آموزش

نحوه از بین بردن خط و خش از روی سرامیک

بدون شک هیچ چیز در نظافت، لذت بخش‌تر از خانه‌ای تمیز و پاکیزه با کفی براق نیست و برعکس کف کثیف احساس ناخوشایندی را ایجاد می‌کند؛ حتی اگر کف منزل شما از جنس یا سبک مورد علاقه شما نباشند، اما کف شیک و تمیز می‌تواند در دکوراسیون کلی خانه اثرگذار باشد. نگهداری از کف پوش تا حد زیادی به جنس ماده کف پوش بستگی دارد. بنابراین در اولین فدم باید جنس ماده کف پوش و نحوه نگهداری صحیح آن را بدانید.

تمیز کردن کف پوش یکی از مراحل سخت و چالش برانگیز در نظافت است و به همین دلیل ممکن است کار چندان رضایت‌بخشی نباشد. روش‌های مختلفی برای تسهیل این کار وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. یکی از رایج‌ترین کف پوش‌ها، سرامیک است؛ زیرا تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان بوده و به راحتی تمیز می‌شود و بیشتر لکه‌های روی سرامیک را می‌توان با محلول شوینده رقیق شده با آب تمیز کرد.

اما گاهی اوقات با چالش‌های سختی در این زمینه مواجه می‌شویم. مثل لکه‌های سختی که هیچ راه حلی برای پاک کردن آن‌ها نداریم و هر چه سعی می‌کنیم تمیز نمی‌شوند. در ادامه می‌خواهیم شما را در این چالش‌های سخت یاری کرده و روش‌های مختلفی برای پاک کردن انواع لکه‌های روی سرامیک آموزش دهیم.

لکه سرامیک

وسایل موردنیاز

بسته به نوع تمیزکاری، وسایل مختلفی نیاز دارید اما مهم‌ترین وسایلی که نیاز دارید موارد زیر هستند:

 • دستکش
 • تی
 • سطل
 • اسفنج
 • دستمال کاغذی
 • دستمال پارچه‌ای
 • برس شستشو
 • مسواک برای تمیز کردن دوغاب
 • جوش شیرین
 • هیدروژن پراکسید
 • سرکه سفید
 • مایع سفیدکننده
 • تینر
 • آب گازدار
 • آب گرم
 • بطری اسپری خالی
 • چوب بستنی

چگونه لکه‌های سخت روی کاشی را تمیز کنیم؟

اگر روش‌ها و موادی که همیشه برای تمیز کردن کف‌پوش استفاده می‌کردید دیگر تاثیری ندارند، بهتر است یکی از روش‌هایی که در ادامه آمده است را جایگزین کنید.

نکات مهم: قبل از استفاده از هر نوع شوینده‌ای ابتدا ببینید که پیشنهاد کارخانه تولید کف‌پوش برای تمیز کردن آن چیست. سپس اطمینان حاصل کنید که محصولی که استفاده می‌کنید هیچ آسیبی به کف‌پوش سرامیک نمی‌رساند. به عنوان مثال برخی از محصولات مثل سرکه ممکن است به برخی از کف‌پوش‌ها مثل سنگ مرمر آسیب برساند. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا دستور کارخانه تولیدکننده را بررسی کنید. اولین کاری که باید انجام دهید شستشوی کف‌پوش با آب گرم و مواد شوینده همیشگی است. اگر بعد از شستشوی عادی لکه‌ای روی سرامیک باقی ماند، روش‌های زیر را برای تمیزکردن آن به کار ببرید.

لکه قهوه، چای و آبمیوه

دستمال کاغذی را به محلول هیدروژن پراکسید اغشته کرده و روی لکه بمالید سپس کف‌پوش را تمیز بشوئید.

لکه چربی

قسمت مورد نظر را با آب گازدار بشویید. آب کربناته چربی را به راحتی از بین می‌برد.

دو روش برای از بین بردن لکه جوهر یا ماژیک

پراکسید و اکسیژنه

یک عدد دستمال را به محلول هیدروژن پراکسید آغشته کرده و روی لکه قرار دهید. با حالت ضربه دستمال را روی لکه بزنید و محکم فشار دهید. هنگام ضربه زدن قسمت‌های تمیز دستمال را روی لکه بزنید تا لکه جوهر پخش نشود.

دستمال تمیز دیگری را به هیدروژن پراکسید آغشته کرده و به مدت 5 دقیقه روی لکه قرار دهید و در نهایت با آب تمیز کنید. اگر باز هم لکه جوهر باقی ماند، چند قطره محلول شوینده برپایه اکسیژن (سفیدکننده اکسیژنه) روی لکه بریزید (ترجیحا هنگام ریختن محلول روی سطح حباب ایجاد شود) سپس با استفاده از یک برس نرم روی لکه را بمالید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه مواد روی لکه بماند و در آخر با آب شستشو داده و خشک کنید.

سفیدکننده رقیق‌ شده

نکات مهم: برای تمیز کردن سطح با سفیدکننده باید به نسبت ¾ پیمانه محلول سفیدکننده در یک گالن آب استفاده کنید. برای ضدعفونی کردن سطح نسبت 10 به 1 پیشنهاد شده است؛ یعنی 1 فنجان مایع سفیدکننده در 10 فنجان آب. اگر می‌خواهید با مقدار کمی آب لکه روی سطح را از بین ببرید، چند قطره مایع سفید کننده کافی است.

دستمال تمیزی را به محلول آغشته کرده و روی لکه قرار دهید. به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که لکه از بین برود دستمال را روی لکه قرار دهید. در نهایت با آب گرم سطح را بشوئید.

لکه خون

هنگام تمیزکردن لکه خون حتما از دستکش استفاده کنید تا از دست‌ها در مقابل شوینده‌های قوی محافظت شود. به نسبت 10 به 1 مایع سفیدکننده و آب گرم را با هم ترکیب کنید. سپس محلول را روی لکه بریزید. البته می‌توانید محلول را داخل بطری ریخته و روی لکه اسپری کنید.

سپس قسمت مورد نظر را با دستمال کاغذی یا دستمال پارچه‌ای تمیز کنید. مرحله اول را دوباره تکرار کنید و این بار اجازه دهید مواد آنقدر روی سطح بماند تا کاملا بخار شود. با این کار سطح کاملا ضدعفونی می‌شود.

نکته: مایع سفیدکننده معمولا لکه خون را از بین می‌برد؛ اما اگر از بین نرفت مرحله بعد را انجام دهید.

روی سطح را با آب کاملا شسته و خشک کنید تا محلولی که می‌خواهید استفاده کنید با مایع سفیدکننده ترکیب نشود.

دستمال تمیزی را به هیدروزن پراکسید آغشته کرده و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه روی لکه بماند. پراکسید لکه خون را به خود جذب می‌کند و در آخر با آب داغ تمیز کرده و شستشو دهید.

لکه آدامس، قیر یا موم

چند تکه یخ روی لکه قرار دهید تا زمانی که لکه یخ زده و سفت شود. سپس با استفاده از چوب بستنی تا جایی که می‌توانید لکه آدامس یا قیر را خراشیده و از بین ببرید. مقداری تینر روی لکه بریزید(البته باید مراقب باشید که تینر روی قسمت دوغاب درز کاشی‌ها نریزد.) و در مرحله آخر با آب شستشو داده و خشک کنید.

لکه‌های سخت آب

همه ما از تمیزکردن لکه‌هایی مثل جوهر، خون و رژلب واهمه داریم؛ اما آیا می‌دانستید که گاهی اوقات ممکن است تمیز کردن لکه آب نیز به سختی لکه‌های دیگر باشد؟ اگر جایی زندگی می‌کنید که سطح منیزیم و کلسیم آب زیاد است، ممکن است لکه‌های سختی را روی کاشی از خود به جای گذارد که از بین بردنشان خود معضل بزرگی است.

زمانی که روی لکه‌های رسوب شده معدنی پا گذاشته می‌شود، جرم و کثیفی پا را به خود جذب کرده و کثیف‌تر می‌شود. برای تمیز کردن آن تنها به یک رول دستمال کاغذی و سرکه سفید نیاز دارید.

چند عدد دستمال کاغذی را مچاله و به سرکه سیب آغشته کنید. سپس دستمال را به مدت 8 ساعت روی لکه قرار دهید. زمانی که دستمال را برمی‌دارید، لکه باید از بین رفته باشد. در غیراین‌صورت دوباره همین مراحل را تکرار کنید.

نکته: هرگز سرکه سفید را روی کاشی مرمر یا کاشی سنگ طبیعی بدون تست استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به سنگ آسیب برساند. برای تست مقداری پنبه را به سرکه آغشته کرده و روی سطح مالیده و اجازه دهید چند ساعت روی سطح بماند. چنانچه تغییری روی فینیش سنگ احساس نکردید ادامه دهید.

لکه‌های روی دوغاب

تمیز کردن دوغاب به مراتب سخت‌تر از سطح کاشی‌هاست؛ زیرا پرمنفذ بوده و لکه‌ها را به خود جذب کرده و تمیزکردن‌شان کار سختی است. با دوغاب کثیف تمام فضا کثیف به نظر می‌رسد ،حتی اگر سطح کاشی‌ها از تمیزی برق بزند. در ادامه چند روش برای تمیزکردن لکه‌های روی دوغاب آورده‎‎‌ایم.

لکه سرامیک

روش آب گرم و سرکه

 1. ابتدا روی سطح را تمیز با آب گرم بشوئید تا کثیفی‌ها کاملا از بین برود.
 2. سپس داخل بطری اسپری را به نسبت مساوی با آب و سرکه پر کنید.
 3. محلول را روی درزها اسپری کرده و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بماند.
 4. سپس با مسواک روی درزها را به آرامی برس کشیده و با آب شستشو دهید.

روش سنباده

سنباده را تا کرده و قسمت تاشده را روی دوغاب بکشید تا لکه از بین برود.

روش پاک‌کن

لکه روی دوغاب را می‌توانید با پاک کن نیز از بین ببرید. آنقدر پاک‌کن را روی لکه بمالید تا کاملا از بین برود.

روش پراکسید و جوش‌شیرین

این روش برای کاشی‌های پرمنفذ مثل مرمر مناسب است؛ زیرا نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نخواهید داشت.

داخل بطری به نسبت 1 به 2 محلول پراکسید و جوش شیرین بریزید.

محلول را روی سطح ریخته و با برس نرم روی آن بکشید.

می‌توانید به نسبت 2 به 1 جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را روی درزها بریزید. بعد از یک شبانه‌روز با برس نرم روی آن بکشید و با آب گرم شستشو دهید.

لکه سرامیک

روش‌های از بین بردن خراشیدگی روی سرامیک

خمیر جوش شیرین

2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب گرم مخلوط کرده و هم بزنید تا خمیری شکل شود. مراقب باشید خمیر زیاد شل نشود. خمیر را روی سطح ریخته و با دستمال نرمی روی ان بکشید. بعد از این که خراشیدگی‌ها از بین رفت، با دستمال تمیزی سطح را پاک کنید.

خمیردندان

مقداری خمیردندان را روی دستمال نرمی ریخته و روی سطح بمالید تا خراشیدگی‌ها کاملا از بین برود. سپس با دستمال مرطوب روی سطح را تمیز کنید.

اسپری همه‌کاره WD-40

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای از بین بردن خراشیدگی روی سرامیک استفاده از اسپری همه کاره WD-40 است. از این محصول برای محافظت موشک در برابر زنگ زدگی و خوردگی استفاده می‌شود. اگرچه این محصول در ابتدا برای زنگ زدایی استفاده می‌شد اما بعدها از آن برای مصارف مختلف خانگی، ورزشی، خودروسازی، ساختمان‌سازی، کامپیوتر، هوا فضا، کشاورزی و … استفاده می‌شد؛ تا آنجا که در سال 1993 از هر 5 خانوار آمریکایی، 4 خانوار از این محصول استفاده می‌کردند.

دستمال کاغذی یا دستمال پارچه‌ای نرمی را به اسپری آغشته کرده و روی خراشیدگی بمالید. به صورت دایره‌ای و بسیار ملایم دستمال را روی سطح بکشید. سپس سطح را با دستمال مرطوبی تمیز کنید. اسپری همه کاره WD-40 بدون هیچ تاثیری روی پولیش سطوح خراشیدگی‌ها را از بین می‌برد.

اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید تا از تجربه‌های شما استفاده کنیم و آن را منتشر کنیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲۰ نظر ثبت شده

 1. سلام دوستان
  جوشکاری داشتیم توی واحد روی سرامیک براده های جوش و سنگ فرز ریخته شده و قسمتی از سرامیک سوخته
  پیشنهاد بدید با چی جای سوختگی رو رفع کنم؟

 2. سلام وقت بخیر ما اثاث کشی داشتیم و متاسفانه گاز و کمد رو جابجا کردیم و یه خط سیاه روی کاشی اپارتمانمون افتاد. واقعا خیلی درگیرم؟

  1. سلام
   روش‌های مختلفی مانند استقاده از جوش شیرین، خمیر دندان، اسپرس WD-40 یا نوشابه گازدار مشکی ممکن است جواب بدهد. آن ها را امتحان کنید.
   فقط بعد از ریختن نوشابه ۲ دقیقه صبر کنید و بعد آن را با دستمال تمیز کنید.

 3. سلام وقت بخیر موقع شست و شوی کاسه توالت کارگر خط انداخته با دسته ی فلزی روی کاسه
  چیکار میتونیم کنیم برطرف بشه ؟

 4. سلام سرامیک سنگ توالت رو با سنباده کشیدم پر از خش شده بنظرمیاد لعاب رنگش رفته😣 راهی هست درستش کرد؟
  سینک ظرفشویی هم هربار با مایع ظرف شویی و اسکاچ میشورم تا خیس براقه ولی وقتی خشک میشه بازم پراز لکه آب میشه چکار کنم

  1. سلام
   برای لعاب رفته متاسفانه راهی نیست بهتر است از یک سرامیک کار کمک بگیرید.
   برای براق بودن سینک باید بعد از شستن آن را کاملا خشک کنید چون اگر قطرات آب خود به خود خشک شوند دوباره لک می‍شود

 5. آب ژاول یا آب ژاور اسم دقیقشو نمیدونم فک کنم همون کلر هست عملکردش عین وایتکسه من کمی ریختم روی خطوط دو دقیقه صبر کردم بدون اینکه دستمال بکشم خودش محو شد اگه مفید بود دعام کنید

 6. سلام بعدازدوغاب کثیفیهای دوغابوباسیم زدم بعضی جاهاسیاه شدسیم کشیدم انگاررنگ کاشی تغییرکرده چیکارکنم سنگ توالت هم همینطورشده

 7. سلام… ممنون بابت مطالب خوبتون

  خونه ای که اجاره کردیم، چدن‌های گازش بطور باورنکردنی کثیفه! ی قسمتاییش و با تیغ تراشیدم، حدود ۳ یا ۴ میل جرم سوخته… ی جاهایی تیغ هم جوابگو نیست. راه حلی سراغ دارین؟ دوتا چدن بزرگن

  1. راه های مختلفی وجود دارد. بهتر است از محصولاتی که تحت نام پاک کننده اجاق گاز فروخته می شوند استفاده کنید. اگر هم به دنبال راه حل خانگی می گردید، می توانید با استفاده از جوش شیرین و آب یک خمیر غلیظ درست کنید و روی محل مورد نظر به مدت حداقل ۳۰ دقیقه بگذارید. می توانید به این ترکیب سرکه هم اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا