ابزار و یراق

نجاری، دانستنی ها و ابزارالات موردنیاز هر نجار

نجاری چیست؟

یکی از سنتی‌ترین حرفه‌ها در ساخت و ساز، نجاری است که همواره طرفداران خاص خود را دارد. درودگری فنی کهن است که آنگونه که شواهد تاریخی نشان می‌دهد انسان از ابتدای شهرنشینی به این فن می‌پرداخته است. این حرفه به نوعی از جمله هنرها و صنایع دستی به شمار می‌رود که شامل تکنیک‌هایی است که برای ساخت اشیا متحرک، با استفاده از انواع چوب است. صنعت چوب و نجاری مانند تمام صنایع دیگر به ابزارآلات نجاری خاصی نیاز دارد.

با نگاهی اجمالی به محیط اطرافمان متوجه خواهیم شد که بسیاری از لوازم پیرامون ما چوبی است. یکی از دلایل محبوبیت وسایل چوبی آن است که به راحتی با دیگر لوازم خانه هماهنگ می‌شوند و برای دکوراسیون مدرن و سنتی مناسب هستند. نجار چوب می تواند وسایل چوبی برای استفاده روزمره یا وسایل چوبی تزیینی به عنوان دکور بسازد. یکی از مواردی که در فنگ شویی به آن اشاره شده این است که لوازم چوبی می‌توانند انرژی های منفی محیطی را دفع کنند.
نوع چوب استفاده شده در ساخت لوازم چوبی تاثیر مهمی در قیمت نهایی آن دارد. نجار حرفه‌ای می‌داند که هرکدام از انواع چوب برای انجام چه کاری مناسب است و هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند و برای استفاده در قسمت های مختلف و ساخت لوازم گوناگون به کار می‌روند.

بنرعمومی

آشنایی با ابزارهای مختلف نجاری، انواع چوب و … در نگاه اول شاید شروع نجاری را کاری نسبتا دشوار کند اما نکته‌ای که باید بدانید این است که حتی بسیاری از نجاران قدیمی هم همواره در حال تجربه یا یادگیری نکات جدید هستند که نجاری دقیقا به همین معنا است یعنی یادگیری و تجربه موارد جدید! اما در بعضی موارد مانند اصول اولیه نجاری، ایمنی، کار با ابزار، انواع مختلف چوب و … باید ابتدا اطلاعاتی کسب کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه با اصول اولیه و هر آنچه که یک نجار برای شروع کار خود نیاز دارد آشنا شوید.

نجاری

قوانین و اصول ایمنی اولیه که هر نجاری باید بداند

کار با ابزار دستی و برقی تیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد اما با رعایت یک سری قوانین و اصول اولیه می‌توانید خطر آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید.

نجاری

10 ابزار دستی که هر نجاری به آن نیاز دارد

ابزارآلات نجاری دستی از مهم‌ترین و پرکاربردترین لوازم مهم در نجاری است که در ادامه به معرفی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

 1. چکش
 2. گونیا
 3. نقاله
 4. متر نواری
 5. چاقو
 6. مغار
 7. تراز
 8. پیچ گوشتی
 9. انواع میخ
 10. رنده دستی
نجاری

7 ابزار برقی مهم که هر نجاری باید داشته باشد

اگر بخواهیم قدمت استفاده از ابزار برقی را با قدمت نجاری مقایسه کنیم باید بگوییم استفاده از این ابزار اخیرا رواج یافته اما حقیقت این است که تصور درودگری بدون استفاده از ابزار برقی بسیار سخت و شاید نا ممکن به نظر برسد.

برای تجهیز کارگاه حتما نیازی نیست که ابزار برقی گران قیمت بخرید تنها با داشتن 7 ابزار برقی زیر می‌توانید کارگاه خود را تکمیل کنید:

 1. اره گردبر
 2. اره مویی
 3. دریل
 4. سنباده گرد لرزان
 5. اره میزی
 6. فارسی بر ترکیبی
 7. اورفرز
نجاری

ماشین آلات پرکاربرد در نجاری

اره رومیزی، اره نواری، اره رادیال و … همگی از ماشین آلات پرکاربرد در صنعت است اما از آنجا که فضای زیادی اشغال می‌کنند و قابل حمل نیستند بسیاری ترجیح می‌دهند که آنها را خریداری نکنند.

نجاری

انتخاب چوب مناسب

یکی از مهم‌ترین موارد در نجاری انتخاب چوب مناسب است؛ به همین جهت باید خواص و ویژگی‌های هر چوب را به خوبی بشناسید تا از آن برای کار مناسب استفاده کنید. علاوه بر این چوبی که انتخاب می‌کنید باید هیچ گونه گره، شکستگی، فرو رفتگی یا برآمدگی نداشته باشد.

نجاری

اکسسوری‌هایی مورد نیاز برای هر نجاری

علاوه بر ابزار نجاری دستی، برقی و ماشین آلات باید اکسسوری‌های مخصوص را تهیه کنید. این اکسسوری‌ها مانند گیره نجاری، لوازم جمع آوری گرد و غبار و … کار را ساده‌تر می‌کند. برای خرید ابزارآلات به کیفیت و نوع برند محصولات توجه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا