آموزش

نحوه نصب لولا خرچنگی و موارد استفاده از آن

لولا از مهم‌ترین و کارآمدترین یراق‌آلات مورد استفاده در صنعت چوب و کابینت‌سازی است که برای  اتصال درب کمد یا کابینت آشپزخانه استفاده می شود. در طول سال‌های اخیر در طراحی انواع لولا از نوآوری‌هایی استفاده شده که تاثیر چشمگیری بر عملکرد آنها و استفاده بهتر از فضای کابینت و کمد گذاشته است. به دلیل این نوآوری‌ها امروزه لولاها امکان حرکات آزادانه‌تر و در عین حال کنترل‌شده درب کمد و کابینت را فراهم می کنند.

خرید لولا

موارد استفاده از لولا خرچنگی

لولا خرچنگی

 لولاهای تلفیقی مانند لولا خرچنگی یا لولا چنگکی برای استفاده در کابینت‌های سه‌کنج یا گوشه آشپزخانه مناسب هستند. ساختار متفاوت لولا خرچنگی در مقایسه با سایر لولاها باعث می‌شود بتوانید درب کابینت را با زوایای بیشتری باز و بسته کنید و دسترسی راحت‌تری به فضای کابینت داشته باشید. لولا خرچنگی به‌صورت قطعه‌ای دو قسمتی طراحی شده است. یک قسمت لولا خرچنگی پایه‌ای است که روی بدنه کمد یا کابینت نصب شده و قسمت دیگر آن کاسه لولا است که روی درب نصب می‌شود.

لولا خرچنگی در انواع ساده و آرام‌‌بند پمپی یا سه ‌بعدی در بازار موجود است. لولا خرچنگی آرام‌ بند پمپی همان‌طور که از نامش پیدا است، برای آرام‌ بستن درب‌ها مناسب بوده و لولاهای آرام‌بند سه ‎بعدی نیز در سه بعد بالا- پایین، جلو- عقب و چپ – راست قابل تنظیم هستند. معمولا لولاهای خرچنگی به‌صورت روکار یا نیمه ‌روکار نصب می‌شوند و ضخامت ورق مورد استفاده روی آنها موجب افزایش طول عمر و کارایی لولا در طولانی‌مدت می‌شود.

نحوه نصب لولا خرچنگی 180 درجه

لولا خرچنگی 180 درجه

لولاهای معمولی با زاویه حدود 90 درجه باز و بسته‌ شدن می‌شوند و انتخاب آنها برای کابینت‌ها و کمدهایی که در سه‌کنج گوشه اتاق یا آشپزخانه قرار گرفته‌اند چندان مناسب نیست؛ زیرا با این محدوده زاویه نمی‌توانید به‌راحتی به فضای داخل کمد و کابینت دسترسی پیدا کنید. به همین دلیل از لولا خرچنگی با قابلیت باز و بسته‌کردن درب تا زاویه 165 درجه استفاده می‌شود. این نوع لولا در ایران به نام لولا 180 درجه هم شناخته می‌شود.

برای نصب این نوع لولا گازور پس از تنظیم و رگلاژ درب و بدنه کابینت یا کمد لازم است محل نصب قطعات لولا و محل دقیق حفر سوراخ‌ها را مشخص کنید. سپس سوراخی به قطر و عمق مناسب روی درب کابینت یا کمد حفر کنید تا کاسه لولا درون آن قرار بگیرد. در مرحله بعد برای تکمیل نصب لولا از چند پیچ با ابعاد مناسب استفاده کنید. پایه لولا را نیز در بدنه کابینت یا کمد نصب کنید و درب کابینت را روی پایه لولا قرار دهید.

نحوه نصب لولا خرچنگی 270 درجه

لولا خرچنگی 270 درجه

لولاهای 270 درجه معمولا از انوع لولا گازور بوده و لولا خرچنگی محسوب نمی‌شوند. از لولای 270 درجه در مواردی استفاده می‌شود که دو لنگه درب کمد یا کابینت‌ کنج و کنار یخچال و گاز یا گوشه‌های زاویه‌دار اتاق‌ها در کنار همدیگر نصب می‌شوند. نحوه نصب لولا 270 درجه به این صورت است که یکی از درب‌ها به بدنه کابینت یا کمد وصل می‌شود و در آن از لولا خرچنگی 165 درجه استفاده می‌شود. برای درب دوم که به درب اول وصل می‌شود، از لولا با زاویه 270 درجه استفاده می‌شود. پایه لولا 270 درجه روی درب اول و قطعه دوم نیز روی درب دوم نصب می‌شود. معمولا از چند پیچ شیاردار با فاصله مناسب برای نصب لولا روی درب و از پیچ‌های کشویی برای تنظیم لولا روی بدنه استفاده می‌شود.

نحوه نصب لولا خرچنگی 135 درجه

لولا خرچنگی 135 درجه

لولاهای 135 درجه دارای ساختار خرچنگی نبوده و  معمولا از نوع گازور هستند. از لولا 135 درجه برای  اتصال دو درب به ‌هم‌ پیوسته در کمدها و کابینت‌های کنج دیوار استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب بدنه بین دو کابینت حذف شده و راحت‌تر می‌توانید به فضای داخل کابینت دسترسی داشته باشید. نحوه نصب این لولاها نیز مشابه لولا 270 درجه است. پس از مشخص کردن دقیق جای لولاها و سوراخ‌ها، برای درب متصل به بدنه از لولا 180 درجه و برای اتصال درب اول روی درب دوم از لولا 135 درجه استفاده می‌شود.

خرید لولا خرچنگی

برای افزایش عملکرد و طول‌ عمر لولا خرچنگی باید از انواع و برندهای مناسب آن استفاده کرده و از همان ابتدا به نحوه نصب مناسب لولا دقت و توجه کافی را داشته باشید تا در آینده برای تعمیر و نگهداری یا تعویض آنها دچار مشکل نشوید. مهم‌ترین نکته برای خرید لولا زاویه باز شدن آن است. باید با توجه به مکان کابینت یا کمد و نوع استفاده از آن، مناسب‌ترین نوع لولا را انتخاب کنید. به عنوان مثال، لولا خرچنگی با قابلیت باز شدن ۱۶۵ درجه برای کابینت‌های گوشه یا سه کنج آشپزخانه بسیار مناسب است. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید برند لولا است. برندهای معتبری مانند صامت، دامار و فانتونی طیف متنوعی از لولا را به بازار عرضه کرده‌اند. خرید از این برندها باعث می‌شود هیچگونه نگرانی در مورد استهلاک و خرابی لولا نداشته باشید.

سوالات متداول

لولا خرچنگی چیست؟

همان لولا ۱۶۵ درجه است که به دلیل شکل مکانیزم باز و بسته شدن به نام لولا خرچنگی هم شناخته می‌شود.

کاربرد لولا خرچنگی چیست؟

لولا خرچنگی برای استفاده در کابینت‌های سه‌کنج یا گوشه آشپزخانه مناسب است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا