آموزش

چگونه کاشی کاری کنیم؟ | راهنمای کامل کاشی کاری در 8 مرحله

اگر می‌خواهید نتیجه‌ای عالی بگیرید قبل از شروع کاشی کاری باید به‌خوبی فکر و برنامه‌ریزی کنید.ممکن است نصب کاشی تا حدی دشوار باشد. کاشی‌کاران موفق به‌خوبی برنامه‌ریزی می‌کنند و بسیار منظم عمل می‌کنند. پس قبل از شروع ابتدا زمانی را صرف بررسی شرایط کنید.

خرید چسب

ارزیابی سطح کاشی کاری

کاشی کاری

قبل از هر چیزی، سطحی که قرار است کاشی کاری شود بررسی کنید. سطحی که کاشی کاری می‌شود به اندازه نوع کاشی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد. دیوار ناهموار یا زمین سست می‌تواند باعث شکستگی کاشی یا درآمدن ماده بندکشی شود.

همچنین بخوانید: روش کندن کاغذ دیواری

اگر سطحی را که کاشی کاری می‌کنید در مجاورت رطوبت قرار دارد، بهتر است ابتدا آن را با استفاده از تخته‌های مخصوص عایق‌کاری کنید. از هر روشی که برای عایق‌کاری استفاده می‌کنید باید در نهایت سطحی صاف، محکم و تمیز ایجاد کند. سطح باید کاملاً تراز و شاقول باشد. قبل از کاشی کاری باید کاغذدیواری، گچ‌های شل، رنگ‌های پوسته پوسته شده و کاشی‌های برآمده کاملاً جدا شوند.

اندازه‌گیری

کاشی کاری

کاشی کاری دیوار: تعداد دیوارهایی که کاملاً تراز باشند بسیار کم است. پس باید از خط راهنما برای تراز کردن دیوار استفاده کنیم. ابتدا چگونگی قرارگیری کاشی‌ها روی دیوار را بررسی کنید. بهتر است دو قطعه مساوی کاشی در کناره‌های دیوار قرار گیرد و از قرار گرفتن قطعات باریک در کنار دیوار اجتناب کنید؛ زیرا بریدن آن‌ها سخت است و نمای نهایی کار زیبا نخواهد بود. هر چقدر ابعاد کاشی‌های کناری به ابعاد اصلی نزدیک‌تر باشد برش آن‌ها آسان‌تر و نمای نهایی آن‌ها زیباتر خواهد شد. با استفاده از خط راهنما ابتدا قسمت بالا و سپس مرکز دیوار را تراز کنید. پیش از شروع کار نقشه کاشی‌ها روی دیوار را تجسم کنید.

کاشی کاری زمین

کاشی کاری

برای این‌که سطح کاشی‌کاری شده متقارن به نظر برسد حتی اگر آن سطح متقارن نباشد، باید مرکز آن را پیدا کنید سپس فاصله را از هر طرف تا مرکز محاسبه کنید. این مرحله به‌دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا قرار گرفتن کاشی‌های بریده شده در یک سمت و کاشی‌های بزرگ در سمتی دیگر باعث می‌شود سطح نامتقارن به نظر برسد. در بیشتر خانه‌ها شکل سطح زمین مربعی نیست و همین باعث می‌شود کار به‌مراتب سخت‌تر باشد. از خط دیوار به عنوان راهنما استفاده کنید. موازی بودن سرامیک‌ها با دیوار باعث زیبایی کار می‌شود.

پس از پیدا کردن مرکز و خط دیوار، با گچ خطی عمود بر آن ترسیم کنید تا سطح به چهار قسمت تقسیم شود. کاشی کاری را از مرکز به سمت دیوارها آغاز کنید و پس از پایان هر قسمت، سراغ قسمت بعدی بروید.

کاشی‌ها را روی سطح بچینید

کاشی کاری

قبل از چسباندن کاشی‌ها با چسب ، یک‌بار تمام کاشی‌ها را روی سطح بچینید تا اصلاحات لازم را انجام دهید و نمای نهایی را ببینید.

فضای بین کاشی‌ها باید یکسان باشد. اگر کاشی‌ها روی تور نچسبیده می‌توانید از صلیب های کاشی کاری برای منظم چیدن کاشی‌ها و یکسان بون فاصله آن‌ها استفاده کنید. هرچه کاشی‌ها بزرگ‌تر باشند فضای بین کاشی‌ها باید بیشتر باشد. برخی به اشتباه بر این باورند که فضای بین کاشی‌ها باید حداقل باشد اما اگر فضای بین کاشی‌ها کافی نباشد ماده بندکشی یا دوغاب بین آن نمی‌چسبد. نکته دیگر که اهمیت بالایی دارد پوشش کامل چسب است.

هنگام کاشی‌کاری زمین باید کاشی‌ها را از مرکز به سمت کناره‌ها  بچینید و پس از اتمام هر ربع سراغ ربع بعدی بروید. نکته حائز اهمیت ترتیب قرار دادن آن‌ها کنار هم است، باید کاشی‌ها را ردیف به ردیف بچینید. 

دو بار کاشی‌ها را اندازه‌گیری کنید یک‌بار حین چیدن آن‌ها و بار دیگر قبل از چسباندن آن‌ها.

برش کاشی ها

کاشی کاری

اولین قدم برای برش کاشی‌ها اندازه‌گیری دقیق سایزی که می‌خواهید و علامت‌گذاری آن است. کاشی را از قسمت روی آن در کاشی بر قرار دهید. کاشی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که خط مرکز کاشی بر درست با خطی که می‌خواهید برش بزنید، همسو باشد. برای حفظ فرم نهایی کاشی به شکل مربع می‌توانید از گونیا استفاده کنید. سپس با اعمال نیرویی سریع و محکم به اهرم کاشی بر، کاشی را ببرید. فقط یک‌بار این کار را انجام دهید و سپس با تلنگر کاشی را جدا کنید.

کاشی برهای مختلف نحوه کار متفاوتی دارند. فرقی ندارد چه نوع کاشی بری استفاده می‌کنید، تنها چیزی که باید به آن توجه کنید اعمال فشار به خطی که می‌خواهید برش بزنید است. ممکن است در ابتدای کار، کاشی‌ها درست بریده نشوند یا بشکنند اما با کمی صبوری و تمرین نحوه کار را یاد خواهید گرفت.

 چسباندن کاشی ها

کاشی کاری

ممکن است محلی که کاشی‌کاری می‌کنید در مجاورت رطوبت و بخار باشد برای مثال مکان‌هایی مانند آشپزخانه، حمام و … . برای این مکان‌ها از چسب ضد آب استفاده کنید. می‌توانید از چسب‌های آماده استفاده کنید یا خودتان آن را درست کنید. اگر از نوع دوم استفاده می‌کنید، دقت کنید که خیلی غلیظ نباشد. چسباندن کاشی با چسب غلیظ ممکن است موجب ناصافی کاشی‌ها شود و نیاز به مهارت بالایی دارد.

همچنین بخوانید: مدل کاشی آشپزخانه جدید

به مدت زمان خشک شدن چسب که روی آن نوشته شده است دقت کنید. با استفاده از ماله چسب را به‌صورت یکنواخت روی سطح بمالید سپس با استفاده از شانه روی چسب شیار ایجاد کنید و کاشی‌ها را به‌آرامی و با دقت بچسبانید. با توجه به راهنمای روی چسب مدت زمان لازم را در نظر بگیرید تا چسب‌ها خشک شود و کاشی‌ها محکم شوند.

بندکشی کاشی ها

کاشی کاری

بندکشی کاشی برای آب‌بندی و زیبایی ظاهری بسیار مهم است. ماده بندکشی در دو نوع خمیری آماده مصرف و پودری در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. اگر از ماده بندکشی پودری استفاده می‌کنید مقدار ترکیب آن با آب را از فروشنده بپرسید یا طبق راهنمای روی آن عمل کنید. دقت کنید که فقط به مقداری که ظرف نیم ساعت مصرف می‌کنید آن را درست کنید؛ چون در غیر این صورت ممکن است سفت شود.

دستکشتان را دست کنید و ماده بندکشی را به‌صورت یکنواخت پخش کنید. با استفاده از تکه چوب کند ماده بندکشی را بین درزهای کاشی فشار دهید. اگر می‌خواهید ماده بندکشی با کاشی‌ها هم‌رنگ باشد می‌توانید قطره‌ای رنگ درون آن بریزید.

ماده بندکشی سفید پس از مدتی کثیف می‌شود و نگهداری از آن بسیار دشوار است.

تمیز کردن

کاشی کاری

بعد از پایان بندکشی و قبل از خشک شدن آن، سطح کاشی را با استفاده از اسفنج مرطوب تمیز کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا سطح کاشی کاملاً تمیز شود. تمیز کردن کاشی‌هایی که بافت برجسته دارند کمی مشکل‌تر است. اگر ماده بندکشی روی کاشی خشک شود پاک کردن آن تقریباً غیرممکن می‌شود.

برای بالا بردن دوام و جلوگیری از کثیف شدن سریع می‌توانید از سیلر مخصوص بندکشی استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

  1. مطلبای خوبی که تو سایتتون میذارین قابل تقدیره. خیلی ممنونم که دارین سعی میکنین کار مردم رو راه بندازین. اینقدر اینترنت تو زندگی مردم نقش پر رنگی پیدا کرده. خیلی از کتاب ها الان آنلاین پیدا میشن و واسه آموزش دیدن خیلی از کارها نیازی نیست بریم دنبال کلاسهای حضوری. واقعا ازتون ممنونم که کار رو برامون راحت تر کردین. من الان دیگه همه کارام از پیدا کردن آموزش های ساده تا چاه بازکنی خونم رو اینترنتی اوکی میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا