آموزش

آموزش صفر تا صد کاشی کاری (نکات طلایی)

کاشی کاری از جمله کارهایی است که نیازمند رعایت ظرافت‌ها و نکات ریز بسیاری است. اندکی خطا می‌تواند تاثیری منفی روی کار شما گذاشته و سطحی ناهموار و نامتوازن را ایجاد کند.

با یادگیری فوت و فن‌ها و ریزه‌کاری‌های کاشیکاری می‌توانید سطوح کاشی کاری شده صاف و یکدستی را ایجاد کنید. ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که چگونه کاشی کاری کنیم و روش صحیح کاشیکاری چیست؟ در این مقاله نحوه کاشی کاری ساده و نکات کلیدی و مهم را به شما آموزش خواهیم داد.

خرید چسب

آموزش کاشی کاری

قبل از هر چیزی، سطحی که قرار است کاشیکاری شود را بررسی کنید. سطحی که کاشی کاری می‌شود به اندازه نوع کاشی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد.

آموزش کاشی کاری دوغابی

دیوار ناهموار یا زمین سست می‌تواند باعث شکستگی کاشی یا درآمدن ماده بندکشی شود. آماده سازی سطح، تاثیر زیادی روی نحوه کاشی کاری شما دارد.

همچنین بخوانید: روش کندن کاغذ دیواری

اگر سطحی را که کاشی کاری می‌کنید در مجاورت رطوبت قرار دارد، بهتر است ابتدا آن را با استفاده از تخته‌های مخصوص عایق‌کاری کنید.

از هر روشی که برای عایق‌کاری استفاده می‌کنید باید در نهایت سطحی صاف، محکم و تمیز ایجاد کند. سطح باید کاملاً تراز و شاقول باشد. قبل از کاشیکاری باید کاغذدیواری، گچ‌های شل، رنگ‌های پوسته پوسته شده و کاشی‌های برآمده کاملاً جدا شوند.

اندازه‌گیری

برای به دست آوردن تعداد کاشی‌های مورد نیاز خود و ابعاد و ترتیب قرار گرفتن آنها بر روی سطح مورد نظر باید اندازه‌گیری های لازم را به وسیله متر و تراز انجام دهید. اگرچه می‌توانید از ترازهای دستی رایج استفاده کنید، اما توصیه می‌شود برای افزایش دقت کارتان، ترازهای لیزری را انتخاب کنید. در ادامه مراحل اندازه‌گیری و تراز کردن سطوح مختلف را توضیح می‌دهیم.

کاشیکاری دیوار

تعداد دیوارهایی که کاملاً تراز باشند بسیار کم است. پس باید از خط راهنما برای تراز کردن دیوار استفاده کنیم. ابتدا چگونگی قرارگیری کاشی‌ها روی دیوار را بررسی کنید. بهتر است دو قطعه مساوی کاشی در کناره‌های دیوار قرار گیرد و از قرار گرفتن قطعات باریک در کنار دیوار اجتناب کنید؛ زیرا بریدن آن‌ها سخت است و نمای نهایی کار زیبا نخواهد بود.


آموزش کاشی کاری مدرن

هر چقدر ابعاد کاشی‌های کناری به ابعاد اصلی نزدیک‌تر باشد برش آن‌ها آسان‌تر و نمای نهایی آن‌ها زیباتر خواهد شد. با استفاده از خط راهنما ابتدا قسمت بالا و سپس مرکز دیوار را تراز کنید. پیش از شروع کار نقشه کاشی‌ها روی دیوار را تجسم کنید.

کاشی کاری زمین

برای این‌که سطح کاشیکاری شده متقارن به نظر برسد حتی اگر آن سطح متقارن نباشد، باید مرکز آن را پیدا کنید سپس فاصله را از هر طرف تا مرکز محاسبه کنید. این مرحله به‌دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا قرار گرفتن کاشی‌های بریده شده در یک سمت و کاشی‌های بزرگ در سمتی دیگر باعث می‌شود سطح نامتقارن به نظر برسد.

آموزش کاشی کاری دیوار راه پله

در بیشتر خانه‌ها شکل سطح زمین مربعی نیست و همین باعث می‌شود کار به‌مراتب سخت‌تر باشد. از خط دیوار به عنوان راهنما استفاده کنید. موازی بودن سرامیک‌ها با دیوار باعث زیبایی کار می‌شود.

پس از پیدا کردن مرکز و خط دیوار، با گچ خطی عمود بر آن ترسیم کنید تا سطح به چهار قسمت تقسیم شود. کاشیکاری را از مرکز به سمت دیوارها آغاز کنید و پس از پایان هر قسمت، سراغ قسمت بعدی بروید.

کاشی‌ها را روی سطح بچینید

قبل از چسباندن کاشی‌ها با چسب ، یک‌بار تمام کاشی‌ها را روی سطح بچینید تا اصلاحات لازم را انجام دهید و نمای نهایی را ببینید.


سریع ترین روش کاشی کاری

فضای بین کاشی‌ها باید یکسان باشد. اگر کاشی‌ها روی تور نچسبیده می‌توانید از صلیب های کاشی کاری برای منظم چیدن کاشی‌ها و یکسان بون فاصله آن‌ها استفاده کنید. هرچه کاشی‌ها بزرگ‌تر باشند فضای بین کاشی‌ها باید بیشتر باشد. برخی به اشتباه بر این باورند که فضای بین کاشی‌ها باید حداقل باشد اما اگر فضای بین کاشی‌ها کافی نباشد ماده بندکشی یا دوغاب بین آن نمی‌چسبد. نکته دیگر که اهمیت بالایی دارد پوشش کامل چسب است.

هنگام کاشی کاری زمین باید کاشی‌ها را از مرکز به سمت کناره‌ها  بچینید و پس از اتمام هر ربع سراغ ربع بعدی بروید. نکته حائز اهمیت ترتیب قرار دادن آن‌ها کنار هم است، باید کاشی‌ها را ردیف به ردیف بچینید. 

دو بار کاشی‌ها را اندازه‌گیری کنید یک‌بار حین چیدن آن‌ها و بار دیگر قبل از چسباندن آن‌ها.

برش کاشی ها

اولین قدم برای برش کاشی‌ها اندازه‌گیری دقیق سایزی که می‌خواهید و علامت‌گذاری آن است. کاشی را از قسمت روی آن در کاشی بر قرار دهید. کاشی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که خط مرکز کاشی بر درست با خطی که می‌خواهید برش بزنید، همسو باشد. برای حفظ فرم نهایی کاشی به شکل مربع می‌توانید از گونیا استفاده کنید. سپس با اعمال نیرویی سریع و محکم به اهرم کاشی بر، کاشی را ببرید. فقط یک‌بار این کار را انجام دهید و سپس با تلنگر کاشی را جدا کنید.


آموزش کاشی کاری صفر تا صد

کاشی برهای مختلف نحوه کار متفاوتی دارند. فرقی ندارد چه نوع کاشی بری استفاده می‌کنید، تنها چیزی که باید به آن توجه کنید اعمال فشار به خطی که می‌خواهید برش بزنید است. ممکن است در ابتدای کار، کاشی‌ها درست بریده نشوند یا بشکنند اما با کمی صبوری و تمرین نحوه کار را یاد خواهید گرفت.

 چسباندن کاشی ها

ممکن است محلی که کاشیکاری می‌کنید در مجاورت رطوبت و بخار باشد برای مثال مکان‌هایی مانند آشپزخانه، حمام و … . برای این مکان‌ها از چسب ضد آب استفاده کنید.

می‌توانید از چسب‌های آماده استفاده کنید یا خودتان آن را درست کنید. اگر از نوع دوم استفاده می‌کنید، دقت کنید که خیلی غلیظ نباشد. چسباندن کاشی با چسب غلیظ ممکن است موجب ناصافی کاشی‌ها شود و نیاز به مهارت بالایی دارد.


آموزش کاشی کاری کف
همچنین بخوانید: مدل کاشی آشپزخانه جدید

به مدت زمان خشک شدن چسب که روی آن نوشته شده است دقت کنید. با استفاده از ماله چسب را به‌صورت یکنواخت روی سطح بمالید سپس با استفاده از شانه روی چسب شیار ایجاد کنید و کاشی‌ها را به‌آرامی و با دقت بچسبانید. با توجه به راهنمای روی چسب مدت زمان لازم را در نظر بگیرید تا چسب‌ها خشک شود و کاشی‌ها محکم شوند.

بندکشی کاشی ها

بندکشی کاشی برای آب‌بندی و زیبایی ظاهری بسیار مهم است. ماده بندکشی در دو نوع خمیری آماده مصرف و پودری در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. اگر از ماده بندکشی پودری استفاده می‌کنید مقدار ترکیب آن با آب را از فروشنده بپرسید یا طبق راهنمای روی آن عمل کنید. دقت کنید که فقط به مقداری که ظرف نیم ساعت مصرف می‌کنید آن را درست کنید؛ چون در غیر این صورت ممکن است سفت شود.


اموزش خط تراز کاشی کاری

دستکشتان را دست کنید و ماده بندکشی را به‌صورت یکنواخت پخش کنید. با استفاده از تکه چوب کند ماده بندکشی را بین درزهای کاشی فشار دهید. اگر می‌خواهید ماده بندکشی با کاشی‌ها هم‌رنگ باشد می‌توانید قطره‌ای رنگ درون آن بریزید.

ماده بندکشی سفید پس از مدتی کثیف می‌شود و نگهداری از آن بسیار دشوار است.

تمیز کردن

کاشیکاری

بعد از پایان بندکشی و قبل از خشک شدن آن، سطح کاشی را با استفاده از اسفنج مرطوب تمیز کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا سطح کاشی کاملاً تمیز شود. تمیز کردن کاشی‌هایی که بافت برجسته دارند کمی مشکل‌تر است. اگر ماده بندکشی روی کاشی خشک شود پاک کردن آن تقریباً غیرممکن می‌شود.

برای بالا بردن دوام و جلوگیری از کثیف شدن سریع می‌توانید از سیلر مخصوص بندکشی استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۵ نظر ثبت شده

  1. مطلبای خوبی که تو سایتتون میذارین قابل تقدیره. خیلی ممنونم که دارین سعی میکنین کار مردم رو راه بندازین. اینقدر اینترنت تو زندگی مردم نقش پر رنگی پیدا کرده. خیلی از کتاب ها الان آنلاین پیدا میشن و واسه آموزش دیدن خیلی از کارها نیازی نیست بریم دنبال کلاسهای حضوری. واقعا ازتون ممنونم که کار رو برامون راحت تر کردین. من الان دیگه همه کارام از پیدا کردن آموزش های ساده تا چاه بازکنی خونم رو اینترنتی اوکی میکنم

  2. سلام
    معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا