید به عرض چوبی که قرار است درون اتصال قرار بگیرد بستگی دارد؛ پس باید عرض چوب را اندازه بگیرید و دو خط راهنما را روی چوب دیگر علامت بزنید تا قسمتی که باید بریده و حذف شود، مشخص شود.

سپس اره را به‌صورتی تنظیم کنید که شیارهایی با عمق مورد نظرتان را روی چوب ایجاد کند. دقت کنید که عمق شیاری که روی چوب ایجاد می‌کنید با ارتفاع چوبی که درون اتصال قرار می‌گیرد باید یکسان باشد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید این کار را ابتدا روی تکه چوبی اضافی امتحان کنید.

برای شروع برش شیارها ابتدا خط سمت چپ را برش بزنید. برای این کار اره را مقابل گونیا قرار دهید و اولین خط را ببرید. سپس راهنما را روی خط دیگری که علامت زده‌اید قرار دهید و برش دوم را نیز به همین ترتیب ببرید.

بعد از برش زدن دو خط کناری نوبت به ایجاد شیارهای بین دو خط می‌رسد. برای این کار در فاصله بین دو خط اصلی، شیارهایی جدا از هم به فاصله 5 میلی‌متر یا 3 میلی‌متر روی چوب ایجاد کنید. اگر چوبی که با آن کار می‌کنید چوب نرم است می‌توانید فاصله بین برش‌ها را بیشتر کنید.

پایه اره را از آن جدا نکنید و حین کار آن را با اره جابجا کنید تا علاوه بر ایجاد پایه مستحکم برای اره، شیارهایی با عمق یکسان روی چوب ایجاد کند.

درآوردن تکه‌های اضافی چوب

بعد از ایجاد آخرین شیار می‌توانید با استفاده از چکش یا حتی دست تکه‌های چوب را بشکنید و خارج کنید. در انتها می‌توانید با استفاده از مغار 25 میلی‌متری تکه‌های باقی مانده یا محکم‌تر را جدا کنید. برای این کار بهتر است مغار را در قسمت سست‌تر چوب قرار دهید و به‌آرامی تکه‌های اضافی را دربیاورید. قسمت بین دو خط راهنما باید کاملاً صاف و یکدست باشد.

درآوردن تکه‌های اضافی چوب

شکستن چوب‌ها با دست ممکن است کمی سخت باشد و قسمت‌های پایینی ممکن است به‌راحتی جدا نشوند. می‌توانید باقی‌مانده‌ها را با استفاده از مغار از قسمت بیرون به داخل جدا کنید. هنگام کار با مغار مواظب باشید تا قسمت‌های دیگر که جزو کار نیست آسیبی نبیند و برشی که برای اتصال ایجاد کرده‌اید عمیق یا بزرگ نشود.

گرد بر

نکات کلی در کار با اره گردبر

  • این اتصال باید به‌راحتی با کمی فشار محکم شود. اگر برش ایجاد شده کوچک است می‌توانید با استفاده از مغار یا سنباده با درجه سختی 100، کناره آن را کمی بزرگ‌تر کنید.
  • بهتر است محل اتصال چوب را بچسبانید و در صورت نیاز با استفاده از میخ آن را به‌خوبی محکم کنید.
  • اره گرد بر می‌تواند شیار یا برش‌های بسیار کوچک در کنار هم ایجاد کند که برای این اتصال بسیار کارآمد است اما ایجاد این اتصال با استفاده از اره میزی و اور فرز کمی سخت‌تر خواهد بود.
نکات کلی در کار با اره گردبر

شاید تمام اتصالات زاویه 90 درجه نیاز نداشته باشد اما با استفاده از زاویه 90 درجه می‌توانید زوایای دیگر را به‌راحتی ایجاد کنید. برای این کار بجای قرار دادن گونیا در زاویه 90 درجه می‌توانید آن را در مرکز روی راهنما قرار دهید و با استفاده از نقاله و گونیای نجاری متحرک زاویه مورد نظر را پیدا کنید و علامت بزنید و زاویه‌ای را که می‌خواهید ببرید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا