آموزش

رنگ کردن چوب با اکریلیک و ترمیم آن

اگر رنگ آکریلیک به صورت صحیح روی چوب زده نشود به مرور زمان پوسته پوسته و کنده می‌شود. این مشکل بیشتر برای وسایل چوبی پرمصرف، وسایلی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند و در صورتی که رنگ آکریلیک به خوبی روی چوب اعمال نشود، پیش می‌آید.

اگر سطح چوب پیش از پرداخت به خوبی سنباده زده و آماده شود رنگ آکریلیک دوام بیشتری خواهد داشت و دچار فرسودگی نمی‌شود.

آماده سازی سطح چوب پیش از رنگ آمیزی

با استفاده از دستمالی خیس سطح چوب را به خوبی تمیز کنید. اگر سطح چوب به خوبی تمیز نشود پرز، گرد و غبار و … آستر، رنگ یا ماده پرداخت را به خود جذب کرده و مانع از رنگ آمیزی صحیح چوب می‌شود.

نکته: برای تمیز کردن سطح چوب بهتر است از دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

با استفاده از قلم مو نازک یا اسفنجی یک لایه بتونه مخصوص آکریلیک را روی سطح چوب خام بزنید. پس از خشک شدن لایه اول، لایه دیگری روی آن بزنید. در انتها پس از خشک شدن تمام لایه‌ها سطح چوب را با کاغذ سنباده با درجه سختی 220 سنباده بزنید و در آخر گرد و خاک حاصل از سنباده زنی را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

اگر سطح چوب دارای برجستگی، شیار یا منحنی بود از قلم موی اسفنجی و برای سطوح صاف از قلم موی نازک استفاده کنید. یک لایه پرایمر یا آستر روی سطح کار باعث می‌شود تا رنگ به خوبی به سطح چوب بچسبد. استفاده از پرایمر گچی به عنوان آستر پیشنهاد می‌شود.

نکته: اگر پرایمر انتخابی کیفیت بالایی دارد یک لایه کافی است اما اگر پرایمر کیفیت کمتری دارد باید دو لایه بزنید.

رنگ آکریلیک

برای این که رنگ به خوبی به سطح چوب بچسبد باید چند ساعت فرصت دهید تا پرایمر کاملا خشک شود. پس از خشک شدن پرایمر می‌توانید رنگ را روی چوب بزنید. با استفاده از واکس یا پلی آکریلیک سطح چوب را پرداخت کنید. واکس سطح چوب را صاف و یکنواخت کرده در حالی که پلی آکریلیک ظاهری براق برای چوب ایجاد می‌کند. همچنین پلی آکریلیک پایه آب ماده پرداختی همه کاره و پرکاربرد است.

نکته: قبل از استفاده از واکس یا پلی آکریلیک حتما سطح چوب را به خوبی تمیز کرده، سنباده زده و پاک کنید.

اسفنج، پارچه یا قلمو را به ماده پرداخت آغشته کرده و یک لایه نازک از آن را روی چوب بزنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. برای زدن پلی اکریلیک روی سطوحی که بر جستگی و فرورفتگی زیادی دارد از اسفنج و برای سطوح صاف از قلمو استفاده کنید.

رنگ اکریلیک

اگر از واکس استفاده می‌کنید بهتر است برای زدن آن روی چوب از دستمال استفاده کنید. بعد از زدن اولین لایه و خشک شدن آن همین کار را تکرار کنید و لایه دیگری روی چوب بزنید. خشک شدن ماده پرداخت حدود دو الی سه هفته زمان می‌برد، ممکن است با دست زدن و لمس چوب ظاهر کار به نظر خشک شده به نظر برسد اما تا خشک شدن کامل آن دو الی سه هفته زمان نیاز است. پس از آن می‌توانید از وسیله استفاده کنید یا چیزی روی آن قرار دهید.

نکته: اگر در مناطق شرجی و مرطوب زندگی می‌کنید باید مدت بیشتری صرف خشک شدن سطح کار کنید.

اگر شما هم تجربه‌ای در رابطه با رنگ آمیزی چوب با رنگ آکریلیک دارید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا