چسب و رنگ

شلاک چیست؟ | هر آنچه باید در باره پاک کردن آن از روی چوب بدانید!

پرداخت چوب

پرداخت چوب که به اصطلاح به آن فینیشینگ هم گفته می‌شود یکی از سخت‌ترین مراحل نجاری برای بسیاری از نجاران است. گاهی نجاران بدون هیچ مشکلی و به‌راحتی اتصالات چوبی بسیار پیچیده را ساخته و کارهای بسیار ظریف نجاری را انجام می‌دهند اما از پرداخت چوب ترس داشته و هیچ علاقه‌ای به انجام آن ندارند اما بهترین ماده برای پرداخت و فینیشینگ وسایل چوبی چیست؟ این سؤالی است که برای بسیاری از افراد وجود دارد. برای پاسخ درست و دقیق این سؤال بسیار مهم است محصولات مختلف رنگ آمیزی و پرداخت چوب را بشناسید. محصولات پرداخت و مواد فینیشینگ را می‎‌توان براساس کیفیت کلی و درجه محافظت آن‌ها به واکس، روغن، وارنیش، لاک الکل و جلادهنده‌های پایه آب طبقه بندی کرد. این مواد درجات مختلفی از محافظت، دوام، کاربرد، قابلیت ترمیم و زیبایی را ارائه می‌دهند. هیچ پوششی به تنهایی تمام موارد بالا را به همراه نداشته و به همین دلیل در انتخاب آن‌ها باید نوع کاربرد را در نظر داشت.

برای انتخاب بهترین ماده پرداخت پاسخ به چند سوال زیر لازم و حیاتی است:

  • میزان حفاظت و پوششی که روی کار می‌خواهید استفاده کنید چقدر باشد؟
  • دوام و ماندگاری پوشش چقدر باشد؟
  • زدن محصول مورد نظر یا رنگ روی کار چقدر سخت است و چقدر زمان می‌برد؟
  • بعد از استفاده از پوشش، کار چه ظاهر و نمایی به خود خواهد گرفت؟ مات، براق، نیمه مات یا …
شلاک

شلاک چیست؟

بسیاری فکر می‌کنند که شلاک نوعی جلا دهنده مایع است که در فروشگاه‌ها پیدا می‌شود اما در واقع نوعی رزین طبیعی بوده که نوعی حشره ماده آن را روی درختان ترشح می‌کند. این ماده بیشتر در هند و تایلند یافت می‌شود. این ترشحات به‌صورت پیله جمع می‌شوند و در نهایت به‌صورت پوسته‌های خشک درمی‌آیند. سپس آن‌ها را در اتیل الکل حل کرده و شلاک به دست می‌آید. این ماده دارای انواع مختلفی است، شما می‌توانید آن را به‌صورت ترکیب شده خریداری کرده یا آن را به‌صورت پوسته خریداری و خودتان آن را در حلال حل کنید. نوع آماده آن رنگ‌های شفاف و نارنجی دارد. شلاک به‌صورت پوسته دارای رنگ‌ها و موم‌های مختلفی است. شلاک موم در برابر آب دوام کمتری دارد و در بعضی موارد به‌خوبی روی چوب قرار نمی‌گیرد.

انواع شلاک

این محصول دارای انواع مختلفی است که شما می‌توانید آن را به‌صورت ترکیب شده بخرید یا آن را به‌صورت خشک خریداری کرده و خودتان آن را در الکل تقلیلی حل کنید. نوع آماده آن رنگ‌های شفاف و نارنجی دارد. شلاک خشک دارای رنگ‌ها و موم‌ بیشتری نسبت به شلاک آماده است. موم موجود در شلاک مقاومت آن را دربرابر آب کم می‌کند.

پاک کردن شلاک خراب از روی چوب

شلاک به‌عنوان پرداخت بر روی چوب مزایای بسیاری دارد. این ماده غیر سمی است خیلی زود خشک می‌شود و به‌راحتی قابل استفاده با رنگ است. البته این ماده معایب خود را نیز دارد. برای نمونه به‌راحتی دچار خش و خراش می‌شود و نمی‌توان از آن به‌عنوان بهترین ماده برای ضد آب کردن استفاده کرد. همچنین هنگامی‌که شلاک خیس می‌شود حلقه‌های ریزی بر روی سطح ایجاد می‌کند.

شلاک

چگونه پرداختی که توسط شلاک انجام شده است را تشخیص دهیم؟

تشخیص پرداخت شلاک کار راحتی نیست. همچنین استفاده از آن به‌عنوان پوششی بر روی پرداخت دیگر اصلاً ایده‌ی خوبی نیست و نتیجه‌ی خوبی هم در پی ندارد. خیلی از پرداخت‌های دیگر به غیر از شلاک نیز هستند که گیج‌کننده و فقط به صرف براق کنندگی لفظ شلاک به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

برای شناخت شلاک اصل بر روی چوب، چند قطره الکل صنعتی را بر روی بعضی مکان‌های ناپیدا بریزید. اگر پرداخت روی کار به‌آرامی شروع به کاسته شدن کرد ماده شما اصل است و می‌توانید به‌راحتی موارد زیر، آن را مرمت کنید. اگر در مواجهه با الکل اتفاقی نیفتد پرداخت شما می‌تواند پلی اورتان و یا لاک الکل باشد.

مرمت

خوشبختانه شلاک به‌راحتی قابل مرمت است. این ماده درواقع تهیه شده از خرده‌های شلاک طبیعی و الکل است و این باعث می‌شود که با زدن لایه‌ی جدیدی از شلاک پرداخت زیرین در آن حل شود.

آسیب آب

درست کردن آثار خرابی با آب داستان جداگانه‌ای دارد. شلاکی که خراب شده نیاز دارد تا در الکل صنعتی حل شود. الکل سریع خشک شده و به لایه‌ی جدید اجازه می‌دهد تا به آرامی با لایه‌ی زیرین مخلوط شود. اگر لایه زیرین رنگی است برای رسیدن به رنگ دلخواه به کمی آزمون و خطا احتیاج دارید. پاک کردن شلاک از روی قلم‌مو و ابزار آلات هم کار راحتی است. با آمونیاک به‌راحتی تمیز و در آلکالین به‌راحتی حل می‌شود.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات جامع و مفیدی درباره شلاک و نحوه پاک کردن آن از روی چوب به دست آورده باشید. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا