خودت بساز

2 روش چاپ عکس روی چوب در چند قدم ساده و کاربردی

روش‌های زیادی برای چاپ عکس روی چوب وجود دارد و یکی از آن‌ها استفاده از چسب ماد پاج (Mod Podge) است. این روش را اگر با دقت و تکنیک‌های درست انجام دهید، به نتایج موفقیت آمیزی خواهید رسید. به دو روش می‌توان این کار را انجام داد:

  • چسباندن عکس به چوب به صورت مستقیم با استفاده از چسب ماد پاج
  • چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب ماد پاج

اگر اصول پایه این روش چاپ عکس را بدانید می‌توانید از این طریق هدیه‌های زیبایی را به عزیزانتان تقدیم کنید.

چسباندن عکس رنگی روی چوب با چسب ماد پاج

چاپ عکس روی چوب

یک قطعه چوب مسطح تهیه کنید. البته می‌توانید از جعبه جواهرات چوبی دارای درب صاف نیز استفاده کنید. پیشنهاد من این است که برای تهیه این قطعه چوبی سری به فروشگاه‌های هنری بزنید.

چاپ عکس روی چوب

در صورت نیاز چوب را سنباده بزنید. معمولا قطعات چوبی موجود در فروشگاه‌های دارای سطحی صاف هستند؛ اما ممکن است کناره‌های چوب ناهموار باشد. ناهمواری‌ها را با سنباده صاف کرده و در آخر براده‌ها را با دستمال تمیزی از روی چوب پاک کنید.

چاپ عکس روی چوب

لبه‌های چوب را متناسب با سلیقه خود رنگ کنید و برای این که ظاهری زیباتر داشته باشد از دو لایه رنگ اکریلیک استفاده کنید. قبل از به کار بردن لایه دوم ابتدا اجازه دهید لایه اول کاملا خشک شود. رنگ انتخابی باید متناسب با رنگ عکسی باشد که می‌خواهید روی چوب بچسبانید و مقداری از سطح روی چوب را نیز رنگ بزنید تا در صورت کوچک بودن عکس چوب خام دیده نشود.

چاپ عکس روی چوب

یک لایه چسب ماد پاج (Mod Podge) روی سطح چوب بزنید. چسب را با استفاده از قلم موی رنگ صاف یا قلم موی فوم روی چوب بزنید. لایه چسب باید نازک و یکنواخت باشد.

چاپ عکس روی چوب

عکس را روی چوب قرار داده و بفشارید. هر گونه حباب و تاشدگی را به آرامی صاف کنید و این کار را از مرکز عکس شروع کنید.

چاپ عکس روی چوب

روی عکس یک لایه چسب ماد پاج بزنید. قلم مو را با حرکات نرم و مستقیم از یک سمت عکس به سمت دیگر بکشید.

چاپ عکس روی چوب

به مدت 15 الی 20 دقیقه اجازه دهید چسب خشک شود. سپس به همان ترتیب لایه دوم چسب را به کار ببرید. این بار قلم مو را از بالا به پایین بکشید. با این کار تکسچر بوم نقاشی را روی سطح کار ایجاد خواهید کرد.

همچنین بخوانید: آموزش نقاشی روی چوب
چاپ عکس روی چوب

اگر می‌خواهید از سمت دیگر چوب برای چسباندن عکس استفاده کنید، اجازه دهید چسب قسمتی که کار کرده‌اید کاملا خشک شود.

چاپ عکس روی چوب

اجازه دهید چسب به طور کامل خشک شود. اگر قبل از خشک شدن کامل چسب از آن استفاده کنید، ممکن است سطح کار حالت چسبنده پیدا کند.

چاپ عکس رنگی روی چوب

چاپ عکس روی چوب

ابتدا یک قطعه چوب صاف تهیه کنید. اگر سطح چوب دارای پستی، بلندی و ناهمواری است، با استفاده از سنباده دندانه ریز ناهمواری‌ها را از بین ببرید. با این کار عکس رنگی راحت‌تر به سطح چوب چسبانده می‌شود.

چاپ عکس روی چوب

برای زیبایی بیشتر کار، لبه‌های چوب را بسته به سلیقه خود رنگ آمیزی کنید.  بهتر است در چنین مواردی از دولایه رنگ اکریلیک استفاده کنید و قبل از لایه دوم اجازه دهید لایه اول به طور کامل خشک شود اما اگر علاقمند سبک و نمای روستیک هستید، لبه‌های چوب را رنگ نکنید.

اگر می‌خواهید عکس روی چوب مات باشد و بافت چوب هم مشخص نباشد، از چسب ماد پاج مدیوم استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید عکس شفاف و بافت چوب نیز مشخص باشد از چسب ماد پاج معمولی و مات استفاده کنید.

چاپ عکس روی چوب

عکس را با پرینتر لیزری روی کاغذ معمولی چاپ کنید. از پرینتر جوهری یا کاغذ مخصوص عکس استفاده نکنید. اگر به پرینتر لیزری دسترسی ندارید، در عوض می‌توانید از دستگاه کپی لیزری استفاده کنید. اگر می‌خواهید تصویر برعکس پرینت نشود، آن را با برنامه‌های ویرایش معکوس کنید. اگر تصویر دارای حاشیه سفیدرنگ است حتما آن را ببرید.

چاپ عکس روی چوب

یک لایه ضخیم از ماد پاج انتخابی را با استفاده از قلم موی رنگ یا قلم موی فوم روی سطح عکس بمالید.

چاپ عکس روی چوب

تصویر را از قسمتی که چسب زده‌اید (یعنی از قسمت روی تصویر) روی چوب قرار دهید.

چاپ عکس روی چوب

بلافاصله پس از قرار دادن عکس روی چوب لبه کارت اعتباری را روی عکس بکشید. این کار را از وسط عکس شروع کنید و تا لبه‌ها ادامه دهید. تمامی چسب‌های بیرون زده از لبه عکس را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

چاپ عکس روی چوب

به مدت 24 ساعت اجازه دهید عکس و چوب کاملا خشک شود. سپس دستمال مرطوبی را پشت آن قرار دهید. پس از این که کاغذ عکس کاملا مرطوب شد وارد مرحله بعد می‌شویم.

کاغذ عکس را از روی چوب پاک کنید. این کار را می‌توانید با دستمال یا اسفنج مرطوب با حرکات دایره‌ای شکل انجام دهید. با ملایمت این کار را انجام دهید؛ زیرا با فشار زیاد ممکن است عکس از روی چوب کاملا پاک شود.

چوب را زیر آب بگیرید تا تمام کاغذهای باقیمانده روی آن پاک شود. اگر کاغذ کامل پاک نشد اجازه دهید چوب خشک شود سپس مراحل پاک کردن عکس را دوباره تکرار کنید.

چاپ عکس روی چوب

اجازه دهید چوب به مدت یک ساعت خشک شود و پس از خشک شدن آن 2 الی 3 لایه چسب ماد پاج روی کار بزنید. اجازه دهید لایه اول به مدت 15 الی 20 دقیقه خشک شود. سپس لایه دوم را بزنید. در صورت نیاز می‌توانید 3 لایه چسب روی تصویر بزنید.

چاپ عکس روی چوب

در آخر اجازه دهید چسب ماد پاج کاملا خشک شود؛ زیرا در غیراینصورت حالت چسبنده پیدا می‌کند. این روش برای چسباندن عکس به دوطرف چوب مناسب نیست؛ به علت این که یک از مراحل آن مرطوب کردن چوب است که ممکن است تصویر سمت دیگر را خراب کند.

اگر شما هم تجربه‌ای درباره چاپ عکس روی چوب دارید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا