ابزار و یراق

10 نوع تیغ اور فرز که هر نجاری باید آن را بشناسد!

تیغ اورفرز را می‌توان روی انواع مختلف اور فرز ثابت، Dشکل، پلانج یا… استفاده کرد و با استفاده از آن طرح مورد نظر را در قسمت لبه کار ایجاد کنید. همچنین در برخی موارد می‌توانید با استفاده از چند تیغ اورفرز مختلف و به کارگیری ترکیبی از آنها طرحی پیچیده را روی لبه چوب پیاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با 10 نوع تیغ اورفرز پرکاربرد آشنا شوید.

خرید چسب

تیغ اورفرز تونیک

اور فرز

تیغ تونیک شباهت زیادی به تیغ بانکی دارد و برای ایجاد لبه ای گرد در پروژه‌های نجاری بسیار مناسب است. تنها تفاوت تیغ تونیک با بانکی در این است که تیغ اورفرز تونیک در قسمت بالا و پایین لبه گرد زاویه‌ای قائمه ایجاد می‌کند. این تیغه دارای بلبرینگ است که عرض برش را کنترل می‌کند.

تیغ اورفرز پخ 45 درجه

اور فرز

این تیغ این دستگاه  برای برش با زوایه 45 درجه یا اریب در قسمت لبه کار مناسب است. برخی این تیغ اور فرز را چندکاره می‌دانند زیرا برای استفاده در عمق‌های مختلف مناسب است. همچنین این تیغ برای ایجاد شیارهای V شکل بین تخته چوب‌ها استفاده می‌شود. (وقتی ۲ برش پخ به هم می‌رسند شیار V شکل تشکیل می‌دهند.)

تیغ اورفرز عکس بانکی

اور فرز

تیغ اور فرز عکس بانکی برای برش گرد و مقعر طراحی شده است به بیانی دیگر در واقع همانگونه که از نامش برمی‌آید طرحی برابر با عکس تیغ بانکی (Rounding-Over) است و به جای اینکه لبه را گرد کند فرورفتگی و منحنی در لبه ایجاد می‌کند و طرح نهایی لبه‌ای دکوری است که پایه‌های مبلمان، درهای کابینت و کتابخانه را زیباتر می‌کند.

نکته: این تیغ اور فرز را نباید با تیغ شیار زن انگشتی اشتباه گرفت.

تیغ فرز شیارزن

اور فرز

روش‌های مختلفی برای ایجاد شیار درون بافت چوب وجود دارد. برای مثال می‌توانید شیار را با استفاده از اره میزی و با استفاده از تیغ اره شیار زن ایجاد کنید اما اگر می خواهید از اور فرز استفاده کنید باید تیغ فرز شیار زن تهیه کنید. تیغ شیار زن در قطرهای مختلف وجود دارد اما همه آن‌ها به یک منظور یعنی ایجاد شیارهایی با انتهای مکعبی به کار می‌رود.

تیغ فرز دم چلچله

اور فرز

بیشترین کاربرد این تیغ اورفرز برای ایجاد اتصال دم چلچله‌ای است اما از آن برای ایجاد شیار هم استفاده می‌شود. قسمت انتهایی برشی که تیغ فرز دم چلچله در چوب ایجاد می‌کند کاملا صاف بوده و کناره های آن زاویه دار است و قسمت انتهایی این برش از قسمت بالای آن پهن تر است. بیشتر تیغ دم چلچله‌ای بلبرینگ دارند اما نمونه هایی از آن هم در بازار وجود دارد که بدون بلبرینگ هستند.

تیغ پروفیل

اور فرز

تیغ پروفیل برای ایجاد طرحی شبیه S در قسمت لبه کار استفاده می‌شود. اغلب تیغ پروفیل‌ها بلبرینگ دارند و در انواع مختلف با طرح‌های مختلف وجود دارد. این مدل محبوب‌ترین تیغ شکل‌دهنده‌ی لبه چوب است که دارای طرحی متمایز برای خلق طرح‌های تزئینی کلاسیک در لبه‌های میز، قاب عکس، پلکان عمودی و ریل‌های افقی است.

تیغ اورفرز دو راهه

اور فرز

تیغ اورفرز دو راهه برای ایجاد دندانه‌ای به شکل حرف L در قسمت لبه کار استفاده می‌شود. البته این کار را می‌توانید با استفاده از اره میزی و تیغ اره هم  ایجاد  کنید اما اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهید می‌توانید از این تیغ اورفرز استفاده کنید. از این تیغ اورفرز بیشتر برای برش اتصالات فاق پله‌ای در کابینت‌سازی برای ساخت کشو یا اتصال دوطرف کابینت به سمت فوقانی و نصب قسمت پشتی کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیغ شیار زن انگشتی

اور فرز

این تیغ اور فرز شباهت زیادی با تیغ اور فرز عکس بانکی دارد با این تفاوت که از این تیغ برای باربرداری در وسط کار و ایجاد شیارهای کم عمق گرد در عمق های مختلف استفاده می‌شود.

تیغ اورفرز بانکی

اور فرز

همانطور که در بالا اشاره کردیم تیغ اورفرز بانکی و لبه گرد هر دو برای گرد کردن لبه کار به کار می‌رود با این تفاوت که تیغ اورفرز بانکی کاملا لبه کار را گرد کرده و شانه مربعی ایجاد نمی‌کند. تیغ بانکی در دو نوع با بلبرینگ و بدون بلبرینگ به بازار عرضه می‌شود. تیغه با بلبرینگ قابلیت کنترل عرض برش را دارد.

تیغ فرز V شکل

اور فرز

تیغ V شکل شبیه تیغ اورفرز 45 درجه است که در مرکز به هم وصل شده‌اند. در این حالت طرحی که روی چوب ایجاد می‌شود شبیه حرف V است. از این تیغ اورفرز می‌توان در کارهای مختلف برای ایجاد عمق‌های متفاوت استفاده کرد. درهای کابینت، نمای کشو، پایه‌ی میز و غیره به کار می‌رود و بلبرینگ ندارد. این تیغ در سایزها و زاویه‌های متنوعی تولید می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا