آموزش

راهنمای جامع آموزش نصب شیر ظرفشویی

شیرهای ظرفشویی روی سینک نصب می‌شوند و آب سرد و گرم را برای شستشو یا آبکشی تامین می‌کنند. شیرهای آشپزخانه در مدل‌های مختلفی تولید شده و با قطعات جانبی مانند اتصالات فشارشکن و اسپری آب نصب می‌شوند.

مراحل نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر ظرفشویی

تعویض شیر ظرفشویی و جایگزینی شیر جدید باید با برنامه‌ ریزی قبلی و آموزش باشد. ابتدا باید شیر مناسب سینک را انتخاب کنید البته قبل از نصب شیر جدید باید شیر قدیمی را جدا کنید.

در قدم اول منبع آب را ببندید. لوله‌ها یا شلنگ‌های انعطاف‌پذیری که آب شیر را تامین می‌کنند باید در قسمت خروجی‌ خود دریچه‌هایی برای قطع و وصل منبع داشته باشند که با اهرم شستی یا سر پیچ شکافدار و پیچ گوشتی باز و بسته می‌شوند. کافی است آنها را یک ربع دور بپیچانید تا آب قطع شود.

وقتی اهرم یا سرپیچ با لوله زاویه قائم داشته باشد یعنی آب قطع شده است.

زیر سینک را خالی و تمیز کنید تا فضای کافی داشته باشید. حوله‌ای روی زمین پهن کرده و موقع بازکردن اتصالات لوله، آب باقی‌مانده را با کاسه جمع کنید. بهتر است ابتدا دستورالعمل‌های نصب شیر جایگزین را بخوانید و تمام ابزارهای لازم را تهیه کنید.

ابزاردستی

شیر را از منبع آب اصلی جدا کنید. برای این کار باید مهره محل اتصال شیر آب به لوله را با آچار تخت استاندارد باز کنید. شیر را محکم بگیرید تا همزمان نچرخد؛ برای این کار از یک نفر کمک بگیرید. در این مرحله احتمال دارد مقداری آب خارج شود اما مشکلی پیش نمی‌آید سپس مهره را کاملا باز کنید تا اتصال باز شود.

شیرهای قدیمی را جدا کنید. برای این کار باید مهره‌ای را باز کنید که شیر را به سطح وصل می‌کند سپس شیر را محکم نگه دارید تا نچرخد.

برای نصب شیر جدید طبق مراحل زیر عمل کنید:
محل نصب شیر جدید را تمیز کنید چون احتمال دارد اضافات درزگیر یا واشرها در محل باقی بمانند پس باید سطح را به آرامی تمیز کنید یا بسایید.

برای نصب شیر جدید ابتدا دستورالعمل‌های نصب آن را به دقت مطالعه کنید. در مورد سبک‌های ترکیبی ستون و پل، از چهار یا پنج دور نوار آب‌بندی (PTFE) روی رزوه‌های پایینی اتصال استفاده کنید. نوار را در جهت عقربه‌های ساعت بپیچید سپس آن را از قرقره جدا کنید و ببندید. حالا می‌توانید شیر جدید را تنظیم کنید! در مورد نصب شیر ظرفشویی شلنگدار، معمولا شلنگ‌ها از قبل روی شیرهای میکسر نصب می‌شوند در غیر این صورت آنها را با دقت به پایه شیر پرچ کرده و با دست محکم کنید. انتهای اتصال اصلی را از طریق سوراخی که محل نصب تعبیه شده تغذیه کنید. حواستان به لبه‌های تیز سینک‌های فولادی ضد زنگ باشد و دقت کنید تا درزگیر، آب بند، واشر و گل‌پیچ‌ها در جای مناسب نصب شوند.
با کمک شخص دیگری شیر آب را در موقعیت مناسب روی سینک نگه دارید و برای آخرین بار همه چیز را چک کنید تا تمام درزگیرها به‌خوبی نصب و تراز شوند. از درزگیرهای زیر سینک، واشرها یا صفحات نگهدارنده به ترتیب مناسب استفاده کنید و مطابق کتابچه راهنما پیش بروید. مهره نگهدارنده را با دست سفت و بررسی کنید شیر تراز شده یا نه و در آخر آن را با ابزار سفت کنید.

حالا باید اتصال اصلی را ببندید و سفت کنید. بر خلاف مرحله حذف منبع عمل کنید یعنی ابتدا اتصالات را با دست ببندید تا هرز نشوند.

منبع آب را ببندید. دقت کنید تا شیرهای جدید بسته باشند سپس شیر مخزن آب را به آرامی باز کنید. اتصالات زیر سینک را چک کنید تا نشتی نداشته باشند. چند دقیقه صبر کنید اگر همه چیز خوب بود به آرامی شیرها را باز کنید. در ابتدا احتمال دارد جریان آب منقطع باشد اما به مرور درست می‌شود. به این ترتیب مراحل نصب شیر جدید با موفقیت به پایان می‌رسد. طی چند روز آینده نشتی آب را بررسی کنید.

نصب شیر اهرمی

نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر میکسر تک‌ اهرمی یا دو اهرمی روی سینک آشپزخانه یا میز کار بسیار سریع و آسان است؛ کافی است منبع آب را قطع کرده و اتصالات را پیچ کنید. راهنمای زیر را بخوانید تا یاد بگیرید چطور شیر میکسر اهرمی آشپزخانه را عوض کنید.
اگر مشغول نصب سینک جدیدی هستید از دریل با مته یا اره نوکی برای سوراخ‌ کردن جای شیر استفاده کنید. اگر لوله‌ها جوش داده شده باشد شاید لازم است لوله‌های مسی سرد و گرم را کوتاه و چند اتصال فشرده را اضافه کنید تا لوله‌های فلکسی جدید را پرچ کنید. اگر شیر آب روی میز کار نصب می‌شود باید برش‌ها را با دقت بالایی انجام دهید. همچنین از ست سوکت یا آچار و نوار تفلون استفاده کنید.
منبع آب را قطع و شیر قدیمی را برای تخلیه سیستم باز کنید. دو لوله فلکسی را باز کرده و شلنگ آب گرم را علامت بزنید. درزگیر زیر شیر آب را باز کرده، شیر را جدا کنید و شیر جدید را با پیچاندن دو لوله فلکسی با دست به بدنه شیر نصب کنید. معمولا این لوله‌ها واشر لاستیکی دارند اما برای اینکه خیالتان از ایمن‌بودن لوله‌ها راحت شود آنها را با انبردست هم بپیچانید و میله رزوه را با یک پیچ‌گوشتی سرصاف داخل شیر آب درج کرده و سفت کنید. در آخر از درزگیر استفاده کرده و کار را تمام کنید.
برای نصب شیر اهرمی جدید ابتدا محل نصب آن را تمیز و چربی‌زدایی کنید سپس شیر را داخل شکاف بگذارید فقط حواستان باشد لوله فلکسی پیچ نخورد. واشرها و درزگیر را زیر سینک نصب کنید سپس آنها را محکم به هم پرچ کنید. قبل از سفت‌کردن تمام قطعات مطمئن شوید که شیر آب در جهت درست نصب شده است. برای اتصال شیر باید لوله‌های فلکسی را به منبع لوله‌های آب متصل کرده و خطوط آب سرد و گرم را به لوله‌های خودشان وصل کنید. پس از نصب کامل شیر منبع آب را دوباره وصل کرده و آب سرد و گرم را امتحان کنید. اگر شیر نشتی نداشته باشد و بتوانید با حرکت اهرم دمای آب را تغییر دهید، به این معنا است که شیر اهرمی را با موفقیت نصب کرده‌اید!
لازم به یادآوری است روش‌های نصب فوق کلی هستند و مثلا برای یادگیری طریقه نصب شیر ظرفشویی شودر یا نصب شیر ظرفشویی قهرمان باید کتابچه راهنما را با دقت مطالعه و طبق آن عمل کنید.

نصب فشارشکن شیر ظرفشویی

نصب شیر ظرفشویی

فشارشکن قطعه‌ی اضافی است که در کنار شیرهای آشپزخانه و حمام نصب می‌شود البته می‌توان از شیر بدون فشارشکن استفاده کرد ولی آب با شدت بیشتری روی سینک می‌پاشد و ممکن است خیس شوید. برای نصب فشارشکن طبق مراحل زیر عمل کنید:

فشارشکن قدیمی را جدا کنید. حلقه را طوری نگه دارید که رزوه‌های آن به سمت بالا باشد و فشارشکن جدید را با احتیاط وارد حلقه کنید. واشر فشارشکن را بالای آن و داخل حلقه شیر بگذارید. مونتاژ فشارشکن را کامل کنید و فشارشکن را در محل نصب به حلقه سر شیر با دست بپیچانید.

نحوه بستن شیر پیسوار

نصب شیر ظرفشویی

منبع آب را ببنید و شیر قدیمی را جدا کنید. شیر را تمیز کرده و رزوه‌های جدید را با نوار تفلون به آن ببندید سپس آن را نصب و با آچار سفت کنید.

نصب شیر توکار

نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر توکار یکی از مشکل‌ترین کارهاست. اگر مهارت لازم را ندارید بهتر است با نصاب تماس بگیرید ولی اگر تجربه کافی در این زمینه دارید و می‌توانید این کار را انجام دهید طبق مراحل زیر عمل کنید:

نمی‌توان شیر توکار را هر جایی نصب کرد. باید موقعیت مکانی دقیق آن را روی دیوار مشخص کنید. پس از پیداکردن محل دقیق نصب، لوله‌ها را در ابعاد مناسب ببرید، آنها را در محل مشخص نصب کنید و از قطعات اتصال و درزگیر مناسب بین لوله‌ها استفاده کنید.

پس از نصب لوله‌ها محل شیر آب را مشخص کنید. با اندازه‌گیری دقیق بین شیر آب و بالای سینک فاصله 2.5 سانتی‌متری را مشخص کنید. سطح را در محل مناسب علامت بزنید و سپس در آن نقطه، دیوار را سوراخ کنید.

اگر باید شیر آشپزخانه به صفحه دیواری مجزایی وصل شود، آن صفحه را در محل سوراخ‌هایی که قبلا دریل شده پیچ کرده و با پیچ و مهره ببندید سپس دستگیره‌ها و شیرها را نصب کنید.

لوله‌ها را به شیر وصل کرده و دور آنها و صفحه دیواری را آب‌بندی کنید و سوراخ‌های دیوار را کاشی کنید. در آخر نشتی لوله‌ها را چک کنید حالا می‌توانید از شیر آب آشپزخانه استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان شیر ظرفشویی را خودمان نصب کنیم؟

تعویض شیر ظرفشویی و جایگزینی شیر جدید باید با برنامه‌ ریزی قبلی و آموزش باشد. ابتدا باید شیر مناسب سینک را انتخاب کنید. البته قبل از نصب شیر جدید ابتدا باید شیر قدیمی را جدا کنید.

آیا استفاده از فشار شکن ضروری است؟

فشارشکن قطعه‌ی اضافی است که در کنار شیرهای آشپزخانه و حمام نصب می‌شود البته می‌توان از شیر بدون فشارشکن استفاده کرد ولی آب با شدت بیشتری روی سینک می‌پاشد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا