آموزش

برش چوب با دریل و ترفندهای آن

شاید تا به حال برایتان پیش آمده که در حین کار روی یک پروژه ناگهان متوجه شوید که به یکی دو ابزار دیگر هم نیاز دارید ولی این ابزارها در دسترستان نیستند. اینجا است که ناچار می‌شوید به راه حلی خلاقانه فکر کنید. یکی از شایع‌ترین مسائلی که احتمالا موقع کار با آن مواجه خواهید شد، نیاز به بریدن چوب است اما بدون اره!

خرید دریل

در این صورت اگر بتوانید از دریل استفاده کنید لازم نیست نگران باشید. در بخش زیر مراحل برش چوب با دریل را به اختصار توضیح داده‌ایم.

آیا می‌توان چوب را با دریل برش زد؟

در حالت ایده‌آل از اره برای برش چوب استفاده می‌شود و دریل هم عملیات سوراخ‌کاری قطعه کار را انجام می‌دهد. به هر حال این ابزارها برای اهداف فوق طراحی شده‌اند و استفاده از آنها برای اهدافی خارج از کاربرد اصلی‌شان کار را دشوارتر می‌کند اما گاهی پیش می‌آید که برای پروژه‌هایتان اره ندارید یا نمی‌توانید آن را بخرید و فقط دریل در دسترستان است. در این صورت باید بتوانید از ترفندهایی برای برش چوب با دریل استفاده کنید.

باوجودی‌ که اره بهترین ابزار برای برش چوب است می‌توانید برای این کار از دریل با مته‌های خاص هم استفاده کنید. چنین مته‌هایی دارای دندانه‌ها و لبه‌های تیز هستند و سوراخ‌های متعددی را در یک راستا و پشت سر هم ایجاد کرده و چوب را به‌خوبی برش می‌زنند. هرچه مته تیزتر باشد چوب بهتر بریده می‌شود.

دریل شارژی

چگونه با دریل چوب را ببریم؟

برای برش چوب با دریل مطابق مراحل زیر عمل کنید:

علامت گذاری خط برش

اولین کاری که باید انجام دهید این است که خط برش را در سطح چوب علامت گذاری کنید. این خط به شما نشان می‌دهد که دقیقا کجا را باید ببرید و به این ترتیب دقت کارتان بیشتر می‌شود. می‌توانید با استفاده از یک لبه مستقیم یا یک خط گچی این کار را انجام دهید.

استفاده از تجهیزات ایمنی

قبل از شروع کار از ابزار مورد نیاز و تجهیزات ایمنی لازم در محل کار استفاده کنید. مهمترین نکته‌ای که برای این نوع پروژه باید آن را رعایت کنید این است که حتما از عینک ایمنی استفاده کنید تا خرده‌ها و تراشه‌های چوب به چشمانتان نروند.

کلاه ایمنی

ایجاد سوراخ با دریل در امتداد خط علامت گذاری شده

خطی که با مداد یا گچ کشیدید را دنبال کرده و در امتداد آن سوراخ‌های متعددی را حفر کنید. سوراخ‌ها را تا جایی که می‌توانید نزدیک همدیگر حفر کنید. وقتی تمام سطح را با دریل سوراخ کردید، سوراخ‌های ایجادشده باید مشابه سوراخ‌های جداکننده روی برگه‌های دستمال کاغذی باشند.

در صورت لزوم سوراخ‌های بیشتری حفر کنید تا سطح چوب در امتداد خط برش آنقدر ضعیف شود که بتوانید آن را پس از سوراخ‌کاری در امتداد خط برش جدا کنید.

سنباده زدن لبه‌ها

برآمدگی‌های ناشی از سوراخ‌ها باعث می‌شوند لبه‌های چوب زبر و ناهموار شوند. کارتان را با کاغذ سنباده زبر یا ابزار سنباده‌زن برقی شروع کرده و لبه‌های کار را به میزان مورد نظر صاف کنید.

اشتباهاتی که باید از آنها اجتناب کنید

هنگام برش چوب با دریل باید به چند نکته مهم توجه کنید.

  • درصورتی‌که امکان انتخاب از بین انواع مته‌های مختلف را دارید، از مته سوراخ کن استفاده کنید؛ چراکه با هر چرخش، چوب بیشتری را برش می‌زنند و خاک اره و سایر قطعات کوچک چوبی را بیرون می‌آورد.
  • برای برش چوب با اره زمان  بگذارید؛ چراکه این کار نسبت به اره کندتر انجام می‌شود.
  • نهایتا روی ابزارهای مناسب برای کار با چوب سرمایه‌گذاری کنید.
  • با وجودی که می‌توان چوب را با دریل برش زد اما این روش به هیچ وجه جایگرین خوبی برای اره نبوده و توصیه نمی‌شود. اگر در پروژه‌هایتان لازم است دفعات زیادی چوب را ببرید باید برای خرید یک اره خوب سرمایه گذاری کنید.
دریل خانگی

تبدیل دریل به اره

می‌توانید با استفاده از آداپتورهای مخصوص از ابزار دریل به صورت اره عمود بر، اره دیسکی، اره مویی  و … استفاده کنید. این آداپتورها معمولا دارای دسته ارگونومیک بوده تا کارکردن با ابزار و جابه‌جا کردن آن را برای کاربر آسان کنند. به کمک این اداپتورها می‌توان از دریل به صورت اره و برای برش چوب و فلز استفاده کرد. طراحی ساختار مکانیکی این آداپتورها به‌گونه‌ای است که باعث می‌شود دریل مانند اره کار کند و راندمان و کارایی ابزار بیشتر شود و البته موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی هم می‌شود.

نجاران برای برش‌های دایره‌ای به قطر 4-2.5 سانتی‌متر، مته گرد بر یا حفره‌زن را برای دریل انتخاب می‌کنند و برای برش سوراخ‌های بزرگتر باید از راه حل دیگری یعنی تبدیل دریل به اره مویی استفاده کنند. گردبر مدرج دارای دندانه‌هایی است که روی لبه بیرونی یک استوانه فلزی قرار گرفته‌ و گشتاور زیادی تولید می‌کند. بنابراین استفاده از حفره زن یا گردبر مدرج برای برش ام دی اف با دریل و همچنین برش چوب، شیشه، فلز و … مناسب است. لازم است گردبر به روش مناسبی در دریل نصب شود تا بتوان از لغزش، تکان‌خوردن و پس‌زنی ابزار جلوگیری کرد.

سوالات متداول

آیا می‌توان چوب را با دریل برش زد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت: بله، در صورتی که روش آن را به خوبی بلد باشید.

از چه مته‌ای برای این برش چوب با دریل باید استفاده کرد؟

این کار را با انواع مته می‌توان انجام داد اما مته سوراخ کن بهترین انتخاب است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا