آموزشخودت بساز

راهنمای جامع ساخت فیدر برد یا قید رد کن در 4 مرحله ساده

فیدر برد یا قید رد کن یک وسیله ساده برای برش تکه چوب‌های بسیار نازک با اره میزی یا اورفرز است. نحوه ساخت این وسیله بسیار ساده است و هر نجاری در کارگاه خود به آن احتیاج دارد تا بتواند به راحتی از پس بریدن اجزای کوچک چوبی برآید. یک لغزش ناگهانی حین کار ممکن است کار شما را به طور کلی خراب کند اما استفاده از قید رد کن به نوعی تضمین کننده نتیجه کار به نحوی که می‌خواهید است.

اره

وسایل مورد نیاز

فیدر برد

برش تخته چوب به ابعاد دلخواه

در مرحله اول باید تخته چوب را در ابعاد مورد نیاز ببرید. برای این کار می‌توانید از اره میزی یا فارسی بر استفاده کنید تا تخته‌ای به ابعاد 2 × 14 × 30 سانتی متر داشته باشید. البته اگر به فیدر برد با ابعادی متفاوت نیاز دارید می‌توانید اندازه آن را با توجه به نیازتان تغییر دهید برای مثال ممکن است طول قسمتی که چوب را به آن می‌بندید بیشتر از 30 سانتی‌متر باشد در این حالت باید طول فیدر برد یا قید رد کن بیش از 30 سانتی‌متر باشد تا برای کار و پروژه شما مناسب باشد.

لبه چوب را به صورت اریب ببرید

در این مرحله باید با استفاده از اره فارسی بر روی تخته چوب برشی به صورت اریب با زاویه 30 درجه ایجاد کنید. این قسمت اریب بخشی است که هنگام انجام برش در مقابل تخته چوب قرار می‌گیرد و به آن نیرو وارد می‌کند.

خط پایان را علامت گذاری کنید

فیدر برد

بعد از برش لبه فیدر برد به صورت اریب با زاویه 30 درجه خطی با  فاصله 4 سانتی متر از لبه و به صورت موازی با آن یعنی با همان زاویه 30 درجه را با مداد روی تخته چوب علامت گذاری کنید. این خط به منزله خط پایان عمل می‌کند و هنگام برش باید در این مرحله توقف کنید.

 اگر گونیا در دسترس ندارید می توانید از لبه کار به اندازه 4 سانتی متر به قسمت داخل رفته و علامت گذاری کنید و در نهایت با خطی مستقیم نقاط را به هم وصل کنید.

برش لبه

فیدر برد

فنس اره میزی را در فاصله 6 میلی متری از تیغه تنظیم کنید. قسمت بلندتر فیدر برد را محکم در مقابل فنس نگه دارید و به صورت صاف روی میز قرار دهید سپس تخته را به آرامی از قسمت مورب به سمت تیغ اره حرکت دهید تا زمانی که به خط پایانی که علامت گذاری کرده اید برسید.

اره را خاموش کنید و فنس را در فاصله 9.5 میلی متری از تیغه تنظیم کنید و برشی دیگر موازی برش قبلی ببرید. برای رعایت نکات ایمنی و حفظ ایمنی بیشتر بهتر است در هر مرحله حتما اره را خاموش کنید و فاصله فنس از تیغه را تنظیم کنید. مراحل بالا را تا زمانی که روی تمام عرض تخته برش‌هایی ایجاد شود ادامه دهید.

دقت داشته باشید که عرض هیچ قسمتی یعنی فاصله بین دو شیار بیش تر از 6 میلی متر نباشد زیرا انعطاف پذیری کافی را نداشته و باعث می‌شود چوب حین کار خم شود.

چنانچه در هر مرحله از ساخت فیدر برد مشکل داشتید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا