ابزار و یراق

دریل کاری: آموزش کار با دریل و استفاده از آن

آموزش دریل کاری و سوراخکاری با دریل

هرکسی دیر یا زود در خانه کارش به دریل می‌افتد و وقتی برای اولین بار فرد برای نصب چیزی باید دیواری را دریل کند مشکلات شروع می‌شود و ممکن این سوال پیش بیاید که دریل کاری چیست؟ سپس اینکه دریل را از چه کسی قرض بگیرد و کاربرد دریل برای هدف مدنظر مناسب است یا اصلا چطور دیوار را سوراخ کند. مردم هم که عموما تعصب عجیبی روی دریل‌شان دارند و می‌ترسند بلایی سر آن بیاورید، از این رو خیلی سخت و با اکراه راضی شده و دریل‌شان را در اختیارتان قرار می‌دهند. دریل کاری شاید امری حرفه‌ای به نظر برسد که تنها در کارگاه‌ها و صنایع استفاده دارد اما در خانه هم از نصب جای مایع دستشویی گرفته تا چوب پرده همه به دریل‌کاری نیاز دارند. خوشبختانه در مقایسه با اره، دریل کاری آسان‌تر است و خطرات کمتری هم دربر دارد؛ با این حال برای تضمین ایمنی کار و نتیجه‌ی دلخواه، نکاتی وجود دارند که باید در ذهن داشته باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه نکاتی مهم درباره چگونگی استفاده از دریل و مته کاری را بررسی کنیم (آموزش کار با دریل رونیکس، بوش و… تفاوتی ندارد).

خرید دریل

استفاده از گیره در دریل کاری

گیره برای دریل کاری

درصورت امکان، استفاده از گیره برای نگهداری قطعه، این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید از هر دو دستتان برای مهار و کنترل دریل استفاده کنید. البته این مورد بیشتر برای دریل‌کاری در قطعات کوچک‌تر جواب می‌دهد و در مواردی مانند سوراخ کردن دیوار کاربردی ندارد زیرا دیوار خودش ثابت است.

کار با دریل و مته مناسب

آموزش کار با دریل و مته

همیشه باید دقت کنید مته‌ای که در دریل قرار می‌دهید با جنس و کاری که قرار است انجام دهید مطابقت داشته باشد. اگر شک دارید و مطمئن نیستید از دیگران سوال کنید یا روی جعبه‌ی مته‌ها را بخوانید. به‌طورکل هر مجموعه مته‌ی مناسب باید شامل تعداد مشخصی از انواع مته برای چوب و انواع فلزات باشد. اگر هم قصد دارید سوراخ‌کاری را در گچ یا آجر انجام دهید باید از مته‌های مخصوص مصالح استفاده کنید.

مته های تیز

تیز کردن مته

استفاده از مته تیز، کار را آسان و ایمن می‌کند، پس مته‌ها را همیشه با استفاده از سنگ رومیزی، تیز نگه دارید.

ایجاد فرورفتگی در کار قبل از دریل کاری

هنگامی‌که می‌خواهید سوراخی روی قطعه فلزی یا چوبی ایجاد کنید، باید نقطه‌ای دقیق برای شروع روی سطح ایجاد کنید. استفاده از میخ برای ایجاد فرورفتگی کوچک روی چوب یا فلز می‌تواند موثر باشد. اگر می‌خواهید سوراخ بزرگی ایجاد کنید در ابتدا باید سوراخی کوچک و ظریف به‌عنوان سوراخ راهنما ایجاد کنید.

استفاده از نوارچسب کاغذی

دلر کاری

استفاده از این چسب نواری در محل ایجاد سوراخ راهنما باعث استحکام و مقاومت قطعه می‌شود و از ترک یا لب‌پر شدن سطح قطعه جلوگیری می‌کند.

شروع دریل کاری با سرعت کم

مته دریل ساده را در نقطه‌ی موردنظر قرار دهید. دریل کاری را با سرعت کم شروع کنید تا مطمئن شوید که از نقطه مورد نظر فاصله نگرفته‌اید.

کنترل سرعت دریل

دریل کاری با سرعت کم تا متوسط برای فلزات و دریل کاری با سرعت زیاد برای چوب مناسب است.

فشار ندادن دریل

دریل ریز کاری

با فشار بی‌مورد، دور موتور دستگاه افت می‌کند. علاوه بر این فشار بیش از حد ممکن است باعث کندی مته شود، درنتیجه شما مجبور می‌شوید برای پیشروی مته در کار دریل را بیشتر فشار دهید و مته بازهم کندتر می‌شود. نتیجه را می‌توانید خودتان حدس بزنید. حتی ممکن است در اثر فشار بیش‌ازحد مته در حین کار بشکند. به قول حرفه‌ای‌ها نیازی به اعمال زور نیست. اجازه دهید ابزار کار خودش را بکند. اگر در حین کار با ابزار متوجه شدید که باید فشار بیش از حدی به ابزار وارد کنید حتما یک جای کار می‌لنگد و باید آن را بررسی کنید. همچنین در صورت اعمال فشار ممکن است دستگاه از دست شما سر خورده و تعادل شما به هم بخورد و فاجعه‌ای رخ دهد. پس لطف کنید با دریل زورآزمایی نکنید.

تمیز و خنک نگه داشتن مته

حرارت بیش ازحد مته هنگام دریل کاری احتمال شکستن و کند شدن آن را بیشتر می‌کند. هنگام دریل کاری، ظرف آب خنکی کنار خود داشته باشید و پس از هر چند سانتی‌متر دریل کاری مته را برای چند ثانیه درون آن ظرف قرار دهید تا خنک شود.

جلوگیری از گیر کردن مته

اگر مته در کار گیر کرد، تا نیمه راه آن را از سوراخ بیرون بیاورید تا خاک و مواد زئد از سوراخ خالی شود و سپس کار را ادامه دهید و هیچ گاه سعی نکنید با اعمال فشار و زور مته را به جلو برانید. باز هم تکرار می‌کنیم دریل‌کاری زورآزمایی نیست و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می‌تواند خطرناک و حادثه‌آفرین باشد.

مته چوب دریل کاری

کاهش سرعت دریل با افزایش عمق

اگر در سطحی با ضخامت کم مانند تکه‌ای چوب دریل کاری کنید، اگر در عمق زیاد سرعت دریل و مته بالا باشد یا اگر فشار زیادی به دریل وارد کنید، وقتی مته از آن سوی قطعه‌ی کار خارج شود سطح سوراخ شده صاف نخواهد بود و لب پر خواهد شد. برای این منظور دریل کاری را تا زمانی ادامه دهید که نوک مته در حال نزدیک شدن به آن سوی سطح کار است. وقتی نوک مته را احساس کردید دریل را متوقف کرده و دریل کاری را از سوی دیگر انجام دهید.

نحوه استفاده از دریل برقی

همچنین در صورتی که در عمق بالا سرعت دریل و مته بالا باشد و اگر قطعه با گیره محکم نشده باشد ممکن است قطعه کار همراه با مته بچرخد که باز هم نتیجه‌ی خوشایندی رقم نخواهد خورد. پس هرچه عمق مته در کار بیشتر می‌شود، دور دریل را کاهش دهید. البته این مورد باز هم در مورد دیوار صدق نمی‌کند اما شما برای اطمینان از نشکستن مته سرعت دریل را کاهش دهید.

دو مجموعه مته داشته باشید

بهتر است همیشه دو مجموعه مته داشته باشید و برای شروع کار از مته جدید که تیزتر است استفاده کنید و در ادامه از مته‌های قدیمی‌تر برای اتمام کار استفاده کنید؛ به‌این‌ترتیب همیشه یک مجموعه مته تیز خواهید داشت که در مواقع ضروری می‌توانید از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

دریل کاری چیست؟

به مراحل آماده سازی و استفاده از دریل روی سطوح مختلف برای سوراخکاری یا بستن پیچ و… دریل کاری میگوییم.

سرعت مناسب دریل کاری چقدر است؟

دریل کاری با سرعت کم تا متوسط برای فلزات و دریل کاری با سرعت زیاد برای چوب مناسب است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴ نظر ثبت شده

  1. سلام مطالب جالب و کاربردی بود اگر صلاح میدانید بابت دستگاه نگهداری قطعات برای انجام دریل کاری بیشتر توضیح دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا