ابزار و یراق

اتو لوله چیست و چه کاربردی دارد؟

جوشکاری و لوله‌ کشی

جوشکاری شغلی جذاب و تخصصی بوده که در آن باید از فرآیندها، مهارت‌‌های فنی و ابزار خاصی برای انواع لوله‌کشی استفاده شود. خطوط لوله، پایه و اساس تشکیل شهرها و شهرک‌های جدید هستند. لوله‌ها موادی مانند نفت، زغال سنگ و آب آشامیدنی را جابه‌جا می‌کنند. اگر خط لوله وجود نداشت، نمی‌توانستیم با ماشین به محل کارمان برویم، غذا بپزیم یا حتی خانه‌مان را در زمستان گرم نگه داریم.

خرید چسب

جوشکار لوله مسئول ساخت، نگهداری، تعمیر و حذف لوله‌ها و خطوط لوله‌ کشی است و باید بر تکنیک‌های اتصال لوله‌ها مسلط باشد و به عواملی توجه کند که بر کیفیت اتصال لوله‌ها تاثیر دارد. همچنین باید از ابزار مناسب این کار استفاده کنند.

اتو لوله

اتو لوله چیست؟

اتو لوله

قبل از اینکه در مورد اتو لوله صحبت کنیم، باید بدانید همجوشی گرمایشی چیست. همجوشی گرمایشی فرآیندی است که برای اتصال مواد ترموپلاستیک به یکدیگر استفاده می‌شود. در این فرآیند به جای استفاده از چسب، لحیم‌کاری یا اتصال مکانیکی و واشر، دو قطعه پلاستیک به‌ روشی فیزیکی به یک قطعه تبدیل می‌شود. این فرآیند شبیه جوشکاری است اما به مواد پرکننده نیاز ندارد و برای گداخت پلاستیک‌هایی مانند PP-R و PP-RCT ماده در نقطه اتصال ضعیف نمی‌شود. ناحیه اتصال بزرگ بوده که همین موضوع باعث افزایش استحکام اتصال می‌شود. از دستگاه اتوی لوله برای جوشکاری لوله‌های پلاستیکی و پلیمری استفاده می‌شود. لوله‌های سبز از جنس پلاستیک‌های مقاوم و انعطاف‌پذیر هستند و معمولا در سیستم‌های آب و فاضلاب کاربرد دارند. از دستگاه  اتوی لوله سبز برای جوشکاری این لوله‌ها استفاده می‌شود.

برای استفاده از اتو لوله ابتدا باید دستگاه گرم ‌شود سپس نقطه اتصال گرم می‌شود و به نقطه ذوب می‌رسد. زنجیره‌های پلی‌مری با سردشدن اتصال، پیوند دائمی برقرار می‌کنند و به صورت یک‌ قطعه‌ی سرهم به نظر می‌رسند. در محل اتصال پیوند ضعیف شیمیایی یا فیزیکی ایجاد نمی‌شود. لوله‌هایی که با اتوی لوله به هم جوش می‌خورند، کمتر دچار نشتی یا خرابی می‌شوند.

کاربرد اتو لوله

اتو لوله

از این روش برای جوشکاری لوله‌ها به همدیگر و لوله‌ها به اتصالات استفاده می‌شود. جنس لوله‌ها پلیمر ترموپلاستیک است و از مواد اضافی مانند چسب در این فرآیند استفاده نمی‌شود.

انواع فرآیند اتو لوله‌

اتو لوله

جنس لوله‌های ترموپلاستیک متفاوت است و ویژگی‌ها و کیفیت اتصال آنها هم متفاوت است بنابراین فرآیندها و دستگاه‌های اتو لوله هم با توجه به این شرایط بهینه شده‌اند.

سوکت فیوژن

روشی سریع و آسان برای مونتاژ سیستم‌های لوله‌کشی است. مراحل این روش عبارتند از: برش لوله، علامت‌گذاری آن برای مشخص‌کردن عمق درج، گرم‌کردن لوله و اتصال برای مدت زمان مشخص، فشاردادن قطعات به همدیگر تا زمان سرد‌شدن. اتصالات اندازه مشخصی دارند تا برای همجوشی مناسب، فشار کافی را با لوله ایجاد کنند. اتصالات لوله و سوکت پس از سردشدن به یک قطعه یکسره تبدیل می‌شوند و احتمال نشتی بسیار کمی دارند.

فیوز فیوژن

در این روش اتو لوله‌کشی به جای برش بخشی از لوله برای اتصالات جدید، می‌توان فیوزهای فیوژن را در بخش بیرونی لوله نصب کرد. اتصالات فیوز مطابق با انحنای دیواره لوله بیرونی طراحی شده‌اند تا اتصال قدرتمندی ایجاد شود.

اتو لوله

دیواره لوله را برای نصب فیوز انشعاب‌دار سوراخ کنید؛ لوله و اتصالات را گرم کنید و فیوز را در دیواره لوله نصب کنید. فیوزهای فیوژن بدنه لوله را ضعیف نمی‌کنند و نسبت به سایر اتصالات انشعابی فاصله کمتری از هم دارند.

بات فیوژن

از روش اتو لوله‌کشی بات فیوژن یا همجوشی لب به لب برای جوشکاری لوله‌هایی با قطر 15 تا 61 سانتی‌متر استفاده می‌شود. برای انجام این کار، انتهای لوله صاف می‌شود؛ روی صفحه گرمایش دستگاه به آنها نیرو وارد می‌شود سپس قطعات موقع سردشدن به هم می‌چسبند.

در این فرآیند جنس اتصالات مورد استفاده از خود لوله و با همان قطر است؛ بنابراین لازم نیست از اتصال‌دهنده‌های اضافی استفاده کنید.

اتو لوله سبز چیست؟

اتو لوله

برای خرید دستگاه اتو لوله باید ابتدا در مورد جزئیاتی مانند نام تجاری، اندازه، عملکرد و سایر ویژگی‌های دستگاه‌های اتوی لوله مورد علاقه خود اطلاعات لازم را به دست آورید. می‌توانید از انواع اتوی لوله سبز ایرانی هم برای کاربردهای آب و فاضلاب و متناسب با نیازهایتان استفاده کنید.

راهنمای خرید اتو لوله

اتو لوله

برای خرید اتو لوله باید به چند عامل توجه کنید که عبارتند از:

قیمت

با توجه به کیفیت مورد نظر و هزینه‌ای که می‌خواهید بپردازید، با مقایسه قیمت‌ها می‌توانید بهترین دستگاه اتوی لوله را انتخاب کنید.

عملکرد

قبل از خرید حتما به عملکرد دستگاه اتو لوله هم توجه داشته باشید. ویژگی‌ها و کاتالوگ هر دستگاه عملکرد آن را نشان می‌دهد. هر چه مشخصات پیچیده‌تر شوند، عملکرد و کاربرد آنها هم افزایش پیدا می‌کند.

اتو لوله

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کلی و مفیدی درباره اتو لوله به دست آورده باشید. اگر برای خرید اتوی لوله نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید یا از طریق تماس تلفنی با کارشناسان خبره مشاوره کنید. هم چنین می‌توانید تجربیات و نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

اتو لوله بوش بهتر است یا اتو لوله دیوالت؟

بوش و دیوالت اتو لوله تولید نمی‌کنند.

کاربردهای اتو لوله چیست؟

از اتو لوله برای اتصال لوله‌ها به همدیگر و لوله‌ها به اتصالات استفاده می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا