خودت بساز

راهنمای گام به گام ساخت ابزارآلات

آموزش تصویری ساخت ابزارآلات

زندگی بدون ابزارآلات تقریبا غیرممکن است و از طرفی امروزه قیمت ابزار هم مانند بسیاری از نیازمندی‌های روزمره بشر رو به افزایش است.

خرید دریل

برای این که بتوانیم با کمترین هزینه ابزارآلات موردنیاز خود را داشته باشیم می‌توانیم آن‌ها را بسازیم. در ادامه راهنمای گام به گام ساخت برخی از ابزارآلات دستی را آورده‌ایم.

  • اره
  • انبر
  • مته
  • مغار

روش ساخت اره دستی

مرحله اول: خم کردن میلگرد

اولین مرحله برای ساخت اره خم کردن میلگرد است. به همین منظور یک طرف میلگرد را داخل یک لوله و طرف دیگر آن را داخل لوله T قرار دهید. با این روش آسان‌تر می‌توانید لوله را خم کنید.

ابزارآلات

میلگرد (دسته اره) را همانطور که در مرحله اول توضیح دادیم مشابه تصویر خم کنید.

انتهای دوطرف میلگرد به منظور جای‌گذاری تیغه اره شیار ایجاد کنید. پیچ‌های روی تیغه آن را محکم‌تر در جای خود ثابت نگه می‌دارد.

ابزارآلات

نکته 1: طول تیغه به اندازه 2 سانتیمتر بیشتر از فاصله بین چنگک‌ها باشد. طول اضافی باعث می‌شود تیغه هنگام کار بهتر در جای خود ثابت بماند.

ساخت ابزارآلات

نکته 2: اگر برای برش شیارهای روی میلگرد اره آهن‌بری ندارید، می‌توانید از تیغه اره آهن‌بری استفاده کنید. یک طرف آن را دستمال بپیچید و آن را به طوری که تیغه‌ها به سمت خودتان باشد دست گرفته و شیار ایجاد کنید. سپس تیغه را داخل شیارها قرار دهید. دندانه‌های تیغه باید به جهتی باشد که وقتی تیغه را هل می‌دهید برش ایجاد کند نه زمانی که آن را به سمت خودتان می‌کشید.

آهنگری

برای آهنگری ساده تنها به یک عدد چکش و یک سطح صاف و محکم نیاز داریم. با این روش به سادگی می‌توان اسکنه آهن‌تراش و چوب‌تراش، تیغه دچلچله و فرم دادن به پیچ‌گوشتی و انبر ساخت.

میلگرد متریالی برای ساخت ابزار است که حاوی کربن بوده و می‌توان آن را به شکل اسکنه، مته و سایر ابزارهای تیز درآورد.

آهنگری ساده به این شکل است که ابتدا آهن را در آتش داغ می‌کنید تا کاملا سرخ شود. هنگامی که آهن هنوز داغ است با چکش کاری به آن فرم دهید. هنگامی که فلز سرد می‌شود برای ادامه کار آن را دوباره داغ کنید.

فلز را به اندازه‌ای که رنگ آن به زردی یا سفیدی بزند داغ نکنید؛ زیرا به فلز آسیب وارد می‌کند. اگر می‌خواهید تا جای ممکن نرم شود آن را به اندازه‌ای گرم کنید که سرخ شود؛ سپس اجازه دهید در خاکستر کوره به آرامی سرد شود.

فولادی که به درستی سخت شده باشد به سختی برش خورده یا خراشیده می‌شود. اما مشکل اینجاست که فولاد سخت شده بسیار شکننده است و ممکن است با ضربه بشکند. به منظور ساخت یک ابزار سخت و کاربردی باید فولاد سخت شده دوباره گرم شود. در مرحله دوم گرم کردن ابزارهای مخصوص برش چوب باید به رنگ زرد و ابزارهای مخصوص فلزات به رنگ آبی تیره متمایل شود که به این کار اصطلاحا تمپرینگ می‌گویند.

میزان دما و رنگ در آهنگری به نوع فلز بستگی داشته و با تمرین به دست می‌آید. اگر فلز بیش از حد سخت شده است آن را دوباره گرم کرده و بررسی کنید. اگر فلز بیش از حد نرم شده است آن را دوباره گرم کنید تا رنگ آن متمایل به قرمز شده و دوباره سخت شود.

خرید دریل

روش ساخت دریل

ابزارآلات

اولین مرحله در ساخت دریل مانند روش ساخت اره دستی خم کردن میلگرد است. میگرد را به همان شکل که در تصویر نشان داده شده خم کرده و فرم دهید.

یک قطعه چوب یا پلاستیک را به شکل کلاهک روی سر دریل قرار دهید. برای ساخت کلاهک چوبی روی یک قطعه چوب مانند تصویر بالا با دریل حفره‌ای ایجاد کنید.

ابزارآلات

برای ساخت دسته دریل یک قطعه لوله PVC را برش داده و دسته میلگرد را با آن بپوشانید.

پس از ساخت دریل نوبت به ساخت مته می‌رسد.

روش ساخت مته دریل

ابزارآلات

برای ساخت مته از نکته‌هایی که در قسمت آهنگری به آن‌ها اشاره شد استفاده کنید.

نکات آهنگری مته:

مته‌های چوب‌بری را می‌توان با درجه سختی بیشتری ساخت. اما ابزارآلات برش فلزات باید میزان شکنندگی کمتری داشته باشد تا لبه‌های تیز برنده آن هنگام کار نشکند.

مته‌های چوب‌بری مسطح باید به روش فورج ساخته شود و قبل از سخت شدن سوهان خورده و زبر شود. پس از مرحله حرارت و سخت شدن باید با سنگ سنباده صاف شود.

ابزارآلات

مرحله نصب مته به دریل

مته ثابت

ساده‌ترین روش برای ساخت مته دریل این است که یک سر میلگرد را به روش فورج به شکل مته درآوریم. این کار را قبل از خم کردن میلگرد و شکل دادن به آن باید انجام داد.

نکته: اگر می‌خواهید از مته تنها برای ایجاد چند حفره در سایزهای مختلف ایجاد کنید، چند دریل مته ثابت بسازید که آسان‌تر و ارزان‌تر است.

همچنین بخوانید: انواع اچار

مته قابل تعویض

برای ساخت مته قابل تعویض یک عدد کوپلینگ لوله در انتهای میلگرد قرار دهید.

اگر کوپلینگ رزوه دارد می‌توانید سر میلگرد را نیز بعد از سوهان کاری رزوه دار کنید. سر میلگرد صاف شده را روی سطح ثابتی قرار دهید و آن را بچرخانید در حالی که فرد دیگری با سوهان سر میلگرد را تراشیده و روی آن رزوه ایجاد می‌کند.

سپس برای ساخت مته‌های قابل تعویض نیز به همان اندازه روی مته‌ها رزوه ایجاد کنید.

روش ساخت انبر

ابزارآلات

برای ساخت انبر از میله‌های فلزی استفاده کنید. میله را به دو قطعه مساوی برش دهید. برای ایجاد نقطه چرخشی روی هر دو میله سوراخی ایجاد کرده و با پیچ و مهره به هم وصل کنید. قطعه کوتاه بالای نقطه چرخشی را داغ کنید تا قرمز شود. سپس آن را با آچار بچرخانید و پس از رسیدن به فرم دلخواه آن را به روش کوئنچ سرد کنید.

ابزارآلات

قسمت کوتاه فرم گرفته انبر را به شکل نوک تیز برش دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا