ابزار و یراق

نحوه کار با اره دستی و نکات مهم که باید بدانید!

چگونه با اره دستی کار کنیم؟

اگر چه بسیاری از کارهای نجاری مدرن بر اساس استفاده از ابزار برقی جدید شکل گرفته و با استفاده از آنها انجام می‌شود اما در بعضی موارد اره دستی بهتر از اره گرد بر، فارسی بر، میزی یا نواری عمل می‌کند. این امر بیشتر در مواردی اتفاق  می‌افتد که به برش‌هایی بزرگ برای مونتاژ کاری نیاز دارید. برای مثال اگر از اتصال فاق و زبانه استفاده می‌کنید و بعد از محکم کردن و چسب زدن اتصال متوجه شدید قسمتی از چوب اضافه است می توانید با استفاده از انواع اره دستی و بدون این که به چوب یا اتصالات صدمه ای وارد شود، هم تراز و صاف کنید. با این کار دیگر نیازی به سنباده کشیدن و استفاده از دستگاه سنباده زن نیست.

خرید تیغ اره از سازوکار

انواع مختلف اره دستی

به طور کلی اره‌ها از نظر شکل دندانه به دو دسته تقسیم می‌شوند: اره با دندانه رو به جلو و اره با دندانه رو به عقب.

اره‌های سنتی معمولا از نوع اره با دندانه رو به جلو هستند که تیغه‌ای بلند و محکم با دسته‌ای چوبی دارند.

اره با دندانه رو به جلو

این نوع اره دو مدل مختلف دارد که تیغه برخی از آنها برش عرضی و تیغه برخی دیگر برش طولی ایجاد می‌کنند. فرم دندانه‌های روی تیغ اره باید به گونه‌ای باشد که در بین الیاف چوب گیر نکند. اره‌هایی که برش طولی ایجاد می‌کنند تیغه‌هایی دارند که شیار یا برش بسیار نازک در طول چوب ایجاد می‌کنند و همه دندانه‌ها در یک خط صاف قرار می‌گیرند. اره‌هایی با دندانه عمیق‌تر خاک اره را راحت‌تر از چوب بیرون می‌آورند. همان طور که از اسم این اره‌ها پیدا است، از این اره‌ها برای برش طولی و در جهت بافت چوب استفاده می‌شود.

اره‌هایی که برش عرضی ایجاد می‌کنند برخلاف دیگر انواع اره برای بریدن چوب در جهت عمود بر بافت چوب استفاده می‌شوند. دندانه‌های این اره به بلندی دندانه‌های اره برش طولی نیست و دندانه‌های آن به صورت چپ و راستی است نه در یک خط راست.

اره برش عرضی و طولی از متداول‌ترین انواع اره برای نجاری و دیگر کارهای چوبی است که نجار یا درودگر با توجه به نوع کاری که می‌خواهد انجام دهد نوع متناسب خود را تهیه و استفاده می‌کند. کار کردن با ابزار برقی به انرژی بدنی کمتری نیاز دارد اما یک نجار حرفه‌ای می‌تواند با اره عرضی سریع‌تر از یک نجار با اره فارسی چوب را ببرد.

اره با دندانه رو به عقب

این اره یکی دیگر از انواع اره دستی است. این اره بیشتر برای برش‌های ظریف و ریز مانند بریدن قسمت‌های اضافه اتصالات چوبی استفاده می‌شود. تیغ اره این نوع اره نازک‌تر از اره با دندانه رو به جلو است و انعطاف پذیرتر است. دسته این اره معمولا موازی طول تیغه اره است. این اره برای برش‌های طولانی طراحی نشده اما در عوض برای بریدن جزییات کار بسیار ایده آل است. اره‌ای که برای بریدن درای‌وال یا دیوار خشک استفاده می‌شود نمونه‌ای از این نوع اره است که دندانه‌هایی تیزتر و تیغه‌ای محکم دارد.

یکی از موارد پرکاربرد اره با دندانه رو به عقب همان طور که گفته شد بریدن قسمت‌های اضافی اتصالات چوبی با اره دستی است. قسمتی که با این اره‌ها می‌برید تقریبا برابر ۲ سانتی‌متر است و باید در طول زاویه برش با اره با تیغه بسیار نازک بریده شود. اگر برای بریدن قسمت‌های اضافی اتصال فاق و زبانه از مغار استفاده کنید ممکن است به قسمتی از آن آسیب بزنید یا قسمت‌هایی که نمی‌خواهید ببرید به همین دلیل قسمتی که می‌خواهید ببرید باید بسیار دقیق و تمیز بریده شود. برای این کار باید بسیار تمرین کنید و این یکی از دلایلی است که امروزه بسیاری از نجاران از اور فرز استفاده می‌کنند. با نصب راهنمای مخصوص روی اور فرز می‌توانند به راحتی برش‌های لازم برای اتصال دقیق را انجام دهند و دیگر نیازی به استفاده از روش‌های قدیمی نیست.

اره

اره میزی

۱۸ نکته برای استفاده بهتر از اره دستی

همانطور که گفته شد اره دستی ابزاری اساسی برای هر نجار است و ساختاری ساده و آسان برای استفاده دارد که با کمی تمرین می‌توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دقت برش و نتایج کار خود را بهبود ببخشید. در ادامه با ما همراه باشید:

استفاده از اره مناسب

سه نوع مختلف از تیغه برای انواع مختلف برش وجود دارد. برش عرضی، برش طولی و دندانه هیبریدی شکل. اگر نیاز دارید که در طول بافت برش را انجام دهید از اره دندانه درشت که مخصوص برش طولی چوب است استفاده کنید. هنگام برش عرضی در بین دندانه‌ها بهتر است اره برش عرضی را استفاده کنید. اگر در حال انجام کارهایی مانند ایجاد برش اتصالات کام و زبانه یا دم چلچله هستید برای دستیابی به نتیجه بهتر از اره مخصوص برای این کار استفاده کنید.

علامت گذاری دقیق محل برش

محل برش را به دقت اندازه گیری و علامت گذاری کنید. خط مشخص شده به عنوان یک راهنما عمل می‌کند تا به شما کمک کند که به درستی  برش را انجام دهید. به یاد داشته باشید یک نقل قول حکیمانه  قدیمی وجود دارد که عنوان می‌کند: دو بار اندازه گیری کنید، یک بار برش انجام دهید. به این ترتیب احتمال هر گونه خطای احتمالی و هزینه اضافی کاهش پیدا می‌کند.

انجام برش با تکنیک و مهارت لازم

با یک اره برش عرضی، شروع به برش با دندانه‌های نزدیک به دسته کنید. به این ترتیب هنگام شروع کار، بهترین کنترل را روی قطعه کار اعمال می‌کنید. چندین حرکت با برش کوتاه را برای پیش رفتن برش ایجاد کنید.

اگر از یک اره برش طولی استفاده می‌کنید، برش خود را با دندانه‌های ظریف‌تر که دورتر  از دسته هستند (نزدیک نوک تیغه) شروع کنید.

انگشت شست یا بند انگشت شست خود را روی دسته نگه دارنده چوب بگذارید تا به عنوان یک راهنما برای اطمینان از اینکه در طول خط برش پیش می‌روید استفاده کنید.

برش را آهسته و با سرعت متناسب انجام دهید

عجله نداشته باشید. لازم نیست فشار زیادی وارد کنید، فقط یک فشار ملایم مورد نیاز است. پس از اینکه برش شیار را شروع کردید چند حرکت ضربه مانند کوتاه رو به جلو، برش را عمیق‌تر می‌کند تا شما بتوانید دست چپ خود را از روی تیغ حرکت دهید. اره را با حرکت آسان و آزاد فشار اعمال کنید. از حرکت طولانی استفاده کنید تا هر دندانه سهم مناسبی از کار داشته باشد. حرکت‌های کوتاه باعث کندی اره می‌شود زیرا تنها چند دندانه کار برش را انجام می‌دهند.

نحوه نگهداری درست اره در دست

دست تان را به حالت طپانچه بگیرید، یعنی انگشت اشاره خود را به سمت جلو قرار دهید. این همان نحوه‌ای است که باید اره دستی را نگه دارید. سعی نکنید که تیغ اره دستی را با دست خود بچرخانید یا فشار دهید. راحت نگه‌داشتن دست، یک نکته کلیدی برای انجام برشی صحیح و دقیق است.

تیغ را نچرخانید

تیغ اره را عمود بر قطعه کار خود نگه دارید. از چرخاندن تیغه جلوگیری کنید.

برش صحیح با حرکت ممتد اره

تا جایی که ممکن است از حرکت‌های طولانی و ممتد استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند که به طور مرتب و صاف‌تر برش را انجام دهید، برش‌های آهسته و ملایم عمر تیغه را افزایش داده و کمک می‌کند تا تیغ به راحتی خاک اره را بیرون  بریزد.

قطعه کار را محکم ببندید

قطعه کار خود را محکم کنید و از آن به خوبی حفاظت کنید. پشت قطعه کار را دوباره بررسی کنید تا از خالی بودن آن اطمینان حاصل کنید به طوری که از اره کردن خرک یا هر چیز دیگری که ممکن است بعداً پشیمان شوید جلوگیری شود. مطمئن شوید که ناخن‌هایتان کوتاه باشد و هر چیزی که ممکن است در کنار خط برش شما باشد را بردارید.

استفاده از فنس و نقاله

اگر زاویه ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه نیاز باشد، از جعبه نقاله استفاده کنید. اگر در حال انجام یک برش طولانی هستید، یک گیره ۲ × ۴ را در طول خط برش نگه دارید تا اره را در مسیر درست نگه دارد.

پیش بینی دقیق محل برش

برای انجام یک برش مستقیم، به جایی که می‌خواهید اره پیش برود توجه کنید نه جایی که اره قرار دارد.

چسب زدن محل علامتگذاری شده برای جلوگیری از پرتاب تراشه چوب

برای جلوگیری از پرش تراشه، از نوار پوشانی در دو طرف خط برش استفاده کنید. برای کاهش بیشتر تراشه قبل از برش، چاقوی علامت گذاری را در طول برش بچرخانید.

استفاده از اره تیز برای عملکردی بهتر

تمامی ابزارهای برش باید تا حد ممکن تیز باشند و اره نیز از این قضیه مستثنا نیست. تیغ اره باید صاف باشد و تنظیم فاصله دندانه‌ها باید به اندازه کافی باشد. تیغه‌های کند یا خمیده را تیز یا تعویض کنید.

مراقبت و توجه به تیغ اره حین کار

برای مراقبت از تیغ اره و محافظت از شما در هنگام کار حتما به حفاظ اره توجه کنید. حفاظ اره نیز یک راه خوب برای نگهداری اره‌های دستی است و در زمان نگهداری آن‌ها را تیز نگه می‌دارد.

شما به راحتی می‌توانید از شلنگ‌های شکاف خورده‌ی باغ‌تان استفاده کنید و حفاظی برای اره بسازید یا از غلاف‌های آماده در فروشگاه‌ها استفاده کنید.

استفاده از اره تمیز

تمام ابزارها هنگامی که تمیز و خشک هستند بهتر کار می‌کنند. خاک را از تیغه‌ها دور نگه دارید. تیغ های کثیف به احتمال زیاد بیشتر خراب شده و زنگ می‌زنند. اگر چسب خشک نشده روی قطعه کار وجود دارد از اره استفاده نکنید. چسب خیس دشمن دندانه‌های اره است. برای جلوگیری از زنگ زدگی اره دستی آن را در محلی مناسب نگهداری کنید.

تیز کردن تیغ اره

تیز کردن و تنظیم تیغه‌های اره می‌تواند با دست انجام شود اما برای انجام این کار ابزار خاصی مورد نیاز است. انجام اشتباه این حرکت می‌تواند تیغ را خراب کند اما یک اره ی کند می‌تواند کار شما را خراب کند.

انجام دستورالعمل‌ها به صورت صحیح برای برش مستقیم

اگر مشکلی با انجام برش مستقیم دارید می‌توانید از یک قطعه ۲ × ۴ یا هر قطعه چوب صاف دیگری استفاده کنید. بستن قطعه چوب ۲ × ۴ در طول خط برش، برش واقعی و صاف را تضمین می‌کند. این کار به عنوان یک راهنما برای اره عمل می‌کند تا آن را در خط برش نگه دارد.

تثبیت قطعه کار

بعضی وقت‌ها چوب ممکن است فشار های داخلی داشته باشد که می‌خواهند برش را مسدود کنند و تیغ را بچرخانند. این عمل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که در حال برش طولی تخته هستید. اگر میخ‌های ساده درون شکاف قرار بگیرند شکاف را باز نگه می‌دارند.

ایستادن در موقعیت صحیح

وضعیت قرار گیری بدن برای دستیابی به یک برش مستقیم و اره کردن راحت قطعه، بسیار ضروری است. در هنگام برش بسیار مهم است که آرنج خود را نزدیک به بدن خود نگه دارید تا بتوانید با تمایل طبیعی بدن به انحراف تیغ مقابله کنید. این کار همچنین برای جلوگیری از چرخش و شیب تیغه لازم است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا