ابزار و یراق

میخ کش چیست؟ انواع و کاربرد میخ کش

میخ کش وسیله‌ای پرکاربرد است که از آن برای کشیدن میخ‌هایی که خم شده یا به هر دلیلی باید از چوب یا دیوار بیرون کشیده شوند استفاده می‌شود. هنگامی که میخ به درون هر ماده‌ای فرو می‌رود، بیرون کشیدن آن بدون ابزار مناسب امکان‌پذیر نیست. استفاده از میخ کش این مشکل را حل می‌کند. میخ کش در انواع و مدل‌های مختلفی وجود دارد که ساده‌ترین نوع آن میخ کش چکشی است. انواع دیگر میخ کش شامل میخ کش سنتی، گاز انبر، اهرم میخ کش و میخ کش بادی است. هر یک از این ابزارها دارای مزایا و معایب خاصی بوده و استفاده از آنها نیازمند رعایت نکات زیادی است. در این مقاله به بررسی انواع میخ کش و کاربردهای آنها می‌پردازیم.

بنرعمومی

انواع میخ کش

1. میخ کش های قدیمی: این نوع میخ کش ها یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای بیرون آوردن میخ محسوب می‌شوند. فک‌های این نوع میخ‌کش سر میخ‌ را گرفته و با اهرم ایجاد شده آن‌ را از سطوح بیرون می‌کشند. دسته کشویی این ابزار، میخ‌های بزرگ و کوچک را با حداقل آسیب به چوب بیرون می‌کشد. یکی از معایب این نوع میخ کش نسبت به برخی از مدل‌های دیگر، اندازه بزرگتر و سختی حمل کردن آن است.

انواع میخ کش

2. گاز انبر میخ کش: با استفاده از گاز انبر، میخ‌هایی را می‌توان بیرون کشید که قسمت میخ کش چکش نمی‌تواند آنها بگیرد، مثل سر میخ‌هایی که کاملا در جسم فرو رفته‌اند. در فضاهای بسته‌ای که نمی‌توان به راحتی از میخ کش چکش استفاده کرد، گاز انبر گزینه مناسبی است. همچنین، با استفاده از گاز انبر هنگام بیرون کشیدن میخ آسیب کمی به چوب وارد می‌شود.

گاز انبر میخ کش

3. اهرم میخ کش: این میخ کش صرفا برای کشیدن میخ طراحی و ساخته شده است. این ابزار دارای دو گیره است: یک گیره از یک طرف با شفت ابزار تراز می‌شود و دیگری با زاویه 90 درجه در انتهای دیگر تنظیم می‌شود. برخلاف گاز انبر، این ابزار معمولاً به چوبی که میخ در آن فرو رفته آسیب می‌رساند. به همین دلیل، این ابزار بهتر است برای بیرون کشیدن میخ از سطوح خشن و سطوحی که از نظر زیبایی اهمیتی ندارند استفاده شود.

اهرم میخ کش

4. میخ کش بادی: مکانیسم عملکرد میخ کش بادی شبیه به میخکوب بادی است؛ با این تفاوت که برعکس آن عمل می‌کنند. برخلاف میخ کش دستی که در آن از نیروی دستی برای بیرون کشیدن میخ استفاده می‌شود، در این ابزار با استفاده از نیروی هوای فشرده میخ از جسم بیرون کشیده می‌شود. تنها باید دماغه دستگاه میخ کش را روی میخ بگذارید و ماشه را فشار دهید تا میخ از سمت دیگر به بیرون پرتاب شود. این ابزار وقتی می‌خواهید تعداد زیادی میخ را از تخته‌های چوبی بیرون بکشید، باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما می‌شود؛ اما در صورتی که سمت دیگر جسمی که میخ در آن قرار دارد، بسته است و به آن دسترسی ندارید، نمی‌توانیم با استفاده از این ابزار میخ را بیرون بیاوریم.

میخ کش

چکش میخ کش

چکش میخ کش

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که با وجود میخ کش بر روی چکش آیا نیاز به خرید یک میخ کش جدا هست؟ پاسخ این سؤال کاملا به نیازهای شما بستگی دارد. استفاده از قسمت میخ کش چکش روشی آسان برای بیرون کشیدن است. همچنین، این روش برای کارهایی که به حفظ شکل ظاهری جسم اهمیتی ندارد، مناسب است؛ اما میخ کش چکش نمی‌تواند برای تمامی شرایط گزینه‌ای مناسب باشد. در بسیاری از مصارف، به همراه داشتن سایر انواع میخ کش ضروری است.

همچنین بخوانید: تفاوت میخ و پیچ چیست

دو راه برای بیرون کشیدن میخ با استفاده از قسمت میخ کش چکش وجود دارد. اولین روش درگیر کردن میخ کش با میخ و اعمال فشار به سمت عقب و بیرون کشیدن میخ است. ممکن است این کار تلاش بیشتری نیاز داشته باشد و قبل از بیرون آمدن میخ، مجبور شوید چکش را چند بار به عقب و جلو بکشید. در روش دیگر، باید با استفاده از قیمت میخ کش چکش، میخ را به سمت چپ و راست بکشید. این روش نسبت به روش قبلی آسان‌تر است، اما باعث می‌شود میخ بیشتر خم شده و غیرقابل استفاده شود. علاوه بر این، امکان تخریب چوب نیز بیشتر است.

میخ کش بادی یا میخ کش برقی

میخ کش بادی

میخ کش بادی یا پنوماتیک ابزاری است که کمک می‌کند میخ‌ها از چوب بیرون کشیده شوند. در شرایط مختلفی از جمله جدا کردن تخته‌های وسایل قدیمی باید از این نوع میخ کش استفاده شود . بیرون کشیدن میخ‌های قدیمی خم شده، شکسته و گیر کرده داخل چوب‌های قدیمی بسیار دشوار است. در چنینی شرایطی میخ کش های بادی مناسب‌ترین ابزار هستند. این ابزار به کمپرسور هوا متصل شده و به کمک هوای فشرده میله‌ای فلزی به سمت میخ‌های گیر کرده شلیک می‌کند. از طریق هوای فشرده و ضربه میله فلزی میخ‌ها از چوب خارج می‌شوند.

برای استفاده از میخ کش بادی، میخ کش را به کمپرسور هوا وصل کنید(میتوانید کاربرد آن را در مطلب کمپرسور هوا چیست مطالعه کنید). حالی که دهانه تفنگ روی نوک میخ قرار دارد، ماشه را بکشید. تفنگ باید میخ را از چوب بیرون بیاورد. اگر به هر طریقی میخ بیرون نمی‌آید، حداقل باید آن را به اندازه‌ای به بیرون بکشید که بتوانید آن را با میخ کش چکش خارج کنید. لازم به ذکر است که این ابزار تا حدودی به سطح چوب آسیب می‌زند. اگر میخ‌های خم شده در داخل چوب دارید، بهتر است قبل از استفاده از میخ کش بادی از چکش استفاده شود تا میخ تا حد امکان صاف شود.

انبر میخ کش

انبر میخ کش

انبر میخ کش می‌تواند میخ‌ها، انواع منگنه‌ها و گیره‌ها را حتی در شرایطی که کلگی آنها قطع شده باشد، بیرون بکشد. همچنین استفاده از انبر میخ کش کم‌ترین میزان آسیب را به سطح اجسام وارد می‌کند.. مکانیزم کار کردن با انبر میخ کش به این صورت است که وقتی دسته انبر میخ کش را به سمت پایین فشار می‌دهید تا میخ را به بیرون بکشید، فک‌ها هم‌زمان بسته می‌شوند. سپس، نیروی زیادی به میخ وارد می‌شود. با این ابزار بدون اینکه نیروی زیادی به سطحی که میخ به آن چسبیده وارد شود.

سوالات متداول

میخ کش چه نوع اهرمی است؟

میخ کش اهرم نوع اول است.

تکیه گاه میخ کش کجاست؟

تکیه گاه میخ کش بین جسم و نیروی محرک قرار دارد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا