ابزار و یراق

پیچ گوشتی شارژی و نحوه استفاده از آنها+ بهترین پیچ گوشتی های شارژی

مشخصات دریل پیچ‌ گوشتی شارژی خوب

دریل پیچ‌ گوشتی شارژی یکی از پرکاربردترین ابزارهایی است که غالبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود. این ابزار از تعمیر وسایل بزرگ گرفته تا پروژه‌های DIY همیشه و همه‌جا به خوبی کار می‌کند. این محصول علاوه بر آسان کردن کارها باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی هم می‌شود.

امروزه شرکت‌های مختلفی به تولید و عرضه انوع پیچ‌ گوشتی شارژی در قیمت‌های مختلف می‌پردازند. اما قبل از خرید باید با ویژگی‌هایی که یکدستگاه باکیفیت دارد آشنایی کامل داشته باشید.

خرید دریل

علت این که پیچ‌ گوشتی شارژی طرفدار بیشتری نسبت به نوع پیچ گوشتی برقی دارد این است که به آسانی قابل جابه‌جایی بوده و استفاده از آن خطرات کمتری به همراه دارد.

کاربرد پیچ گوشتی شارژی

کاربرد پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی های شارژی بسیار سبک بوده و کاربرد بسیار آسانی نیز دارد. بنابراین این ابزار برای کارهای کوچکی چون موارد زیر بسیار مناسب است:

 • باز کردن یا رگلاژ درب کابینت
 • تعویض کاور پریز برق
 • باز کردن کاور باتری
 • آویزان کردن قاب عکس
 • مبلمان سازی
 • تعمیرات جزئی

مزایا پیچ گوشتی شارژی

قابل حمل و نقل: پیچ گوشتی شارژی نیروی خود را از برق تامین کرده و بدون سیم است. این ابزار بسیار سبک بوده و به آسانی می‌توان آن را جابه‌جا کرد. پیچ گوشتی شارژی بهترین همراهی است که می‌تواند همه جا همراه شما باشد.

انعطاف‌پذیر: پیچ گوشتی شارژی برخلاف برقی کاربرد آسانی داشته و بدون محدودیت می‌توان آن را از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا کرد.

امنیت: یکی از مشکلات ابزار برقی خطر برق گرفتگی است؛ درحالی‌که در ابزار برقی جای نگرانی برای برق گرفتگی وجود ندارد. 

ولتاژ: ولتاژ پیچ گوشتی‌های شارژی متفاوت بوده و باید متناسب با نیاز شما باشد. علاوه بر توان باید گشتاور و سرعت چرخش دستگاه نیز بررسی شود.

سرعت: عامل مهم دیگری که باید قبل از خرید دستگاه در نظر گرفته شود، سرعت آن است. سرعت پیچ گوشتی شارژی می‌تواند از 300 تا 800 دوربردقیقه باشد. سرعت بالا برای ایجاد سوراخ و سرعت پایین برای باز و بستن پیچ روی دیواریا چوب مناسب است.

باتری: پیچ گوشتی شارژی نیروی خود را از باتری تامین می‌کند و هرچه عمر باتری بیشتر باشد ابزار عملکرد بهتری خواهد داشت. در رابطه با باتری مدت زمان شارژ آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که از 15 دقیقه تا 3 ساعت تخمین زده شده است.

نحوه کار پیچ گوشتی شارژی

نحوه کار با پیچ گوشتی شارژی

اکثر دریل پیچ گوشتی‌ها دکمه چپ گرد یا راست گرد داشته که برای تغییر جهت چرخش مته یا سری پیچ گوشتی به کار می‌رود. برای چرخش مته یا سری در جهت عقربه‌های ساعت باید دکمه را از طرف A فشرده، همچنین برای چرخش مته یا سری پیچ گوشتی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت دکمه را از طرف B فشار دهید. اگر دکمه چپگرد یا راستگرد در وسط قرار بگیرد، دستگاه قفل شده و از شروع به کار ناگهانی دستگاه جلوگیری می کند. همیشه قبل از شروع به کار با دستگاه، باید جهت چرخش مته یا سری پیچ گوشتی را بررسی کنید.


دقت داشته باشید که فقط پس از توقف کامل دستگاه اقدام به تغییر چرخش مته کنید؛ زیرا تعویض جهت چرخش دستگاه حین کار می تواند موجب خسارات جدی به دستگاه گردد.
هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنید، کلید چپ گرد یا راست گرد را در وضعیت قفل قرار دهید تا از شروع به کار ناگهانی و نا خواسته دستگاه جلوگیری کند.

برای تغییر دور دستگاه، ابتدا باید آن را خاموش کنید و دکمه تغییر دور را بر روی عدد 2 قرار دهید تا دستگاه در وضعیت سرعت بالا تنظیم شود. با قرار دادن دکمه تغییر دور روی 1 دستگاه در وضعیت سرعت پایین تنظیم می‌شود. قبل از شروع به کار با دستگاه از تنظیم دستگاه در محدوده سرعت متناسب با نوع کار اطمینان حاصل کنید.
همیشه کلید تغییر دور را روی یکی از وضعیت های 1 یا 2 قرار دهید. هیچ گاه کلید را بین این دو وضعیت قرار ندهید؛ زیرا به دستگاه آسیب وارد می‌شود.
همچنین هیچ گاه هنگام استفاده از دستگاه دور آن را تغییر ندهید چرا که منجر به آسیب جدی به دستگاه خواهد شد.

تعویض سری دریل پیچ گوشتی شارژی

برای باز کردن سه نظام دریل پیچ گوشتی کافی است قسمت پایین آن را نگه داشته سپس قسمت بالایی آن را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. در مرحله بعد مته یا سری پیچ گوشتی را درون سه نظام قرار داده و سپس قسمت پایین سه نظام را مجدد نگه داشته و قسمت بالای آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سه نظام محکم شود.

انواع پیچ گوشتی شارژی

مستقیم: پیچ گوشتی مستقیم دارای دسته مستقیم بوده که انتهای آن مته قرار دارد. این ابزار از نظر ظاهری شباهت زیادی به پیچ گوشتی‌های دستی دارد.

پیچ گوشتی شارژی مستقیم

تفنگی: پیچ گوشتی تفنگی شباهت زیادی به دریل شارژی دارد با این تفاوت که سبک‌تر و جمع و جورتر بوده و به اندازه دریل شارژی قدرت بالا ندارد.

پیچ گوشتی شارژی تفنگی

متغیر: پیچ گوشتی متغیر ترکیبی از نوع مستقیم و تفنگی است. دسته این ابزار قابلیت خمشی داشته و می‌توان آن را هم به صورت مسقیم و هم تفنگی استفاده کرد.

پیچ گوشتی شارژی متغیر

پیچ گوشتی برقی ساده: این نوع استاندارد پیچ گوشتی برقی شبیه نوع سنتی و قدیمی این ابزار بوده و برای کارهای سبک و فضاهای کوچک مناسب است. توان این ابزار غالبا بین 3.6 الی 7 ولت است. به همین دلیل نمی‌توان از آن در کارهای سنگین استفاده کرد.

پیچ گوشتی ضربه‌ای: پیچ گوشتی ضربه‌ای قوی‌ترین نوع این ابزار بوده که برای بستن پیچ‌های بزرگ و بازکردن پیچ‌های شکسته و آسیب دیده بسیار مناسب است.

دریل پیچ گوشتی: اگر می‌خواهید از ابزاری هم به عنوان دریل و هم به عنوان پیچ گوشتی استفاده کنید این ابزار انتخاب مناسبی است. در این دستگاه هم مته دریل و هم مته پیچ ‌گوشتی قابل استفاده بوده و هزینه‌ها را در طولانی مدت کاهش می‌دهد.

دریل پیچ گوشتی شارژی

اجزای پیچ گوشتی شارژی

 • منبع انرژی
  دریل پیچ گوشتی شارژی وسیله‌ای راحت و خوش دست است که به دلیل عدم نیاز به برق امکان حرکت و مانور را آسان‌تر می‌کند؛ به همین جهت در هر مکان و شرایطی قابل استفاده است. دریل پیچ گوشتی برقی برای کار به منبع برق نیاز داشته که همین ممکن است شما را کمی محدود کند اما در مقایسه با نوع شارژی آن از قدرت بیشتری برخوردار است که آن را برای کارهای سنگین صنعتی مناسب کرده است.
 • کنترل سرعت
  دریل پیچ گوشتی در دو نوع تک سرعته و چند سرعته در بازار موجود است. دریل تک سرعته با پشتاور بالا برای سفت کردن پیچ و حفر سوراخ‌های بزرگ مناسب است. اکثر دریل پیچ گوشتی‌ها کلیدی برای کنترل سرعت یا همان دیمر دارند. سرعت پایین دریل‌های چند سرعته با گشتاور بالا برای حفر سوراخ‌های بزرگ و سرعت بالا با گشتاور پایین برای سفت کردن انواع پیچ مناسب است.
 • سه نظام
  سه نظام یا مته نگهدار، گیره‌ای سه وجهی بوده که مته را در محل مورد نظر نگه می‌دارد. سه نظام دو نوع خودکار و آچارخور دارد که در نوع آچار خور، به همراه ابزار آچاری عرضه می‌شود که با استفاده از آن سری دریل پیچ گوشتی باز و بسته می‌شود اما در نوع اتومات نیازی به آچار نبوده و با دست باز و بسته می‌شود. سه نظام 10 یا 13 میلی‌متر رایج‌ترین سایز سه نظام بوده که انتخاب مته باید براساس آن باشد که میتوانید در مطلب نحوه تعویض مته دریل آموزش کامل آن را مشاهده کنید.
 • تنظیم کننده گشتاور (کلاچ)
  وظیفه کلاچ در دریل پیچ گوشتی تنظیم گشتاور یا نیروی چرخش دریل است. گشتاور پایین‌ برای مواد نرم‌ مانند دیوارهای گچی یا تنظیم میزان فرورفتگی پیچ در دیوار استفاده می‌شود. گشتاور بالا برای چوب‌های سخت یا بزرگ کردن دهانه یک حفره استفاده می‌شود.

بهترین پیچ گوشتی شارژی

دریل پیچ گوشتی شارژی رونیکس مدل 8812

این دریل پیچ گوشتی به موتوری پرقدرت با گیربکس دو سرعته‌ مجهز بوده و قابلیت تنظیم سرعت 0 تا 350 دور در دقیقه و در حالتی دیگر 0 تا 1350 دور در دقیقه را دارد که به کاربر می‌تواند سرعت مورد نیاز کار خود را به راحتی انتخاب کند. انرژی مورد نیاز این دریل از طریق باتری لیتیوم یونی با ظرفیت 1.5 آمپر ساعت با ورودی جریان 200-240 ولت و خروجی 12.6 ولت تهیه می‌شود. سه نظام این ابزار اتوماتیک با حداکثر ظرفیت 10میلی متر بوده و دارای قابلیت تنظیم گشتاور 1+18 حالته است. حداکثر ظرفیت گشتاور دریل پیچ گوشتی 8812 حداکثر 30 نیوتن متر است.

دریل پیچ گوشتی شارژی بوش مدل GSR 120 LI

این دریل پیچ گوشتی با موتور قوی برای باز کردن و بستن انواع پیچ و دریل کاری ایده‌آل است. گشتاور این دریل پیچ گوشتی 30 نیوتن‌متر بوده و قابلیت تنظیم گشتاو در 1+20 حالت مختلف را دارد. گشتاور این دریل با استفاده از یک کلید دیمردار روی دستگاه قابل تنظیم است که با کمک آن کاربر می‌تواند سرعت چرخش را با تغییر میزان فشار انگشت خود تغییر دهد. سرعت چرخش این دستگاه در دو بازه‌ی 0 تا 300  و 0 تا 1300 دور بر دقیقه قابل تنظیم است. دریل پیچ گوشتی بوش مدل GSR 120 LI انرژی مورد نیاز خود را از باتری لیتیوم یونی تامین می‌کند و برای این منظور به باتری 12 ولتی با ظرفیت 1.5 آمپرساعت مجهز شده است. در ساخت این محصول از سه‌ نظام خودکار 10 میلی‌متری استفاده شده است. برای نصب مته یا سری پیچ‌گوشتی روی این سه‌ نظام نیازی به آچار ندارید و این کار تنها با نیروی خود دستگاه و نگه داشتن سه‌ نظام با دست انجام می‌شود.

پیچ گوشتی شارژی بوش Go

پیچ‌گوشتی شارژی بوش Go یکی از برترین محصولات بوش» است که انرژی مورد نیاز خود را از طریق باتری شارژی لیتیوم‌ یونی تامین می‌کند و سرعت چرخش آن قابل‌ تنظیم است. حداکثر سرعت این دستگاه 360 دور بر دقیقه و قابلیت تغییر میزان گشتاور برابر 5 نیوتن‌متر را دارد. پیچ گوشتی شارژِی بوش Go با وارد کردن فشار، روشن می‌شود و نیازی به نگه‌ داشتن دکمه یا کلید ندارد. سری این پیچ‌گوشتی شارژی ¼ اینچی بوده و با قراردادن سری‌های مختلف پیچ‌گوشتی روی آن می‌توانید بسیاری از پیچ‌ها را باز و بسته کنید.

همچنین بخوانید: دیمر چیست؟

دیوالت DW920K-2 ولتاژ 7.2

دیوالت یکی از بهترین برندهای پیچ گوشتی شارژی بوده که سرعت چرخش آن برابر 500 دور بر دقیقه بوده و دارای وزنی سبک معادل 1.5 کیلوگرم است. این ابزار به راحتی قابل جابجایی بوده و به علت طراحی تفنگی استفاده از آن بسیار آسان است.

میلواکی 2402–22

این پیچ گوشتی با وزن 3 کیلوگرم در دسته ابزارآلات سنگین قرار دارد. طراحی جمع و جور و سرعت بالای این ابزار کار را سریع‌تر و آسان‌تر پیش خواهد برد. توان پیچ گوشتی شارژی میلواکی 12 ولت بوده و در کارهای طولانی قابل استفاده است

دیوالت 680

یکی دیگر از محبوب‌ترین و معروف‎‎‌ترین پیچ گوشتی‌های شارژی برند دیوالت مدل 680 بوده که سرعت چرخش آن 430 دوربردقیقه بوده و با وزنی معادل 0.45 کیلوگرم میتوان گفت بهترین دریل شارژی خانگی است. این پیچ گوشتی برای کسانی که به دنبال ابزاری سبک و قابل حمل هستند گزینه ایده‌آلی است. توان این ابزار 8 ولت بوده و با دو باتری راه اندازی می‌شود. پیچ گوشتی شارژی دیوالت 680 بسیار روان بوده و به آسانی قابل استفاده است.

کدام ولتاژ پیچ گوشتی بهتر است؟

کارهای سبک

فرو کردن پیچ‌های کوچک در مواد نرم مثل چوب نرم (کاج و سدار)، پلاستیک و تخته گچی جزو کارهای سبک به حساب می‌آید و نیازی به قدرت بالا ندارد. برای کارهای سبک پیچ گوشتی شارژی با ولتاژ پایین 4 ولت یا کمتر مناسب است.

کارهای سبک و سنگین

دریل سوراخ‌های کوچک و پیچ‌های کوچک در مواد سخت مثل بلوط، گردو یا سرامیک جزو کارهای سنگین به حساب آمده و به قدرت بیشتری نیاز دارد. برای این نوع کارهای سنگین از پیچ گوشتی شارژی با ولتاژ بالای 7 ولت یا بیشتر استفاده کنید.

نحوه کار با پیچ گوشتی برقی

آیا می‌توان از پیچ گوشتی شارژی به عنوان دریل استفاده کرد؟

پیچ گوشتی و دریل را می‌توان به جای هم استفاده کرد؛ اما هر کدام از این ابزارها مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید از یک پیچ گوشتی به جای دریل استفاده کنید، نکاتی وجود دارد که باید بدانید.

پیچ گوشتی شارژی

 • سبک و جمع و جور
 • دارای قدرت کمتر نسبت به دریل شارژی
 • ایده‌آل برای مونتاژ و پروژه‌های کوچک
 • ایده‌آل برای بستن و باز کردن پیچ های آسیب دیده
 • کنترل آسان
 • ارزان‌تر از دریل‌های شارژی

دریل شارژی

 • قدرت بالا دریل شارژی
 • طراحی شده برای دریل‌کاری روی انواع مواد
 • ایده‌آل برای پروژه‌هایی که نیاز به سرعت و گشتاور بالایی نیاز دارد
 • سنگین‌تر و بزرگ‌تر از پیچ گوشتی شارژی
 • نیاز به مهارت و تلاش زیاد برای کنترل ابزار
 • قیمت بالاتر از پیچ‌گوشتی شارژی

سوالات متداول

استفاده از دریل بجای پیچ گوشتی امکان پذیر است؟

پیچ گوشتی و دریل را می‌توان به جای هم استفاده کرد؛ اما هر کدام از این ابزارها مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید از یک پیچ گوشتی به جای دریل استفاده کنید، باید نکات موجود در مطلب را بخوانید.

مشخصات دریل شارژی خوب چیست؟

برای انتخاب پیچ گوشتی شارژی خوب باید به مشخصات منبع انرژی، کنترل سرعت، کلاچ و سه نظام آن دقت کنید که در این مطلب به آنها پرداخته‌ایم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا