آموزش

آموزش پرداخت چوب گردو با استفاده از رنگ های آماده

اگر به مبلمان قدیمی که از چوب گردو تهیه شده دقت کرده باشید، رنگ آن قهوه‌ای بوده و به فضا گرما می‌بخشد اما طی فرآیند بخار دادن چوب گردو، رنگ آن طوسی می‌شود؛ اما نیازی به نگرانی نیست با پرداخت صحیح قادرید رنگ آن را دوباره به قهوه‌ای تغییر دهید.

پرداخت چوب با استفاده از رنگ های آماده

برای پرداخت چوب از رنگ‌های آماده استفاده می‌کنند. برای ایجاد رنگ مورد نظر به سه رنگ متفاوت برای پرداخت احتیاج دارید. در ابتدا با استفاده از شلاک نارنجی به چوب جلوه‌ای گرم بخشیده سپس با استفاده از پوشش محافظ به آن رنگی عمیق ببخشید. درنهایت، با رنگ سدری روی کار را لعاب‌کاری کرده تا جلوه‌ای آنتیک پیدا کند.

خرید سنباده گرد لرزان

مبلمان چوب گردو قدیمی، رنگ پرداخت اصلی خود که قرمز قهوه‌ای با رگه‌های نارنجی است را به خوبی حفظ می کنند. با بخار دادن چوب گردو می‌توان آن را خم و در کارهای نجاری بسیاری استفاده کرد اما بخار دادن چوب باعث تیرگی قسمت بیرونی شده و قسمت قهوه‌ای درون چوب به رنگ طوسی نقره‌ای درمی‌آید. اگر می‌خواهید رنگ گرم چوب گردو قدیمی را ایجاد کنید، طبق دستورالعمل زیر عمل کنید. این دستورالعمل هیچ رنگی در چوب ایجاد نمی‌کند و فقط پرداخت آن تغییر می‌دهد.

در ادامه ویدئویی قرار دادیم تا به‌صورت عملی با نحوه پرداخت چوب آشنا شوید.

1. رنگ کردن چوب با شلاک کهربایی

رقیق کردن رنگ

در ابتدا پیش از هر کاری باید شلاک را رقیق کنید تا بتوان آن را به‌راحتی با قلم‌مو روی چوب زد. با توجه به میزان غلظت شلاک، نسبت رقیق کردن آن با الکل تفاوت دارد. برای شروع، دو لایه شلاک روی چوب بزنید. همان طور که در عکس می‌بینید این شلاک با اتیل الکل تا 30% رقیق شده تا اعمال آن روی چوب با قلم‌مو آسان‌تر شود. پیش از ریختن شلاک درون ظرف و رقیق کردن آن، ظرف شلاک را به‌خوبی تکان دهید تا موم درون شلاک به‌خوبی مخلوط شود.

سطح چوب را با سنباده 180 سنباده زده و سپس شلاک را با قلم‌مو روی آن بزنید. فاصله زمانی بین زدن لایه اول و دوم باید 30 دقیقه باشد. پس از آن 3 تا 4 ساعت زمان دهید تا شلاک خشک شود. در آخر روی شلاک را با سنباده 320 یا 400 سنباده زده تا لایه‌ها صاف شود.

سنباده و پرداخت چوب

بهترین قلم‌ مو برای زدن شلاک،قلم‌ مو با الیاف تکلون است مانند نمونه‌ای که در عکس می‌بینید. با این قلم‌ مو قادر هستید لایه‌ای شلاک نازک روی کار بزنید که به‌سرعت خشک می‌شود و شما در عرض 30 دقیقه می‌توانید لایه دوم را بزنید. پس از 3 تا 4 ساعت، سطح کار را با سنباده 320 یا 400 سنباده زده تا جای قلم‌مو و زبری‌های چوب از بین برود و سطحی صاف داشته باشید.

رنگ کهربایی شلاک به چوب گردو رنگی گرم می‌بخشد. پس از آن 2 یا 3 لایه شلاک با قلم‌مو یا اسپری زده یا لاک الکل را روی چوب اسپری کنید تا سطحی سخت روی چوب ایجاد شود. اگر از رنگ و پرداخت ایجاد شده راضی هستید، کار را در همین مرحله متوقف کنید. لاک الکل و لایه‌های شلاک به موم شلاک می‌چسبد اما پلی اورتان و مواد پرداخت مبتنی بر پایه آب برای این کار اصلاً مناسب نیستند.

2. لعاب‌کاری با رنگ سدری

رنگ‌های روغنی قادرند برای کار شما جلوه‌ای براق در زمانی کوتاه ایجاد کنند.

لعاب کاری

برای لعاب‌کاری چوب می‌توانید از دستمال یا از قلم‌مو استفاده کنید. برای سهولت کار استفاده از دستمال پیشنهاد می‌شود. دقت کنید که باید رنگ را در جهت بافت چوب بزنید تا زمانی که رنگ دلخواه حاصل شود. اگر ظاهر چوب رنگ شده و مصنوعی به نظر رسید، مقدار زیادی جلا دهنده روی آن زده‌اید. اگر رنگ به‌خوبی روی سطح جابجا نمی‌شود به آن معناست که مقدار جلا دهنده روی آن کم است.

ابتدا عایق‌کاری کنید، سپس آن را لعاب‌کاری کنید. دولایه بیشتر شلاک روی چوب بزنید تا سطح آن کاملاً سخت و ضخیم شود. پس از آن به شلاک نیازی ندارید و تنها کافی است از جلا دهنده شلاک که رنگ بلوند داشته و آماده مصرف است استفاده کنید. با سنباده 320 یا 400 آن را سنباده زده و پارچه‌ای آغشته به رنگ سدری را روی آن بمالید. دقت کنید که باید این کار را در جهت بافت چوب انجام دهید و این کار را تا زمانی که رنگ دلخواهتان ایجاد شود، ادامه دهید.

برای ایجاد رنگ قرمز قهوه‌ای گرم، مانند رنگ چوب گردو که در معرض هوای آزاد خشک شده است، باید روی چوب را لعاب‌کاری کنید.

افراد حرفه‌ای در زمینه پرداخت چوب معتقدند این کار، یعنی رنگ بخشیدن به چوب با دانه‌های رنگ غنی و لعاب‌کاری چوب، ظاهر آن را از خام به پخته و ظریف تبدیل می‌کند. برای پرداخت چوب گردو در این مورد، رنگ سدری را انتخاب کردیم که رنگ آن قهوه‌ای تیره مایل به زرد است. به دلیل روغنی بودن این محصول، به‌آرامی خشک می‌شود.

3. پرداخت نهایی با سیم ظرف‌شویی و واکس

پرداخت با واکس

واکس کفش حاوی موم سخت بوده که به‌خوبی پاک می‌شود. واکس قهوه‌ای، به چوب رنگ زیادی اضافه نمی‌کند اما اگر به‌خوبی از روی سطح پاک نشود و خشک شود، آن را تیره می‌کند. موم را با سیم ظرف‌شویی روی کار زده و سطح چوب را صیقل دهید تا جلوه‌ای براق ایجاد شود. برای ایجاد زیبایی بیشتر و ظاهری آنتیک، کمی از موم را در گوشه‌ها و منفذها باقی بگذارید.

برای لعاب‌کاری، جلا دادن و عمق بخشیدن به چوب، 2 یا 3 لایه بیشتر پوشش محافظ زده و چند ساعت بین هر لایه صبر کنید و هر لایه را با سنباده 320 یا 400 سنباده بزنید. در پابان کار، آخرین لایه را با دستمال پاک کرده و واکس تیره بزنید.

اگر شما هم تجربه‌ای درباره پرداخت چوب دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا