خودت بساز

ساخت آباژور خاص و خلاقانه با چوب بستنی

امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی و انتشار آموزش‌های مربوط به ساخت وسایل مختلف، برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای خرید بعضی از وسایل، خودشان آنها را بسازند. این افراد عقیده دارند که باید از اشیاء به ظاهر دورریختنی منزل هم برای ساخت وسایل مختلف استفاده کرد. یکی از این اشیاء که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و در ساخت وسایل از آن استفاده می‌شود چوبی بستنی است. ساخت وسایل چوبی تزیینی با چوب بستنی ساده‌تر از آن است که تصور می‌کنید. با بستنی در دست و خلاقیت در ذهنتان، می‌توانید زیباترین وسایل را خلق کنید. در این مقاله قصد داریم ساخت آباژور با چوب بستنی را به شما آموزش دهیم. لازم به ذکر است که با استفاده از همین روش، ساخت شکل‌های متنوع آباژور امکان‌پذیر است. برای مثال ساخت آباژور مثلثی با چوب بستنی نیز به همین روش انجام می‌شود. در ادامه، ساخت یک آباژور ساده و خلاقانه مربعی شکل را به شما آموزش خواهیم داد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بنرعمومی

مرحله ۱: آماده کردن مواد اولیه

ساخت اباژور با چوب بستنی

ساخت وسایل تزیینی با چوب بستنی، مواد اولیه و ابزار زیادی لازم ندارد. برای ساخت این چراغ رومیزی به چوب بستنی (تعداد چوب بستنی به طرح و اندازه چراغ بستگی دارد)، چسب حرارتی، سیم برق، سرپیچ، لامپ LED، پارچه کهنه یا روزنامه قدیمی (برای اینکه فضای کارتان چسبی نشود) و یک پیچ گوشتی نیاز دارید. در صورت لزوم، برای بریدن چوب بستنی می‌توانید از کاتر استفاده کنید.

مرحله ۲: درست کردن اولین فریم

ساخت اباژور با چوب بستنی

چهار عدد چوب بستنی بردارید. انتهای هر چوب بستنی را چسب حرارتی بزنید و آنها را به شکل یک مربع روی هم بچسبانید. چند دقیقه چوب بستنی‌ها را نگه دارید تا مانند تصویر فریمی به شکل مربع دربیایند. باید دو چوب بستنی موازی روی دو چوب بستنی دیگر قرار بگیرند تا وقتی فریم ها را روی یکدیگر قرار می‌دهید بین آنها فاصله ایجاد شود تا نور لامپ آباژور قابل رؤیت باشد.

مرحله ۳: ساختن پایه آباژور

ساخت اباژور با چوب بستنی

حالا چند چوب بستنی بردارید و دو طرف آنها را چسب بزنید. آنها را با دقت روی یکی از فریم‌ها بچسبانید طوری که داخل آن پر شود. از آنجا که این قطعه مربع شکل پایه کار شما را تشکیل می‌دهد، باید آن را پر کنید تا شبیه یک قطعه چوبی یکدست باشد. پایه مربعی شما باید مانند شکل باشد.

مرحله ۴: سوراخ کردن محل سرپیچ

ساخت اباژور با چوب بستنی

یک سرپیچ بردارید و آن را روی پایه‌ای که ساخته‌اید قرار دهید. دور سرپیج را با مداد علامت‌گذاری کنید. سرپیچ باید دقیقا در مرکز قرار گیرد، بنابراین در علامت‌گذاری و اندازه‌گیری خود دقت کنید. سپس با یک چاقو یا کاتر دایره‌ای که با استفاده از سرپیچ علامت‌گذاری کردید را ببرید.

مرحله ۵: ساخت فریم‌های بیشتر

ساخت اباژور با چوب بستنی

با بقیه چوب بستنی‌ها فریم‌های بیشتری بسازید. تعداد فریم‌ها باید به اندازه‌ای باشد که وقتی آنها را روی همدیگر قرار می‌دهید به ارتفاع مدنظر شما برای آباژور برسند.

مرحله ۶: چسباندن فریم‌ها به یکدیگر

ساخت اباژور با چوب بستنی

فریم‌ها را روی یکدیگر قرار داده و آنها را به هم بچسبانید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که به ارتفاع مطلوب خود برسید.

نکته مهم: هنگام چسباندن فریم‌ها به خاطر داشته باشید که بین آنها فاصله یا شکاف‌هایی وجود داشته باشد تا نور از شکاف‌ها عبور کند. اگر مربع‌ها را به طور متراکم و بدون هیچ فاصله و شکافی به هم بچسبانید هیچ نوری از چراغ شما خارج نخواهد شد و یا اینکه نور بسیار ضعیفی خواهید داشت. در این صورت آباژور دست‌ساز شما زیبایی و جلوه ظاهری چندانی نخواهد داشت.

مرحله ۷: آماده کردن سرپیچ

ساخت اباژور چوب بستنی

اکنون زباید سرپیچ لامپ را در سوراخی که قبلاً در پایه آباژور چوب بستنی خود ایجاد کرده بودید، قرار دهید. برای این کار ابتدا سرپیچ را باز کنید تا سیم از آن جدا شود. با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ اتصال‌دهنده سیم را باز کرده و آن را از سرپیچ جدا کنید.

مرحله ۸: عبور دادن سیم

ساخت اباژور چوب بستنی

سیم را باید از سوراخ ایجاد شده در قسمت پایین آباژور رد کنید تا داخل چراغ قرار گیرد.

مرحله ۹: بستن لامپ به سرپیچ

ساخت اباژور چوب بستنی

بعد از بیرون کشیدن سیم از داخل آباژور، دوباره آن را به سرپیچ وصل کنید. سیم و سرپیچ را به سمت پایین فشار دهید تا در پایه آباژور و داخل چراغ ثابت شوند. بعد از ثابت شدن سرپیچ در جای خود، یک لامپ LED به آن ببندید.

مرحله ۱۰: روشن کردن چراغ

ساخت اباژور چوب بستنی

چراغ دست‌ساز خود را روشن کنید و از طراحی زیبا و نور چشمگیر آن لذت ببرید.

سوالات متداول

برای ساخت آباژور به چند عدد چوب بستنی نیاز داریم؟

تعداد چوب بستنى به ارتفاع مدنظر شما برای آباژور بستگی دارد. 

ساخت آباژور با چوب بستنى چقدر زمان می‌برد؟

برای انجام این پروژه به حداقل ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا