خودت بساز

ساخت وسایل چوبی دست ساز

چگونه وسایل تزیینی چوبی بسازیم؟

ساخت وسایل چوبی کوچک نه تنها خلق یک اثر هنری است بلکه در تقویت روحیه انسان بسیار تاثیرگدار است. چوب ماده‌ای است که از بطن طبیعت نشأت گرفته و کار با آن لذتی وافر به انسان می‌دهد. امروزه اکثر نجاران و علاقه‌مندان به این حوزه با استفاده از ابتدایی‌ترین وسایل و ابزار موجود، آثار و وسایل کوچکی خلق می‌کنند که جنبه تزیینی یا کاربردی دارند.

حال اگر به نجاری و کار با چوب علاقه‌مند هستید و زمان کافی و ابزارهای ابتدایی نجاری را دارید، با ما همراه باشید تا در ادامه با ایده‌های کوچک و جدید برای ساخت وسایل چوبی آشنا شوید.

خرید دریل

ساخت وسایل کوچک با استفاده از اره مویی

وسایل چوبی با اره مویی

اره مویی بهترین ابزار برای خلق وسایل چوبی کوچک است؛ زیرا به کمک این ابزار می‌توانید پیچیده‌ترین قالب‌ها و اشکالی که در ذهن خود دارید، بسازید. نکته‌ای که برای کار با اره مویی باید مدنظر قرار دهید، انتخاب چوب مناسب است. چوب درخت‌هایی مانند گیلاس، گردو، افرا، توس، زبان گنجشک و بعضی دیگر از درختان برای کار با اره مویی بسیار مناسب هستند. با وجود اینکه این چوب‌ها بسیار مقاوم هستند، به‌راحتی بریده شده و تیغ اره را کند نمی‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از شابلون یا دست طرح دلخواه خود را روی چوب پیاده کنید و ادامه‌ی کار را به اره مویی یا اره‌ی منبت کاری بسپارید. تیغ‌اره‌ مناسب اره مویی بسیار ظریف بوده و قادر است حتی ریزترین قالب‌ها را ببرند. در ادامه به نحوه ساخت درخت‌های کوچک کاج یا کریسمس خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: لوله آزمایشگاهی برای گل

ساخت درخت کریسمس چوبی کوچک

درخت چوبی کوچک

با نزدیک شدن به کریسمس، ساخت نمادی از آن در خانه‌ و برای کودکان بسیار لذت‌بخش است. البته درخت کاج به دلیل همیشه سبز بودن، نماد زندگی ابدی است و داشتن آن در خانه نه به عنوان نماد کریسمس بلکه به عنوان نماد زندگی بسیار زیبا است. حتی می‌توان از آن به عنوان جاکلیدی یا آویز تزیینی استفاده کرد.

ابتدا ابعادی برای درخت خود در نظر گرفته و مطابق با تعداد درختی که احتیاج دارید، قطعه چوب‌های خود را انتخاب کنید. سپس با استفاده از شابلون یا به صورت دستی، طرح درخت را روی قطعات مورد نظر پیاده کنید. در صورتی‌که اطراف طرح شما مقدار زیادی از چوب اضافه مانده، آن را با استفاده از اره جدا کنید. سپس از اره مویی استفاده کرده و آرام آرام طرح درخت را برش دهید. برای تمیزی و دقیقی نتیجه کار، قطعه چوب را با آرامش و حوصله ببرید. بعد از اتمام برش نوبت سنباده زنی قسمت‌های مسطح با استفاده از ورق سنباده یا سنباده لرزان است. بهتر است قسمت‌های داخلی و شاخه‌های درخت را با سوهان صاف کنید تا تمامی قسمت‌ها صاف و صیقلی شوند. بعد از اتمام کار در صورتی‌که قصد دارید آن‌ها را آویزان کنید باید با استفاده از دریل سوراخی در قسمت بالای آن ایجاد کنید. در آخر اگر قصد دارید درختان را رنگ کنید، می‌توانید از رنگ اکرولیک استفاده کرده و در آخر روی آن روغن جلا بزنید اما اگر طرح چوب را می‌پسندید باید با روغن جلا، پلی اورتان یا کیلر روغنی آن را پرداخت کنید.

ساخت سینی چوبی

سینی چوبی

یکی از راحت‌ترین وسایلی که می‌توان با چوب طبیعی ساخت، سینی کوچک است. بهتر است از یک تخته چوب کوچک و قدیمی استفاده کنید. ابتدا تخته چوب را در اندازه‌ی دلخواه برش زده و سطح و اطراف آن را سنباده بکشید. سپس چهار طرف سینی مستطیل یا مربعی خود را اندازه گرفته و چهار قطعه چوب با ضخامت کم و متناسب اندازه‌های گرفته شده را با اره ببرید. تمامی قسمت‌ها را سنباده کاری کنید تا نرم و صیقلی شود. سپس با استفاده از رنگی ضد آب یا پلی اورتان کار را پرداخت کنید. سپس با استفاده از میخ‌های بلند چهار قطعه‌ی برش زده را در چهار طرف تخته‌ی اصلی محکم کنید. در صورتی که دوست داشته باشید می‌توانید با استفاده از طناب کنفی قدیمی برای سینی خود دسته ایجاد کنید. دو طرفی که مد نظر دارید را توسط خط کش علامت‌گذاری کرده و به وسیله‌ی دریل سوراخ کنید. سپس طناب را از سوراخ‌ها رد کرده و گره‌ای محکم بزنید یا با استفاده از پرچ آن را به سینی وصل کنید.

سینی چوبی کوچک شما آماده است. می‌توانید از آن برای سرو انواع نوشیدنی‌ و خوراکی استفاده کنید.

همچنین بخوانید: آموزش ساخت قاب عکس چوبی

ساخت جاشمعی کوچک چوبی

جا شمعی

برای ساخت جا شمعی کوچک چوبی ابزار زیادی لازم ندارید. قطعه چوبی کوچک که حتی شاخه‌ای داشته باشد هم می‌تواند زیبا باشد، درواقع حالت‌های طبیعی چوب می‌تواند به دکوراسیون خانه‌ی شما سبک روستیک (rustic) بدهد. بعد از انتخاب قطعه چوب روی قطعه کار را به تعداد جا شمعی‌هایی که می‌خواهید داشته باشید، علامت‌گذاری کنید. سپس با استفاده از مته گازور 40 میلی‌متری قسمت‌های علامت‌گذاری شده را ببرید. در انتها سطح کار را سنباده زده و پس از آن با استفاده از رنگ یا روغن جلا سطح کار را پرداخت کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

جاشمعی چوبی شما آماده است! شمع‌هایی با تم رنگ گرم انتخاب کرده و از شمعدانی با سبک روستیک لذت ببرید.

ساخت زیر لیوانی چوبی

زیر لیوانی چوبی

قطعه چوبی به اندازه‌ی 6 زیر لیوانی مربعی شکل آماده کنید. اندازه‌ی مربع‌هایی که قصد برش آن را دارید، روی قطعه چوب علامت‌گذاری کنید. با استفاده از اره عمودبر یا اره دستی ، قطعات را ببرید. سپس با استفاده از سنباده لرزان سطح قطعات مربعی شکل را سنباده کشیده و لبه‌های تیز و 90 درجه‌ی آن را به گونه‌ای سنباده بکشید تا گرد شود. در این مرحله در صورتی‌که علاقه مند هستید می‌توانید با استفاده از رنگ اکرولیک و قلم‌مویی کوچک، طرحی روی تمام زیر لیوانی‌ها بکشید. در صورتی که نمی‌توانید نقاشی کنید، شابلونی با طرح دلخواه خریده و طرح آن را با رنگ روی کار اجرا کنید. در این مرحله، زمانی برای خشک شدن به قطعه کارها بدهید. سپس برای ضد آب شدن زیرلیوانی‌ها از پلی اورتان، روغن جلا یا کیلرهای روغنی استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا