چوب و فرآورده‌های چوبی

چوب مناسب برای خراطی چیست؟

چه چوبی برای خراطی مناسب است؟

خراطی به معنای تراشیدن و متقارن ساختن یا جدا کردن پوست چوب است. نجاری با خراطی کاملاً متفاوت است. نجار با وصل کردن چوب‌های مختلف، احجام گوناگون می‌سازد اما خراط با تراشیدن تکه چوب، حجم یا شی‌ء موردنظر را می‌سازد. برخی خراطی را شاخه‌ای از نجاری می‌دانند اما این هنر نفیس شاخه‌ای از نجاری نبوده و خود شاخه‌ای جداگانه دارد. کار خراطی به‌قدری لذت‌بخش است که برخی آن را به نجاری ترجیح داده و فقط به خراطی می‌پردازند.

بنر حکاکی

برای یادگیری خراطی به‌صورت حرفه‌ای علاوه بر داشتن چرخ خراطی خوب و تیز باید زمان زیادی صرف یادگیری و تمرین آن کنید. استفاده از چوب مناسب برای انجام پروژه‌های چوبی نه‌تنها کیفیت کار را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه لذت خراطی را هم بیشتر می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه با انواع چوب مناسب خراطی آشنا شوید.

چوب زبان گنجشک

از هنر خراطی در آمریکا بیشتر برای درست کردن چوب بیس بال استفاده می‌کنند. درخت زبان گنجشک از درختان پهن برگ است که ممکن است آن را با نام ون یا اش بشناسید. این چوب طیف رنگی کرم تا قهوه‌ای روشن را شامل می‌شود. چوب درخت زبان گنجشک دوام بالایی داشته و در برابر ضربه مقاوم بوده، به همین دلیل از آن برای درست کردن چوب بیس‌بال استفاده می‌کنند. هم‌چنین از این چوب برای تهیه دسته چکش و ابزار دیگر مانند کلنگ هم استفاده می‌شود.

چوب راش

در میان انواع چوب سخت، چوب راش وزن کمتری داشته و سبک‌تر است. رنگ این چوب روشن بوده و طرح بافت آن به‌خوبی قابل تشخیص نیست. اگرچه بعضی افراد موارد ذکر شده را نوعی ایراد می‌دانند اما برخی دیگر آن را نقطه قوت دانسته و از همین ویژگی‌ها برای ایجاد ظاهری زیبا و لوکس استفاده می‌کنند. برای مثال رنگ روشن راش، برای ایجاد تضاد رنگی و ایجاد جلوه‌ای مشابه چوب‌ سخت گران قیمت مناسب است. از چوب راش در تهیه ابزار آشپزی مانند قاشق‌، کاسه و لیوان چوبی استفاده می‌شود.

چوب آبنوس

در مورد استفاده از چوب آبنوس به دلیل حفظ منابع طبیعی و محیط زیستی نظرهای متفاوتی وجود دارد. چوب آبنوس گونه‌های مختلفی داشته که طیف رنگی آن از قهوه‌ای تیره تا مشکی را شامل می‌شود. درخت آبنوس سرعت رشد کمی داشته و اغلب 100 سال طول می‌کشد تا بالغ شود و بتوان از چوب آن برای کارهای چوبی استفاده کرد. در برخی موارد مانند هجوم ملخ‌ها بسیاری از نهال‌های آبنوس آسیب می‌بینند و درنتیجه کمیاب می‌شود. اگرچه این چوب گران قیمت است اما رنگ سیاه چوب آبنوس در کارهای خراطی زیبایی تحسین برانگیزی ایجاد می‌کند.

چوب گردوی آمریکایی

هیچ چوبی به‌سختی چوب گردوی آمریکایی نبوده و ازآنجاکه این چوب در برابر ضربه بسیار مقاوم است از آن در کارهای نجاری و خراطی که نیاز به چوب با استحکام بالا دارد، استفاده می‌کنند. این چوب مستحکم، خراشیده نمی‌شود اما با ابزار تیز به‌راحتی قابل بریدن است.

برای خراطی با چوب گردو باید آن را در جهت بافت چوب سنباده بزنید. اگر سنباده را در جایی ثابت نگه‌دارید و چوب را با استفاده از دستگاه خراطی بچرخانید، به نتیجه مطلوب نمی‌رسید و تنها سطح چوب خراشیده می‌شود.

چوب کهور

درخت کهور نوعی چوب سخت بوده که بومی تگزاس و جنوب غربی آمریکا است. این درخت عموماً در اقلیم‌های گرم و خشک رشد می‌کند. بعضی‌ها معتقدند که کهور نوعی علف هرز است نه چوب اما برخی دیگر معتقدند که تفاوت ظاهر این چوب به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن است و در کار کردن با این چوب باید تفاوت‌ها و نواقص آن را مدنظر قرار داد. این چوب به‌راحتی قابل شکل دادن و برش بوده اما در اندازه بزرگ و شکل یکسان وجود ندارد. به همین دلیل از این چوب برای پروژه‌های خراطی کوچک‌تر مانند درست کردن خودکار، درب بطری و نمک و فلفل ساب استفاده می‌کنند.

خرید سنباده گرد لرزان

چوب بلسان بنفش

رنگ طبیعی چوب بلسان به‌طور طبیعی بنفش است اما رنگ آن تا حد زیادی به آب‌وهوای منطقه‌ای که درخت در آن پرورش یافته، بستگی دارد. درباره چوب بلسان بنفش مانند چوب آبنوس نظرات مختلفی وجود دارد. در دهه‌های گذشته، مهم‌ترین گونه‌های درخت بلسان بنفش در جنگل‌های بارانی برزیل کاشت می‌شد که امروزه تنها تعداد کمی از آن‌ها باقی‌مانده است. گونه‌های دیگر چوب بلسان متعلق به هند و خاور دور بوده که دسترسی به آن نسبتاً سخت بوده و هزینه بالایی دارد. از چوب بلسان بنفش اغلب در کارهای خراطی نفیس استفاده می‌شود.

چوب چنار

بافت چوب چنار کاملاً مشخص بوده و به‌گونه‌ای در هم تنیده شده که شکافتن آن کاری غیر ممکن است. این چوب شباهت زیادی به چوب راش دارد. برش شعاعی این چوب به دلیل داشتن بافت منحصر بین خراطان بسیار مشهور بوده و از آن برای خراطی و خلق آثار چوبی زیبا استفاده می‌کنند. چوب چنار برای ایجاد تضاد رنگی در پروژه‌های نجاری کاربرد دارد. چوب چنار مانند چوب راش برای درست کردن ابزار آشپزی مانند قاشق‌های چوبی مناسب است.

همچنین بخوانید: آموزش ساخت قاشق چوبی
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۳ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا