خودت بساز

راهنمای ساخت میز کار چوبی یا خرپا در 7 مرحله ی ساده و کاربردی

گرچه به نظر می‌رسد خرپا چوبی وسیله‌ای ضروری و کاربردی برای کارگاه‌های صنعتی و نجاری است اما این وسیله برای کارگاه‌های خانگی هم کاربرد دارد. از این وسیله می‌توان به عنوان میز کار قابل حمل یا حتی برای نگهداری اقلام مختلف مانند الوار و مواد دیگر هم استفاده کرد.

خبر خوب این است که برای داشتن چنین وسیله‌ای حتما نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنید و تنها کافی است راهنمای زیر را بخوانید و مواد لازم را تهیه کنید و به راحتی میز مورد نیازتان را بسازید.

اره

وسایل مورد نیاز

  • متر
  • مداد
  • اره گردبر یا فارسی بر
  • دریل برقی یا شارژی
  • نقاله
  • گونیا
  • چوب 2 × 4 به طول 3 متر
  • 100 عدد پیچ چوب 3 اینچی (7.5 سانتی‌متر)
خرپا

ساخت تیرک چوب

از چوب 2 × 4 سه قطعه چوب با ابعاد 47 اینچ (120 سانتی‌متر) و سه قطعه چوب دیگر با ابعاد 49 اینچ (125 سانتی‌متر) ببرید. سپس با توجه به شکل زیر 3 قطعه چوب‌ 49 اینچی را در کنار هم قرار داده تا به شکل حرف I دربیاید. بعد از سر هم کردن سه قطعه چوب مانند شکل زیر قسمت وسط چوب را پیدا کنید و خط مرکزی را ترسیم کنید.

تمام مراحل گفته شده را با سه قطعه چوب 47 سانتی‌متری هم تکرار کنید تا دو خرپا با دو سایز متفاوت داشته باشید.

خرپا

ساخت پایه‌های چوبی

در این مرحله باید پایه‌های میز را ببرید. برای این کار به 8 قطعه چوب 80 سانتی‌متری نیاز دارید. پس باید از چوب 2 × 4 هشت قطعه چوب ببرید.

در مرحله بعدی باید تیرک 49 اینچی را از کنار روی زمین قرار دهید و یک پایه بریده شده را درست در انتها و زیر لبه بالای تیرک قرار دهید و با استفاده از پیچ آن را در جای خود محکم کنید. این کار را با پایه دیگر در سمت مخالف تکرار کنید تنها نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که پایه‌ها به درستی و با زاویه یکسان نصب شود تا میز لق نزند.

پس از اتمام کار باید پایه‌های سمت دیگر را به همین روش وصل کنید.

بعد از وصل کردن هر چهار پایه میز را روی زمین یا سطحی صاف قرار دهید تا از نحوه قرارگیری صحیح آن روی زمین مطمئن شوید.

بعد از اتمام نصب پایه‌های تیرک 49 اینچی نوبت تکرار این مراحل و نصب چهار پایه تیرک 47 اینچی است.

خرپا

نصب چوب کناری

در مرحله بعد باید دو قطعه چوب 49 اینچی (125 سانتی‌متری) از چوب 2 × 4 ببرید.

با استفاده از متر فاصله 10 سانتی‌متری پایه‌ها از زمین را مشخص کنید سپس با استفاده از نقاله زاویه 90 درجه را روی پایه‌ها مشخص کنید. پس از مشخص کردن قسمتی که قرار است تیرهای کناری قرار بگیرد با استفاده از پیچ آن را در جای خود محکم کنید. همین کار را با سمت مخالف هم تکرار کنید.

همین کار را برای تیرک دیگر هم تکرار کنید. از آنجا که تیرک 47 اینچی زیر 49 اینچی باید قرار بگیرد نحوه نصب چوب کناری برای تیرک 47 اینچی کمی تفاوت دارد. در این مرحله به جای نصب چوب روی پایه باید آن‌ها را از داخل به پایه‌ها وصل کنید.

خرپا

نصب دو تکه اصلی میز

در این مرحله باید خرپای 47 اینچی و 49 اینچی را به هم وصل کنید. برای این کار باید ابتدا اندازه چوبی که نیاز دارید را تخمین بزنید. بهتر است چوب را روی دو لبه انتهایی چوب که قبلا با مداد علامت گذاری کردید قرار دهید و ببینید برای متصل کردن دو خرپا به چه چوبی با چه اندازه‌ای نیاز دارد و آن را روی چوب علامت بزنید. پس از علامت گذاری با استفاده از اره آن را ببرید و با پیچ آن را در جای خود محکم کنید.

خرپا یا میز کار شما آماده است. اگر دوست دارید می‌توانید آن را رنگ آمیزی کنید یا با استفاده از مواد مخصوص جلا دهید.

همچنین بخوانید: ساخت تیر کمان چوبی
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا