آموزش

راهنمای تیز کردن قیچی در 5 مرحله

یکی از وسایلی که در خانه همه پیدا می‌شود و کاربردهای بسیاری دارد قیچی است. از قیچی برای بریدن کاغذ، مقوا، پارچه، نخ، کیسه‌های پلاستیکی و … استفاده می‌شود. البته قیچی انواع مختلفی دارد اما اگر استفاده حرفه‌ای از قیچی ندارید، برای کارهای روزمره داشتن یک قیچی معمولی اما تیز کفایت می‌کند.

محصولات رونیکس

همه انواع قیچی پس از مدتی کند می‌شوند و این روند کاملا طبیعی است اما اگر راه تیز کردن قیچی را بلد باشید احتیاج به خرید قیچی جدید نیست. اساساً قیچی‌ها از ۲ تیغه و توسط ۱ نقطه محوری به هم متصل شده‌اند. پس جای تعجب ندارد که شما می‌توانید با استفاده از چند ابزار ساده و کمی تمرین مانند چاقو‌های آشپزخانه آن‌ها را تیز کنید.

وسایل مورد نیاز

  • قیچی
  • پیچ گوشتی
  • سنگ چاقو تیز کن
  • روغن‌های تیز کننده
  • حوله

مرحله اول

برای بهتر تیز کردن چاقو اول باید به سراغ سنگ برویم و آن را خوب تیز کنیم. این سنگ‌ها را می‌توانید از تمام مغازه‌های ابزار فروشی با قیمتی مناسب تهیه کنید و اکثراً قابلیت تیز کردن همه نوع تیغه‌ای از چاقوی آشپزخانه گرفته تا قیچی باغبانی را دارند.

زمانی که قیچی شما خیلی کند است کار را از سمت اصلی و بزرگ‌تر شروع کنید و بعد به سمت دسته‌ی کوچک‌تر بروید اما اگر قیچی شما فقط به مقداری تیز کردن احتیاج داشت فقط به سراغ دسته کوچک‌تر بروید.

سنگ را روی یک حوله بگذارید. با روغن یا آب کاملاً سنگ را روغن کاری کنید. اغلب مغازه‌ها روغن مخصوص این کار را کنار سنگ می‌فروشند اما شما می‌توانید هر نوع روغن یا حتی آب را برای این کار استفاده کنید.

مرحله دوم

قیچی

پیچ محور اصلی را باز کنید تا بتوانیم هر دو سمت را به صورت جداگانه تیز کنیم زیرا عمل تیز کردن در صورت جدا شدن دو قطعه بسیار آسان‌تر انجام خواهد شد.

مرحله سوم

همان‌طور که قبلاً گفته شد در صورتی که قیچی شما بسیار کند است باید با قسمت بزرگ‌تر شروع کنیم در غیر این صورت با قسمت کوچک‌تر. تیغه را جوری که رو به شما باشد روی سنگ بگذارید. دسته‌ی قیچی را در دست بگیرید و تیغی که به سمت شماست را کمی متمایل کنید تا روی سنگ قرار گیرد حالا خیلی آرام آن را بر سنگ بکشید و مطمئن شوید گوشه‌ی اریب آن تکان نخورد. این کار را چند بار تا تیز شدن کامل تیغه با دقت انجام دهید. اگر کار را با قسمت کوچک‌تر شروع کردید چند بار کشیدن آن بر سطح سنگ کفایت می‌کند.

تا زمانی که تجربه پیدا نکرده‌اید پیدا کردن دقیق زمان تیز شدن کار بسیار سختی است. نکته اینجاست: شما می‌توانید علامتی بر لبه‌ی تیغه بگذارید و به محض ناپدید شدن آن حین کشیدن آن بر سنگ متوجه تیز شدن آن شوید.

قیچی

مرحله چهارم

مرحله‌ی ۳ را برای قسمت کوچک‌تر انجام دهید.

مرحله پنجم

مقدار قابل توجهی از براده بر اثر ساییدگی تیغه روی سطح ایجاد شده که وقتی کارتان با سنگ تمام شد آن را تمیز کنید. بعد دو قسمت قیچی را با پیچ گوشتی بهم متصل کنید و چند بار باز و بسته کنید. خرده‌های باقی مانده را با چند بار قیچی کردن وسایلی که قیچی مخصوص آن است بگیرید، چه پارچه‌ای چه کاغذی. اگر از میزان تیز شدن آن راضی نیستید می‌توانید چند بار این عمل را انجام دهید.

با انجام مراحل بالا به راحتی می‌توانید هر نوع قیچی یا چاقو را تیز کنید فقط کافی است در انجام آن مهارت کافی به دست بیاورید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا